همه چیز در مورد سامانه مودیان مالیاتی

همه چیز در مورد سامانه مودیان مالیاتی
دیجیتال مارکتینگ کسرا

سامانه مودیان مالیاتی یکی از سامانه‌های دولتی و بسیار کارآمد است که جهت سامان‌دهی به مشکلات و رسیدگی‌های مالیاتی راه اندازی شده است. این سامانه نقش بسزایی در جلوگیری از فرارهای مالیاتی دارد و رسیدگی به کارها را راحت‌تر و خطاهای پرونده‌های مختلف را هم کاهش داده است. گر شما هم در گروه مشمولین ثبت نام در سامانه مودیان قرار می‌گیرید، توصیه می‌کنیم که هرچه سریع‌تر نسبت به ثبت نام و یادگیری آن از طریق دیدن آموزش تصویری سامانه مودیان اقدام کنید.

سامانه مودیان مالیاتی یک سایت بسیار پر کاربرد است که برای ثبت اظهارنامه‌های مختلف مالیاتی، صورت حساب‌ها و فاکتورها مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمامی صاحبان مشاغل مختلف موظف هستند که در این سامانه ثبت نام کنند. در ادامه به پاسخ پرتکرار ترین سوالات کاربران مثل مشمولین ثبت نام در سامانه مودیان، آموزش تصویری سامانه مودیان، سامانه مودیان چیست؟ و… پرداخته‌ایم.

سامانه مودیان چیست؟ 

قطعا اولین سوالی که پس از شنیدن اسم این سایت برای شما پیش می‌آید این است که سامانه مودیان چیست؟ یکی از توضیحاتی که می‌توان در مورد عملکرد و چیستی این سامانه ارائه داد، به نقش این سایت در نظم‌دهی به برنامه‌های دولتی اشاره دارد. در واقع یکی از مشکلاتی که این اواخر به شدت گریبانگیر سازمان امور مالیاتی کشور شده، فرارهای مالیاتی افراد مختلف بوده است. این سامانه جهت سامان‌دهی به اینگونه مشکلات و جلوگیری از فرارهای مالیاتی مورد استفاده قرار می گیرد. فرارهای مالیاتی یکی از مشکلات بسیار مهمی است که باعث کاهش بودجه شده ‌و از سمتی دیگر می‌تواند باعث فشار بیشتر به سایر مودیان و افراد پرداخت کننده مالیات باشد. پس نقش سامانه مودیان مالیاتی به عنوان یک بستری که باعث جلوگیری از فرارهای مالیاتی و برقراری عدالت می‌شود، بسیار مهم است.

امروزه ردپای تکنولوژی روی بخش‌ها و فعالیت‌های مختلف مشاهده می‌شود. تاثیرات گسترده شدن دنیای اینترنت و دیجیتال در کسب و کارها و فعالیت‌های مختلف دیده می‌شود. این اثرگذاری ها می‌توانند مثبت و یا منفی باشند. از جمله اثرات مثبتی که تکنولوژی روی فعالیت‌های اداری داشته است، بحث سامانه‌های مختلف است. شاید بتوان گفت که بهترین پاسخ برای سوال سامانه مودیان چیست، همین باشد. ادارات و سازمان‌های مختلف بسته به حجم کاری و موارد دیگر، نیاز دارند که با بهره‌گیری از فناوری‌های دیجیتالی بتوانند کارهای خود را پیش ببرند. سامانه مودیان مالیاتی آن بخش از فناوری‌های دیجیتالی سازمان امور مالیاتی است که هسته اصلی فعالیت‌های این سازمان به آن وابسته است. در نتیجه بدیهی است که خیلی از کارکردها و وظایف این سامانه، به واسطه طراحی آن صورت بگیرد.

بیشتر بخوانید: قانون کار چیست؟ | بررسی مهم ترین قوانین کار و تامین اجتماعی

سامانه مودیان چیست؟ 

سامانه مودیان چیست؟

آموزش اصطلاحات و‌ نحوه کار با سامانه مودیان

برای اینکه بتوانید به خوبی با این سامانه کار کنید، ابتدا باید به خوبی درک کنید که سامانه مودیان چیست که در قسمت قبل توضیح داده شد و در ادامه راجع به مفاهیمی که در این سامانه قابل دسترسی هستند، یک دید کلی داشته باشید. در این قسمت به صورت اجمالی آموزش سامانه مودیان را دریافت کنید. برخی از مفاهیم مربوط به مسائل مالیاتی و برخی دیگر به خود سامانه مربوط هستند که در این قسمت به صورت خلاصه درمورد هریک از آن‌ها صحبت می‌کنیم. در مرحله بعد، می‌توانید با مشاهده قسمت آموزش تصویری سامانه مودیان، از چگونگی انجام مراحل ثبت نام مطلع شوید.

دریافت گواهی امضا الکترونیک

یکی از مواردی که برای استفاده از خدمات مالیاتی احتیاج دارید، دریافت گواهی امضای الکترونیک است. معمولا این مورد با استفاده از سامانه مودیان انجام نمی‌شود. شما می‌توانید امضای خود را به صورت حضوری و غیر حضوری دریافت کنید. داشتن گواهی امضای الکترونیک مزایای بسیاری دارد که ازجمله آن سهولت در انجام فرآیندهای مالیاتی است.

حافظه مالیاتی

منظور از حافظه مالیاتی در آموزش سامانه مودیان، یک نوع حافظه الکترونیکی برای ثبت و نگهداری اطلاعات ثبت شده در صورتحساب‌ها‌ی الکترونیکی است که این اطلاعات را به سامانه مودیان انتقال می‌دهد. این حافظه هم صورت نرم افزاری و هم سخت افزاری دارد. نکته مهم این است که هر حافظه مالیاتی باید دارای یک شماره شناسه مخصوص باشد. در قسمت آموزش تصویری سامانه مودیان در این مورد صحبت کرده‌ایم. 

صورت‌ حساب الکترونیکی

نوعی صورت‌حساب است که قطعا هنگام کار با سامانه مودیان به آن برمی‌خورید. این صورت‌حساب از این جهت مخصوص در نظر گرفته می‌شود که دارای یک‌ شماره منحصر به فرد مالیاتی است که روی آن درج شده است. معمولا مشخصات و اطلاعات صورتحساب الکترونیکی بسته به کسب و‌کار شما، توسط سازمان اعلام می‌شود. در نمونه‌هایی که از درگاه پرداخت الکترونیکی و یا دستگاه کارتخوان استفاده می‌شود، رسید یا همان گزارش الکترونیکی خرید، هم ارز با صورت‌حساب قرار می‌گیرد.

اشخاص

اشخاص مشمول ثبت نام در سامانه مودیان، تمامی صاحبان مشاغل صنفی و غیر صنفی . اشخاص حقوقی کسانی هستند که بنابر موضوع فصل‌های چهارم و پنجم باب سوم قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سال 1366 با اصلاحات بعدی که ذکر شده، همگی از مشمولین ثبت نام در سامانه مودیان هستند. 

بیشتر بخوانید: منظور از مالیات حقوق و دستمزد چیست؟ | بررسی نکات مهم محاسبه مالیات بر درآمد 

آموزش اصطلاحات و‌ نحوه کار با سامانه مودیان

آموزش اصطلاحات و‌ نحوه کار با سامانه مودیان

چرا باید در سامانه مودیان ثبت نام کنیم؟

ممکن است فرایند ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی برای شما کمی وقت گیر و کسل کننده باشد. اما باید بدانید که شما با یک‌بار وقت گذاشتن فرایند نام نویسی را تکمیل می‌کنید. در واقع به مراتب فرایند ارسال اطلاعات و مکاتبات شما با سازمان امور مالیاتی به مراتب بسیار کوتاه‌تر‌ می‌شود. برای تأسیس این سامانه هزینه زیادی صرف شده است که ممکن است به نظر شما بیهوده باشد. در این قسمت به برخی از فواید راه اندازی سامانه مودیان مالیاتی اشاره می‌کنیم.

 1. افزایش سرعت رسیدگی: یکی از خاصیت‌های منحصر به فرد سامانه مودیان مالیاتی این است که بخاطر بهره گیری از اینترنت یک هماهنگی کامل بین بخش‌های مختلف سامانه امور مالیاتی ایجاد می‌کند. این موضوع باعث می‌شود که رسیدگی کارکنان به قسمت‌های مختلف و امور مودیان با سرعت بیشتری انجام بگیرد.
 2. کاهش خطا: سامانه مودیان مالیاتی دسته بندی پرونده‌ها و… باعث کاهش خطاهای مختلف در رسیدگی به صورت حساب‌ها می‌شود. در حقیقت می‌توان گفت که امکان به وجود آمدن خطاهای دستی در رسیدگی به امور کاهش پیدا می‌کند. 
 3. دسترسی: همواره یکی از بهانه‌های افراد متخلف بابت فرار مالیاتی نبود امکان دسترسی و‌ بی اطلاعی نسبت به اطلاعیه‌ها بوده است. این سامانه امکان دسترسی شما و مکاتبه مستقیم با سازمان امور مالیاتی را فراهم می‌کند. از سمت دیگر باعث می‌شود که اطلاعیه‌ها را دریافت کنید. این کار از بهانه‌های واهی افراد متخلف جلوگیری می‌کند چون دسترسی مودیان به سامانه راحت است.
 4. پاسخ‌دهی بهتر: اگر به آموزش تصویری سامانه مودیان توجه کنید و‌موفق به ثبت نام‌ و‌ افتتاح حساب در آن شوید، فرآیند پاسخ دهی و بررسی صورت‌حساب‌های شما بهتر صورت می‌گیرد و دیگر نیاز به مراجعه حضوری و صرف وقت و هزینه اضافی ندارید.
 5. امنیت: شما اطلاعات مختلفی را در سامانه مودیان مالیاتی وارد می‌کنید. در قسمت آموزش سامانه مودیان ذکر کرده‌ایم که برای ثبت نام به چه اطلاعاتی نیاز دارید. سامانه‌های که صاحبان مشاغل مختلف صورت‌حساب‌ها و اطلاعات مالی و شخصی خود را وارد می‌کنند، باید آن‌قدر مطمئن و ایمن باشد تا از سرقت این اطلاعات جلوگیری کند. سامانه مودیان از حفاظت شبکه و طراحی خوبی برخودار است و تا کنون گزارشی مبنی بر به سرقت رفتن اطلاعات از این سامانه منتشر نشده است.
 6. جلوگیری از فرار مالیاتی: درواقع یکی از مشکلاتی که این اواخر بشدت گریبانگیر سازمان امور مالیاتی کشور شده، فرارهای مالیاتی افراد مختلف بوده است. این سامانه جهت سامان‌دهی به اینگونه مشکلات و جلوگیری از فرارهای مالیاتی مورد استفاده قرار می گیرد. فرارهای مالیاتی می‌تواند باعث کاهش بودجه شده ‌و از سمتی دیگر باعث فشار بیشتر به سایر مودیان و افراد پرداخت کننده مالیات می‌شود.
 7. بهره گیری از تکنولوژی: امروزه رد پای تکنولوژی روی بخش‌ها و فعالیت‌های مختلف مشاهده می‌شود. این اثرگذاری می‌توانند مثبت و یا منفی باشد. ازجمله اثرات مثبتی که تکنولوژی روی فعالیت‌های اداری داشته است، بحث سامانه‌های مختلف است.
  ادارات و سازمان‌های مختلف بسته به حجم کاری و موارد دیگر، نیاز دارند که با بهره‌گیری از فناوری‌های دیجیتالی بتوانند کارهای خود را پیش ببرند. سامانه مودیان مالیاتی آن بخش از فناوری‌های دیجیتالی سازمان امور مالیاتی است که هسته اصلی فعالیت‌های این سازمان به آن وابسته است. در نتیجه بدیهی است که خیلی از کارکردها و وظایف این سامانه، به واسطه آن صورت بگیرد.

بیشتر بخوانید: سیستم مدیریت ارتباط با مشتری یا سیستم crm چیست؟

ورود به سامانه سازمان امور مالیاتی

دقت کنید که برای ورود به سامانه مودیان از لینک اصلی سایت استفاده کنید. آدرس این سامانه tax.gov.ir است. باید بگوییم که در اواخر تیر ماه این سامانه به صورت کاربردی راه اندازی می‌شود و دسترسی عموم به آن ایجاد خواهد شد. در بند پ ماده یک قانون مذکور تعاریف زیر برای این سامانه ذکر شده است. مهم‌ترین موارد ذکر شده در قانون به شرح زیر هستند‌.

اطلاعات: سامانه موجب تبادل اطلاعات بین مودیان و سازمان امور مالیاتی می‌شود. افراد حقیقی و حقوقی باید در این سامان مدارک خود را بارگذاری کنند.

آپلود صورتحساب: مهم‌ترین وظیفه افراد پس از ثبت نام در سایت به جای ارسال صورت حساب‌ها از طریق سامانه معاملات فصلی، از این طریق اطلاعات خود را با سازمان امور مالیاتی به اشتراک می‌گذارند. همچنین واحدهایی صنفی مختلفی که با خریدار آخر در ارتباط هستند، باید اطلاعات دستگاه‌های کارتخوان خود را هم در این سامانه آپلود کنند.

صحت اطلاعات: مورد بعدی که باید به آن توجه داشته باشید، صحیح وارد کردن اطلاعات است. لطفاً حتما دقت داشته باشید که هنگام وارد کردن و ثبت اطلاعات، تمامی موارد را به صورت صحیح وارد کرده باشید. البته امکان تصحیح اطلاعات وجود دارد اما ترجیحا اگر از ابتدا ثبت نامتان به صورت صحیح باشد، دردسری بابت اشتباه وارد کردن اطلاعات نخواهید داشت. در این حالت امکان اشتباهات سیستمی هم کاهش پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید: 10 نرم افزار برتر مدیریت منابع انسانی (HR)

ورود به سامانه سازمان امور مالیاتی

ورود به سامانه سازمان امور مالیاتی

آموزش تصویری سامانه مودیان 

یکی دیگر از سوالاتی که مودیان‌ها با کارشناسان مطرح می‌کنند این است که چطور باید در این سامانه ثبت نام کرد؟ مراحل ثبت نام آن چگونه است؟ در این قسمت آموزش سامانه مودیان، مراحل ثبت نام به این سامانه را توضیح می‌دهیم. 

1) ورود به سایت

برای افتتاح حساب کاربری در سامانه مودیان مالیاتی سرچ کردن آدرس اینترنتی my.tax.gov.ir است. توجه کنید که فیلتر شکن خود را خاموش کنید و سپس وارد سایت شوید. در اولین گام شما وارد صفحه اول سایت می‌شوید.

2) ورود اطلاعات

در مرحله بعدی اطلاعاتی مثل کد ملی و یا شناسه ملی را در سایت وارد می‌کنید. قاعدتا کد ملی برای اشخاص حقیقی و شناسه ملی برای اشخاص حقوقی استفاده می‌شود. در ادامه سامانه از شما تاریخ تولد و شماره همراه متعلق به خودتان را درخواست می‌کند. در نهایت کد امنیتی را در کادر مربوطه وارد کنید و سپس دکمه ثبت نام را بزنید.

3) ایجاد کارپوشه

مرحله سوم مربوط به ایجاد کارپوشه است. در این قسمت شما وارد صفحه اول سایت شده‌اید. توجه کنید که هنوز فرایند شناسایی شما برای سیستم تمام نشده است. در ادامه باید روی گزینه ایجاد کار پوشه در سامانه مودیان مالیاتی کلیک کنید. در این قسمت نام‌کاربری و‌رمز عبور شما به صورت پیامک برای شما ارسال خواهد شد. در قسمت اول آموزش تصویری سامانه مودیان گفتیم که حتما شماره تلفنی که متعلق به خودتان است و به آن دسترسی دارید را وارد کنید تا نام کاربری و رمز عبور برای شما قابل دسترس باشد.

برای درک بهتر سامانه مودیان مالیاتی می توانید ویدیوی آموزشی سامانه مودیان را مشاهده کنید:

کارپوشه سامانه مودیان مالیاتی چیست و چرا اهمیت دارد؟

سامانه مودیان از طریق ایجاد یک کارپوشه که با مجوز سازمان امور مالیاتی به هر کاربرد اختصاص می‌دهد، می‌تواند صورتحساب‌ها و دیگر موارد را به ثبت برساند. درواقع کارپوشه صحفحه‌ای است که سامانه در اختیارتان قرار می‌دهد تا موارد مربوطه را ثبت کنید. اهمیت استفاده از سامانه مودیان مالیاتی در ارسال صورتحساب‌ها و بهینه سازی مالیات‌ها است. مثلا ابتدا باید فروشنده فاکتور را ارسال کنند و خریدار با مراجعه به کارپوشه خود فاکتور را تایید و یا رد کند.

همچنین اگر کاربرد فاکتورها را طبق ضوابط سازمان مالیاتی به سامانه مودیان ارسال کند، کاربرد نیازی به ارسال لیست معاملات ماده 169 ندارد. فاکتورهایی که بدین شیوه بارگذاری می‌شوند، نیازی به رسیدگی سامانه مودیان نخواهند داشت. در غیر اینصورت کاربر مشمول بخشودگی‌های مالیاتی نمی‌شود و همچنین جرایم پیش بینی در قانون پایانه‌های فروشگاهی می‌شود. اگر کاربری کارپوشه اختصاصی نداشته باشد، با مشکلات و جرایم مالیاتی عدیده‌ای رو به رو خواهد شد.

چه کسانی باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند؟ (مشمولین ثبت نام در سامانه مودیان)

مهم‌ترین فاکتور برای تشخیص اینکه چه افرادی مشمولین ثبت نام در سامانه مودیان هستند، طبق قانون تعریف می‌شود. در توضیح بیشتر قانون ثبت نام افراد حقیقی و حقوقی در سامانه مودیان مالیاتی، بندهای مختلفی به ضمیمه آن منتشر شده است که به صورت جزیی توضیح می‌دهد که دقیقا چه افرادی مشمولین ثبت نام در سامانه مودیان هستند. توضیح ساده‌تر آنکه می‌توان مشمولین ثبت نام در سامانه مودیان را به دو گروه کلی تقسیم‌ بندی کرد. این دو گروه باید علاوه بر ثبت اظهار نامه مالیاتی خود، در سامانه مودیان مالیاتی هم ثبت نام کنند.

1) افراد حقیقی: اولین گروهی که باید در این سامانه ثبت نام کنند، آن دسته از افراد حقیقی هستند که خودشان صاحبان مشاغل و واحدهای مختلف تولید، فروش و… هستند. طبق قانون واحد آن‌ها می‌تواند صنفی یا غیر صنفی باشد.

2) افراد حقوقی: تمامی افراد حقوقی کلیه شرکت‌های تجاری و اشخاص حقوقی غیر تجاری در این دسته قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: سیستم BPMS چیست؟ مدیریت فرآیند کسب و کارها چگونه ممکن میشود؟

چه کسانی باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند؟

چه کسانی باید در سامانه مودیان ثبت نام کنند؟

چه کسانی در گروه مشمولین ثبت نام در سامانه مودیان قرار نمی‌گیرند؟

گفتیم که تنها معیار برای انتخاب افرادی که مشمول ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی می‌شوند، قانون است. با مطالعه قانون و‌مشورت با کارشناس یا وکیل، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که آیا شما هم در گروه مشمولین ثبت نام در سامانه مودیان هستید یا خیر. مطابق با قانون اشخاص حقیقی در ماده 81، اشخاص مشمول ماده 142 و صاحبان مشاغل گروه سوم که کالاها و خدمات معاف از مالیات بر ارزش افزوده را ارائه می‌کنند، از ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی معاف هستند. در قسمت آموزش سامانه مودیان درمورد مشمولین این قانون توضیح دادیم.

زمان ثبت نام در سامانه مودیان

اگر شما هم در گروه مشمولین ثبت نام در سامانه مودیان قرار می‌گیرید، باید طبق اعلامیه‌ها در سامانه مودیان مالیاتی ثبت نام کنید. طبق تبصره‌های مجلس، سازمان امور مالیاتی کشور موظف است که پس از یک هفته از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، نسبت به ثبت نام و ساماندهی کار پوشه اشخاص مشمول ثبت نام در سامانه مودیان اقدام کند.

برنامه ریزی دولت برای ثبت نام اشخاص در سایت، (طبق آموزش تصویری سامانه مودیان)، به شرح زیر است:

 • شرکت‌های پذیرفته شده در فرابورس و بورس از تاریخ 1/8/1401
 • شرکت‌های دولتی و همچنین دستگاه‌های اجرایی دیگر از تاریخ 1/10/1401
 • اشخاص حقوقی (البته اشخاص حقوقی موضوع ماده 16 در این مورد استثنا هستند) از تا یه 1/1/1402
 • همچنین صاحبان مشاغل فراخوان هشت گانه مالیات بر ارزش افزوده از تاریخ 1/4/1402
 • تمامی این افراد طبق زمان بندی مجلس می‌بایست نسبت به ثبت نام در سایت، و انجام مراحل قسمت آموزش سامانه مودیان، اقدام کنند.

مهلت ارسال صورت‌حساب در سامانه مودیان

طبق مصوبه قانون، مهلت ارسال صورتحساب در سامانه مودیان مالیاتی تا تاریخ 31 تیر ماه سال جاری تمدید شد. البته این ضرب الاجل برای آن دست از فاکتورهای الکترونیکی است که از تاریخ 1 آبان ماه سال 1401 صادر شده‌اند. شما با مراجعه به کارپوشه خود و چک‌کردن تاریخ صادر شدن صورتحساب مربوطه، می‌توانید نسبت به ارسال فاکتورهایی که از این تاریخ صادر شده‌اند، اقدام کنید.

براساس تبصره بند ب ماده پنج قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، خریداران 30 روز مهلت دارند نسبت به پذیرش و یا عدم پذیرش صورت‌حساب‌هایی که صادر شده است، اقدام کنند. پس از به پایان رسیدن این تاریخ، همان صورت حسابی که صادر شده است، به صورت تایید شده در نظر گرفته می‌شود.

همچنین باید توجه کنید که مهلت ارسال هفت روزه برای ارسال صورت‌حساب الکترونیکی را مد نظر داشته باشید. مهم‌ترین نکته‌ای که در این بین وجود دارد این است که: این هفت روز به صورت تقویمی حساب می‌شود. منظور این است که روزهای تعطیل رسمی، جمعه و… هم در این هفت روز محاسبه می‌شود. پس حتما نسبت به ارسال صورت‌حساب الکترونیکی خود در این تاریخ توجه کنید.

بیشتر بخوانید: حداقل حقوق قانون کار ۱۴۰۲ چقدر است؟

بخشنامه و قانون جدید سامانه مودیان کدام است؟

در ادامه آموزش سامانه مودیان باید بگوییم که این سامانه همواره درحال به روز رسانی است و بالطبع برخی از قوانین هم بسته به اقتضا و موارد مختلف مورد باز بینی قرار خواهند گرفت. سامانه مودیان مالیاتی در شش بخش تالیف شده است که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

1) تعریف
2) تکالیف اشخاص مشمول
3) تکالیف سازمان‌ها
4) تشویق‌ها
5) ضمانت اجرایی
6) نظارت بر اجرا

هرکدام از این شش بخش شامل مراحل و قوانین مختلفی هستند که توضیح همه این موارد در این مطلب نمی‌گنجد و شما برای اطلاع از این شش فصل، می‌توانید آموزش سامانه مودیان به صورت حرفه‌ای را دریافت کنید و یا با کارشناسان مربوطه ارتباط برقرار کنید.

تمامی این افراد طبق زمان بندی مجلس می‌بایست نسبت به ثبت نام در سایت، و انجام مراحل قسمت آموزش سامانه مودیان، اقدام کنند.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد قانون ترک کار؛ آشنایی با قوانین ترک کار

سوالات متداول پیرامون سامانه مودیان

سوالات متداول پیرامون سامانه مودیان

سوالات متداول پیرامون سامانه مودیان مالیان

نحوه محاسبه مالیات دستگاه کارتخوان چگونه است؟

امروزه استفاده از دستگاه‌عای کارتخوان در مشاغل مختلف بشدت شایع‌ است. صاحبان این دستگاه‌ها در گروه مشمولین ثبت نام در سامانه مودیان قرار می‌گیرند. فرار مالیاتی صاحبان این افراد قابل پیگیری است؛ اما ابهامی که برای صاحبان دستگاه کارتخوان وجود دارد این است که نحوه محاسبه مالیات این دستگاه چگونه است؟ باید بگوییم که از این بابت نگران نباشید‌چون نرخ محاسبه مالیاتی که به دستگاه‌های کارتخوان تعلق می‌گیرد، همانند مقدار مالیات مشاغل حساب می‌شود. شما باید پرونده مالیاتی را در ابتدا دریافت کنید و سپس کد پرونده مالیاتی هم بگیرید. برای اینکار باید در سایت tax.gov.ir ثبت نام کنید. مراحلی که باید برای گرفتن پرونده و کد مالیاتی طی کنید، در سایت توضیح داده شده است.

چگونه می‌توان دستگاه کارتخوان دریافت کرد؟

استفاده دستگاه کارتخوان نه فقط در فروشگاه‌ها، بلکه در مطب پزشکان، در وسایل حمل و نقل عمومی و… هم استفاده می‌شود. شما می‌توانید از طریق درگاه ملی خدمات مالیات، بدون مراجعه حضوری اقدام به دریافت دستگاه کارتخوان خود کنید. با این روش شما می‌توانید به سادگی دستگاه را بگیرید و دیگر مشمول پرداخت هزینه نمی‌شوید.

بیشتر بخوانید: سیستم ERP چیست؟ همه چیز در مورد برنامه ریزی منابع سازمانی

سخن آخر

در توضیح اینکه سامانه مودیان مالیاتی چیست و چه کاربردی دارد، به صورت ساده می‌توان گفت که این سامانه یکی از سامانه‌های دولتی و بسیار کارآمد است که جهت سامان‌دهی به مشکلات و رسیدگی‌های مالیاتی راه اندازی شده است. سامانه مودیان نقش بسزایی در جلوگیری از فرارهای مالیاتی دارد و رسیدگی به کارها را راحت‌تر و خطاهای پرونده‌های مختلف را هم کاهش داده است. این سامانه برای اشخاص مختلف حقیقی و حقوقی قابل دسترسی است.

بسته به قانون اگر شما هم در گروه مشمولین ثبت نام در سامانه مودیان قرار می‌گیرید، توصیه می‌کنیم که هرچه سریع‌تر نسبت به ثبت نام و یادگیری آن از طریق دیدن آموزش تصویری سامانه مودیان اقدام کنید. در ادامه حتما کار پوشه خود را ایجاد کنید و نسبت به زمان‌های ثبت صورت‌حساب‌ها هم توجه کافی را داشته باشید.

در مورد آموزش سامانه مودیان مالیاتی موارد زیادی مطرح می‌شود؛ با این وجود سعی کردیم تا به صورت مفید و خلاصه به پاسخ اساسی‌ترین پرسش‌ها درمورد آموزش تصویری سامانه مودیان، مشمولین ثبت نام در سامانه مودیان و دیگر نکات مورد توجه برای ثبت نام در این سامانه، اشاره کنیم.

لیست دسته بندی های مرتبط:

مقالات مرتبط

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

مدل استخوان ماهی

مدل استخوان ماهی (Fishbone Diagram) چیست و چگونه رسم می شود؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

تکنیک ساندویچ

تکنیک ساندویچ چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی

نیچ مارکتینگ چیست؟ همه چیز در مورد نیچ مارکت (Niche Marketing)

نیچ مارکتینگ چیست؟ همه چیز در مورد نیچ مارکت (Niche Marketing)

تفاوت بین بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

تفاوت بین بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

همه چیز درباره حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی و نحوه‌ محاسبه حقوق بازنشستگی

همه چیز درباره حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی و نحوه‌ محاسبه حقوق بازنشستگی

Bom محصول یا درخت محصول چیست و چه کاربردی دارد؟

BOM محصول یا درخت محصول چیست و چه کاربردی دارد؟

منظور از حق اولاد و عائله مندی چیست؟ نحوه محاسبه حق اولاد و کمک عائله مندی

منظور از حق اولاد و عائله مندی چیست؟ نحوه محاسبه حق اولاد و کمک عائله مندی

کاربرد رویکرد شش کلاه تفکر 

کاربرد رویکرد شش کلاه تفکر 

اسکرام چیست

اسکرام چیست؟ | نقش تکنیک اسکرام (scrum) در مدیریت سازمان ها  

بررسی قانون سختی کار و شرایط دریافت سختی کار 

بررسی قانون سختی کار و شرایط دریافت سختی کار 

همه چیز درباره مالیات بر دارایی؛ معرفی انواع مالیات بر ثروت 

همه چیز درباره مالیات بر دارایی؛ معرفی انواع مالیات بر ثروت 

سازمان داده محور چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ 

سازمان داده محور چیست و چه ویژگی هایی دارد؟