تحول دیجیتال چیست و چه اهمیتی دارد؟

تحول دیجیتال چیست و چه اهمیتی دارد؟
دیجیتال مارکتینگ کسرا

تحول دیجیتال با ایجاد تغییرات گسترده در کارایی سازمان از طریق اینترنت اشیا، رایانش ابری، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و ... مدل های کسب و کار شامل تجربه مشتریان، میزان انگیزه کاری کارکنان و روند عملیاتی شدن فعالیت ها در سازمان را با تغییرات بزرگی روبرو می کند.

رشد فناوری موجب شده که اغلب کسب و کارها فرآیندهای کاری خود را به صورت الکترونیکی انجام دهند و در دنیایی که با تحول دیجیتال مواجه است سازمان ها نیز با این فناوری همسو شده اند تا جایی که با خودکارسازی فرایندها تغییرات گسترده ای در صنایع و کسب و کارهای مختلف ایجاد شده است. اما تحول دیجیتال نیازمند نوآوری بالایی است و با ورود فضای مجازی به دنیای واقعی افراد و حتی چرخه تولید و خدمات؛ موجب بهینه سازی فعالیت کسب و کارها شده است. ما نیز در این مقاله سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که تحول دیجیتال چیست و چه اهمیتی دارد؟

تحول دیجیتال چیست؟

تحول دیجیتال (Digital Transformation) با استفاده از فناوری های دیجیتال به خودکارسازی فرآیندهای سازمانی کمک می کند و سازمان ها با گذشت زمان با به روزرسانی، خودکارسازی فعالیت های خود رشد گسترده ای در مسیر پیشرفت فناوری خواهند داشت. به نوعی تحول دیجیتال موجب تحول کسب و کارها نیز می شود. تحول دیجیتال با ایجاد تغییرات گسترده در کارایی سازمان از طریق اینترنت اشیا، رایانش ابری، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و … مدل های کسب و کار شامل تجربه مشتریان، میزان انگیزه کاری کارکنان و روند عملیاتی شدن فعالیت ها در سازمان را با تغییرات بزرگی روبرو می کند.

برای ایجاد تحول دیجیتال در هر سازمانی نیاز به استراتژی تحول دیجیتال است که از طریق آن بتوان تجربه رضایت بخشی را بخصوص در مشتریان ایجاد کرد. یکی از مهم ترین گام ها در تحول دیجیتالی هر سازمانی خودکارسازی فعالیت های سازمان با استفاده نوآورانه از فناوری های روز دنیاست. راهنمای جامع تحول دیجیتال با تلفیق فناوری های دیجیتال در فرآیندهای سازمان موجب تغییرات چشمگیری در ارائه خدمات و روندهای کسب و کار می شود. در واقع با تحول دیجیتال به نوعی سازمان ها با تغییرات فرهنگی روبرو هستند که خود را برای بروز نگه داشتن در خصوص استفاده از فناوری های دیجیتال همیشه آزمایش می کنند و در صورت نتیجه بخش نبودن این تغییرات به دنبال یافتن راه حلی برای دستیابی به موفقیت و ارتقاء سطح سازمان هستند. در مجموع تحول دیجیتالی برای هر نوع کسب و کار چه مشاغل نوپا و کوچک چه مشاغل بزرگ ضروری است.

بیشتر بخوانید: دیجیتال مارکتینگ چیست و چطور به توسعه کسب و کارها کمک‌ می‌کند؟

تحول دیجیتال چیست؟

تحول دیجیتال چیست؟

تحول دیجیتال از طریق ورود فناوری های دیجیتال در سازمان، مزایای زیادی برای انجام فعالیت های عملیاتی کسب و کارها دارد. از طرفی در پاسخ به تقاضای مشتریان نیز تجربه لذت بخشی را برای آنها به همراه دارد. در نهایت رفتار مخاطبان یا مصرف کنندگان نیز ارتباط مستقیمی با نحوه و نوع استفاده از فناوری دیجیتال دارد. بسیاری از سازمان ها از استفاده تحول دیجیتال هراس دارند و پیاده سازی آن را امری دشوار می دانند. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که با اجرایی کردن تحول دیجیتال در کسب و کار خود و مواجهه با مسائلی از جمله هزینه عملیاتی کردن آن، تغییرات گسترده در سازمان و زمانی که برای آن صرف می شود، به سواد دیجیتالی دست یافته و نهایتا اینکه هر سازمانی برای عقب نیفتادن از سایرین در حاضر مجبور به تن دادن به تحول دیجیتال است.

بیشتر بخوانید: واقعیت افزوده چیست؟ به بهانه معرفی هدست واقعیت افزوده vision pro جدید

راهنمای جامع تحول دیجیتال (Digital Transformation) چه اهمیتی دارد؟

تحول دیجیتال به طور کلی با هدف بهبود عملکرد و اجرای فرایندهای سازمانی پیاده سازی می شود و علاوه بر آن هر سازمانی می تواند به دنبال اهداف دیگری نیز باشد. از آنجایی که شرکت ها برای حضور موفق در بازار رقابتی نیاز به رشد و ارتقاء دارند ودوست ندارند از سایر کسب و کارها عقب نیفتند پس راهنمای جامع تحول دیجیتال اهمیت پیدا می کند. بسیاری از مدیران سازمان ها با هدف تحول دیجیتال و به جای اداره کسب و کار سعی در ایجاد تغییرات گسترده در آن با صرف هزینه و زمان زیادی دارند. در آینده با شرکت هایی روبرو هستیم که با سرمایه گذاری در زمینه فناوری دیجیتال به این عرصه وارد شده اند.

دلیل دیگری که می توان برای اهمیت راهنمای جامع تحول دیجیتال بیان کرد این است که سازمان ها با به روز نگه داشتن خود، کسب و کارشان را با تغییرات بازار سازگار کرده و روند روبه رشدی دارند که این خود موجب بهبود عملکرد سازمانی می شود. سازمان ها با استفاده مداوم از تکنیک هایی در جهت ایجاد تجربه مثبت در مخاطبان و مصرف کنندگان به نوعی به این اهمیت پی برده اند. تا جایی که با آموزش کارکنان سازمان و استفاده از رایانش ابری برای انتقال داده و استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی تحول دیجیتال را پذیرفته اند. در واقع راهنمای جامع تحول دیجیتال به سازمان ها کمک می کند تا خود را با تقاضای مشتریان همسو کرده و در صورت مواجهه با تغییرات غیرقابل پیش بینی در بازار بتوانند خود را برای رقابت و همگام شدن با تغییرات آماده کنند. در ادامه به برخی از دلایل اهمیت تحول دیجیتال اشاره شده است:

1. لزوم ارائه خدمات به مشتریان بر مبنای تقاضای آنها

با دیجیتالی شدن بسیاری از فرآیندها، مشتریان هم به دنبال راحت ترین و سریع ترین روش برای دریافت خدمات هستند. شرکت ها با ایجاد پل ارتباطی خوب با مخاطبان و ایجاد تعامل از طریق فناوری های دیجیتال می توانند نسبت به رقبا خدمات بیشتری را ارائه دهند.

2. استفاده از فناوری و ابزارهای هوش مصنوعی برای افزایش مشارکت کارکنان

با استفاده از تحول دیجیتال می توان کارکنان متعهد تری نیز داشت و به خصوص آن دست از کارکنان سازمان که به صورت دورکاری فعالیت می کنند می توانند با استفاده از ابزارهای مناسب بهترین نوع کارایی را به سازمان ارائه دهند. از طرفی برای بهبود عملکرد منابع انسانی یا حسابداری سازمان می توان بسیاری از امور را خودکارسازی کرد و ایجاد اتوماسیون مناسب به صرفه جویی در زمان و هزینه در سازمان نیز کمک بسزایی می کند.

3. حفظ امنیت اطلاعات سازمان

امروزه یکی از اصلی ترین دغدغه های مدیران فناوری اطلاعات در سازمان حفظ امنیت اطلاعات و داده در سازمان است و اینکه بتوانند با روشی مناسب در انتقال داده و شبکه سازی داخلی سازمان از ابزار مناسب استفاده کنند بدون اینکه ریسکی برای داده های سازمانی وجود داشته باشد.

4. تقویت شراکت های تجاری

در کسب و کارهای مختلف رقابت زیادی وجود دارد و تقاضای مشتریان نیز افزایش یافته است به طوری که بسیاری از سازمان ها به عنوان رقیب برای تجارت و فعالیت های مشارکتی به هم وابسته هستند. روند همکاری سازمان ها به عنوان تامین کننده یا توزیع کننده خدمات به صورت سنتی امری زمان بر است، اما با تحول دیجیتال این روند نیز اصلاح شده است. با به روز ماندن سازمان ها و باز بودن عرصه برای تجارت های جدید با شرکای تجاری موجب تقویت این روند با استفاده از تحول دیجیتال شده و منفعت زیادی برای کسب و کارها به همراه دارد.

5. تصمیم گیری های دقیق و سریع

سازمان ها با حجم بالایی از داده ها روبرو هستند که می توانند با استفاده از ابزارهای تحلیل داده مناسب داده های مهم تر را با استفاده از استراتژی اصولی به اطلاعاتی تبدیل کنند که در تصمیم گیری های آینده سازمان نقش اساسی را ایفا کند. استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی تحلیل داده میتواند تاثیر چشمگیری بر موفقیت سازمان بگذارد. اهمیت تحول دیجیتال اینجا خود را نشان داده و با استفاده از ابزارهای داده‌کاوی به بینش بازاریابی و تجاری دقیق دست یافته و به تصمیم گیری‌های سریع و دقیق نیز کمک زیادی می کند.

بیشتر بخوانید: نقش فناوری هوش مصنوعی در دستگاه های حضور و غیاب

راهنمای جامع تحول دیجیتال (Digital Transformation) چه اهمیتی دارد؟

راهنمای جامع تحول دیجیتال (Digital Transformation) چه اهمیتی دارد؟

معرفی سه حوزه اصلی تحول دیجیتال

تحول دیجیتال با ایجاد دگردیسی در کسب و کارها بر مبنای فناوری های دیجیتال مدل سازی می کند و سطح تغییرات دیجیتال برای کسب و کارها نیز شامل تغییرات فرهنگی در سازمان، تغییر در محتوا، تغییرات اصولی در خدمات یا محصولات، کارکنان و … هست. در ادمه سه حوزه اصلی تحول دیجیتال را بررسی کرده ایم.

تجربه مشتری

تجربه مشتری همان ارتباط با مشتریان و پشتیبانی مشتریان است؛ کسب و کارها نیز با هدف ایجاد یک ذهنیت مثبت یا خلق ارزش برای مشتری در قالب ارائه خدمات به آنها تلاش می کنند. با استفاده از تحول دیجیتال ضمن درک بهتر تقاضای مشتریان و با کمک گرفتن از فناوری‌های دیجیتال موجب افزایش جذب مشتری شده و از آن برای ارتباط بهتر با مشتریان استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: سیستم مدیریت ارتباط با مشتری یا سیستم crm چیست؟

مدل های کسب و کار

ارائه خدمات کسب و کارها با استفاده از فناوری‌های دیجیتال، یا حتی تولید محصولات دیجیتال و ارائه آنها در سطح بین المللی همان تحول دیجیتال در سازمان است. تحول دیجیتال به این مورد اشاره دارد که باید با استفاده از فناوری های دیجیتال روش کسب درآمد نیز تغییر می کند به این شکل که یا با کمک تحول دیجیتال موفق به خلق و مدل سازی برای کسب و کار با استفاده از فناوری دیجیتال می شوید یا اینکه مدل سنتی کسب و کار خود را با استفاده از راهنمای جامع تحول دیجیتال توانمندسازی می کنید.

فرآیندهای عملیاتی

یکی دیگر از اهداف تحول دیجیتال، ایجاد دگردیسی در فرآیندهای سازمان به خصوص فرآیندهای عملیاتی است. بین فرآیندهای سازمانی و داده ها و اطلاعات در سازمان ارتباط مستقیمی وجود به طوریکه داده و اطلاعات در همه فرآیندهای سازمانی نقش دارند. با مدیریت نقش داده و اطلاعات در سازمان موفق به بهینه سازی فرآیندهای عملیاتی نیز می شوید. برای دستیابی به این هدف باید از دیجیتالی سازی فرآیندهای عملیاتی با کمک تحول دیجیتال استفاده کنید. خودکارسازی و اتوماسیون روندها در سازمان به مدیران سازمان کمک می کند تا با استفاده از ابزار و فناوری های دیجیتال نسبت به عملکرد سازمان نظارت دقیق تری داشته و تصمیمات دقیق تری بگیرند.

معرفی سه حوزه اصلی تحول دیجیتال

معرفی سه حوزه اصلی تحول دیجیتال

چگونه تحول دیجیتالی را شروع کنیم؟

سازمان ها با تحول دیجیتالی می توانند مطابق راهنمای جامع تحول دیجیتال نسبت به طراحی مدل کسب و کار با استفاده از فناوری های دیجیتال اقدام کرده، همچنین با بهینه سازی فرآیندهای عملیاتی و ایجاد تجربه لذت بخش در مشتریان موفق به کسب درآمد بالا در رقابت با  سایر سازمان ها شوند. اما حرکت در مسیر دیجیتالی شدن را چگونه شروع کنیم و چه مواردی را در نظر داشته باشیم؟ برای ایجاد تحول دیجیتالی، نیاز به استراتژی و برنامه عملیاتی و تجزیه و تحلیل این برنامه دارید. در مسیر تحول دیجیتال استراتژی موثر خواهد بود که ساختار مشخصی را برای شما ارائه دهند و شما نیز در طول مسیر دیجیتالی شدن از این ساختار پیروی کنید. با داشتن استراتژی اصولی برای تحول دیجیتال، از میزان تاثیر دگردیسی بر کارکنان، مشتریان مطلع هستید و با قرار دادن مدیران قابل اعتماد در راس سازمان به روند تحول دیجیتالی نیز کمک زیادی می کنید. ارزیابی نظرات و دریافت بازخورد نسبت به تغییرات ایجاد شده نیز در به روز نگهداشتن و همسو شدن با تغییرات کمک می کند.

چگونه تحول دیجیتالی را شروع کنیم؟

چگونه تحول دیجیتالی را شروع کنیم؟

6 مرحله اصلی دیجیتالی شدن

تا این قسمت از مقاله در خصوص تحول دیجیتال و میزان اهمیت راهنمای جامع تحول دیجیتال صحبت کردیم و متوجه شدیم که سازمان ها برای عقب نیفتادن از سایر رقبا نیاز دارند که با خلق ارزش در محصولات، ایجاد تغییرات گسترده در سازمان از طریق فناوری های دیجیتال و استفاده بهینه از ابزارهای دیجیتال مانند ابزارهای دورکاری پرسنل، گام های مهمی را در تحول دیجیتال برداشته و درآمد بالایی کسب کنند. در واقع وقتی صحبت از تحول دیجیتال در سازمان می کنیم به معنی آشنایی با ابزارهای دیجیتالی جدید و ایجاد چند روز سرگرمی با آن نیست؛ بلکه سازمان ها وقتی خود را با فناوری های دیجیتال همسو کنند موفق به ایجاد تغییرات در استراتژی های کسب و کار و پاسخ دهی مناسب به تقاضای مشتریان خواهند شد. در ادامه مراحل دیجیتالی شدن را بیان کرده ایم:

مرحله اول: شناخت وضعیت موجود

در این مرحله ضمن اقدام به شناخت وضعیت کنونی سازمان به چگونگی انجام فرآیندهای سازمان پرداخته می شود.

مرحله دوم: آزمون تغییرات

در مرحله آزمون تغییرات، سازمان برای میزان پذیرش و هماهنگی با تحول دیجیتال آزمایش می شود و کارکنان سازمان نیز خود را با این نوآوری ها هماهنگ می کنند و نسبت به افزایش سواد دیجیتالی خود نیز ترغیب می شوند.

مرحله سوم: رسمیت یافتن تغییرات

با آزمون تغییرات  تحول دیجیتال در سازمان، تاثیرات دگردیسی دیجیتال در سازمان بیشتر به چشم می آید و با دریافت بازخوردهای مثبت از مشتریان، کارکنان سازمان و مدیران این تغییرات به طور رسمی و عمومی در سازمان پذیرفته می شود.

بیشتر بخوانید: دورکاری چیست؟ مزایای دورکاری برای کارمندان و سازمان ها

6 مرحله اصلی دیجیتالی شدن

6 مرحله اصلی دیجیتالی شدن

مرحله چهارم: طراحی استراتژیک

در این مرحله تیم های تعیین شده در سازمان برای تدوین استراتژی در راستای راهنمای جامع تحول دیجیتال شروع به تحقیقات سازمانی و اشتراک گذاری نتایج تجزیه و تحلیل خود می کنند.

مرحله پنجم: ایجاد همگرایی

تیم تخصصی که در سازمان برای ایجاد تحول دیجیتال تشکیل شده با استفاده از استراتژی تعیین شده و با تمرکز بر چشم انداز و اهداف بلند مدت سازمان، راهکارهایی را در راستای تغییرات سازمان ارائه می دهند. این راهکارها به سازمان برای به به روز نگه داشتن و ایجاد تعادل با تغییرات دیجیتالی کمک می کند.

مرحله ششم: نوآوری و انطباق پذیری

در این مرحله راهنمای جامع تحول دیجیتال در سازمان به عنوان بخشی از کسب و کار جایگاه واقعی خود را یافته و مدیران سازمان ضمن نظارت بر تغییرات ناشی از فناوری های دیجیتال و تغییرات بازار رقابتی سعی در تکامل هر چه بیشتر و ارتقاء سازمان دارند.

بیشتر بخوانید: تفاوت دارک وب و دیپ وب (deep web و dark web)؛ اینترنت چه بخش هایی دارد؟

6 مرحله اصلی دیجیتالی شدن

6 مرحله اصلی دیجیتالی شدن

جمع بندی راهنمای جامع تحول دیجیتال

راهنمای جامع تحول دیجیتال به روند تکاملی و دائمی در سازمان ها اشاره دارد که نشان می دهد کسب و کارها با استفاده از نوآوری و فناوری های دیجیتال می توانند با تغییرات بازار، اقتصاد و تقاضای مشتریان منعطف تر عمل کنند.  تحول دیجیتال با ایجاد دگردیسی دیجیتالی در سازمان ها به انجام فرآیندهای عملیاتی به شکلی متفاوت کمک می کند. در تحول دیجیتال ضمن اینکه فرآیندهای موجود در سازمان خودکار سازی می شود؛ با مدل سازی کسب و کار بر طبق تحول دیجیتال و خلق ارزش بر ایجاد محصولات جدید مطابق با تقاضای مشتریان از طریق تلفیق آن با فناوری های دیجیتال، روشی جدید برای ارائه خدمات به مشتریان محسوب می شود. به طور کلی تحول دیجیتال با مدل سازی کسب و کار فرآیندهای کسب و کار را ساده سازی کرده و بسیاری از امور با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی انجام می شود.

لیست دسته بندی های مرتبط:

مقالات مرتبط

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

مدیریت تردد شرکت های بزرگ2

تکنیک‌ های مدیریت تردد کارکنان شرکت‌ های بزرگ در جهان

تاثیر حضور پرسنل بر عملکرد شرکت

حضور غیاب پرسنل چه تاثیری برعملکرد شرکت دارد؟ 

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

مدل استخوان ماهی

مدل استخوان ماهی (Fishbone Diagram) چیست و چگونه رسم می شود؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

تکنیک ساندویچ

تکنیک ساندویچ چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی

نیچ مارکتینگ چیست؟ همه چیز در مورد نیچ مارکت (Niche Marketing)

نیچ مارکتینگ چیست؟ همه چیز در مورد نیچ مارکت (Niche Marketing)

Bom محصول یا درخت محصول چیست و چه کاربردی دارد؟

BOM محصول یا درخت محصول چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربرد رویکرد شش کلاه تفکر 

کاربرد رویکرد شش کلاه تفکر 

هوش مصنوعی AI چیست؟ + مزایا و معایب هوش مصنوعی

هوش مصنوعی چیست؟ + مزایا و معایب Ai

اسکرام چیست

اسکرام چیست؟ | نقش تکنیک اسکرام (scrum) در مدیریت سازمان ها  

بررسی قانون سختی کار و شرایط دریافت سختی کار 

بررسی قانون سختی کار و شرایط دریافت سختی کار 

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

سازمان داده محور چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ 

سازمان داده محور چیست و چه ویژگی هایی دارد؟