چند پیشنهاد برای تهیه برنامه غذایی مناسب پرسنل سازمانی و دانشجویان

چند پیشنهاد برای تهیه برنامه غذایی مناسب پرسنل سازمانی و دانشجویان
دیجیتال مارکتینگ کسرا

تهیه غذای سازمانی و دانشجویی از نظر حفظ سلامت و بهره وری افراد، بسیار حائز اهمیت است و مسئولین مربوطه در سازمان ها باید به کیفیت و تنوع غذاهایی که به افراد مجموعه خود ارائه می دهند توجه ویژه ای داشته باشند. کیفیت و تنوع غذا و مفید و سالم بودن آن رابطه مستقیمی با کیفیت عملکرد افراد و فعالیت های روزانه آن ها دارد. غذای مورد نیاز سازمان ها را می توان از مراکز تهیه غذا و یا کترینگ ها تهیه نمود و یا اینکه در آشپزخانه داخل مجموعه تهیه کرد. اما در نهایت برای کنترل توزیع به موقع غذا میان پرسنل و کنترل فرآیند تهیه و توزیع غذا باید از سامانه مدیریت تغذیه استفاده نمود که سامانه مدیریت تغذیه کسرا از بهترین نرم افزارهایی است که سازمان ها می توانند از مزایای آن بهره مند شوند.برخی از امکانات ویژه اتوماسیون مدیریت تغذیه کسرا  در این نوشتار معرفی شدند. 

یکی از خدماتی که در دانشگاه ها و سازمان ها باید به دانشجویان و پرسنل ارائه شود عرضه صبحانه، نهار و در برخی موارد شام است. کیفیت غذایی که در اختیار این افراد قرار می گیرد بسیار حائز اهمیت است، از این رو باید مسئولین مربوطه سعی کنند بهترین منوی غذایی را گردآوری کنند. اما سوالاتی که در این زمینه مطرح می شود این است که چه نوع غذاهایی باید سرو شود که رضایت پرسنل و دانشجویان را به دنبال داشته باشد؟ چه غذاهایی می توانند موجب افزایش راندمان کاری افراد در مجموعه شوند؟ چگونه یک منوی غذایی متنوع و مورد پسند عموم داشته باشیم؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تهیه برنامه غذایی سازمانی و دانشجویی با ما همراه باشید.

منظور از غذای شرکتی یا غذای دانشجویی چیست؟

ایمنی، سلامت و تندرستی تمامی کارکنان در یک محیط کار سالم بسیار حائز اهمیت است. پرسنل و دانشجویان برای پیشگیری از بیماری های مختلف نیاز به یک غذای سازمانی سالم و متنوع دارند. منظور از غذاهای شرکتی و دانشجویی انواع غذاهایی است که توسط مدیریت مجموعه در تعداد بالا برای نهار و شام پرسنل از مراکز تهیه غذای آماده، کترینگ تهیه غذا و یا توسط آشپزخانه سازمان تهیه می شود. کیفیت این غذا بسیار حائز اهمیت است و تغذیه نامناسب موجب بروز خستگی و عدم بهره وری مناسب از نیروهای انسانی می شود. غذاهای سازمانی باید تنوع بالایی برخوردار باشند تا تمامی پرسنل متناسب با ذائقه خود بتوانند از آن استفاده نمایند. 

بیشتر بخوانید: نرم افزار اتوماسیون تغذیه تحت وب کسرا راهکار مدیریت تغذیه سازمانها و دانشگاه ها

منظور از غذای شرکتی یا غذای دانشجویی چیست؟

منظور از غذای شرکتی یا غذای دانشجویی چیست؟

ویژگی های غذای مناسب و با کیفیت در سازمان ها و سلف دانشگاه ها

منوی غذای سازمانی باید به نحوی باشد که بتواند انرژی، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز دانشجویان و کارمندان را تامین نماید تا بتوانند با توان و انرژی کافی به کارها و وظایف خود به بهترین شکل ممکن رسیدگی کنند. در واقع منوی غذای شرکتی باید متشکل از انواع غذاهای خورشتی، پلویی، خوراک، کبابی و … باشد تا افراد متناسب با ذائقه خود غذای مورد نظر خود را انتخاب کنند و سفارش دهند. از دیگر ویژگی های یک غذای سازمانی مناسب کیفیت و تازگی غذا است که باید بسیار عالی باشد. 

زیرا عدم کیفیت برنامه غذایی روزانه موجب کاهش توانایی بدن برای متابولیسم انرژی و کمبودهای تغذیه ای می شود که در نهایت تضعیف سیستم ایمنی بدن، کاهش کارایی و ابتلا مکرر به بیماری ها و بیشتر شدن روزهای غیبت از کار را به دنبال دارد. از طرفی یک غذای شرکتی مناسب نباید خیلی چرب و سنگین باشد زیرا پرخوری چنین غذاهایی موجب خواب آلودگی و کاهش بهره وری در محیط کار و دانشگاه می شود. بنابراین یک غذای مناسب برای پرسنل و دانشجویان باید از نظر سلامتی و تامین نیازهای مورد نیاز بدن در وضعیت مطلوبی باشد و از تنوع و کیفیت بالایی برخوردار باشد تا بتوانند کارهای روزانه خود را با راندمان بالایی انجام دهند. 

محدودیت های تهیه غذای شرکتی و دانشجویی چیست؟

تهیه برنامه غذایی سازمانی مناسب و متنوع که رضایت اعضای مجموعه را به دنبال داشته باشد از مهم ترین دغدغه های همیشگی مدیران و مسئولان قسمت تدارکات است. زیرا معمولا همیشه تعدادی از کارکنان از تنوع کم منوی غذایی و یا کیفیت آن ها اعتراض دارند. در واقع یکی از محدودیت های تهیه غذای دانشجویی و شرکتی نداشتن تنوع بالا است. این موضوع مخصوصا در دانشگاه ها که دانشجویان بسیاری از سراسر ایران با ذائقه های مختلف در آن حضور دارند با نارضایتی بیشتری همراه است. اما در واقعیت نمی توان برای تمامی سلیقه ها منوی غذایی تهیه نمود و تهیه غذاهای آماده و کترینگ های سازمانی یک سری منو غذاهای خاص دارند که باید مسئولین تدارکات از میان آن ها باید سعی کنند بهترین گزینه ها را برای روزهای مختلف هفته انتخاب کنند. 

علاوه بر این منوی غذای تکراری نیز یکی از محدودیت های غذاهای شرکتی است که موجب می شود کارکنان و دانشجویان پس از مدتی به روش های جایگزین و خرید غذا از رستوران ها و فست فود های نزدیک مجموعه روی آوند که بی نظمی در سازمان و رفت و آمد متعدد پیک را به دنبال خواهد داشت.

چگونه با استفاده از سامانه تغذیه کسرا برنامه غذایی سازمان ها را مدیریت کنیم؟

نحوه پخت و توزیع غذا، مدیریت میزان مواد اولیه، زمان توزیع غذا و تعداد پرسنل مورد نیاز برای پخش غذا از مهم ترین چالش هایی است که مدیران بخش تدارکات سازمان ها با آن مواجه هستند. نداشتن کنترل کافی بر این موارد موجب صرف زمان و هزینه بسیاری خواهد شد و هرگز نمی توان امروزه این پروسه را به خوبی به روش سنتی طی نمود، اما با استفاده از سامانه تغذیه کسرا می توان این مشکلات را به راحتی برطرف کرد. 

در طراحی سامانه اتوماسیون تغذیه کسرا از بروزترین فناوری های ممکن استفاده شده است. از این رو خدمات فوق العاده ای ارائه می دهد که از جمله آنها می توان به نرم افزار رزرو غذا، سیستم انبار رستوران، سیستم آنالیز غذا، سیستم سبد کالا و بن غذا، سیستم قیمت غذا و … اشاره نمود. از این رو سازمان ها به خوبی می توانند با استفاده از این نرم افزار تنظیم برنامه غذایی، تهیه و توزیع  مجموعه خود را مدیریت نمایند. علاوه بر این این سامانه به صورت آنلاین و تحت وب طراحی شده است، از این رو کاربران می توانند به راحتی نسبت به رزرو غذای مد نظر خود اقدام کنند.  در اتوماسیون تغذیه کسرا علاوه بر امکانات بی نظیری که برای رزرو و توزیع غذا وجود دارد سیستم های جداگانه ای برای کمک به مسئولان تدارکات در جهت تهیه مواد اولیه ، طبخ غذای با کیفیت و توزیع مناسب غذا در سازمان در نظر گرفته شده است. در ادامه با سه مورد از راهکارهای کسرا برای مدیریت بهتر تهیه و توزیع غذا در سازمان آشنا می شوید. 

چگونه با استفاده از سامانه تغذیه کسرا برنامه غذایی سازمان ها را مدیریت کنیم؟

چگونه با استفاده از سامانه تغذیه کسرا برنامه غذایی سازمان ها را مدیریت کنیم؟

راهکار سیستم انبار مواد اولیه رستوران کسرا جهت مدیریت غذاخوری 

در سازمان‌ها و شرکت‌هایی که زیرساخت های لازم برای تهیه مواد اولیه و طبخ غذا در سازمان فراهم است برای صرفه جویی در منابع مالی و اطمینان از کیفیت تغذیه کارکنان ، غذای پرسنل در سازمان تهیه و سرو می شود. در این سازمان ها  خرید مواد اولیه و دریافت موجودی انبار به منظور تأمین به موقع مواد اولیه یکی از فاکتورهای مهم برای مدیریت تغذیه در سازمان است،  سیستم انبار مواد اولیه رستوران کسرا جهت مدیریت سلف های غذاخوری در سازمان و ادارات طراحی شده و امکانات متنوعی را در این زمینه ارائه می‌دهد. به کمک این نرم افزار امکان استعلام لحظه ای موجودی انبار،  ثبت نقطه سفارش برای مواد اولیه با موجودی کم و محاسبه مواد اولیه مورد نیاز برای هر وعده غذایی وجود دارد. همچنین نرم افزار کسرا ، قابلیت تعریف سطوح دسترسی مختلف برای چک کردن موجودی انبار و دسترسی به مواد اولیه را دارد. .این سیستم  در کنار سایر سیستم های مدیریت تغذیه برای کنترل و  تامین  تهیه و توزیع غذا در یک سازمان مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید: نرم افزار ژتون غذای کسرا راهکاری برای مدیریت سلف و غذا خوری

ویژگی های سیستم آنالیز غذای کسرا برای استفاده در سازمان ها و  مراکز آموزشی

همانطور که اشاره شد کیفیت و کمیت غذای پرسنل نقش مهمی در  بهره وری  کلی سازمان دارد. یکی از راهکارهای موثر برای تهیه و توزیع غذای مناسب در سازمان ها  سنجش کیفیت غذای تهیه شده به کمک سیستم آنالیز غذای سازمان است.شرکت مهندسی کسرا با ارائه سیستم آنالیز غذا به عنوان یک راهکار ایده آل برای سنجش کیفیت غذا به سازمان ها کمک می کند تا به راحتی میزان و ارزش غذایی ترکیبات دخیل در تغذیه پرسنل خود را بسنجند. سیستم آنالیز غذای کسرا علاوه بر محاسبه میزان و نوع هر یک از مواد اولیه موجود در غذا، قابلیت اندازه گیری  میزان  چربی ،کالری،  پروتئین و سایر مواد مغذی موجود در غذا را دارد. با استفاده از این سیستم مسئولان سازمان می توانند با آنالیز وعده های غذایی کارکنان از ارزش غذایی ترکیبات موجود در غذا آگاه شوند و غذای پرسنل را از نظر رعایت نکات بهداشتی و سلامتی مورد آنالیز قرار دهند.

استفاده از سیستم نظرسنجی غذا جهت بهبود کیفیت غذا در سازمان ها 

یکی از بهترین راه‌ها برای کیفیت سنجی غذای طبخ شده در سازمان، تهیه پرسشنامه برای نظرسنجی از پرسنل است. در نرم افزار تغذیه کسرا این امکان وجود دارد که مدیران و مسئولان  سازمان با نظرسنجی از کارکنان از میزان رضایتمندی آنها از غذای توزیع شده در سازمان آگاه شوند. مسئولین تهیه و توزیع غذا در سازمان میتوانند پارامترهای مختلفی را برای سنجش کیفیت غذا تعریف کنند و آن را از طریق سیستم نظرسنجی تهیه غذای کسرا در اختیار کارکنان قرار دهند. کارکنان نیز می توانند با پاسخ به پرسشنامه ی مربوط به ثبت امتیازات خود در سیستم نظرسنجی غذا، میزان رضایتمندی از غذای سازمان را به مسئولان اطلاع دهند. به این ترتیب مدیران می توانند در صورت لزوم تغییرات لازم در روند تهیه مواد اولیه و طبخ غذا را برای جلب رضایت بیشتر کارکنان اعمال کند. 

کیفیت غذای شرکتی چه تاثیری بر عملکرد کارکنان دارد؟

 تمامی پرسنل سازمان ها و دانشجویان برای آنکه بتوانند فعالیت های خود را با سطح بالایی انجام دهند به انرژی فراوانی نیاز دارند. از طرفی کیفیت غذای دانشگاهی و سازمانی و همچنین کمیت آن می تواند تاثیر بسزایی بر روی میزان بازدهی و عملکرد افراد داشته باشد. 

به همین دلیل بیشتر سازمان ها و شرکت ها به منظور افزایش عملکرد کارکنان خود سعی می کنند که در وعده های مختلف غذاهای با کیفیت و متنوعی را در اختیارشان قرار دهند. زیرا همانطور که میدانید گلوکز موجود در غذاها موجب می شود که افراد بتواند انرژی مورد نیاز خود برای انجام فعالیت های روزانه را تامین کنند. بنابراین در صورتی مغز و بدن می توانند بالاترین میزان بازدهی ممکن را داشته باشند که به اندازه کافی گلوکز از طریق مواد غذایی و خوراکی ها کسب کنند.

البته لازم است که اشاره کنیم تمامی خوراکی ها مقدار گلوکز مورد نیاز بدن اشخاص را نمی توانند به خوبی تامین کنند. از این رو مسئولین تدارکات سازمان ها باید برنامه غذایی سازمان را به نحوی تنظیم کننده که حاوی غذاهای سالم، پر خاصیت، مقوی، زود هضم و همراه با سطح بالایی نشاسته باشد تا بتواند راندمان کاری پرسنل را بهبود دهد.

بیشتر بخوانید: اپلیکیشن تغذیه سازمانی  

کیفیت غذای شرکتی چه تاثیری بر عملکرد کارکنان دارد؟

کیفیت غذای شرکتی چه تاثیری بر عملکرد کارکنان دارد؟

نحوه تهیه غذا در شرکت ها و سازمان ها

یکی از مسائل دیگری که در این زمینه وجود دارد نحوه تهیه غذای سازمانی برای دانشگاه ها و سازمان ها است که می تواند به سه روش پخت در سازمان، تهیه غذا از کترینگ و خرید غذا از مراکز تهیه غذا صورت گیرد. هر یک از این روش ها دارای شرایط و مزایای خاصی هستند.

کترینگ ها معمولا غذا را تعداد و حجم بالا تولید می کنند، این در حالی است که تهیه غذاها تنها در تعداد خاصی غذا به صورت روزانه آماده می کنند. کترینگ ها تهیه غذا و توزیع آن را به صورت کاملا تخصصی انجام می دهد و تولید انواع غذا توسط آن ها بیشتر حالت صنعتی دارد، این در حالی است که مراکز تهیه غذا بیشتر مشابه غذاهای خانگی عمل می کنند و سفارش کمتری در روز می پذیرند. بنابراین تهیه غذاها نمی توانند انتخاب مناسبی برای یک مجموعه با تعداد پرسنل بالا باشند. 

به عبارتی می توان گفت تهیه غذا از کترینگ دارای مزایایی است که از جمله آنها می توان به سفارش غذا در حجم بالا، پشتیبانی بهتر، خدمات بیشتر، خودروهای تحویل دهنده غذا و قیمت مناسب تر اشاره نمود. اما تنها نقطه ضعف آن ها تنوع کمتر غذاها است که باید این موضوع را مد نظر قرار داد. 

البته می توان تهیه غذا از کترینگ شرکتی یا سازمانی را برای تهیه وعده های غذایی پرسنل انتخاب نمود. مدیران مجموعه می توانند با این کترینگ ها قراردادی تنظیم نمایند تا بر اساس قانون از پیش تعریف شده ای عمل کنند و دو طرف به این قوانین پایبند باشند. بنابراین اگر تعداد پرسنل بیش از 50 نفر باشد بهتر است که کترینگ ها برای تهیه غذا انتخاب شوند تا به این ترتیب هزینه های سازمان به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

در مقابل مراکز تهیه غذا منوی آن ها از تنوع غذایی بیشتری برخوردار است، اما دارای پشتیبانی ضعیفی هستند و گاهی اوقات غذا را به موقع تحویل نمی دهند که می تواند اختلالاتی در نظم سازمان به وجود آورد. اما معمولا شرکت هایی که پرسنل کمتری دارند تهیه غذا را انتخاب می کنند و می توانند با تنوع بالای غذای آن ها رضایت بیشتر کارکنان خود را جلب نمایند.

دانشگاه ها در میان این روش ها معمولا تهیه غذا داخل سازمان را انتخاب می کنند، زیرا تعداد دانشجویان و پرسنل دانشگاه بسیار زیاد است و به این ترتیب می توانند بهتر ارائه غذا را کنترل و مدیریت کنند. این روش می تواند مزایای بسیاری برای مجموعه به دنبال داشته باشد.

بیشتر بخوانید: مزایای کاهش هزینه تغذیه سازمان

جدول غذایی مرسوم در سلف ادارات و سازمان 

جدول زیر یک نمونه جدول غذایی مرسوم در سلف ادارات و سازمان هاست.

جدول غذایی مرسوم در سلف ادارات و سازمان 

جدول غذایی مرسوم در سلف ادارات و سازمان

نحوه تهیه غذا در دانشگاه ها و چینش برنامه غذایی چگونه است؟

همانطور که اشاره شد در اکثر دانشگاه ها تهیه غذا در آشپزخانه سلف صورت می گیرد. مسئول تدارکات آشپزخانه دانشگاه با مواد غذایی با کیفیت و تازه را به قیمتی مناسب تهیه می کند و به این ترتیب دانشگاه می تواند غذاهای متنوع تر و با کیفیتی را در هر یک از وعده های غذایی در اختیار دانشجویان و کارکنان خود قرار دهد و برنامه غذایی دانشجویی مناسبی را تنظیم کنند. از طرفی اداره بهداشت و تغذیه دانشگاه نیز می تواند نظارت دقیق تری بر نحوه طبخ غذا، رعایت بهداشت، کیفیت غذا و حجم آن داشته باشد و به دلیل دولتی بودن رستوران دانشگاه دانشجویان می توانند انواع غذاها را با قیمت بسیار پایین و مقرون به صرفه ای تهیه کنند.

بیشتر بخوانید: مدیریت تخلفات و حسابداری رستوران

نحوه تهیه غذا در دانشگاه ها چگونه است؟

نحوه تهیه غذا در دانشگاه ها چگونه است؟

جدول غذایی مرسوم در سلف دانشگاه و برنامه غذایی

جدول زیر نمونه ای از جدول غذایی مرسوم در سلف دانشگاه است. 

جدول غذایی مرسوم در سلف دانشگاه 

جدول غذایی مرسوم در دانشگاه

نتیجه گیری در مورد برنامه غذایی سازمان ها و دانشگاه ها

تهیه برنامه غذای سازمانی و دانشجویی از نظر حفظ سلامت و بهره وری افراد، بسیار حائز اهمیت است و مسئولین مربوطه در سازمان ها باید به کیفیت و تنوع غذاهایی که به افراد مجموعه خود ارائه می دهند توجه ویژه ای داشته باشند. کیفیت و تنوع غذا و مفید و سالم بودن آن رابطه مستقیمی با کیفیت عملکرد افراد و فعالیت های روزانه آن ها دارد. غذای مورد نیاز سازمان ها را می توان از مراکز تهیه غذا و یا کترینگ ها تهیه نمود و یا اینکه در آشپزخانه داخل مجموعه تهیه کرد. اما در نهایت برای کنترل توزیع به موقع غذا میان پرسنل و کنترل فرآیند تهیه و توزیع غذا باید از سامانه مدیریت تغذیه استفاده نمود که سامانه مدیریت تغذیه کسرا از بهترین نرم افزارهایی است که سازمان ها می توانند از مزایای آن بهره مند شوند.برخی از امکانات ویژه اتوماسیون مدیریت تغذیه کسرا  در این نوشتار معرفی شدند. 

لیست دسته بندی های مرتبط:

مقالات مرتبط

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

مدیریت منابع انسانی در کارخانجات صنعتی copy

نحوه مدیریت منابع انسانی در کارخانجات صنعتی چگونه است؟

روش های نوین مدیریت زمان copy

روش‌ های نوین مدیریت زمان و حضور کارکنان در شرکت‌ های خدماتی پیشرو 

حضور و غیاب و رضایت شغلی copy

تاثیرات مثبت استفاده از سیستم حضور غیاب بر رضایت شغلی کارکنان

روش های نوین مدیریت منابع انسانی copy

توسعه کسب و کارها با روش‌های نوین مدیریت منابع انسانی چگونه است؟

افزایش بهره وری و کاهش هزینه

سیستم‌ حضور غیاب: کلید افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه ‌ها

مدیریت تردد شرکت های بزرگ2

تکنیک‌ های مدیریت تردد کارکنان شرکت‌ های بزرگ در جهان

تاثیر حضور پرسنل بر عملکرد شرکت

حضور غیاب پرسنل چه تاثیری برعملکرد شرکت دارد؟ 

حضور و غیاب سازمان های بزرگ copy

بهترین نرم‌افزار حضور غیاب برای سازمان های بزرگ

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

وجدان کاری چیست

وجدان کاری چیست؟

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

مدل استخوان ماهی

مدل استخوان ماهی (Fishbone Diagram) چیست و چگونه رسم می شود؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

نمودار ون چیست و چه کاربردی دارد؟

نمودار ون چیست و چه کاربردی دارد؟ 

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

تکنیک ساندویچ

تکنیک ساندویچ چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی