نحوه کار دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی چگونه است؟

نحوه کار دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

یکی از قدیمی ترین و البته پر طرفدارترین روش های احراز هویت بیومتریک و کنترل تردد استفاده از دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی است. نحوه کار دستگاه اثر انگشتی مبتنی بر ثبت دقیق تصویر اثر انگشت افراد و آنالیز آن با الگوریتم های خاص است. برای استفاده از این دستگاه در محیط کار در ابتدا تمام کارمندان باید اثر انگشت خود را در دستگاه ثبت کنند.

حفظ امنیت و کنترل ورود و خروج کارکنان تقریبا برای موفقیت هر کسب و کار، سازمان و اداره ای حائز اهمیت است. برای موفقیت عملیاتی در زمینه کنترل تردد و برقراری امنیت استفاده از فناوری های  پیشرفته و کم خطا در الویت قرار دارد. یکی از پر‌کاربرد ترین  دستگاه های کنترل تردد دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی است. همانطور که از نام این دستگاه مشخص است نحوه کار دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی مبتنی بر استفاده از اثر انگشت اشخاص است که برای هر فرد یکتا و منحصر به فرد است. این دستگاه به کمک فناوری بیومتریک و با اسکن دقیق اثر انگشت فرایند احراز هویت و ثبت تردد را با سرعت و دقت بالایی به انجام می ‌رساند. برای آشنایی بیشتر با عملکرد دستگاه اثر انگشتی برای مدیریت حضور و غیاب با ما همراه باشید.  

دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی چیست و چگونه کار می کند؟

دستگاه ساعت زنی و حضور و غیاب انواع مختلفی دارند که هریک با تکنولوژی خاصی تردد افراد را کنترل می کنند. یکی از ایمن ترین و پرکاربردترین انواع دستگاه های حضور غیاب نوع اثر انگشتی آن است که مبتنی بر تکنولوژی بیومتریک است. از آنجایی که اثر انگشت هر فرد تنها مختص به اوست، دستگاه اثر انگشتی یکی از مطمئن ترین روش های تشخیص هویت و کنترل تردد افراد است. اولین قدم برای استفاده از این سیستم در یک سازمان ، اسکن اثر انگشت هر کارمند است. در طول اسکن، سیستم نمونه برداری اثر انگشت فرد  را بر اساس مختصات مشخص شده ترسیم می کند. پس از ثبت اثر انگشت تمام کارکنان، آرشیو کاملی از اثر انگشت تمام کارکنان در حافظه دستگاه ذخیره می شود.

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی چگونه کار می کند

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی چگونه کار می کند

برای ثبت ورود و خروج کارکنان کافی است تا فرد انگشت خود را روی حسگر دستگاه قرار دهد تا احراز هویت انجام شود. چون ممکن است انگشت فرد به هر دلیلی دچار آسیب دیدگی شود یا به هر دلیلی اثر انگشت فرد مخدوش شود، معمولا تعریف اثر انگشت در دستگاه اثر انگشتی برای دو یا چند انگشت انجام می شود. توجه به این نکته حائز اهمیت است که تشخیص و اسکن اثر انگشت از طریق اسکن و آنالیز الگوی خطوط سر انگشتان انجام می شود بنابراین کیفیت نمونه برداری نقش مهمی در تشخیص دقیق هویت افراد دارد. نمونه های اثر انگشت با کیفیت با دستگاه های حرفه ای و حسگر های قوی قابل ثبت هستند. این نمونه با الگوریتم های خاصی پردازش می شوند تا تمام جزئیات خطوط و شیارهای اثر انگشت مشخص شود.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

مراحل تعریف اثر انگشت در دستگاه حضور و غیاب انگشتی

اگر برایتان جالب است که بدانید دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی چگونه عمل می کند بلید با چهار مرحله اصلی عملکرد این دستگاه آشنا شوید. کار با دستگاه ورود و خروج اثر انگشتی بسیار ساده است. سیستم حضور و غیاب اداری عملکردی این دستگاه  شباهت زیادی به دستگاه تشخیص چهره دارد. برای تشخیص هویت و حضور و غیاب با این دستگاه لازم است مراحل زیر را به ترتیب طی کنید.

مرحله اول: نمونه برداری و ثبت اولیه اثر انگشت توسط دستگاه

نحوه گرفتن اثر انگشت اولیه، از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا تشخیص دستگاه در مراحل بعدی تا حد زیادی به کیفیت نمونه برداری اولیه از اثر انگشت بستگی دارد. در این مرحله افراد با قرار دادن انگشت خود روی سنسور حسگر و انتخاب گزینه ثبت اثر انگشت می توانند اثر انگشت خود را در دستگاه ذخیره کنند. عملیات شناسایی و ثبت اثر انگشت، نیازمند به بررسی جزء به جزء و دقیق تمام برجستگی ها و فرو رفتگی ها و هم چنین شیارهای پوستی سر انگشت است. ثبت اثر انگشت در دستگاه حضور و غیاب به کمک پردازش دقیق توسط  ترکیبی از الگوریتم های پیچیده صورت می گیرد. برای ثبت دقیق اثر انگشت اولین مرحله ثبت تصویری اثر انگشت است. با ثبت تصویر دقیق اثر انگشت مشخصات نقاط مینوشیا (minutiae) که نقاطی هستند که در آنها خطوط ریز انگشت با هم برخورد کرده، منشعب شده یا پایان یافته اند، شناسایی می شوند. شناسایی این نقاط نقش مهمی در پردازش دقیق اثر انگشت دارد.

ثبت اثر انگشت در دستگاه حضور و غیاب انگشتی

ثبت اثر انگشت در دستگاه حضور و غیاب انگشتی

مرحله دوم: پردازش دقیق تصویر اثر انگشت

در این مرحله دستگاه با پردازش تصویر اسکن شده نمونه اثر انگشت افراد را شناسایی می کند. شناسایی دقیق  نقاط  مینوشیا نقش مهمی در ثبت دقیق اثر انگشت افراد دارد الگوریتم  تشخیص اثر انگشت VeriFinger از  طریق شناسایی و بررسی مجموعه ای از نقاط minutiae و بررسی آن ها با شیوه های مختلف فرایند تشخیص هویت را انجام می دهد.  این الگوریتم با رویه های مختلف خصوصیات کلی و جزئی خطوط و شیارهای سر انگشتان را مرتب و ذخیره می کند. هنگام تطبیق اثر انگشت، این خصوصیات به صورت مرتب شده برای مقایسه دقیق اثر انگشت روی حسگر و اثر انگشت های ذخیره شده در حافظه دستگاه در اختیار سیستم پردازش  قرار می گیرند.

مرحله سوم: ذخیره سازی نمونه ها در قالب داده های باینری

پس  از ثبت اثر انگشت در دستگاه تشخیص اثر انگشت، دستگاه کنترل تردد داده های بیومتریک حاصل از تشخیص اثر انگشت  را به داده های قابل درک برای کامپیوتر (باینری) ترجمه می کند. این داده های ذخیره شده در حافظه دستگاه باقی می مانند تا در مراحل بعدی برای تشخیص هویت استفاده شوند.

تعریف اثر انگشت در دستگاه حضور و غیاب

تعریف اثر انگشت در دستگاه حضور و غیاب

مرحله چهارم: احراز هویت از طریق تطبیق دقیق اثر انگشت با آرشیو

برای استفاده از دستگاه تشخیص اثر انگشت در محیط کار، د ر ابتدا باید اثر انگشت تمام پرسنل در دستگاه ثبت شود. پس از ثبت اثر انگشت در دستگاه حضور و غیاب در مراجعات بعدی دستگاه اسکن اثر انگشت افراد را با داده های ذخیره شده در حافظه مقایسه می کند. در صورتی که اثر انگشت فرد با داده های موجود در حافظه دستگاه تطبیق داشته باشد حضور فرد ثبت می شود. پس از تایید هویت فرد توسط دستگاه حضور و غیاب انگشتی می توان به اطلاعات پرسنلی فرد دسترسی پیدا کرد.

نحوه ثبت اثر انگشت در دستگاه حضور غیاب چطور انجام می شود؟

همانطور که اشاره شد چون در دستگاه حضور و غیاب تشخیص اثر انگشت احراز هویت و کنترل تردد به کمک شناسایی الگوی خطوط سر انگشت انجام می شود، کیفیت نمونه برداری اولیه از انگشت بسیار مهم است. برای ثبت نمونه اولیه اثر انگشت افراد باید در قسمت تنظیمات دستگاه گزینه افزودن اثر انگشت را انتخاب کرده و با قراردادن انگشت خود روی حسگر اثر انگشتشان را ثبت کنند. برای انجام این کار پس از چشمک زدن سیستم فرد انگشت خود را روی حسگر قرار می‌دهد. برای ثبت درست اثر انگشت باید انگشت در موقعیت درست و با کمی فشار روی حسگر قرار بگیرد.

دقت کنید در هنگام ثبت نمونه اولیه انگشت فرد نباید خیس، چرب یا آسیب دیده باشد زیرا الگو خطوط موجود در سر انگشتان در این وضعیت به خوبی قابل تشخیص نیست. پس از قرار گرفتن اثر انگشت روی حسگر فرد می تواند تصویر اثر انگشت خود را ببیند. در صورت قرار نگرفتن کامل انگشت روی حسگر دستگاه ممکن است تصویر اثر انگشت به خوبی ثبت نشود. توجه به این نکته ضروری است که برای ثبت دقیق اثر انگشت باید انگشت خود را دقیقا در مرکز حسگر قرار دهید و برای چند ثانیه آن را ثابت نگه دارید. در ضمن بهتر است افراد از هر دست حداقل اثر یک انگشت خود را در حافظه دستگاه ذخیره کنند تا بعداً بتوانند با هر دو دست حضور خود را ثبت کنند.

کار با دستگاه ورود و خروج اثر انگشتی

کار با دستگاه ورود و خروج اثر انگشتی

برای ثبت اثر چند انگشت پس از ثبت اثر انگشت اول، بدون خروج از صفحه مجددا گزینه ثبت اثر انگشت را بزنید و یک اثر انگشت از دست دیگرتان را در دستگاه تعریف کنید تا دستگاه با هر دو دست احراز هویت شما را انجام دهد. برای احراز هویت با دستگاه اثر انگشتی نیازی نیست که حتما اثر انگشت سبابه خود را در دستگاه ثبت کنید هر یک از انگشتان شما که کیفیت اثر انگشت بهتری دارد می تواند در دستگاه ثبت و برای پردازش در نرم افزار حضور و غیاب استفاده شود.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

در برخی از افراد به دلیل کار زیاد یا آسیب دیدگی پوست سر انگشتان دچار ساییدگی می شود و اثر انگشت به طور واضح قابل نمونه برداری نیست. افرادی که به هر دلیلی اثر انگشت واضح و دقیقی ندارند باید ابتدا تمام انگشتان خود را در حافظه دستگاه ثبت کنند سپس  انگشتانی که اثر واضح تری دارند را شناسایی کرده و ضمن حذف تمام اثر انگشت ها دوباره از آن انگشتانی که اثر مشخصی دارند نمونه برداری کنند. چون در برخی از موارد ممکن است با هر بار ثبت، یک اثر انگشت متفاوت ثبت شود بهتر است اثر هرکدام از انگشتان را سه بار در دستگاه ثبت کنید تا دستگاه به کمک آرشیو موجود تشخیص دقیق تری  داشته باشد.

بیشتر بخوانید: معرفی سنسور اثر انگشت نوری و کاربردهای آن

نمونه برداری و ثبت اولیه اثر انگشت توسط دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

نمونه برداری و ثبت اولیه اثر انگشت توسط دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

سخن پایانی در مورد نحوه کار دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

استفاده از تکنولوژی بیومتریک در زمینه سیستم تردد و تشخیص هویت و کنترل ورود و خروج نقش مهمی در ارتقا امنیت سازمان ها و مدیریت بهتر حضور و غیاب کارکنان داشته است. یکی از قدیمی ترین و البته پر طرفدارترین روش های احراز هویت بیومتریک و کنترل تردد استفاده از دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی است. نحوه کار دستگاه اثر انگشتی مبتنی بر ثبت دقیق تصویر اثر انگشت افراد و آنالیز آن با الگوریتم های خاص است. برای استفاده از این دستگاه در محیط کار در ابتدا تمام کارمندان باید اثر انگشت خود را در دستگاه ثبت کنند.

پس از ثبت اثر انگشت تمام کارکنان، دستگاه آرشیو کاملی از اثر انگشت ها دارد. در دفعات بعدی با قرار گرفتن انگشت هریک از کارکنان روی حسگر دستگاه به سرعت فرد را شناسایی کرده و ساعت حضور وی را ثبت می کند. عملکرد دستگاه اثر انگشتی بسیار دقیق و سریع است و می تواند فرایند کنترل تردد را در مدت زمان بسیار کوتاه به انجام برساند. علاوه بر این دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی قابلیت ادغام با سیستم محاسبه حقوق، مدیریت شیفت و مرخصی را دارد و می تواند به مدیران کمک کند تا کنترل همه جانبه ای بر تردد و عملکرد کارکنان داشته باشند.

مقالات مرتبط

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

حضور و غیاب و رضایت شغلی copy

تاثیرات مثبت استفاده از سیستم حضور غیاب بر رضایت شغلی کارکنان

افزایش بهره وری و کاهش هزینه

سیستم‌ حضور غیاب: کلید افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه ‌ها

مدیریت تردد شرکت های بزرگ2

تکنیک‌ های مدیریت تردد کارکنان شرکت‌ های بزرگ در جهان

تاثیر حضور پرسنل بر عملکرد شرکت

حضور غیاب پرسنل چه تاثیری برعملکرد شرکت دارد؟ 

حضور و غیاب سازمان های بزرگ copy

بهترین نرم‌افزار حضور غیاب برای سازمان های بزرگ

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته؛ لوازم جانبی مورد نیاز جهت نصب دوربین 

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس و انواع آن

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس axis و انواع آن

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته و انتقال تصویر)

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مداربسته و انتقال تصویر)

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا (حضور و غیاب دانشجویی)

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

همه چیز درباره مرخصی حج واجب

همه چیز درباره مرخصی حج واجب

ویژگی های کابل دوربین مدار بسته مناسب چیست؟ معرفی انواع کابل دوربین مداربسته

ویژگی های کابل دوربین مدار بسته مناسب چیست؟ معرفی انواع کابل دوربین مداربسته

منظور از جمعه کاری چیست؟ | نحوه محاسبه جمعه کاری در قانون کار

منظور از جمعه کاری چیست؟ | نحوه محاسبه جمعه کاری در قانون کار