10 کتاب برتر حوزه مدیریت و منابع انسانی

10 کتاب برتر حوزه مدیریت
دیجیتال مارکتینگ کسرا

کتاب‌های فراوانی در زمینه مدیریت و مهارت‌های مرتبط با آن نگاشته شده است. قطعا 10 کتاب برتر حوزه مدیریت، بهترین‌هایی هستند که در کم‌ترین حجم، بیشترین و کاربردی ترین اطلاعات را در اختیار شما قرار داده‌اند و خواندن آن‌ها برای مدیران مختلف نیاز است. شما به عنوان رهبر یک مجموعه، موظف هستید که عملکرد خود را بهتر کنید؛ چون نقاط ضعف و قوت شما در بهبود کارها تأثیر بسیار بیشتری دارد. علاوه بر کتاب‌های ذکر شده، دیگر منابع مهم مدیریتی هم در توسط انتشارات اریانا قلم منتشر شده است که برای افزایش سطح دانش شما و درک‌ موقعیت‌ها در زمان‌های مختلف، حائز اهمیت هستند.

انتشارات اریانا قلم برترین کتاب‌های حوزه مدیریت از جمله 10 کتاب برتر حوزه مدیریت را که خواندن آن از ملزومات مورد نیاز مدیران است، در اختیار علاقمندان قرار داده است. می‌توان گفت که اکثریت قریب به یقین مدیرانی که توانسته‌اند خلاقیت خود را در کنترل واحدشان شکوفا کنند، کتاب‌های برتر حوزه مدیریت را مطالعه کرده‌اند.

چرا مطالعه کتاب‌های حوزه مدیریت از اهمیت بالایی برخوردار هستند؟

قبل از اینکه 10 کتاب برتر حوزه مدیریت که توسط انتشارات اریانا قلم منتشر شده‌اند را معرفی کنیم، این نکته را یادآور می‌شویم که کتاب‌های منتشر شده در حوزه مدیریت به شدت پرتنوع هستند. پس شما گزینه‌های مختلفی برای مطالعه در این زمینه دارید. زیاد بودن منابع برای مطالعه نشان می‌دهد که چقدر داشتن اطلاعات مختلف برای حوزه مدیریت مهم است. قاعدتا یکی از فاکتورهایی که مدیران موفق را از دیگر مدیران متمایز می‌کند، مطالعه بهترین کتاب‌ها و در نهایت استفاده از نکات ذکر شده در آن‌ها است. پس اگر شما هم فرصت کافی برای مطالعه ندارید و یا می‌خواهید بیشترین اطلاعات را از یک کتاب دریافت کنید، توصیه می‌کنیم 10 کتاب برتر حوزه مدیریت را در برنامه مطالعاتی خود قرار دهید.

بیشتر بخوانید: سیستم حضور و غیاب کسرا؛ راهکار برتر مدیریت پرسنل سازمان

شما می‌توانید با مطالعه این 10 کتاب دیتاهای مفید زیادی در این حوزه به معلومات خودتان اضافه کنید. این کتاب‌ها به موفقیت‌های بین المللی دست یافته‌اند و توانسته‌اند برای مدیران مختلف در سراسر جهان، کارا و راهگشا باشند. شما تنها باید بتوانید با استفاده از مثال‌هایی که در این کتاب‌ها ذکر شده، موقعیت‌های مختلف را بسته به حوزه کاری خودتان بهتر درک کنید و طی مدت زمان کوتاهی بهره‌وری‌تان را افزایش دهید. در ادامه این 10 کتاب را معرفی کرده‌ایم:

1. خلق مدل کسب و کار

یکی از برترین کتاب‌های در حیطه مدیریت کسب و کارهای مختلف، کتاب خلق مدل کسب و کار است. خلق مدل کسب و کار یک کتاب موفق پرطرفدار است و به زبان‌های مختلفی ازجمله فارسی ترجمه شده است. این کتاب به توانایی شما در یافتن دید درست نسبت به موقعیت‌های مختلف کمک شایانی می‌کند.

خلق مدل کسب و کار کتابی است که توسط: الکساندر استروالدر و ایو پیگنیور به رشته تحریر درآمده و توسط بهامین توفیقی، غلامرضا توکلی، بابک وطن دوست و حسام الدین ساروقی ترجمه شده است. ترجمه کتاب از کیفیت لازم برخوردار است و توانسته به طرز شفافی موارد ذکر شده در کتاب را به خوانندگان انتقال دهد. 

اهمیت مطالعه این کتاب به این دلیل است که با ذکر مثال‌های متنوع براش شما توضیح می‌دهد که چگونه می‌توانید به‌صورت نوآورانه و خلاق واحد خود را مدیریت کنید. شما نیاز دارید که به عنوان یک مدیر، در شرایط مختلف، بهترین راهکار را برای خروج از یک بحران و یا موفقیت بیشتر در فروش و… پیدا کنید. این کتاب همچنین با دادن راهکارهای مختلف به شما کمک می‌کند که افکار خلاقانه و جدید خود را جدی بگیرید؛ مهم‌تر از آن بتوانید به‌صورت کاربردی از این افکار استفاده کنید و باتوجه به موقعیت کاری مخصوص به خودتان، این افکار را به بهترین وجه پیاده سازی کنید.

اهمیت اصلی مطالعه این کتاب در چهارچوب بندی کاری شما است. درواقع شما در هر زمینه‌ای که مشغول به فعالیت باشید، نیاز به یک پلن و برنامه دارید تا بتوانید طبق برنامه ابتدا به اولویت بندی های مهم‌تری رسیدگی کنید و از هدر رفت منابع هم جلوگیری کنید. مخصوصا اگر در ابتدای راه هستید و تجربه کمی در برنامه ریزی دارید و هنگام اولویت بندی برای کسب و کارتان سردرگم می‌شوید، توصیه می‌کنیم حتما کتاب خلق مدل کسب و کار را که توسط انتشارات اریانا قلم منتشر شده است، مطالعه کنید. این کتاب به خوبی برای شما روشن می‌کند که پشت تصمیم‌ گیری‌های درست شرکت‌ها، چه سیاست‌هایی نهفته است و شما باتوجه به کدام فاکتورها باید برنامه ریزی کنید. در حقیقت این کتاب به خوبی برای شما ترسیم می‌کند که چه چشم اندازی برای آینده کاری شما منطقی و مناسب است. 

بیشتر بخوانید: 10 نرم افزار برتر مدیریت منابع انسانی (HR)

خلق مدل کسب‌ و کار نویسندگان: الکساندر استروالدر و ایو پیگنیور مترجمان: غلامرضا توکلی، بابک وطن‏ دوست، حسام‏ الدین ساروقی و بهامین توفیقی

خلق مدل کسب‌ و کار
نویسندگان: الکساندر استروالدر و ایو پیگنیور
مترجمان: غلامرضا توکلی، بابک وطن‏ دوست، حسام‏ الدین ساروقی و بهامین توفیقی

2. صراحت تمام عیار به عنوان کتاب برتر حوزه مدیریت و منابع انسانی

این کتاب هم یکی دیگر از کتاب‌های پرفروش و موفق در سراسر دنیا است که توسط انتشارات اریانا قلم منتشر شده است. نویسنده این کتاب فردی بنام کیم اسکات است و ترجمه آن هم توسط سعید قدوسی نژاد صورت گرفته. این کتاب به عنوان یکی از 10 کتاب برتر حوزه مدیریت شناخته می‌شود.

این کتاب بیشتر روی مباحث مربوط به تعاملات و روابط اجتماعی که یک مدیر باید آن را رعایت کند، می‌پردازد. به عنوان یک مدیر خیلی مهم است که شما بدانید کجا باید از خود نرمش و گذشت نشان دهید و کجا به صراحت و جدیت رفتار کنید. این موارد بسیار مهم هستند و ا که رفتار شما به عنوان رهبر گروه تاثیر مستقیمی روی عملکرد افراد دارد. حتما توصیه می‌کنیم که این کتاب را برای جهت دهی به رفتارهای خود در محیط کاری مطالعه بفرمایید.

صراحت تمام عیار با استفاده از مثال‌های متعدد در موقعیت‌های متفاوتی که یک مدیر در محل کار خود تجربه می‌کند، به خوبی برای شما شرح می‌دهد که خط رفتاری شما در مواجهه با کارمندانتان چگونه باید باشد.

البته درنهایت این شما هستید که باید ابتکار عمل را بدست بگیرید و با ارزیابی شرایط، تصمیم بگیرید که چه واکنشی را در لحظه از خودتان نشان بدهید. ترجمه روان کتاب به درک بهتر شما از مفاهیم کمک شایانی می‌کند. این کتاب با هدف ترسیم مرزهای ارتباطی بین مدیران و‌کارکنان نوشته شده تا شما به خوبی درک کنید که چه زمانی باید از خودتان انعطاف نشان دهید و چه زمانی هم باید با صراحت و جدیت عمل کنید تا کارکنان بیشترین انرژی را از ارتباط با شما دریافن کنند و در عین حال هم وظیفه شناسی خود را در سایه صمیمیت با شما حفظ کنند.

بیشتر بخوانید: مدیریت نسل زد Z؛ همه چیز در مورد نسل زد

صراحت تمام عیار نویسنده: کیم اسکات مترجم: سعید قدوسی‌نژاد

صراحت تمام عیار
نویسنده: کیم اسکات
مترجم: سعید قدوسی‌نژاد

3. طرح بازاریابی کسب و کارهای کوچک

طرح بازاریابی کسب و کارهای کوچک یکی دیگر از 10 کتاب برتر حوزه مدیریت است که توسط فردی بنام آلن دیپ نوشته شده که تجربیات زیادی در حوزه مشاوره و به موفقیت رساندن کسب و کارهای کوچک دارد. اهمیت مطالعه این کتاب خصوصا برای استارتاپ‌ها و واحد‌های نوپا بشدت توصیه می‌شود. 

معمولا در زمان آغاز بکار واحدها، شما کارهای زیادی برای انجام دادن دارید و البته محدودیت‌های مالی مختلفی هم ممکن است داشته باشید چرا که واحد شما هنوز به سود دهی مورد نظر نرسیده است. شاید شما در این زمان بگویید که بازاریابی برای شما در اولویت نیست. این موضوع می‌تواند به دلیل کمبود زمان، کمبود بودجه برای تبلیغات و… باشد. اما این کتاب یک راهکار جالب و مثال‌ها و تمارین زیادی در این زمینه برای شما دارد؛ شما با تقسیم بندی مشتریان خود به سه گروه مختلف و نوشتن یک سری نکات درمورد آن‌ها، درواقع یک لیست بازاریابی برای خودتان درست می‌کنید. 

طرح بازاریابی کسب و کارهای کوچک کتابی است که بسیاری از کارشناسان آن را در فهرست 10 کتاب برتر حوزه مدیریت قرار داده‌اند؛ چرا که اطلاعات را با زبانی ساده و به صورت کاملا کاربردی بیان می‌کند. به طوریکه افراد حتی اگر تحصیلات آکادمیک مدیریتی نداشته باشند و از مباحث بازاریابی هم اطلاعات کامل نداشته باشند، می‌توانند کتاب را مطالعه کنند و اصول ساده اما اساسی بازاریابی را از طریق این کتاب به خوبی درک کنند. طرح بازاریابی کسب و کارهای کوچک پایه‌ای ترین اصول بازاریابی که دانستن آن‌ها‌ برای مدیران لازم است را،  توضیح می‌دهد. در نتیجه شما می‌توانید به خوبی مفاهیم را درک کنید و این یکی از عمده دلایل موفقیت این کتاب است.

بیشتر بخوانید: شاخص رضایت مشتری یا CSAT چیست + شاخص های رضایت مشتری

طرح بازاریابی کسب‌ و‌ کارهای کوچک نویسنده: آلن دیب مترجم: فؤاد معصومی

طرح بازاریابی کسب‌ و‌ کارهای کوچک
نویسنده: آلن دیب
مترجم: فؤاد معصومی

4. ایده عالی مستدام نمونه ای از کتاب برتر حوزه مدیریت و منابع انسانی

انتشارات اریانا یکی دیگر از 10 کتاب برتر حوزه مدیریت را تحت عنوان: ایده عالی مستدام منتشر کرده است. این کتاب توسط چیپ و دن هیث نوشته شده و‌ترجمه آن را هم سید رامین هاشی و مجتبی اسدی انجام داده‌اند. 

ویژگی این کتاب همان‌طور که از نام آن مربوط به ماندگار کردن ایده‌ها است. این کتاب نتایج ده سال تحقیق روی موارد مختلف است و نشان داده که چطور برخی از افکار و ایده‌ها پیاده می‌شوند و برخی دیگر به فراموشی سپرده می‌شوند. شش ایده اصلی در این کتاب برای ماندگاری ایده‌ها مطرح می‌شود که می‌تواند مثل یک فرمول برای به نتیجه رسیدن برنامه‌های شما‌ موثر واقع شود.

قطعا شما همه‌گیر شدن و‌ پخش شدن شایعات مختلف را شنیده‌اید. درمورد شایعات مردم معمولا پس از شنیدن خبر موردنظر، به سرعت آن را باور می‌کنند بدون آنکه صحت ماجرا را بسنجند. این کتاب به صورت دقیق بررسی می‌کند که چگونه برخی ایده‌های فروش، خدمات، تولید محصول و…. به سرعت توسط مردم پذیرفته می‌شود ولی برخی دیگر با شکست مواجه می‌شوند؟ اگر در حوزه کارآفرینی فعال هستید و یا حتی ایده خاصی در سر دارید، خواندن این کتاب برای شما بشدت توصیه می‌شود؛ چرا که یکی از ده کتاب برتر مدیریت است و کمک می‌کند که ایده شما با شکست مواجه نشود. البته هر فکری، به تناسب موقعیت و موارد مختلف زیادی می‌تواند موفقیت آمیز باشد یا بالعکس. اما راهکارهایی که در این کتاب ذکر می‌شود، درصورت اجرای صحیح، می‌تواند تا حد زیادی تضمین کننده به نتیجه رسیدن افکار و ایده‌های شما باشد.

این کتاب به بیش از 30 زبان زنده دنیا ترجمه شده و این نشان می‌دهد که راهکارهای این کتاب در کشورهای مختلف کارایی داشته است. برادران هیث در این کتاب به صورت مفصل پاسخ داده‌اند که آیا یک ایده خوب از ابتدا وجود دارد و یا اینکه ساخته می‌شود؟ رویکرد این کتاب درمورد افکار و ایده‌های مختلف متفاوت است. ایده‌ عالی مستدام به شما نشان می‌دهد که یک ایده خوب قابلیت اصلاح و تغییر دارد و شما نباید زمان را از دست بدهید تا یک ایده خوب به ذهنتان خطور کند.

ایده عالی مستدام نویسندگان: چیپ هیث و دن هیث مترجمان: سید رامین هاشمی و مجتبی اسدی

ایده عالی مستدام
نویسندگان: چیپ هیث و دن هیث
مترجمان: سید رامین هاشمی و مجتبی اسدی

5. راه اندازی کسب و کار

بیل اوت کتاب راه اندازی در کسب و کار را نوشته است. این کتاب به زبان‌های زیادی ترجمه شده که نشان از کاربردی بودن آن دارد. ترجمه کتاب را هم سعید روشنی و نفیسه رضایی نیک انجام داده‌اند. 

راه اندازی کسب و کار یکی دیگر از 10 کتاب برتر حوزه مدیریت است که به خوبی برای شما توضیح می‌دهد که چه گام‌هایی بردارید تا بتوانید کسب و کار خود را راه اندازی ، کنترل و به نتیجه برسانید. این کتاب با پاسخگویی به سوالاتی ازجمله چگونگی دست‌یابی مشتریان شما به محصول موردنظر، شناخت جامعه هدف محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید، کارهایی که می‌توانید برای مشتریانشان انجام دهید، کسب درآمد از فعالیت‌ها، طراحی محصول‌ها و… به شما کمک می‌کند. انتشارات اریانا قلم توانسته این کتاب را برای علاقمندان موفقیت در حوزه مدیریت منتشر کند.

طبق آماری که از خوانندگان مختلف این کتاب بدست آمده، اکثریت آن‌ها کتاب را مفید دانسته‌اند و بشدت مطالعه آن را برای افراد مختلف توصیه کرده‌اند. این کتاب در شش فصل مختلف، 24 مرحله مهم به موفقیت رسیدن یک‌کسب و‌کار را توضیح می‌دهد. برتری مهم این کتاب نسبت به کتاب‌های مشابه مربوط به کاربردی بودن آن است. در بسیاری از کتاب‌ها راه اندازی یک کسب و‌کار به صورت یک راه توصیفی توضیح داده شده است و با ذکر مسائل انگیزشی به شما کمک می‌کنند که بتوانید کسب و‌کار خود را راه اندازی کنید؛ اما این کتاب معتقد است که می‌توان عوامل مختلفی که در راه اندازی و‌موفق شدن یک‌کسب و‌کار مهم است را، می‌توان فاکتور بندی کرد و میزان موفقیت را در انجام این 24 گام اندازه گیری کرد. درواقع این کتاب شرایط شروع و تثبیت یک کسب و کار را از برشمردن صرف موارد، به صورت کاربردی توضیح می‌دهد و درواقع شما یک نقشه راه دارید که می‌توانید فعالیت خودتان را ارزیابی کنید و خودتان مثل یک کارشناس کسب و‌کار و بازاریابی موارد ضعف و قوت خودتان را شناسایی کنید. پیتر شیف علاوه‌بر دانش و درک بالایی که از مفاهیم اقتصادی دارد، یک نویسنده قهار هم هست. او با طراحی سه شخصیت مختلف که نماد انسان‌های مختلف هستند، احتمالات مختلف را درمورد مباحث اقتصادی با کنش‌های این سه شخص توضیح داده است.

بیشتر بخوانید: توصیه هایی برای کارآفرین شدن

راه اندازی کسب و کار نویسنده: بیل اولت مترجمان: سعید روشنی، نفیسه رضایی‌نیک راه‌ اندازی کسب‌ و‌ کار: 24 گام برای موفقیت کسب‌وکارهای نوپا

راه اندازی کسب و کار
نویسنده: بیل اولت
مترجمان: سعید روشنی، نفیسه رضایی‌نیک
راه‌ اندازی کسب‌ و‌ کار: 24 گام برای موفقیت کسب‌وکارهای نوپا

6. دید اقتصادی: داستانی جذاب برای آموختن اقتصاد

این کتاب نوشته پیتر شیف و ترجمه سهند حمزه‌ای است. این کتاب به دلیل خلاقیت در توضیح مسائل پیچیده برای مدیران در لیست 10 کتاب برتر حوزه مدیریت قرار گرفته است. شما می‌توانید یک سری از موارد تخصصی را که در کتاب‌ها به سختی توضیح داده شده است، به سادگی در این کتاب با یک داستان جذاب متوجه بشوید.

پیتر شیف در این کتاب با بهره گیری از خلاقیتش در نگارش مسائل پیچیده توانسته است موضوعات مختلف اقتصادی را به صورت بسیار ساده و با زبان عامیانه برای افراد جامعه توضیح بدهد. قطعا شما برای راه اندازی و‌موفقیت در کسب و کارتان حتما باید یک دید کلی نسبت به مسائل مهم اقتصادی داشته باشید. قاعدتا سواد شما درمورد علم اقتصاد نباید به اندازه یک فرد کارشناس باشد اما باید بتوانید در حد پیش برد کارهای خودتان از این موضوعات سر در بیاورید و اصطلاحا گلیم خود را از آب بیرون بکشید. 

اکثرا این مفاهیم در علم اقتصاد در قالب فرمول‌ها بیان می‌شوند. هنر پیتر شیف در توضیح مفهوم‌های پیچیده و فرمول‌های اقتصادی در قالب کنش‌های داستانی بین شخصیت‌های داستان است. در این کتاب شما با سه شخصیت روبه رو هستید که نماد جوامع مختلف است. شما می‌توانید تبعات تصمیم‌ گیری‌های مختلف را درمورد یک موضوع به صورت تصمیم گیری‌هایی که این افراد انجام می‌دهند، مشاهده کنید. سرفصل‌هایی که در این کتاب به آن‌ها پرداخته شده شامل تولد یک ایده، تسهیم ثروت، کاربردهای مختلف اعتبار، گسترش اقتصادی، کامیابی در پی شراکت، بگذار در گاوصندوق، زیرساخت‌ و تجارت، ظهور یک جمهوری، دولت خلاق می‌شود، ماهی آب رفته، شاهرگ حیات از دوردست، بخش خدمات پا پیش می‌گذارد، بستن گیشه‌ی ماهی، شتاب می‌گیرد، تشت از بام افتاد و سقوط کلبه می‌شود.

بیشتر بخوانید: ۴ تفاوت اساسی مدیران و رهبران

دید اقتصادی: داستانی جذاب برای آموختن اقتصاد نویسنده: پیتر شیف مترجم: سهند حمزه‌ئی

دید اقتصادی: داستانی جذاب برای آموختن اقتصاد
نویسنده: پیتر شیف
مترجم: سهند حمزه‌ئی

7. بازیکن تیمی ایده آل 

بازیکن تیمی ایده آل کتابی است که توسط انتشارات اریانا قلم منتشر شده است و به صورت مفصل مدیران را در جهت رهبری و‌ هدایت تیمشان کمک‌ می‌کند. این کتاب توسط پاتریک لنچونی نوشته شده و رضا رایان راد آن را ترجمه کرده است. این کتاب به صورت دقیق و با مثال‌های ملموس برای شما توضیح می‌دهد که چه مواردی را رعایت کنید تا فعالیت گروه شما بیشترین بازدهی را داشته باشد.

ممکن است فکر کنید که در ابتدا شاید نیاز به مطالعه این کتاب نداشته باشید؛ چرا که در اوایل، شما ممکن است شبکه‌ای نداشته باشید و حتی خودتان به صورت فردی کارتان را آغاز کنید. برخلاف تصور شما این کتاب از همان ابتدا برای پیشبرد کارهای شما بشدت مورد نیاز است. اگر از ابتدا پایه روابط انسانی خود را درست بگذارید، می‌توانید قدم بزرگی را در پیشرفت مواردی مثل بازاریابی و استخدام افراد متخصص داشته باشید. مطالعات نشان داده است مدیرانی که کنترل خوبی روی روابط خودشان دارند، تیم موفق‌تری را هم رهبری می‌کنند. شما حتما باید نسبت به رعایت یک سری موارد ظریف توجه داشته باشید چون خیلی اوقات پس از بررسی‌های ریشه‌ای و عمیق، مشخص می‌شود که علت شکست یک پروژه، به دلیل ارتباطات تار و خدشه‌دار شده بین اعضای تیم بوده است. نتیجه پیاده سازی این کتاب افزایش همدلی و هماهنگی در تیم شما است که یکی از مهم‌ترین اصول پیشرفت‌ شبکه‌های مختلف است. 

بازیکن تیمی ایدئال نویسنده: پاتریک لنچونی مترجم: رضا رایان راد

بازیکن تیمی ایدئال
نویسنده: پاتریک لنچونی
مترجم: رضا رایان راد

8. مدیریت توجه 

یکی دیگر از 10 کتاب برتر حوزه مدیریت کتابی است نوشته نیر ایال با همکاری جولی لی به نام مدیریت توجه. این کتاب را سمیه قوامی نژاد ترجمه کرده است. امروزه باتوجه به تکنولوژی گسترده و اینترنت حواس پرتی‌های زیادی را برای شما در روز به وجود می‌آید. 

شما به عنوان مدیر باید بتوانید زمان کار، یا دست کم هنگام تصمیم‌گیری ها و ایده‌ پردازی‌ها توجه خود را تا حد زیادی معطوف موارد کاری کنید تا بتوانید بهترین تصمیم‌گیری را انجام دهید. همیشه کمبود توجه و تمرکز آسیب زننده هست اما تبعات حواس پرتی مدیر،‌تاثیرات بیشتری دارد. اگر نتوانید بهترین تصمیم را اتخاذ کنید، احتمالا اشتباهات شما منجر به هدر رفت انرژی، وقت، و هزینه واحدتان خواهد شد.

این کتاب جامعه هدف گسترده‌ای دارد و حتی برای افراد عامه جامعه هم می‌تواند بسیار مفید باشد. بهره وری بالای شما تاثیر مستقیمی روی میزان موفقیت واحدی که تحت نظر دارید، خواهد داشت. این کتاب با دادن یک برنامه چهار مرحله‌ای به شما، کمک می‌کند که اهمال کاری‌ها و‌حواس پرتی‌های خود را کنار بگذارید. این برنامه نتایج تحقیقات بسیار است و اثرات آن ثابت شده است. انتشارات اریانا قلم کتاب مدیریت توجه را برای سایر اقشار جامعه در دسترس قرارداده است. اهمیت مطالعه این کتاب برای مدیران افزایش پیدا می‌کند چرا که تبعات اشتباهات و یا کارهای مثبت شما به صورت دومینو وار تا پایین دست تیم شما تاثیرگذار است؛ پس بهتر است حتما سعی کنید که مطالعه این کتاب را در برنامه خود قرار دهید. مدیریت توجه به این دلیل جزو 10 کتاب برتر حوزه مدیریت طبقه بندی شده است، که توانسته برای مدیرانی که سطح تمرکز بالایی هم داشتند مفید باشد و سطح بهره‌وری آن‌ها را افزایش دهد و همچنین برای مدیرانی که مشغله بسیار داشتند و از تمرکز حواس پایینی هم برخودار بودند، مفید واقع شود.

مدیریت توجه نویسنده: نیر ایال با همکاری جولی لی مترجم: سمیه قوامی‌نژاد

مدیریت توجه
نویسنده: نیر ایال با همکاری جولی لی
مترجم: سمیه قوامی‌نژاد

9. رهبری از بالای خط به عنوان کتاب برتر حوزه مدیریت و منابع انسانی

کتاب بعدی در لیست 10 کتاب برتر حوزه مدیریت، رهبری از بالای خط است. این کتاب را جیم دثمر، دایانا چاپمن و‌کیلی وارنر نوشته اند. مترجمان: عماد قائنی و مجتبی خضری پور هستند. این کتاب به خوبی سطوح مختلف ارتباط گرفتن و کنترل امور را تحت عنوان‌های: سطح فردی، سازمانی و سیاره‌ای را توضیح داده است تا شما بتوانید موارد مختلف را نسبت به شغل خودتان انتخاب کنید.

این کتاب به صورت تخصصی برای مدیران نوشته شده است اما بدین معنی نیست که فقط مدیران می‌توانند این کتاب را بخوانند.‌افراد دیگر هم می‌توانند به راحتی کتاب را مطالعه کنند و از نکات آن بهره‌مند شوند. توضیح بیشتر آنکه شما در این کتاب با دریافت یک تابلوی رفتاری که مثل نقشه عمل می‌کند، می‌توانید آفات رفتاری خود را که موجب پسرفت شما می‌شود، متوجه شوید. خیلی اوقات شاید حتی خودتان هم ندانید که چقدر این رفتارها از سرعت پیشرفت شما می‌کاهد‌. این کتاب به خوبی جایگاه شما به عنوان یک رهبر و مدیر را به شما نشان می‌دهد. مهم نیست که تجربه شما در مدیریت کسب و کارها چقدر است، ستی کنید حتما کتاب مورد نظر را مطالعه کنید تا با پتانسیل‌های نهفته خودتان بهتر آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: وظیفه رهبران راهبر در تغییر نگرش های کلان

رهبری از بالای خط نویسندگان: جیم دِثمر، دایانا چاپمن و کِیلی وارنر کِلِمپ مترجمان: عماد قائنی، مرتضی خضری‌پور

رهبری از بالای خط
نویسندگان: جیم دِثمر، دایانا چاپمن و کِیلی وارنر کِلِمپ
مترجمان: عماد قائنی، مرتضی خضری‌پور

۱۰. سختی کارهای سخت

سعید قدوسی نژاد که مترجم حرفه‌ای کتاب‌های مدیریتی است، کتاب دیگری بنام: سختی کارهای سخت را ترجمه کرده است که نوشته: بن هاروویتز تجربه خود را در به ثمر رساندن رویاها و آرزوها به زبان ساده برای کسانی که نمی‌دانند قدم اول را چگونه بردارند، آورده است. 

درنهایت شما با مطالعه مواردی مثل:10 کتاب برتر حوزه مدیریت، می‌توانید دانش خود را در این زمینه افزایش بدید و هرچه سریعتر به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کنید. این 10 کتاب به علاوه دیگر کتاب‌های روز حیطه مدیریت در انتشارات اریانا قلم که ناشر تخصصی کتاب‌های حوزه مدیریت است، قابل دسترسی است. 

این کتاب نگارش روانی دارد و‌هاروویتز که خود یک مدیر موفق است، تجربیاتش را در زمینه راه‌اندازی کسب و‌کار و مقابله با مشکلاتی که بر سر راهش قرار گرفته را توضیح داده است. فصل‌های این کتاب شامل موارد زیر هستند.‌ 

از کمونیست تا سرمایه‌گذار خطرپذیر، جان سالم به در خواهم برد،  این بار با احساس، وقتی چیزها به هم می‌ریزد، مخمصه، درباره مخمصه، مدیرعامل‌ها باید همان چیزی را بگویند که هست، روش درست برکناری کارکنان،  برای برکناری مدیران اجرایی ارشد آماده شوید، تنزل رتبه یک دوست وفادار، دروغ‌هایی که بازنده‌ها می‌گویند، گلوله‌های سربی، برای هیچ‌کس مهم نیست، مواظب افراد، محصولات و منفعت باش به همین ترتیب، جای خوبی برای کار کردن، چرا کسب وکارهای نوپا به نیروهایشان آموزش بدهند؟ آیا استخدام از شرکت دوستتان اشکالی دارد؟،چرا آوردن مدیران اجرایی شرکت‌های بزرگ به شرکت‌های کوچک سخت است، استخدام مدیران اجرایی، سوءبرداشت کارکنان از منظور مدیران، بدهی مدیریتی،  تضمین کیفیت مدیریت، جریان کسب و کار درجریان، نوع درست بلندپروازی، عناوین و ارتقاها، وقتی آدم‌های باهوش کارکنان بدی هستند، سالخورده‌ها، جلسات یک به یک، برنامه‌نویسی برای فرهنگ شرکت،  پرده‌برداری از راز بزرگ کردن شرکت، خطای پیش‌بینی مقیاس، رهبری کردن، حتی وقتی نمی‌دانی کجا داری می‌روی؟دشوارترین مهارت مدیرعاملی،  مرز باریک بین ترس و شجاعت،  یک‌ها و دوها،  از رهبر پیروی کنید،  مدیرعامل دوران صلح، مدیرعامل دوران جنگ، ساختن مدیرعامل از خود،  نحوه ارزیابی مدیران عامل،  قانون اول کارآفرینی: هیچ قانونی وجود ندارد،  تکنیک مدیریتی جمعه عجیب و غریب، عالی ماندن آیا باید شرکتتان را بفروشید؟، و‌فصل انر‌به نام پایان آغاز

همانطور که مشاهده می‌کنید، فصول کتاب تماما نشان از شرایط مختلف کاری است و‌ شما می‌توانید تجربیات مختلف نویسنده  و استراتژی‌های متفاوتی را که برای خروج از مشکلات به کار برده است را، مطالعه کنید. قطعا پس از خواندن کتاب ذهن شما بازتر می‌شود و تصمیم‌ گیری ها را بهتر انجام می‌دهید.

بیشتر بخوانید: تفکر سیستمی چیست؟ مزایای تفکر سیستمی

سختی کارهای سخت نویسنده: بن هاروویتز مترجم: سعید قدوسی نژاد

سختی کارهای سخت
نویسنده: بن هاروویتز
مترجم: سعید قدوسی نژاد

لیست دسته بندی های مرتبط:

مقالات مرتبط

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

مدل استخوان ماهی

مدل استخوان ماهی (Fishbone Diagram) چیست و چگونه رسم می شود؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

تکنیک ساندویچ

تکنیک ساندویچ چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی

نیچ مارکتینگ چیست؟ همه چیز در مورد نیچ مارکت (Niche Marketing)

نیچ مارکتینگ چیست؟ همه چیز در مورد نیچ مارکت (Niche Marketing)

Bom محصول یا درخت محصول چیست و چه کاربردی دارد؟

BOM محصول یا درخت محصول چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربرد رویکرد شش کلاه تفکر 

کاربرد رویکرد شش کلاه تفکر 

اسکرام چیست

اسکرام چیست؟ | نقش تکنیک اسکرام (scrum) در مدیریت سازمان ها  

بررسی قانون سختی کار و شرایط دریافت سختی کار 

بررسی قانون سختی کار و شرایط دریافت سختی کار 

سازمان داده محور چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ 

سازمان داده محور چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ 

ایمیل مارکتینگ چیست؟ مزایا و معایب بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ چیست؟ مزایا و معایب بازاریابی ایمیلی

حق سنوات چیست؟ نحوه محاسبه حق سنوات در قانون کار

حق سنوات چیست؟ نحوه محاسبه حق سنوات در قانون کار

زبان بدن چیست؟

زبان بدن چیست؟

کار عمیق (Deep Work) چیست و چه تفاوتی با کار سطحی دارد ؟

کار عمیق (Deep Work) چیست و چه تفاوتی با کار سطحی دارد؟