بهترین دستگاه کنترل تردد؛ مقایسه انواع دستگاه کنترل تردد اثرانگشتی و کارتی

بهترین دستگاه کنترل تردد؛ مقایسه انواع دستگاه کنترل تردد اثرانگشتی و کارتی

مقایسه دستگاه حضور و غیاب و معایب و مزایای آن که به دستگاه ساعت زنی یا دستگاه ثبت ورود و خروج نیز شناخته می شوند این امکان را به خریداران دستگاه های کنترل تردد می دهد تا بتوانند انتخاب دقیق و بهتری را برای سازمان و شرکت خود داشته باشند.

همواره کنترل دقیق تردد و حضور و غیاب کارکنان و پرسنل شرکت ها و کارخانه ها از دغدغه های مهم مدیران و مسئولان آن مجموعه ها بوده است. با گسترده شدن و بزرگ شدن شرکت ها و کارخانه ها در سراسر دنیا لزوم کنترل رفت و آمد و حضور و غیاب کارکنان و پرسنل بیش از پیش احساس شد. چرا که در گذشته کنترل تردد با روش هایی همچون زدن اثر انگشت بر روی کاغذ یا مهر کردن و ثبت زمان ورود و خروج هر فرد بر روی کارت مخصوص وی و … صورت می گرفت. در این روش امکان تقلب و خطا در آن وجود داشت. علاوه بر آن با توجه به تعداد زیاد کارکنان کارخانه های تولیدی این امر بسیار زمان بر و وقت گیر بود. این فرآیند زمان گیر و دارای خطا مدیران را بر آن داشت تا به دنبال راهکاری برای رفع مشکلات حضور و غیاب کارکنان باشند.

دستگاه حضور و غیاب نتیجه تفکر و اندیشه و تلاش در راستای بهبود و تسریع امور مربوط به تردد افراد و دقیق کردن آن است که امروزه با تولید و ارائه این دستگاه ها، هم امکان تقلب به حداقل رسیده و هم در زمان صرفه جویی می گردد. همچنین از دستگاه ساعت زنی به عنوان یک ابزار ورودی برای نرم افزار حضور غیاب پرسنل جامع استفاده می شود که با توجه به تعدد دستگاه های حضور و غیاب، خریداران ممکن است زمان سفارش دستگاه با تردید و چالش هایی روبرو باشند. به همین منظور در این مقاله به معرفی و مقایسه بهترین دستگاه کنترل تردد در انواع مختلف آن می پردازیم.

فهرست عناوین مقاله

دستگاه کنترل تردد چیست؟

دستگاه های حضور و غیاب که به دستگاه ساعت زنی یا دستگاه ثبت ورود و خروج نیز شناخته می شوند، دستگاه هایی هستند که با به کارگیری آن ها مواردی همچون زمان ورود و خروج پرسنل، کنترل تردد و عبور و مرور، ثبت مرخصی روزانه یا ساعتی، مأموریت ها و اضافه کاری های کارکنان و… به صورت دقیق ثبت می گردد. معمولا این دستگاه ها در قسمت ورودی ساختمان نصب می گردد تا افراد قبل از ورود به مجموعه یا خروج از آن ورود و خروج خود را ثبت نمایند. با توجه به نمونه های مختلفی که از این دستگاه ها وجود دارد حضور و غیاب و ثبت اطلاعلات ورود و خروج افراد با استفاده از کارت یا کد پرسنلی یا اثر انگشت یا دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره و … صورت می پذیرد. پس از ثبت این اطلاعات در حافظه دستگاه ، با اتصال از طریق شبکه (TCP/IP) یا از طریق USB دستگاه، به صورت فایل خروجی برای واحد حسابداری یا مالی قابل استفاده هستند.

امکان خرید بهترین دستگاه کنترل تردد و اجزای تشکیل دهنده دستگاه تردد

امروزه دستگاه های حضور و غیاب در انواع مختلف و در برندهای مختلفی مثل سوپریما suprema و ویردی virdi تولید می شوند که با توجه به نوع دستگاه ممکن است برخی از اجزای تشکیل دهنده آن ها با یک دیگر متفاوت باشد. اما برخی از اجزا در اکثر آن ها مشترک است که عبارتند از:

1) منبع تغذیه مولفه مهم در انتخاب بهترین دستگاه کنترل تردد

منبع تغذیه مهم ترین و اصلی ترین بخش هر دستگاه است که حتی می توان عنوان قلب دستگاه‌ حضور و غیاب را به آن اطلاق کرد و یکی از مهمترین مولفه های مقایسه بهترین دستگاه کنترل تردد است. وظیفه منبع تغذیه تأمین و پخش انرژی الکتریکی به تمامی قسمت ها و قطعات دستگاه است. منبع تغذیه، جریان برق نامتناوب شهری (220 ولت) ورودی را به جریان متناوب با ولتاژ متناسب دستگاه که معمولا  5 ، 6 یا 12 ولت است، تبدیل می نماید. اکثرا منبع تغذیه دستگاه های حضور و غیاب به شکل یک آداپتور است. اما در برخی موارد منبع تغذیه به شکل یک برد جداگانه است. در برخی از دستگاه ها هم منبع تغذیه در قسمتی از برد اصلی قرار داده شده است. نکته مهم این است که در صورت نیاز به تعویض آداپتور دستگاه حضور و غیاب، در خرید آداپتور جدید باید با دقت بیشتری عمل کرد. زیرا خرید نمونه های ارزان قیمت ضمن کیفیت پایین و طول عمر کم، ممکن است باعث ایجاد خسارت مالی زیادی به دستگاه شود.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" indicates required fields

2) باتری یا Ups داخلی دستگاه کنترل تردد

در صورتی که به هر دلیلی برق قطع شد، تامین انرژی الکتریکی دستگاه بر عهده باتری است. با توجه به نوع و نمونه دستگاه همچنین میزان جریان مصرفی و نیز میزان کارکرد، باتری ها می توانند به هنگام قطع برق حدود 2 الی 5 ساعت، انرژی الکتریکی دستگاه را تامین کرده و آن را روشن نگه دارند.

بهترین دستگاه کنترل تردد

3) بدنه دستگاه کنترل تردد

از جمله نکاتی که در ساخت بدنه دستگاه های حضور و غیاب مورد توجه قرار می گیرد، مقاوم بودن بدنه دستگاه و در عین حال شکیل و زیبا بودن طراحی آن است. به گونه ای که علاوه بر افزایش زیبایی محیط کار در کارخانه های صنعتی و شیمیایی و … نیز قابل استفاده باشد. اکثر تولید کنندگان برای ساخت بدنه این دستگاه ها از پلاستیک فشرده شده یا پی وی سی و آلومینیوم استفاده می کنند که این ویژگی سبب افزایش عمر این دستگاه ها می گردد.

4) صفحه نمایش و صفحه کلید بهترین دستگاه کنترل تردد

یکی از اجزای مشترک در بین تمام دستگاه ها، صفحه نمایش و صفحه کلید است که بر روی آن ساعت و تاریخ و میزان شارژ دستگاه نمایش داده می شود. همچنین مدیریت تنظیمات دستگاه حضور و غیاب نیز با استفاده از این دو بخش انجام می شود. در برخی از نمونه های جدید دستگاه حضور و غیاب، صفحه نمایش لمسی است و اعمال تنظیمات دستگاه از طریق خود صفحه نمایش انجام می شود و یکی از مهمترین فاکتورهای مقایسه بهترین دستگاه کنترل تردد است.

دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره

5) مادر برد بهترین دستگاه کنترل تردد

از اصلی‌ ترین قسمت های این دستگاه ها مادر برد است که محل قرار گرفتن تجهیزات سخت افزاری تردد مانند پردازنده، رم و سایر قطعات کاربردی بر روی آن است. از جمله وظایف مادر برد کنترل پردازشگر مرکزی و همچنین انتقال و پردازش اطلاعات به سایر بخش های دستگاه است.

6) کر برد دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره

کربرد، به بردی گفته می شود که ذخیره همه اطلاعات مرتبط با پرسنل و کارکنان بر روی آن صورت می گیرد. در نتیجه این امکان برای کاربر فراهم می شود که بتواند انتقال اطلاعات ذخیره شده را از طریق پورت‌ های ارتباطی موجود بر روی دستگاه از جمله شبکه LAN ، USB  و … به یک سیستم دیگر انجام دهد.

7) دوربین تشخیص چهره در دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره

دوربین‌ های تشخیص چهره از اجزای تشکیل دهنده دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره هستند که از آن ها برای اسکن کردن و بررسی چهره کارکنان استفاده می شود. هر چه میزان کیفیت دوربین و تصاویر بهتر باشد، شناسایی و تشخیص چهره سریع تر و دقیق تر انجام می شود. البته به تبع بالا رفتن میزان کیفیت دوربین و تصاویر، کارایی و قیمت دستگاه نیز افزایش پیدا می کند.

8) سنسورهای اثر انگشت در دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی

سنسورهای اثر انگشت جزئی از دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی هستند که وظیفه آن ها ثبت و احراز هویت کاربران است. این سنسورها دارای دو مدل خازنی و نوری هستند. در نمونه خازنی این سنسورها نیاز بود که کاربر برای ثبت و تشخیص اثر انگشت خود انگشت را با فشار بیشتری بر روی سنسور قرار دهد که این مساله سبب ایجاد خط و خش و گاهی حتی خرابی سنسور می شد. اما در نمونه سنسورهای نوری، اسکن اثر انگشت یا دستگاه اسکنر اثر انگشتی با تابش نور مقایسه بهترین دستگاه کنترل تردد بر روی پوست انگشت صورت می گیرد و انگشت کاربر تماس جزئی با صفحه دارد. به این ترتیب خرابی و اختلال در این نمونه سنسورها کم تر پیش می آید. سنسورهای نوری در دو مدل bio id و silk id به بازار عرضه می گردد.

9) پورت های ارتباطی نرم افزار مدیریت دستگاه کنترل تردد

عملکرد و وظیفه این پورت ها به عنوان رابط انتقال و تخلیه اطلاعات دستگاه حضور غیاب از دستگاه به کامپیوتر و بالعکس است. از جمله پورت های ارتباطی با بیشترین کاربرد در دستگاه حضور و غیاب می توان  پورت سریال ( Rs232)، پورت شبکه سیمی (RJ45) و بدون سیم (WIFI) و Rs485 همچنین Usb Port را نام برد. از دیگر اجزای تشکیل دهنده دستگاه حضور و غیاب می توان محل ثبت کارت، کابل برق و … را نام برد.

دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی

مقایسه انواع دستگاه کنترل تردد و مزایای کلی استفاده از نرم افزار مدیریت دستگاه کنترل تردد

امروزه با توجه به تعداد زیاد پرسنل و کارکنان و کارمندان ادارات و دستگاه های دولتی و خصوصی و همچنین کارخانه های صنعتی، استفاده از بهترین دستگاه حضور و غیاب یکی از لوازم ضروری این بخش ها شده است به گونه ای که در اکثر مراکز و کارخانه ها و موسسات نمونه ای از این دستگاه نصب شده و مورد استفاده قرار می گیرد. به کار گیری این دستگاه ها دارای مزایای زیادی است که از آن جمله می توان موارد زیر را نام برد.

 • جلوگیری از هدر رفتن زمان و در نتیجه آن بالا بردن میزان راندمان تولید
 • صرفه جویی در استخدام نیروی انسانی و به تبع آن کاهش دادن میزان هزینه ها
 • کاهش دادن میزان احتمال رخ دادن خطا و به حداقل رساندن امکان تقلب در رفت و آمد و ورود و خروج پرسنل و کارکنان
 • فراهم آمدن بستری برای محاسبه سریع و دقیق میزان کارکرد پرسنل و کارمندان در طول ماه
 • امکان دریافت گزارش کار کارمندان از طریق این دستگاه ها
 • عدم وجود نگرانی از بابت فراموشی در ثبت ساعت تردد افراد و یا از بین رفتن اطلاعات و اسناد مربوط به ورود و خروج پرسنل

امروزه دستگاه های کنترل تردد در انواع مختلف تولید و روانه بازار می گردند که هر یک داری ویژگی های خاصی هستند.  هر مجموعه باید بر اساس نیاز خود نسبت به خرید دستگاه ها اقدام نماید. در زیر به بررسی نمونه های مختلف و مزایا و معایب هر کدام از دستگاه ها و مقایسه بهترین دستگاه کنترل تردد می پردازیم.

مقایسه بهترین دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره و معایب آن

این دستگاه ها از جمله جدیدترین نمونه از دستگاه های حضور و غیاب است که دارای تکنولوژی پیشرفته تری نسبت به سایر نمونه دستگاه ها هستند. در این دستگاه اجازه تردد فقط با تشخیص چهره صورت می گیرد. به همین منظور از آن بیشتر در مراکز و سازمان هایی که امنیت در آنجا حرف اول را می زند و مسائل امنیتی در اولویت بالایی قرار دارد، استفاده می شود. برای شروع استفاده از سیستم دستگاه حضور و غیاب ابتدا کارکنان باید خود را در سیستم معرفی کنند. یکی از قابلیت های ویژه این دستگاه این است که توانایی تشخیص چهره زنده از نمونه تقلبی را دارد. از جمله مهم ترین محاسن دستگاه حضور غیاب تشخیص چهره می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دقت بالا و عدم امکان تقلب: با توجه به این که همه کارمندان و پرسنل سازمان اولین مرتبه پس از نصب برای تردد موظف به ثبت چهره خود در دستگاه هستند، لذا امکان تقلب در صورت استفاده از این دستگاه به حداقل رسیده و تقریبا صفر است.

امنیت بالای دستگاه کنترل تردد چشمی: با توجه به ثبت شدن چهره پرسنل سازمان در دستگاه اکسس کنترل لذا هیچ فردی از بیرون از سازمان بدون تایید چهره امکان ورود به مجموعه را ندارد. در واقع حتما اجازه تردد منوط به صدور مجوز از طریق مراجع ذی ربط صورت می گیرد. در صورت عدم تایید چهره فرد مذکور پیام هشدار برای مدیر یا دیگر افراد مرتبط ارسال می گردد. همین دقت بالا باعث سهولت در پیگیری ورود غیر مجاز افراد می گردد.

عدم امکان انتقال بیماری با دستگاه کنترل تردد چشمی: به دلیل امکانات پیشرفته دستگاه و امکان تایید تردد با استفاده از روش تشخیص چهره و عدم تماس فیزیکی یا لمس مقایسه بهترین دستگاه کنترل تردد، امکان و احتمال انتقال هیچ نوع ویروس و بیماری از شخصی به شخص دیگر از طریق این دستگاه وجود ندارد.

دستگاه کنترل تردد کارتی

هزینه زیاد و قیمت بالا: تکنولوژی و سخت افزار پیشرفته و حافظه داخلی مورد نیاز استفاده شده در این دستگاه، باعث افزایش قیمت این نوع از دستگاه های حضور و غیاب شده است. همین امر سبب شده صرفا برخی مراکز و سازمان های خاص امکان تهیه و نصب این دستگاه را داشته باشند.

عدم تشخیص صحیح دستگاه در صورت نصب در مکان نامناسب: از جمله موارد مهمی که در زمان نصب دستگاه باید مد نظر قرار داد مکان نصب آن است. به گونه ای که باید دقت شود خود دستگاه در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرد. همچنین نور آفتاب در هنگام تشخیص چهره و تایید، مستقیم به صورت آن ها نتابد تا در روند تشخیص چهره و تایید آن از سوی مقایسه بهترین دستگاه کنترل تردد خللی پیش نیاید. نکته دیگر این است که حتما افراد نیز برای تشخیص چهره باید در مکان مورد نظر قرار بگیرند. چون در صورت دورتر ایستادن ممکن است چهره آنان تایید نگردد.

صرف زمان بیشتر برای تشخیص چهره: علی رغم این که فرآیند تایید اجازه تردد از طریق تشخیص چهره ضریب امنیتی را افزایش داده و دارای دقت بیشتری است. اما همین فرآیند سبب شده که کمی زمان بیشتری برای تشخیص چهره صرف شود. بنابراین می توان گفت که نسبت به نمونه های کارتی روند تایید، کمی زمان بر خواهد بود.

وظیفه اصلی دستگاه کنترل تردد در ابتدای اختراع آن، تنها افزایش سرعت و دقت در در کنترل مجموعه هایی بود که دارای پرسنل زیاد هستند. اما رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی، منابع انسانی در سازمان ها مفهوم عمیق تر و گسترده تری یافت و در نهایت نیاز به یک اتوماسیون حضور غیاب و تردد پرسنل در هر سازمانی حس شد. بنابراین امکانات متنوعی به مانند دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره به دستگاه حضور و غیاب افزوده شد تا سرعت، دقت و راحتی بیشتری برای افراد و سازمان ها ارایه شود.

اما در این میان، با وجود انواع مختلف سیستم حضور و غیاب پیشرفته و دستگاه حضور و غیاب که دارای امکانات متنوعی نیز هستند، برخی سازمان ها انتخاب های محدودتری در این مورد دارند. چرا که همزمان با این پیشرفت ها، بحث امنیت در سازمان ها به مورد بسیار جدی تری از دیگر موارد تبدیل شد. در نتیجه خرید دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره و دستگاه بیومتریک تنها انتخاب موجود برای چنین سازمان هایی است. از طرفی مشکلی که در دستگاه حضور و غیاب بیومتریک وجود داشت، سطح امنیت آن ها بود. هر دستگاهی دارای سطح امنیتی خاصی بود. در واقع دستگاه ها امن بودند اما نه درحدی که نفوذناپذیر باشند. در نتیجه امکان نفوذ به سازمان های دارای دستگاه حضور و غیاب نیز همچنان وجود داشت.

در نهایت با پیشرفت تکنولوژی در چندسال اخیر، ساعت حضور و غیاب تشخیص چهره بسیار بهینه تر از قبل شده اند و درحال حاضر ارزش خرید بالایی در برابر قیمت خود را دارند. به عبارت دیگر میزان امنیت دستگاه ها به حد بالایی رسیده است و می­ توان بر روی آن ها حساب ویژه ای باز کرد. علاوه بر این، شرکت های زیادی به تولید این دستگاه ها پرداخته و درحال رقابت با یکدیگر هستند؛ به همین دلیل تنها مسئله موجود برای سازمان ها درحال حاضر این است که کدام دستگاه موجود در بازار را خریداری نمایند.

معرفی برترین دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره

برای حل مسئله انتخاب، در این مقاله ۴ مورد از بهترین دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره روز دنیا که در میان محصولات شرکت مهندسی کسرا نیز موجود هستند را معرفی کرده و با یکدیگر مقایسه می­ کنیم تا امکان انتخابی بهتر و سریع تری برای مشتریان فراهم شود.

تمامی این دستگاه ها مناسب برای سازمانهای متوسط و بزرگ و مخصوصا سازمان ها و مجموعه هایی است که امنیت بالا اولویت اول آن هاست. همچنین تمامی آن ها دارای نرم افزارها و الگوریتم های ویژه ای برای تشخیص اثرانگشت و تشخیص چهره واقعی از تقلبی می ­باشند. لیست این دستگاه ها شامل موارد زیر است:

 • دستگاه کنترل تردد Virdi AC7000
 • دستگاه کنترل تردد Suprema Facestation 2
 • دستگاه کنترل تردد ZK UFace 102
 • دستگاه کنترل تردد ZK UFace 202

مشخصات دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره Virdi AC7000

شاید بتوان گفت که این مدل یکی از به روزترین و مجهزترین مدل های موجود در بازار دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره Virdi AC7000 است. یکی از مهمترین ویژگی های این دستگاه دارا بودن دو ترمینال برای تشخیص چهره و اثر انگشت همزمان است. در روش تشخیص دوگانه بصورت ترکیبی از تشخیص چهره و اثر انگشت استفاده می­ شود. دوربین دستگاه متحرک بوده و دارای شیب خودکار و موتور نیمه پایدار است مقایسه بهترین دستگاه کنترل تردد. به عبارت دیگر نیازی به خم شدن فرد برای تشخیص چهره نیست و دوربین با توجه به قد و موقعیت هر فرد زاویه خود را تنظیم می ­کند. این دوربین از فاصله سه متری قدرت تشخیص چهره را به صورت اتوماتیک دارد. در نتیجه در زمان ورود پرسنل زمان زیادی صرفه جویی شده و از شلوغ شدن اطراف دستگاه جلوگیری می ­شود.

این دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره در تاریکی توسط دوربین IR LED را دارد که از ویژگی های بسیار کاربردی آن است. قابلیت شناسایی آن نیز سریع تر از دیگر محصولات بوده و در کمتر از ۱ ثانیه انجام می­ شود. از دیگر امکانات عالی AC7000 می­ توان به صفحه نمایش ال سی دی ۵ اینچی و رنگی آن اشاره کرد که بسیار کاربرپسند است.

ویژگی جالب دیگر در این سیستم حضور و غیاب سیستم عامل اندروید آن است که تجربه کاربری بسیار بهتری ارایه می­ نماید. قابلیت استفاده به عنوان Access control و نصب بر روی گیت کنترل تردد، پارکینگ و دیگر موارد نیز وجود دارد. ظرفیت کارت حافظه آن نیز بسیار بالا بوده و تمامی نیازهای هر سازمانی را برآورده می­کند. همچنین در بحث امنیت این دستگاه دارای تأییدیه از سازمان FBI بوده و انتخاب بسیار مناسبی است.

مشخصات ساعت حضور و غیاب تشخیص چهره Virdi AC7000

مشخصات دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره Supreme Facestation2

پردازنده هوشمند دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره Supreme Facestation2 از به روزترین تکنولوژی دنیا بهره می ­برد. سرعت تشخیص، دقت و امنیت بالای این دستگاه از ویژگی های کلیدی آن است. قدرت تشخیص بالا در شرایط نوری مختلف توسط پتنت ثبت شده مهندسی نوری شرکت سوپریما از دیگر ویژگی های آن است. همچنین طراحی ارگونومیک Facestation2 کاربرد و بازدهی بالایی در اختیار سایت های بزرگ و کوچک در سازمان ها قرار می­ دهد.

دستگاه تشخیص چهره Suprema face station2

حافظه این دستگاه کنترل تردد یا دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره ظرفیت قابل توجهی دارد. قابلیت ثبت ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ تردد، ۵۰٫۰۰۰ تصویر و ۳۰٫۰۰۰ کاربر در آن تعبیه شده. پردازشگر ۴ هسته ای در کنار رم ۱ گیگابایتی و فلش ۸ گیگاباتی نیز قدرت پردازش بالایی ایجاد می­ کنند. صفحه نمایش ۴ اینچی لمسی بوده و داری تقویم هجری شمسی است. همچنین رابط کاربری آن نیز بر پایه اندروید بوده و تجربه کاربری بسیار جالب و راحتی ارایه می­ دهد. محدوده ارتفاع قد تعیین شده در این دستگاه از ۱۴۵ تا ۲۱۰ سانتی متر بوده که بسیار مناسب است مقایسه بهترین دستگاه کنترل تردد و حتی افراد سوار ویلچر و کودکان نیز به راحتی می­توانند از دستگاه استفاده کنند. Facestation2 اگر در روبروی نور مستقیم خورشید نصب نشود، می­ تواند در تمامی محیط های داخلی و خارجی بدون وقفه به تشخیص چهره بپردازد (دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره).

دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره ZK UFace 102 

مدل های UFace برند ZK نیز مانند دیگر مدل ها دارای روش های تشخیص کارت، اثر انگشت و تشخیص چهره هستند که می­ توان بصورت همزمان و دوگانه و یا بصورت مجزا و تکی از آن ها استفاده کرد. این ساعت حضور و غیاب دارای دوربین مادون قرمز برای استفاده در محیط های کم نور و همچنین سنسور اثر انگشت نوری این ساعت حضور و غیاب است. قابلیت ایجاد پیام های صوتی و انگلیسی مختلف نیز وجود دارد.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره ZK UFace 102 

دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره ZK UFACE 202 به عنوان بهترین دستگاه کنترل تردد

برای تجربه کاربری بهتر می­ توان عکس پرسنلی کارمندان را در دستگاه وارد کرد تا هنگام کنترل تردد نمایش داده شود. قابلیت برنامه ریزی دستگاه از روی صفحه کلید آن امکان پذیر است. قابلیت هایی مانند امکان تعریف دو سطح دسترسی برای کاربران و مدیران، برنامه ریزی ساعات کار تابستانی و زمستانی، بروزرسانی توسط نرم افزار یا حافظه فلش و دریافت اطلاعات از درگاه شبکه، حافظه فلش و وای فای وجود دارد.

صفحه نمایش دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره ۳ اینچی بوده و باتری دارای ظرفیت ۲۰۰۰ میلی آمپر برای استفاده در هنگام قطعی برق موجود است. سیستم عامل دستگاه لینوکس است و قابلیت تغییر زبان و تقویم سیستم وجود دارد. ZK UFace 102 دارای الگوریتم بسیار پیشرفته ای در تشخیص چهره و اثر انگشت است مقایسه بهترین دستگاه کنترل تردد که درصد خطای آن را به صفر می ­رساند و یکی از گزینه های بسیار مناسب است.

 دستگاه ZK UFace 202 و مقایسه برترین ساعت حضور و غیاب تشخیص چهره

این ساعت حضور و غیاب مدل پیشرفته تری از برند ZK می­ باشد که از ویژگی های اصلی آن می­ توان به باتری نوری پشتیبان برای مواقع قطعی برق اشاره کرد که می ­تواند تقریبا به مدت ۴ ساعت کنترل تردد بدون وقفه انجام دهد. این دستگاه از صفحه نمایش ۴٫۳ اینچی و سیستم عامل لینوکس بهره می­ برد.

پردازنده ۱٫۲ گیگاهرتزی سرعت نسبتا مناسبی در تشخیص چهره دارد. امکان شناسایی چهره تقلبی و تکراری بودن چهره نیز وجود دارد. ظرفیت اثر انگشت ۲۰۰۰، ظرفیت کارت ۱۰٫۰۰۰ و ظرفیت ثبت تردد ۱۰۰٫۰۰۰ می­ باشد. قابلیت اتصال به قفل الکتریکی، سنسور درب، آژیر و کلید خروج و پشتیبانی از زبان فارسی هم وجود دارد. همچنین دوربین Infra-red جهت تشخیص در محل های تاریک در این دستگاه تعبیه شده است.

تمامی این مدل ها با توجه به امکانات و قیمتی که دارند، ارزش خرید بالایی در بین دیگر محصولات تشخیص چهره از خود نشان می­ دهند که قابل توجه است. در نهایت با توجه به اولویت های خود مانند سرعت تشخیص بالا، امکانات کامل و مجهز بودن، الگوریتم های تشخیص قوی و مواردی از این قبیل، می­ توانید گزینه مورد نظر خود را انتخاب نمایید. علاوه بر آن، کارشناسان کسرا نیز مشاوره های بسیار دقیقی را قبل از خرید برای مشتریان ارایه می­ نمایند.

دستگاه تشخیص چهره ZK UFACE 202

مقایسه بهترین دستگاه کنترل تردد کارتی و معایب آن

علاوه بر مزایای ذکر شده در مورد دستگاه کنترل تردد کارتی، این دستگاه معایبی هم دارد که عبارتند از:

لزوم وجود کارت تردد برای حضور و غیاب کارکنان: با توجه به این که برای ورود و خروج نیاز به ثبت از طریق کشیدن کارت هست، لذا وجود کارت بسیار ضروری بوده و عملا امکان تردد و ورود به مجموعه بدون وجود کارت وجود ندارد.

احتمال سوء استفاده شخص دیگر از کارت تردد: یکی از معایب این دستگاه این است که در صورت بزرگ بودن مجموعه و زیاد بودن پرسنل هر شخصی با پیدا کردن کارت، امکان ورود به مجموعه را می تواند پیدا کند. لذا این مساله برای مجموعه هایی که امکان خرابکاری در آن ها وجود دارد، مقایسه بهترین دستگاه کنترل تردد می تواند خطرناک باشد.

هزینه نسبتا زیاد برای صادر و چاپ کردن کارت برای هر شخص: به دلیل هزینه نسبتا زیاد تامین کارت و صدور و چاپ آن برای هر شخص لذا هر مجموعه ای متحمل هزینه نسبتا بالایی برای صدور کارت برای پرسنل و کارکنان خود می شود.

احتمال مفقود شدن کارت و تحمیل هزینه بیشتر به مجموعه برای صدور کارت جدید: یکی از بزرگ ترین مشکلات ادارات و موسسات و کارخانه ها در مورد دستگاه های ورود و خروج کارتی مفقود شدن کارت تردد افراد است. به گونه ای که علاوه بر امکان سوء استفاده از این کارت ها، صدور کارت المثنی برای افراد هزینه ای نسبتا زیاد بر دوش این بخش ها می گذارد.

عملکرد این نمونه از دستگاه ها با استفاده از کارت هایی است که با توجه به اطلاعات شخصی هر فرد و بر اساس کد پرسنلی وی صادر شده است. به صورتی که هنگام ورود و خروج با کشیدن کارت در دستگاه و یا قرار دادن آن بر روی دستگاه اطلاعات فرد به همراه زمان ورود و خروج ثبت می گردد. دستگاه حضور و غیاب کارتی از فناوری کارت بدون تماس استفاده می کنند. بدین صورت که دیگر نیازی نیست که حتما زمان ورود و خروج کارت را در شیار کارت خوان بکشید تا اطلاعات را شناسایی کند. در واقع حتی اگر کارت حضور و غیاب در کیف شما باشد، و از محدوده شناسایی کارتخوان عبور کنید، اطلاعات کارت خوانده می شود. هر کدام از دستگاه کنترل تردد دارای مزایای مختلفی است که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

قیمت پایین: قطعا یکی از مهم ترین دلایل انتخاب دستگاه کنترل تردد کارتی از سوی مدیران کارخانه ها و موسسات، قیمت پایین تر این نمونه نسبت به سایر انواع دستگاه های حضور و غیاب است.

سازگاری با هرنوع محیط کاری: چون این دستگاه ها با استفاده از کارت عمل می نمایند؛ لذا برای هر نمونه محیط کاری، اداری، آموزشی و حتی کارخانه ها و کارگاه های با محیط کار کثیف و روغنی نیز قابل استفاده است.

کاربرد آسان: از دیگر مزایای این دستگاه عملکرد آسان آن است که هر شخصی با یک بار استفاده متوجه چگونگی کارکرد آن می شود. با توجه به فراگیری استفاده از کارت های بانکی و عملکرد تقریبا مشابه این کارت ها هر کسی با هر میزان سوادی، قادر به کشیدن کارت مخصوص خود در این دستگاه ها است.

مقایسه دستگاه حضور و غیاب کارتی و معایب آن

مقایسه بهترین دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی و معایب آن

اساس کار دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی اثر انگشتی بر اساس اثر انگشت است و هر کدام از افراد مجموعه هنگام ورود و خروج باید اثر انگشت خود را بر روی دستگاه ثبت نمایند تا تایید ورود و خروج آن ‌ها صورت پذیرد و ثبت گردد. این دستگاه از یک سنسور برای اسکن کردن برآمدگی های سر انگشتان دست استفاده می کند. برای استفاده از فناوری این دستگاه، ابتدا باید انگشت کارمندان برای دستگاه معرفی شود. به این مرحله اصطلاحا ثبت نام کاربر می گویند. یکی از بهترین مزایای این دستگاه این است که امکان معرفی 10 نمونه اثر انگشت برای هر کاربر روی سیستم آن وجود دارد. به صورتی که در شرایطی که به هر دلیل برای هر کدام از انگشتان مشکلی رخ دهد، می توان برای ثبت تردد از انگشت دیگر استفاده کرد. دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی مزایای مختلفی دارد که به شرح زیر است:

دقت بالا و جلوگیری از تقلب و سوء استفاده: با توجه به این که هر شخص اثر انگشت منحصر به خودش را دارد ، لذا امکان تفلب در این دستگاه به صفر می رسد چرا که کسی نمی تواند به جای شخص دیگری ورود و خروج را ثبت نماید. نکته دیگر این است که تاخیر در آمدن سر کار و یا خروج زودتر از موعد و اضافه کاری و … به راحتی با استفاده از این دستگاه ها قابل رهگیری خواهد بود.

پرداخت دقیق حقوق بر اساس میزان کار: با توجه به ثبت دقیق و صحیح اطلاعات مرتبط با ساعت تردد افراد، پرداخت حقوق و دستمزد کاملا عادلانه و با محاسبه میزان ساعت کار افراد صورت می پذیرد.

ایجاد حس مسئولیت پذیری بیشتر در کارکنان: با توجه به ثبت دقیق اطلاعات ورود و خروج افراد از طریق دستگاه و مشخص شدن میزان عملکرد افراد در طول ماه، لذا کارمندان و کارکنان سعی می کنند بدون تاخیر در محل کار خود حاضر شوند تا در ردیف افراد با کارکرد پایین قرار نگیرند و به همین دلیل احساس مسئولیت پذیری و حضور به موقع بر سر کار در آن ها افزایش می یابد. دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی، چندین عیب هم دارد که عبارتند از:

عدم امکان تغییر رمز عبور: با توجه به مبنای عملکرد دستگاه که بر اساس اثر انگشت هر فرد است؛ در صورتی که اثر انگشت به هر دلیلی قابل شناسایی نباشد، لذا امکان تغییر رمز عبور وجود ندارد و تردد فرد به نوعی امکان پذیر نیست.

غیر بهداشتی بودن و احتمال انتقال ویروس: با توجه به این که برای ثبت اثر انگشت نیاز به لمس دستگاه هست و برخی از بیماری ها و ویروس ها از طریق سطوح نیز انتقال پیدا می کنند، لذا استفاده از دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی باعث انتقال بیماری و ویروس می گردد. لذا توصیه می شود که قبل و بعد از ثبت اثر انگشت، دست ها را با مواد بهداشتی مناسب ضد عفونی کنید.

قیمت بالا: از جمله معایبی که می توان برای این نمونه دستگاه عنوان کرد، قیمت و هزینه بالای تهیه آن است که ممکن است برخی از شرکت ها و مجموعه ها قادر به خرید آن نباشند.

تاثیر منفی عوامل محیطی بر کارکرد آن: در هنگام نصب دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی، باید این نکته را مدنظر قرار داد که این دستگاه نباید در مسیر مستقیم تابش نور باشد و همچنین باید آن را در جایی تعبیه کرد که در معرض گرمای زیاد و سرمای سخت نباشد. زیرا هر کدام از این موارد تاثیر منفی بر دستگاه گذاشته و عملکرد آن را مختل می نماید.

مقایسه دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی و معایب آن

مقایسه بهترین دستگاه کنترل تردد کف دست و معایب آن

یکی از انواع فناوری هایی که در سیستم های ثبت تردد از آن استفاده می شود، تکنولوژی اسکن کف دست است. این سیستم با ثبت کردن مشخصات منحصر به فرد کف دست هر فرد (شامل خطوط هندسی و عروق خونی کف دست) هویت کارکنان مختلف را شناسایی می کند. برای استفاده از این دستگاه می توان برای هر کاربر دو نمونه (دو کف دست) را روی دستگاه حضور و غیاب تعریف نمود. سپس هر کاربر برای وارد شدن به محل کار باید کف دست خود را روی سیستمی که اطلاعات کف دست برای آن تعریف شده، و در نزدیکی اسکنر دستگاه حضور و غیاب تشخیص کف دست قرار دهد. سیستم دستگاه، اطلاعات کف دست را اسکن کرده و سپس آن را با نمونه های ثبت شده قبلی مقایسه می کند.

عدم امکان تقلب و خطا: با توجه به این که کف دست هر فردی منحصر به فرد است، امکان تقلب و خطا در این دستگاه به حداقل رسیده است.

قابلیت معرفی کردن دو نمونه کف دست : یکی از مزایای دیگر این دستگاه این است که می توان از کف هر دو دست برای معرفی آن به دستگاه و تایید آن استفاده کرد. بنابراین در صورتی که کاربر به هر دلیلی نتواند از کف یکی از دست ها استفاده کند، برای تایید می تواند کف دست دیگر را به اسکنر دستگاه نزدیک کند.

امکان انتقال ویروس و بیماری: با توجه به این که برخی از افراد کف دست خود را روی اسکنر می گذارند، ممکن است در صورت داشتن ویروس و بیماری آن را به فرد بعدی منتقل کند.

قیمت بالای دستگاه: این دستگاه به دلیل مجهز شدن به سخت افزارها و تکنولوژی پیشرفته تر، در مقایسه با دستگاه های حضور و غیاب کارتی، قیمت بیشتری دارد.

جمع بندی

با گستردگی تولید و عرضه انواع نرم افزار مدیریت دستگاه کنترل تردد، موسسات مختلف برای خرید این دستگاه باید حتما نیازهای خود را مد نظر قرار دهند. سپس بر اساس آن اقدام به انتخاب و خرید دستگاه حضور غیاب مناسب نمایند. در این مقاله به طور کامل به معرفی انواع دستگاه های حضور و غیاب، و مزایا و معایب هر کدام پرداخته شد. مطالعه این مقاله و مقایسه بهترین دستگاه کنترل تردد می تواند کمک شایانی به انتخاب و خرید صحیح و مناسب این دستگاه ها نماید.

مقالات مرتبط

 1. کیارش شجاعی فر دی 28, 1401 در 4:01 ب.ظ

  شما دستگاه zk هم برای فروش دارد؟ ما قصد خرید دستگاه حضور غیاب داریمون برای مجموعکون. ممنون میشم راهنماییمون کنید.

 2. بهنام باستی خرداد 1, 1402 در 5:48 ب.ظ

  دقت کرده باشید بعد از همه گیری ویروس کرونا، تقاضا در بازار دستگاه های کنترل دسترسی به سمت سیستم هایی با امکان تشخیص چهره یا تشخیص عنبیه رفته که کمترین تماس فیزیکی و انتقال آلودگی را دارند.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته؛ لوازم جانبی مورد نیاز جهت نصب دوربین 

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس و انواع آن

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس axis و انواع آن

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته و انتقال تصویر)

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مداربسته و انتقال تصویر)

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا (حضور و غیاب دانشجویی)

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

همه چیز درباره مرخصی حج واجب

همه چیز درباره مرخصی حج واجب

ویژگی های کابل دوربین مدار بسته مناسب چیست؟ معرفی انواع کابل دوربین مداربسته

ویژگی های کابل دوربین مدار بسته مناسب چیست؟ معرفی انواع کابل دوربین مداربسته

منظور از جمعه کاری چیست؟ | نحوه محاسبه جمعه کاری در قانون کار

منظور از جمعه کاری چیست؟ | نحوه محاسبه جمعه کاری در قانون کار

دورکاری چیست؟ مزایای دورکاری برای کارمندان و سازمان ها

منظور از قانون دورکاری چیست؟ همه چیز درباره قرارداد دورکاری

قانون ترک کار

صفر تا صد قانون ترک کار؛ آشنایی با قوانین ترک کار

سیستم انبارداری راهکاری هوشمند برای مدیریت انبار

سیستم انبارداری راهکاری هوشمند برای مدیریت انبار

فیس دیتکشن Face Detection چیست و در کجاها کاربرد دارد؟

فیس دیتکشن Face Detection چیست و در کجاها کاربرد دارد؟

بیمه بیکاری چیست و شامل چه افرادی می شود؟

بیمه بیکاری چیست و شامل چه افرادی می شود؟