گیت تردد شیشه ای چیست؟ مزایا، معایب و کاربرد گیت کنترل تردد شیشه ای 

گیت تردد شیشه ای چیست؟ مزایا معایب و کاربرد گیت کنترل تردد شیشه ای 
دیجیتال مارکتینگ کسرا

گیت کنترل تردد شیشه ای از انواع گیت کنترل تردد است که موانع آن از جنس شیشه هستند. گیت تردد شیشه ای به دلیل سرعت مناسب و عملکرد ساده در بسیاری از مکان ها از جمله ادارات، سازمان های دولتی، مترو و... مورد استفاده قرار می گیرد. گیت های شیشه ای بر اساس نحوه عملکرد، نحوه طراحی و محل کاربرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند. گیت های باله ای (پروانه ای یا فلپ) گیت های کنترل تردد مترویی و اداری از متداول ترین انواع گیت تردد شیشه ای هستند. در این نوشتار ویژگی های شاخص انواع مختلف گیت های شیشه ای از جمله گیت باله ای یا فلپ، گیت مترویی و... بررسی شد.

انواع گیت کنترل تردد برای حفظ امنیت و نظارت بر تردد‌ افراد در سازمان ها، ادارات، ایستگاه های مترو و قطار و…مورد استفاده قرار می گیرند. گیت های کنترل تردد موانعی فیزیکی هستند که با اتصال به سیستم اکسس کنترل برای نظارت بر عبور و مرور در مکان های مختلف کاربرد دارند. گیت تردد شیشه ای از مدل های پرکاربرد گیت کنترل تردد است. موانع فیزیکی در این نوع  گیت از جنس شیشه و بدنه آن از جنس استیل هستند. گیت های کنترل تردد شیشه ای، انواع مختلفی دارند که معمولا بر اساس نحوه عملکرد گیت، مدل قرار گیری شیشه در کابین گیت و یا محل کاربرد گیت نام گذاری می شوند. این گیت ها به دلیل عملکرد سریع و دقیق برای مکان های پرتردد گزینه های مناسبی هستند. برای آشنایی با نحوه عملکرد و مزایا و معایب گیت تردد شیشه ای در ادامه با ما همراه باشید.

گیت تردد شیشه ای چیست؟ مزایا معایب و کاربرد گیت کنترل تردد شیشه ای 

گیت تردد شیشه ای چیست؟ مزایا معایب و کاربرد گیت کنترل تردد شیشه ای 

معرفی گیت کنترل تردد شیشه ای ( گیت تردد سریع )

گیت کنترل تردد شیشه ای (Glass traffic control gate) که به دلیل عملکرد سریع به عنوان گیت تردد سریع هم شناخته می شود؛ یکی از انواع گیت کنترل تردد است که موانع آن از جنس شیشه هستند. این گیت در واقع دارای بدنه استیل و باله های شیشه ای است که بسته به نوع گیت این باله ها در ابعاد و اندازه های ویژه طراحی شده اند. نحوه عملکرد گیت های شیشه ای به دو شکل کشویی خطی و کشویی با زوایه است؛ در برخی از گیت های تردد شیشه ای باز و بسته شدن گیت به صورت کشویی خطی صورت می گیرد و در برخی دیگر از مدل های گیت شیشه ای مانند گیت فلپ باز و بسته شدن گیت تحت زاویه خاصی ( معمولا ۴۵ درجه) انجام می شود.

در گیت های شیشه ای معمولا از فناوری تشخیص به کمک نور مادون قرمز استفاده می شود تا از عبور ناگهانی افراد از زیر یا روی گیت با صدور هشدار جلوگیری شود. همچنین وجود سنسور های مختلف از جمله سنسور صحت عبور امنیت گیت شیشه ای را چند برابر کرده است.  گیت کنترل تردد شیشه ای در حالت عادی بسته است یعنی موانع شیشه ای مسیر عبور افراد را مسدود می کنند. زمانیکه هویت فرد توسط اکسس کنترل تایید شود باله های گیت حرکت می کنند و افراد می توانند از گیت عبور کنند. این گیت کنترل تردد قابلیت اتصال به انواع دستگاه حضور غیاب از جمله دستگاه تشخیص چهره، اسکن اثر انگشت و کارتخوان را دارد. کارایی مناسب در کنار ظاهر زیبا و سرعت بالا از ویژگی های شاخص گیت شیشه ای به حساب می آیند.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" indicates required fields

معرفی گیت کنترل تردد شیشه ای ( گیت تردد سریع )

معرفی گیت کنترل تردد شیشه ای ( گیت تردد سریع )

انواع گیت تردد شیشه ای و کاربرد گیت تردد شیشه ای

انواع گیت تردد شیشه ای بر اساس معیارهای مختلفی مانند نحوه عملکرد گیت، محل کاربرد و هم چنین ارتفاع و شکل ظاهری شیشه گیت طبقه بندی می شود؛ بر همین اساس انواع گیت تردد شیشه ای شامل موارد زیر هستند.

گیت تردد باله ای (گیت پروانه ای )

در گیت تردد باله ای یا پروانه ای که  به آن گیت فلپ هم گفته می شود به جای صفحه های اسلایدی که در گیت های کلاسیک استفاده می شوند از باله های پروانه ای شکل استفاده شده است. در واقع در این مدل گیت، مانع های شیشه ای به صورت زاویه دار و به شکل بال پروانه طراحی شده اند. این باله ها که در پهلو گیت قرار دارند معمولا به سمت داخل گیت باز می شوند. این مدل گیت شیشه ای قابلیت تردد دو طرفه را دارد و می توان آن را به صورت خروج آزاد هم تنظیم کرد. گیت تردد باله ای به دلیل استفاده از باله های پروانه ای سرعت و عمر مفید بیشتری نسبت به گیت های کشویی دارد.

گیت تردد فلپ (flap gate)

همانطور که اشاره شد گیت تردد فلپ یا همان گیت پروانه ای، یکی از کاربردترین مدل های گیت تردد شیشه ای است. در این مدل گیت موانع شیشه ای به صورت زاویه دار به بدنه فلزی گیت وصل شده اند و مانند حرکت باله های پروانه تحت زاویه ۴۵ درجه بازو بسته می شوند. گیت فلپ به دلیل طراحی خاص استهلاک کمی دارد و عمر مفید آن از گیت های مترویی و اداری  بیشتر است. طراحی باله مانند شیشه گیت فلپ باعث باز و بسته شدن سریع تر این نوع گیت می شود. گیت های فلپ ظاهری زیبا عملکرد بدون صدا دارند و می توان آن را به راحتی در فضاهای محدود استفاده کرد. این مدل گیت در بیشتر در محل های پر رفت و آمد که تمرکز بر عبور سریع افراد از گیت است مورد استفاده قرار می گیرند. به دلیل شکل خاص و کوچک بودن اندازه باله های این نوع گیت امنیت آن نسبت به گیت های مترویی و کشویی پایین تر است.

گیت تردد فلپ (flap gate)

گیت تردد فلپ (flap gate)

گیت تردد کشویی

این نوع گیت تردد شیشه ای بیشتر در ادارات استفاده می شود و به همین دلیل به گیت اداری هم معروف است. در گیت شیشه ای کشویی موانع شیشه ای گیت که معمولا مستطیل شکل هستند، به صورت اسلایدی یا کشویی باز و بسته می شوند. در این مدل گیت تردد شیشه ای، موانع شیشه ای گیت معمولا از پایین ترین سطح گیت شروع نمی شوند و تنها بخشی از فضای کابین  گیت را فرا گرفته اند.

گیت شیشه ای گردان

گیت شیشه ای گردان یکی دیگر از مدل های گیت تردد سریع است که طراحی بسیار زیبایی دارد. علت نام گذاری این مدل گیت، نحوه باز و بسته شدن چرخشی آن است. گیت های گردان معمولا در مراکز اداری و تجاری لوکس مورد استفاده قرار می گیرند.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" indicates required fields

گیت تردد مترویی

 از آنجایی که حرکت موانع شیشه ای در گیت تردد شیشه ای به صورت خطی است. می‌توان ارتفاع شیشه ها را از پایین ترین سطح کابین گیت تا یک متر بالای بدنه اصلی گیت ادامه داد. هر اندازه که طول شیشه ها بلند تر باشد، سطح امنیت گیت افزایش خواهد یافت. گیت های تردد مترویی مانند گیت های کشویی به صورت اسلایدی باز و بسته می شوند با این تفاوت که طول باله های شیشه ای در این نوع گیت بلند تر است. در گیت مترویی از دو مانع مستطیل شکل شیشه‌ای بلند استفاده‌ شده است. استفاده از این شیشه های بلند که از کابین گیت بیرون زده اند ایمنی عبور و مرور را افزایش می دهد. در گیت های مترویی از شیشه های بلندتر استفاده شده است تا از عبور افراد بدون پرداخت وجه یا بلیط ممانعت به عمل آید. چون در مترو به منظور تسریع عبور و مرور افراد معمولا از کارت های بدون تماس برای تایید عبور افراد استفاده می شود، گیت های مترویی معمولا به دستگاه کارتخوان مجهز هستند.

گیت شیشه ای گردان

گیت شیشه ای گردان

گیت تردد شیشه ای در چه مکان هایی استفاده می شود؟

به دلیل عملکرد سریع، این مدل گیت بیشتر مناسب استفاده در مکان های شلوغ و پرازدحام است. از جمله مکان هایی که از گیت کنترل تردد شیشه ای برای کنترل عبور و مرور و حفظ امنیت استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • استادیوم و باشگاه ورزشی
 • ایستگاه های قطار و مترو
 • مراکز صنعتی و کارخانه ها
 • دیتا سنترها
 • ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی
 • مراکز درمانی و بیمارستان ها
 • دانشگاه ها و موسسات آموزشی   

اجزا و قطعات استفاده شده در گیت کنترل تردد شیشه ای

یک سیستم کنترل تردد مبتنی بر گیت شیشه ای علاوه بر چند گیت شیشه ای کناری و یک یا چند گیت شیشه ای میانی دارای یک سیستم اکسس کنترل است. امکان ترکیب گیت شیشه ای با اتوماسیون کنترل تردد پرسنل و دستگاه حضور و غیاب، این گیت ها را به گزینه ای ایده آل برای حفظ امنیت و کنترل تردد در ادارات و سازمان های مختلف تبدیل کرده است. هر گیت تردد شیشه ای خود از اجزا و قطعاتی تشکیل شده است که هریک وظیفه خاصی دارند. برخی از مهم ترین اجزا تشکیل دهنده گیت شیشه ای عبارتند از :

برد الکترونیکی گیت تردد

برد الکترونیکی از مهم ترین اجزا تشکیل دهنده گیت است و فعالیت سنسورها، چراغ های هشدار و سایر اجزای الکترونیکی گیت تردد را کنترل می کند.

بدنه یا کابین استیل گیت تردد

بدنه استیل گیت معمولا از جنس فولاد با پوشش رنگ پودری الکترواستاتیک یا استیل استنلس است و مقاومت بالایی دارد.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" indicates required fields

اجزا و قطعات استفاده شده در گیت کنترل تردد شیشه ای

اجزا و قطعات استفاده شده در گیت کنترل تردد شیشه ای

باله های شیشه ای یا فلپسی

این باله ها بسته به نوع گیت می توانند به صورت تمام قد یا در اندازه های کوچک تر ساخته شوند. باله های شیشه ای یا فلپسی موانع اصلی گیت کنترل تردد هستند و با حرکت خود باعث باز یا بسته شدن گیت می شوند. این باله ها معمولا از جنس شیشه هستند.

گیربکس گیت تردد

این بخش از گیت های کنترل تردد جز تجهیزات مکانیکی آن است که با حرکات دوار و با همکاری موتور گیت، انرژی لازم برای حرکت موانع شیشه ای را فراهم می کند.

موتور گیت کنترل تردد

 موتور گیت وظیفه انتقال و تبدیل حرکت دوار خروجی گیربکس به حرکت خطی موانع شیشه ای را برعهده دارد.

سنسورهای گیت کنترل تردد

بسته به قابلیت های هر نوع گیت می توان تعداد مختلفی سنسور را به آن متصل کرد. هر یک از سنسورها وظیفه متفاوتی را برعهده دارند. به طور مثال یکی از مهم ترین سنسورها در گیت کنترل تردد شیشه ای، سنسور صحت عبور است. این سنسور صحت عبور افراد از گیت را می سنجد تا اطمینان حاصل شود فرد از زیر یا روی گیت و یا به شکل غیر مجاز از گیت عبور نکرده باشد.

 ال ای دی گیت کنترل تردد

ال ای دی گیت وضعیت عبور از گیت و اطلاعات مربوط به تردد افراد را نمایش می دهد.

سخن پایانی

گیت کنترل تردد شیشه ای (Glass traffic control gate) از انواع گیت کنترل تردد است که موانع آن از جنس شیشه هستند. گیت تردد شیشه ای به دلیل سرعت مناسب و عملکرد ساده در بسیاری از مکان ها از جمله ادارات، سازمان های دولتی، مترو و… مورد استفاده قرار می گیرد. گیت های شیشه ای بر اساس نحوه عملکرد، نحوه طراحی و محل کاربرد به انواع مختلفی تقسیم می شوند. گیت های باله ای (پروانه ای یا فلپ) گیت های کنترل تردد مترویی و اداری از متداول ترین انواع گیت تردد شیشه ای هستند. در این نوشتار ویژگی های شاخص انواع مختلف گیت های شیشه ای از جمله گیت باله ای یا فلپ، گیت مترویی و… بررسی شد.

لیست دسته بندی های مرتبط:

مقالات مرتبط

 1. محسن شیریان شهریور 8, 1402 در 9:37 ق.ظ

  این گیت تردد شیشه برای استخر ها هم میتوانیم استفادش کنیم دم در ورودی؟

  • دیجیتال مارکتینگ کسرا شهریور 8, 1402 در 6:57 ب.ظ

   سلام بله شما می توانید گیت تردد شیشه ای را برای درب ورودی مجموعه استخر ها نیز سفارش دهید.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته؛ لوازم جانبی مورد نیاز جهت نصب دوربین 

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس و انواع آن

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس axis و انواع آن

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته و انتقال تصویر)

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مداربسته و انتقال تصویر)

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

ویژگی های کابل دوربین مدار بسته مناسب چیست؟ معرفی انواع کابل دوربین مداربسته

ویژگی های کابل دوربین مدار بسته مناسب چیست؟ معرفی انواع کابل دوربین مداربسته

سیستم انبارداری راهکاری هوشمند برای مدیریت انبار

سیستم انبارداری راهکاری هوشمند برای مدیریت انبار

فیس دیتکشن Face Detection چیست و در کجاها کاربرد دارد؟

فیس دیتکشن Face Detection چیست و در کجاها کاربرد دارد؟

وب کیوسک چیست؟ معرفی انواع وب کیوسک و کاربرد وب کیوسک

وب کیوسک چیست؟ معرفی انواع وب کیوسک و کاربرد وب کیوسک

ریدر برد بلند uhf یا آنتن برد بلند uhf چیست؟

ریدر برد بلند uhf یا آنتن برد بلند uhf چیست؟

دستگاه گشت و نگهبانی چیست؟

دستگاه گشت و نگهبانی چیست؟

معرفی دستگاه حضور و غیاب zkteco

معرفی دستگاه حضور و غیاب Zkteco

علت از بین رفتن اثر انگشت و عدم تشخیص اثر انگشت در دستگاه اثر انگشت

علت از بین رفتن اثر انگشت و عدم تشخیص اثر انگشت

شب کاری در قانون کار

شیفت شب یا شب کاری در قانون کار چیست؟