هوش مصنوعی چیست؟ + مزایا و معایب Ai

هوش مصنوعی AI چیست؟ + مزایا و معایب هوش مصنوعی
دیجیتال مارکتینگ کسرا

در این مقاله به صورت کامل و جامع به معرفی و بررسی یکی از جدیدترین فناوری های روز دنیا یعنی هوش مصنوعی پرداخته شد. با مطالعه این مطلب با اهمیت، مزایا، و معایب هوش مصنوعی، کاربردهای مختلف آن در ایران و کل دنیا و همچنین انواع هوش مصنوعی آشنا شوید. همان طور که در بخش کاربردهای هوش مصنوعی در ایران ذکر شد، یکی از کاربردهای اصلی در طراحی و توسعه سیستم های تشخیص چهره و حضور و غیاب است. شرکت کسرا با تکیه بر این فناوری نوین همواره دستگاه های پیشرفته و با دقت بالا به منظور افزایش دقت و بررسی دقیق تر پرسنل در سازمان های مختلف طراحی و ارائه می کند. 

قرن و دنیای امروز به عنوان دنیای دیجیتال شناخته می شود که همواره با مفاهیم و اصطلاحات مختلف در حوزه های دیجیتال روبرو هستیم. یکی از کاربردی و جذاب ترین عناوینی که حتما شما هم این روزها نام آن را زیاد شنیده اید، هوش مصنوعی AI است. در طی سال های اخیر با استفاده از هوش مصنوعی تغییر و تحولات زیادی در دنیا و حتی در صنایع مختلف به وجود آمده است و همه ما هم اخبار و اطلاعات مختلفی در این مورد شنیده ایم. اما ممکن است همه ما با تعریف ساده آن آشنا نیستیم یا شناخت کاملی در این مورد نداشته باشیم.

زمانی که مبحث ماهیت هوش مصنوعی مطرح می شود، با عناوین و جواب های مختلفی از جمله دستگاه های فوق هوشمند، ربات های ابر قدرت و … مطرح می شود. در صورتی که تعریف هوش مصنوعی چیست؟ فراتر از یک تعریف ساده است. چرا که این تکنولوژی جدید مزایا و معایب، و کاربردهای مختلف در دنیای امروز دارد که در ادامه این مقاله به بررسی کامل تر این مفاهیم جهت آشنایی بیشتر با آن می پردازیم. 

فهرست عناوین مقاله

تعریف هوش مصنوعی AI به زبان ساده

هوش مصنوعی (AI) مخفف عبارت Artificial Intelligent است. برای تعریف هوش مصنوعی و درک آسان تر به زبان ساده می توان گفت که هوش مصنوعی شاخه ای بزرگ و وسیع از علوم کامپیوتر است که قابلیت و توانایی تفکر دارد. در واقع منظور از تفکر کردن فکر کردن و درک رفتار مانند انسان نیست. به همین منظور دانشمندان و بزرگانی که در این حوزه فعالیت می کنند، تعاریف مختلفی را برای هوش مصنوعی چیست؟ مطرح کرده اند که مهم ترین تعاریف به شرح زیر است:

 • هوش مصنوعی یک تکنولوژی است که مانند انسان فکر می کنند. 
 • فناوری است که سعی دارد مانند انسان منطقی فکر کند. 
 • سعی دارد مانند انسان عمل کند. 
 • منطقی عمل می کند. 
 •  

علاوه بر تعاریف بالا، می توان در تعریفی ساده تر و عملی گفت که هوش مصنوعی شاخه ای از علوم رایانه است هدف اصلی آن تولید ماشین های هوشمندی است که توانایی و قابلیت انجام وظایفی که نیازمند درک و هوش انسانی است را داشته باشد. در واقع این تکنولوژی نوعی شبیه سازی با توجه به هوش انسانی برای کامپیوترها است. این ماشین به گونه ای برنامه نویسی و طراحی شده که مانند انسان ها رفتار و فکر می کند. همچنین توانایی یادگیری و تقلید کردن رفتار انسان ها را دارد. در واقع به طور کلی می توان گفت که کلیه ماشین هایی که به نوعی قابلیت و توانایی فکر کردن و یادگیری مانند انسان را دارند و می توانند حل مسئله را یاد بگیرندف به نوعی هوش مصنوعی هستند. 

هوش مصنوعی چیست؟ تعریف هوش مصنوعی AI به زبان ساده

تعریف هوش مصنوعی AI به زبان ساده

هوش مصنوعی (AI) چگونه عمل می کند؟

در قسمت بالا با تعریف علمی و ساده هوش مصنوعی آشنا شدید، اما این تعاریف به تنهایی نشان دهنده عملکرد و سازکار خاص این تکنولوژی منحصر به فرد و بی نظیر نیست. به طور کلی عملکرد هوش مصنوعی بر پایه داده ها، آنالیز داده های انبوه و سپس مدل سازی آن ها صورت می گیرد. بدین صورت که ماشین های یادگیری تلفیق شده و مورد استفاده در هوش مصنوعی بر اساس این مدل های به دست آمده نتیجه و عملکرد مورد انتظار و لازم را ارائه می کنند.

برای درک عمیق تر تعریف هوش مصنوعی می توان گفت که حتما شما هم از جستجوی صوتی یا تصویری گوگل خود یا اطرافیانتان استفاده کرده اید. جستجوی صوتی گوگل برای ارائه و نمایش نتایج صحیح به کاربران رنگ ها، زبان ها، و المان های مختلف را آنالیز کرده و سپس مرتبط ترین نتایج منطبق با جستجوی کاربران را به آن ها نمایش می دهد. گوگل نیز به منظور افزایش رضایت کاربران و ارائه نتایج صحیح و آنالیز کردن المان های ذکر شده، از چند شرکت هوش مصنوعی مطرح در دنیا کمک می گیرد. بنابراین می توان گفت با وجود این که انواع هوش مصنوعی در طی سال های اخیر تغییرات چشمگیری داشته و حتی رشد کرده، اما هنوز هم از نظارت و دخالت انسانی بی نیاز نیست. در واقع برای تعریف بهتر این که هوش مصنوعی AI چگونه عمل می کند می توان صحبت از نوع برنامه نویسی آن کرد. بر اساس نوع برنامه نویسی هوش مصنوعی ساز و کار و عملکرد هوش مصنوعی به صورت زیر است:

یادگیری: در این بخش قوانین و نحوه عملکرد یک سیستم هوش مصنوعی در قالب الگوریتم های مورد نظر در آن گنجانده می شود. سپس کل سیستم های AI بر اساس این الگوریتم عمل می کنند. 

استدلال: در این بخش از برنامه نویسی هوش مصنوعی مشخص می شود که کدام یک از الگوریتم های هوش مصنوعی چه وظایفی دارند و بر چه اساسی باید راه اندازی شوند. 

اصلاح: در این بخش خطاهای الگوریتم تشخیص داده شده و سپس ایرادات آن جهت ارائه پاسخ های صحیح و مناسب برطرف می شود. 

معرفی انواع هوش مصنوعی

یکی از بهترین ویژگی های هوش مصنوعی این است که بر اساس عملکرد و کارایی مورد نظر به چند دسته مختلف تقسیم می شود. در واقع هوش مصنوعی بر اساس آن چه از دنیای بیرون مشاهده و درک می کند، می تواند به سوالاتی که از آن پرسیده می شود پاسخ دهد. بنابراین می توان گفت که انواع هوش مصنوعی نیز به چند دسته مختلف زیر تقسیم می شوند:

هوش مصنوعی محدود (Artificial Narrow Intelligence)

نوعی از هوش مصنوعی که در دنیا و جهان امروز مورد استفاده قرار می گیرد، هوش مصنوعی محدود (ANI) است. در واقع منظور از هوش مصنوعی واحد هوش یا ماشینی است که صرفا برای انجام یک کار و برنامه خاص آموزش داده و برنامه نویسی شده است. در واقع هدف از این نوع نام گذاری این است که این دسته از انواع هوش مصنوعی هیچ گونه هوشیاری، آگاهی و هوش واقعی برای مطابقت داده شدن با هوش انسانی را ندارند. برای مثال برنامه هایی مانند طراحی بازی شطرنج، برنامه بررسی آب و هوا، تجزیه و تحلیل داده های خام جهت تنظیم گزارش های روزنامه نگاری و … نوعی هوش مصنوعی محدود هستند.

عملکرد این نوع هوش بدین صورت است که می تواند در یک زمان واحد یک کار مشخص را انجام داده و اطلاعات را از یک دیتای مشخص جمع آوری کند. بنابراین می توان گفت که از این نوع سیستم ها نمی توان برای انجام کارهای تخصصی دیگر استفاده کرد. یکی از تفاوت های اصلی هوش مصنوعی محدود با هوش مصنوعی معمولی این است که مانند انسان رفتار یا عمل نمی کند و رفتار آن بر مبنای احساس نیست. بلکه این نوع هوش صرفا محدوده به داده های از پیش تعیین شده یا از پیش تعریف شده است و بر اساس این داده ها عمل می کند. برای مثالGoogle ،Google Translate ، و دستیار Siri، همگی نوعی هوش مصنوعی محدود هستند. 

هوش مصنوعی عمومی (Artificial general intelligent)

هوش مصنوعی عمومی نیز نوعی ماشین است که قابلیت درک کردن دنیای اطراف خود را مشابه با یک انسان دارد. در واقع این نوع هوش ظرفیت و گنجایش کافی و مشابه با انسان را برای انجام عملکرد و وظایف مشابهی که انسان به صورت معمول انجام می دهد را دارد. به طور کلی امروزه هوش مصنوعی به عنوان قوی ترین هوش مصنوعی دنیا محسوب می شود که هنوز هم در دنیای امروز وجود ندارد. بلکه صرفا می توان نشانه هایی از آن را در داستان هایی از ژانرهای مختلف علمی- تخیلی مشاهده کرد. طبق بررسی های انجام شده، هوش مصنوعی عمومی می تواند مانند یک انسان عمل کرده و حتی در برخی از زمینه ها مانند حافظه بهتر از انسان هم عمل می کند. در واقع عملکرد این نوع هوش مصنوعی بدین صورت است که بدون نیاز به کمک و دخالت انسان می تواند کلیه وظایفی که به انسان محول می شود را انجام دهد.

بنابر بررسی ها و پیش بینی های انجام شده حذف حضور و کمک انسان و به کارگیری هوش مصنوعی عمومی در تکنولوژی های مختلف  و هم زندگی فردی انسان هم تاثیرات مثبت و هم تاثیرات منفی دارد. از طرفی بسیاری از مشکلات که امروزه انسان ها با آن روبرو هستند، با استفاده از هوش مصنوعی و به کارگیری آن به طور کامل برطرف خواهد شد. عملکرد دقیق هوش مصنوعی عمومی به عنوان یک هوش مصنوعی معروف و قوی در دنیا، قابلیت حل کردن و پرداختن به بسیاری از کارهای سخت و مانند رانندگی، دستیار شخصی هوشمند با توانایی درک همه‌ نیازهای کاربر، یک دستیار پزشک یا سیستم تشخیص بیماری و … را دارد. 

سوپر هوش مصنوعی (Artificial super intelligent)

سوپر هوش مصنوعی نوعی از هوش مصنوعی است که فراتر از سطح هوش و درک انسانی است، به صورتی که به عنوان یک هوش فر بشری محسوب می شود. عملکرد دقیق این نوع هوش مصنوعی به صورتی است که تاکنون در هیچ جوامعی از آن استفاده نشده است. در واقع حتی می توان گفت که آینده بشر با استفاده از به کارگیری این نوع هوش مصنوعی هنوز هم مشخص نیست. چون برخی حدس می زنند که وجود سوپر هوش مصنوعی یک تهدید برای زندگی بشر است، برخی دیگر عقیده دارند که این هوش مصنوعی یک فرصت برای بهبود برای زندگی بشر خواهد بود. برای رسیدن به سوپر هوش مصنوعی ابتدا باید یک سیستم هوشمند تست تورینگ را با موفقیت پشت سر گذاشته باشد. علاوه بر این، تاکنون هیچ ماشینی به سطحی از این درک و شعور و قابلیت نرسیده است. 

معرفی انواع هوش مصنوعی

معرفی انواع هوش مصنوعی

انواع سایت هوش مصنوعی

قابلیت ها و تاثیر هوش مصنوعی در زندگی بشر امروزه به صورتی است که از آن می توان در تکنولوژی های مختلف استفاده کرد. در واقع تاثیر هوش مصنوعی و قابلیت پیاده سازی آن در صنایع مختلف به صورتی است که امکان استفاده از این قابلیت ها در سایت ها و صنایع مختلف وجود دارد. برخی از سایت ها به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد و برخی دیگر نیز برای استفاده از آن ها باید اشتراک تهیه کنید. از جمله بهترین سایت های هوش مصنوعی AI می توان موارد زیر را نام برد:

Chat GPT1- 

چت جی بی تی به عنوان یکی از بهترین سایت های هوش مصنوعی در سال 2023 میلادی شناخته می شود. این سایت به عنوان یک ربات گفتگوی رایگان و حرفه ای شناخته می شود که بر اساس SAAS AI پیاده سازی شده و همچنین توسط Open AI توسعه یافته است. ربات Chat GPT طبق بررسی های انجام شده گفته شده که ممکن است جای گوگل را بگیرد. چون قابلیت و توانایی درک و پاسخ دادن به سوالات پیچیده را نیز دارد. به صورتی که با پرسیدن و جستجو در Chat GPT می توانید سوالاتی از جمله فرمول های اکسل یا برنامه نویسی زبان مورد نظرتان را به آن بسپارید. عملکرد نسخه 3 Chat GPT به گونه ای است که می توان آن را به عنوان یک دستیار حرفه ای هوش مصنوعی معرفی کرد. Chat GPT نیز عملکردی مشابه با یک ربات متنی دارد که می تواند مانند انسان کارهای مختلف نظیر ترجمه متون به زبان مختلف، پاسخ دادن به سؤالات عمومی و تخصصی مختلف و همچنین خلاصه سازی متون و … را انجام دهد. در واقع این عملکرد به دلیل این است که چت جی بی تی با استفاده از داده های اینترنتی آموزش دیده است. پتانسیل این ربات هوشمند به گونه ای است که انتظار می رود نحوه تعامل انسان با ماشین ها را متحول خواهد کرد. 

سایت Midjourney

یکی از برنامه های حرفه ای دیگر برای طراحی کردن تصاویر، سایت Midjourney است. عملکرد این سایت بدین صورت است که با استفاده از متن و تصاویری که به صورت پیش فرض به آن می دهید، طراحی حرفه ای تصاویر را برای شما انجام می دهد. 

سایت copy.ai

یکی از بهترین سایت های هوش مصنوعی که از آن برای تولید محتوای متنی استفاده می شود، سایت copy.ai است. با استفاده از این سایت می توانید موضوع مورد نظر را داده و سپس با استفاده از موضوع و کلمه کلیدی تعیین شده، محتوایی با کیفیت مناسب و قابل قبول دریافت کنید. زمانی که برای اولین بار در این سایت ثبت نام می کنید، می توانید تا 5 روز از آن به صورت رایگان استفاده کنید. اما پس از آن برای استفاده کردن از امکانات آن باید اشتراک تهیه کنید. به طور کلی طبق بررسی های انجام شده می توان گفت که سایت copy.ai برای کپی رایترها و کارشناسان تولید محتوا انتخاب خوبی است که از آن می توان برای ایده های تولید محتوا استفاده کرد. چون به طور کلی هنوز این وب سایت جای کار دارد و زمانی که محتواهای انگلیسی را تولید می کند، باید آن را ویرایش کنید. یکی از بهترین ویژگی های این سایت این است که طراحی آن به صورت کاربر پسند طراحی شده و طراحی رابط کاربری بسیار ساده ای دارد. به صورتی که می توانید از گزینه های سفارشی برای درخواست های مختلف استفاده کنید. 

سایت Runaway

یکی از سایت های حرفه ای دیگر هوش مصنوعی، سایت runaway است. با استفاده از این سایت می تواند اقدام به ویرایش و تولید اولیه فیلم های مختلف کنید. یکی از بهترین ویژگی های این است این است که می توانید به کمک آن یک سیستم تولید ویدیوی حرفه‌ ای خود را داخل یک مرورگر داشته باشید. علاوه بر این، در آپدیت های جدید جلوه های بصری، قالب بندی ویدئو، تصحیح رنگ و … نیز ارائه خواهد شد. 

انواع اپلیکیشن های هوش مصنوعی ai

علاوه بر وب سایت های آنلاین که امکان استفاده از قابلیت های هوش مصنوعی و ماشین یادگیری را به شما ارائه می کنند، اپلیکیشن های تخصصی دیگری نیز برای نصب و استفاده روی تلفن همراه نیز طراحی و ارائه شده است. با نصب اپلیکیشن های هوش مصنوعی نیز می توانید از امکانات ویژه آن استفاده کنید. از جمله بهترین اپلکیشن های هوش مصنوعی (AI) می توان موارد زیر را نام برد:

اپلیکیشن Cortana

یکی از بهترین اپلیکیشن های هوش مصنوعی که به عنوان یک دستیار شخصی هوش مصنوعی محسوب می شود، اپلیکیشن Cortana است. این اپلیکیشن توسط مایکروسافت توسعه پیدا کرده و قابلیت تنظیم یادآور ، نگهداری یادداشت ها و ارسال ایمیل را با توجه به درخواست کاربران دارد. بدین صورت که با درخواست دادن دیگر لازم نیست که کاربر گوشی را در دست بگیرد. یکی از بهترین ویژگی های این اپلیکیشن این است که امکان مدیریت کردن همزمان تلفن همراه و کامپیوتر را به صورت همزمان به کاربر می دهد. به همین دلیل می تواند پیام های هشدار را همزمان روی تلفن همراه و کامپیوتر خود مشاهده کند. از جمله بهترین قابلیت های این اپلیکیشن می توان امکان پیدار کردن فایل ها و مکان ها، حقایق و اطلاعات مختلف، پخش موسیقی و پادکست، چت کردن حین بازی بدون خارج شدن از سیستم و … را نام برد. 

اپلیکیشن Google allo

اپلیکیشن Google allo با قابلیت های منحصر به فرد و ویژه خود به عنوان یکی از بهترین اپلیکیشن های هوش مصنوعی و یک پیام رسان با کیفیت محسوب می شود. عملکرد این اپلیکیشن به صورتی است که می توان از آن به عنوان یک دستیار مجازی پیام رسان یاد کرد. این اپلیکیشن قابلیت رسم شکلک و استیکرهای حرکتی را با کیفیت بسیار بالا دارد. هوش مصنوعی به کار رفته در این اپلیکیشن به صورتی است که به سرعت نحوه پاسخ دادن کاربران به مخاطبین آن ها را شناسایی کرده و با استفاده از آن الگوریتم یادگیری تعبیه شده در آن، فرد می تواند با سرعت و دقت بالایی به ایمیل ها و پیام های خود جواب دهد. یکی از بهترین ویژگی های این اپلیکیشن مجهز شدن به دستیار صوتی گوگل برای پاسخ گویی به سوالات و درخواست ها است. 

اپلیکیشن Elsa

یکی دیگر از محبوب ترین اپلیکیشن های هوش مصنوعی، اپلیکیشن Elsa مخفف عبارت  English Language Speech Assistant است که به کاربرانی که علاقه به یادگیری زبان دارند، پیشنهاد می شود. یکی از بهترین ویژگی های اپلیکیشن elsa این است که یادگیری زبان را برای کاربران علاقه مند لذت بخش تر می کند. به صورتی که کاربران می توانند به صورت همزمان روی تلفظ عبارات و اصطلاحات انگلیسی نیز کار و تمرین کنند. این اپلیکیشن به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد و کاربران می توانند در نهایت نیز از نحوه عملکرد و تمرین های خود از طریق گزارش گرفتن از این اپلیکیشن مطلع شوند.

اپلیکیشن Socratic

یکی از بهترین اپلیکیشن های کاربردی از نظر کاربران، اپلیکیشن Socratic است. این اپلیکیشن هوش مصنوعی به کاربران در یادگیری ریاضی و حل مسائل مختلف به آن ها کمک می کند. این اپلیکیشن با بهره مندی از فناوری های بینایی کامپیوتری طراحی شده و به همین دلیل، امکان حل سریع مسائل را به کاربران می دهد. علاوه بر این، در ادامه حل مسئله می توانید پاسخ های کوتاه و تشریحی را برای یادگیری بهتر و عمیق تر مشاهده کنید.

برای استفاده از این اپلیکیشن کافی است که از تکالیف ریاضی مورد نظرتان عکس بگیرید و در اپلیکیشن بارگذاری کنید تا بتوانید جواب آن ها را فورا مشاهده کنید. یکی از بهترین ویژگی های اپلیکیشن Socratic این است که می توانید ویدئوهای آموزشی کوتاه در مورد نحوه حل مسائل و حتی آموزش گام به گام آن را مشاهده کنید. این اپلیکیشن هوش مصنوعی به صورت طراحی شده که قابلیت حل کردن مسائل مختلف دروس متفاوت از جمله جبر و هندسه، مثلثات، زیست شناسی، شیمی، فیزیک، تاریخ و ادبیات را دارد. 

انواع اپلیکیشن های هوش مصنوعی (AI)

انواع اپلیکیشن های هوش مصنوعی (AI)

برنامه هوش مصنوعی AI برای اندروید

یکی از بهترین ویژگی ها و قابلیت های هوش مصنوعی این است که به صورت اختصاصی و کاملا تخصصی برنامه هایی برای پیاده سازی و اجرا روی تلفن های همراه هوشمند طراحی و ارائه کرده است. بدین صورت که کاربران به صورت رایگان و در برخی مواقع با تهیه اشتراک های طولانی مدت می توانند از این برنامه ها و قابلیت هایی که در اختیار آن ها قرار می دهد، استفاده کنند. از جمله بهترین برنامه های هوش مصنوعی برای اندروید می توان موارد زیر را نام برد:

برنامه Youper

یکی از برنامه های کاربردی که با استفاده از هوش مصنوعی توسعه یافته، برنامه Youper است. این برنامه در حوزه پزشکی و سلامتی راه اندازی شده و توسعه یافته و سایر کاربران تلفن های همراه اندروید و ios می توانند از آن استفاده کنند. عملکرد این برنامه بدین صورت است که کاربران می توانند پرونده های مرتبط با سلامتی و پزشکی خود را در آن وارد و درج کنند. الگوریتم به کار رفته در این برنامه به صورتی است که برنامه تناسب اندام کاربران را مطابق با دستور پزشک می تواند ذخیره و ثبت کند. یکی از بهترین ویژگی های برنامه Youper این است که کاربران می توانند در شرایط مختلف و مطابق با پرونده های سلامتی و پزشکی خود، اعلان‌ های مربوط به معاینات بهداشتی برنامه‌ ریزی‌شده، تمرینات، و مدیتیشن و … را دریافت کنند. 

برنامه Replika

برنامه Replika به عنوان یک نوآوری جدید و خاص در هوش مصنوعی محسوب می شود که قابلیت های ویژه زیادی دارد. این برنامه به عنوان یک برنامه قوی برای یادگیری و تقویت مکالمه شناخته می شود که کاربران اندرویدی به صورت رایگان می توانند آن را دانلود کرده و از امکانات مختلف آن استفاده کنند. روند کار با این برنامه بدین صورت است که کاربران با استفاده از آن می توانند با ربات تعبیه شده در آن یک مکالمه جدید و قوی داشته و قدرت مکالمه خود را تقویت کنند. یکی از بهترین قابلیت های برنامه Replika این است که کاربران می توانند نتیجه یادگیری مکالمه خود را یادداشت کرده و ذخیره کنند. همچنین هر زمان که لازم دارند، از نتایج یادگیری خود استفاده نمایند. 

برنامه fyle

یکی از مهم ترین چالش هایی که همه ما در طول زندگی خود با آن روبرو هستیم، دغدغه های مالی و ردیابی کردن هزینه ها است. اگر شما هم با این چالش روبرو هستید، می توانید برنامه fyle را روی تلفن همراه اندروید خود نصب کرده و از قابلیت های ویژه آن برای ردیابی کردن هزینه ها، پیگیری مخارج و رسیدها استفاده کنید. علاوه بر این، در صورت لزوم نیز قابلیت گزارش گیری کردن از هزینه ها و مخارج نیز به صورت کامل و جامع وجود دارد. علاوه بر این، برای استفاده آسان تر از این برنامه می توانید از رسید خرید و مخارج خود عکس گرفته و آن را اسکن کنید. سپس اطلاعات مربوط به هزینه های آن را استخراج کرده و از آن استفاده کنید. عملکرد دقیق این برنامه به صورتی است که از آن می توان به عنوان یک برنامه مدیریت مالی استفاده کرد. 

برنامه FLO

یکی از محبوب ترین برنامه های هوش مصنوعی برای اندروید، برنامه FLO است. برنامه FLO با مجهز شدن به دستیار مجازی صوتی داخلی به کاربران امکان عکس گرفتن و تهیه کردن ویدئو کلیپ های با کیفیت و عالی را می دهد. عملکرد این برنامه به صورتی است که می توانید با استفاده از آن از مکان هایی که دوست دارید، عکس بگیرید و سپس با استفاده از آن یک کلیپ جذاب و زیبا همراه با موسیقی مناسب و با کیفیت بسازید. یکی از بهترین ویژگی های برنامه FLO این است که با استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشین بهترین لحظه ‌ها و تغییر مکان‌ ها، حیوانات و چهره ‌ها را پیدا می کند. 

چطور با هوش مصنوعی AI کار کنیم؟

تا این قسمت از مقاله با تعریف هوش مصنوعی چیست؟ انواع هوش مصنوعی، برنامه ها و اپلیکیشن های تخصصی آن آشنا شدید. یکی از مهم ترین سوالاتی که اکنون مطرح می شود این است که چطور با هوش مصنوعی کار کنیم؟ در واقع هوش مصنوعی صرفا برای بهبود و افزایش سرعت انجام و روند بسیاری از کارهای تخصصی و مهم مورد استفاده قرار گرفته است. برای درک بهتر نحوه استفاده از هوش مصنوعی می توان گفت که هوش مصنوعی بر اساس یادگیری ماشین کار می کند.

بدین صورت که در الگوریتم های به کار رفته در هوش مصنوعی، داده های از پیش تعریف و تعیین شده وجود دارد که کاربران می توانند در راستای نیازها و فرایندهای مورد نظر خود استفاده کنند. در واقع برای استفاده از هوش مصنوعی کافی است که با الگوریتم های یادگیری تعبیه شده در برنامه یا اپلیکیشن به کار رفته در آن آشنا شوید. علاوه بر این، برای استفاده بهینه از آن جهت بهبود فرایندهای مورد نظرتان، کافی است که داده های مورد نظر خود را در آن وارد کرده و سپس بر اساس موضوع مورد مطالعه و مورد جستجوی خود در قسمت مورد نظر در اپلیکیشن یا برنامه جستجو را آغاز کنید. 

چطور از هوش مصنوعی سوال بپرسیم؟

هوش مصنوعی به عنوان یک دستیار مجازی و هوشمند محسوب می شود که از آن می توان برای جستجو کردن و حتی به دست آوردن و پیدا کردن پاسخ سوالات تخصصی از آن استفاده کرد. همان طور که در پاراگراف های بالاتر هم ذکر شد، یکی از بهترین وب سایت های کاربردی برای سوال پرسیدن و استفاده از سایت Chat GBT است. این وب سایت هوشمند و قوی با استفاده از الگوریتم‌ های پیشرفته هوش مصنوعی، متن و سوال کاربر را پردازش کرده و سپس به سوالاتی که کاربران مطرح می کنند، و می پرسند، پاسخ می دهد. این سایت با زبان انسانی سازگاری داشته و حتی سوالات پیچیده کاربران را جواب می دهد. برای استفاده از این ربات هوشمند لازم است که ابتدا یک شماره مجازی تهیه کرده و سپس یک حساب کاربری ایجاد کنید. کاربران با توجه به سطح دسترسی و نیاز خود می توانند در سه مکان مختلف زیر از ربات چت جی بی تی استفاده کنند:

 • سایت Chat GBT
 • ربات تلگرامی Chat GBT
 • اکستنشن مرورگر Chat GBT

علاوه بر این، زمان سوال پرسیدن از هوش مصنوعی به نکات مهم زیر توجه کنید:

 • مشخص و واضح سوال کنید. 
 • جملات مربوط به سوال را کوتاه و مختصر بپرسید.
 • سر اصل مطلب بروید. 
 • چند سوال مرتبط در مورد حوزه کاری خود بپرسید. 

بیشتر بخوانید: chatGPT چیست و چه تاثیری بر زندگی انسان ها دارد؟

چطور از هوش مصنوعی سوال بپرسیم؟

چطور از هوش مصنوعی سوال بپرسیم؟

کاربردهای هوش مصنوعی AI در زندگی

یکی از مهم ترین سوالاتی که امروزه با مطرح شدن هوش مصنوعی در دنیای امروز و زندگی مطرح می شود، در مورد کاربرد ai یا هوش مصنوعی است. قابلیت های هوش مصنوعی تا حدی پیشرفت کرده که از آن در صنایع و حوزه های مختلف می توان استفاده کرد. علاوه بر این، به طور کلی می توان گفت که امکان استفاده از هوش مصنوعی در زندگی انسان نیز به راحتی وجود دارد. از جمله مهم ترین کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی می توان موارد زیر را معرفی کرد:

اتومبیل های هوشمند و هواپیماهای بدون سرنشین

یکی از برجسته ترین اقداماتی که توسط هوش مصنوعی انجام شده، طراحی و تولید اتومبیل های هوشمند و هواپیماهای بدون سرنشین است. شرکت تسلا با به کارگیری هوش مصنوعی موفق به تولید خودروهای نیمه اتوماتیک کرده و هم اکنون در برخی از جاده ها از آن استفاده می شود. علاوه بر این، شرکت های مختلف از جمله آمازون، و والمارت سرمایه زیادی را صرف طراحی و تولید ارسال سفارشات با هواپیماهای بدون سرنشین کرده اند. این انتظار و این برنامه نیز به زودی به واقعیت تبدیل خواهد شد.

استفاده از تلفن های هوشمند 

تلفن های هوشمند یکی از نام آشناترین و بهترین وسایل کاربردی در زندگی انسان هستند که همه ما به صورت روزمره از آن استفاده می کنیم. یکی از مهم ترین ویژگی های بارزی که در تلفن های همراه امروزی و پیشرفته وجود دارد، وجود دستیارهای هوشمند تعبیه شده (پیش ساخته) است. در واقع دستیارهای مختلف به کار رفته در تلفن های همراه پیشرفته از جمله Google Assistant ، و دستیار Alexa, Siri , Bixby و … همگی با استفاده از هوش مصنوعی کار می کنند. برای مثال زمانی که از عکاسی پرتره در گوشی استفاده می کنید، شاید ندانید اما این ویژگی هم با استفاده از هوش مصنوعی ارائه می شود. در واقع هوش مصنوعی به کار رفته در موبایل های هوشمند مانند کوالکام و هواوی به تراشه هایی مجهز شده اند که دارای هوش مصنوعی داخلی هستند. 

بستر فضای مجازی

یکی از تاثیرات و کاربردهای اصلی هوش مصنوعی در زندگی، در فضای مجازی و هوش مصنوعی است. همه ما روزانه ساعات زیادی از تلفن همراه و در شبکه های اجتماعی مانند توئیتر، فیس بوک، اینستاگرام، اسنپ چت و … استفاده می کنیم. در واقع به همین دلیل می توان گفت که با استفاده از حضور در این شبکه های اجتماعی بیشتر تصمیمات ما به هوش مصنوعی وابسته است. برای مثال همه اعلان هایی که از اپلیکیشن های مختلف دریافت می کنید، توسط هوش مصنوعی تنظیم شده و به شما اعلام می شود. عملکرد هوش مصنوعی در تلفن های همراه و شبکه های اجتماعی بدین صورت است که همه رفتارهای کاربران، جستجوهای مختلف آن ها در وب، و سایر تعاملات آن ها را زیر نظر گرفته و ذخیره می کند. 

تبلیغات آنلاین رسانه های مختلف

یکی از کاربردهای اصلی هوش مصنوعی در تبلیغات آنلاین است. هوش مصنوعی می تواند آمار کاربرانی که وارد سایت شده یا تبلیغات آنلاین را مشاهده می کنند، بررسی کند. در واقع اهمیت هوش مصنوعی در تبلیغات آنلاین به گونه ای است که بدون وجود آن عملا کار تبلیغات با شکست روبرو شده و تاثیری در جذب کاربران و مخاطبان هدف نخواهد داشت. چون در صورتی که این تبلیغات به کاربران هدف نمایش داده نشود، به صورت تصادفی به هر کاربری که وارد سایت می شود، نشان داده می شود و این باعث هدر رفتن هزینه تبلیغات می شود. 

جهت یابی کردن

همه ما در طول زندگی خود و به ویژه زمان سفر از سیستم های جهت یاب مانند گوگل مپ، یا اپل مپ استفاده می کنیم. در واقع شاید ندانید اما همین جهت یابی ساده ای که با استفاده از گوگل و اپل مپ انجام می دهید، با استفاده از هوش مصنوعی است. همچنین زمانی که درخواست خرید بلیط و رزرو هواپیما می کنید، همگی وابسته به هوش مصنوعی است. در واقع می توان گفت که هم اپل و هم گوگل برای ارائه سرویس های جهت یابی به کاربران مختلف و تفسیر هزاران داده ای که برای جهت یابی درون آن ها ذخیره شده، از هوش مصنوعی استفاده می کنند. علاوه بر این، زمانی که برای قیمت گذاری خودرو با اوبر تماس می گیرید، کلیه خدماتی که برا ی درخواست قیمت گذاری اتومبیل و فرایندهای مشابه آن با استفاده از هوش مصنوعی صورت می گیرد. 

خدمات بانکداری و دارایی

دنیا با پول کار می کند و وجود خدمات بانکداری و دارایی به نوعی کنترل کننده جریان پول در دنیا است. در صنعت بانکداری و دارایی روزانه شاید صدها هزار پیامک یا ایمیل های تایید پرداخت و … به مشتریان ارسال می شود. در واقع کلیه خدمات مشتری مداری، محافظت از کلاهبرداری، سرمایه گذاری و حتی همین پیامک ها و ایمیل های ساده ای که روزانه ممکن است حتی چند بار آن ها را دریافت کنید، همگی به هوش مصنوعی وابسته است. در واقع بانک و دارایی به منظور محافظت از دارایی مشتریان خود از هوش مصنوعی استفاده می کند تا زمان انجم هر گونه فرایند خرید و برداشتی مشتری را از هر گونه کلاهبرداری آگاه کند.

یکی از بهترین ویژگی های هوش مصنوعی در این زمینه این است که سابقه کلاهبرداری های گذشته را بررسی کرده و از آن ها الگو برداری می کند تا در صورت بروز و مشاهده موارد مشابه، بتواند هشدار دهد. یکی از کاربردهای دیگر خوش مصنوعی در صنعت دارایی این است که بزرگترین سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی هم برای پیدا کردن بهترین راه جهت سرمایه گذاری و بروز کم ترین ریسک، از هوش مصنوعی استفاده می کنند تا بیشترین بازده و سود مالی را به دست آورند. 

دستگاه های خانگی هوشمند

کل دنیا امروزه به سمت پیشرفت و رشد گام برمی دارد و اولین تغییرات هم داخل هر منزلی قابل مشاهده است. امروزه بیشتر دستگاه ها و وسایل خانگی که برای خانه خریداری می کنیم، از هوش مصنوعی برای یادگیری رفتار ما استفاده می کند. در واقع امروزه درون سایر لوازم خانگی هوشمندی که خریداری می کنید، هوش مصنوعی تعبیه شده که می تواند از رفتار و عملکرد و عکس العمل های ما الگوبرداری کرده و سپس خودش را با تنظیمات تطبیق می دهد. برای مثال چراغ های هوشمندی که رنگ و شدت چراغ ها را بر اساس زمان تغییر داده و کم و زیاد می کنند، به نوعی هوش مصنوعی هستند. 

برنامه های صفحه کلید هوشمند

یکی از بهترین ویژگی های صفحه کلید هوشمند، بصری بودن آن است. به صورتی که کاربران می توانند سریع تر و راحت تر تایپ کنند. در واقع در این جا وجود هوش مصنوعی کمک می کند که کیبوردهای هوشمند نحوه تایپ کردن کاربران را زیر نظر داشته و سپس متناسب با متن و کلمه ای که تایپ می کند، بهترین کلمه یا ایموجی را به آن ها پیشنهاد می کند. در واقع به همین دلیل است که تایپ با صفحه کیبوردهای لمسی آسان تر شده است. علاوه بر این، هوش مصنوعی غلط های املایی و ایرادات آن را شناسایی و رفع می کند. 

صنعت بهداشت و درمان

وجود هوش مصنوعی امکانات ویژه ای را برای تشخیص و درمان و مراقبت های بهداشتی فراهم کرده است. در واقع با طراحی و وجود سیستم ها و دستگاه های مجهز شده به هوش مصنوعی فرایند تشخیص بیماری و همچنین درمان آن بسیار آسان تر شده است. 

تجارت الکترونیک

زندگی همه ما امروزه تحت تاثیر تجارت الکترونیک و فرایندهایی است که در بستر آن انجام می شود. وجود الگوریتم های هوش مصنوعی کمک می کند تا به کاربران و مخاطبین محصولات یا خدماتی مشابه و یکسان با نیاز و سلیقه آن ها به آن ها معرفی شده تا تجربه کاربری بهتری را تجربه کنند. در واقع همان طور که می دانید امروزه برای برای بهبود فرایندهای خرید و فروش کلیه داد و ستدهایی که بین مشتری و فروشنده رد و بدل می شود، توسط هوش مصنوعی کنترل و حتی ثبت می شود. بهترین کمپانی بزرگ دنیا برای جمع آوری داده های محوری و همچنین پیش بینی خریدهای بعدی مشتری و ایجاد یک خرید مشتری محور همواره از هوش مصنوعی و چت بات ها استفاده می کنند. 

کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی

کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی

کاربرد هوش مصنوعی AI در ایران

ایران نیز در زمینه استفاده از هوش مصنوعی توانسته به جایگاه مناسبی دست پیدا کرده و از خدمات و سرویس هایی که در ایران نیز با استفاده از هوش مصنوعی ارائه شده، توانسته استفاده کند. در واقع همه ما امروزه در طول زندگی روزمره خود با هوش مصنوعی و وسایل الکترونیکی که در دست داریم، یا از خدمات سرویس های مختلفی که استفاده می کنیم، ناخودآگاه با هوش مصنوعی درگیر هستیم. در ایران تمرکز گسترده تیم های مختلفی روی طراحی و توسعه سیستم های امنیتی در هوش مصنوعی بوده است.

بهترین کاربرد هوش مصنوعی در ایران به دلیل طی کردن سیر تکاملی طراحی و تولید سیستم های امنیتی و از جمله سیستم های تشخیص چهره، به کارگیری و تلفیق آن با سیستم های حضور و غیاب بوده است. همان طور که حتما شما هم مشاهده کرده اید، امروزه برای بررسی و نظارت عبور و مرور پرسنل و کارمندان در ادارات و سازمان های مختلف از دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره استفاده می شود که عملکرد و ساز و کار آن ها عملا با استفاده از هوش مصنوعی و بررسی الگوهای تشخیص چهره هر فرد صورت می گیرد. علاوه بر این، مهم ترین کاربردهای هوش مصنوعی در ایران شامل موارد زیر است:

 • تولید سلاح های هوشمند
 • ساخت ربات های هوشمند
 • ساخت دستگاه های هوشمند در حوزه های مختلف تولیدی و صنایع
 • حوزه آموزش
 • ارتقا سیستم ‌های تشخیص گفتار مانند تبدیل متن به صوت و بالعکس
 • طراحی بازی

معایب هوش مصنوعی چیست؟

همان طور که در پاراگراف های بالاتر هم ذکر شد، هوش مصنوعی به عنوان یکی از بهترین و موثرترین فناوری های روز دنیا در کل جهان و از جمله در ایران شناخته می شود. اما از طرفی وجود و گسترش و توسعه این فناوری، ممکن است باعث بروز نشانه هایی از تهدیدات هوش مصنوعی نیز باشد. در واقع می توان گفت هوش مصنوعی AI با وجود مزایا و فواید مختلفی که برای صنایع مختلف دارد، در مورد توسعه آن نیز هشدارهایی مطرح شده است. از جمله مهم ترین معایب هوش مصنوعی نیز می توان موارد زیر را نام برد:

هزینه راه اندازی زیاد

طراحی و پیاده سازی ماشینی که قابلیت یادگیری و اجرای رفتار انسان را داشته باشد، عملا کار آسانی نیست. برای انجام این کار به منابع و هزینه های زیادی نیاز است که تا بتوان روی جدیدترین سخت افزارها و نرم افزارها برای پیاده سازی یک ماشین هوشمند کار کرد.

افزایش بیکاری

یکی از معضلات مهم و تهدیدات هوش مصنوعی، این است که به دلیل هوشمند و خودکار سازی بسیاری از فرایندها، باعث افزایش بیکاری و از دست رفتن فرصت های شغلی می شود. چرا که ماشین ها و سیستم هایی که توسط انواع هوش مصنوعی ایجاد می شود، می تواند کارهای تکراری را با استفاده از ربات ها انجام دهد و دیگر نیازی به حضور و حتی دخالت انسان نیست. طبق مطالعات و بررسی های انجام شده توسط مخالفان هوش مصنوعی تا سال 2030 میلادی، وجود و ارتقا هوش مصنوعی باعث کاهش 30 درصدی نیروی کار خواهد شد. 

نداشتن خلاقیت 

نداشتن خلاقیت یکی از مهم ترین معایب هوش مصنوعی محسوب می شود. چون هوش مصنوعی نمی تواند یاد بگیرد یا خارج از Out of Box متعلق به خود فکر و تصمیم گیری داشته باشد. به طور کلی هوش مصنوعی صرفا می تواند بر اساس داده هایی که از قبل یاد گرفته و در آن ذخیره شده، تجربیات گذشته را یاد بگیرد؛ اما نمی تواند یک کار خلاقانه و جدید انجام دهد. 

افزایش میزان تنبلی

علاوه بر افزایش بیکاری، انتظار می رود که هوش مصنوعی قابلیت و توانایی انجام بسیاری از کارهای تکراری را به صورت اتوماتیک داشته باشد. به صورتی که نیروهای انسانی در ادارات یا در منزل نیازی نیست که کارهای روزمره و حتی وظایف خود را به خاطر بسپارند یا معماهای مختلف را حل کنند. بنابراین نیازی به استفاده از مغز و قوه خلاقیت نیست. بنابراین می توان گفت که هشدار در مورد هوش مصنوعی برای نسل های آینده به صورت واضحی بیان شده و مورد توجه قرار گرفته است. 

حذف شدن اخلاق 

همان طور که در پاراگراف های بالاتر هم چند بار ذکر شد، به صورت کلی عملکرد هوش مصنوعی صرفا تمرکز روی یادگیری رفتار انسان است. اما با توجه به این که اخلاق یکی  از ویژگی های انسان است، اما هوش مصنوعی درکی از اخلاق و یادگیری آن ندارد. به صورتی که پیش بینی می شود با رشد سریع هوش مصنوعی روزی شاید بشریت از بین برود. 

هوش مصنوعی چه فوایدی دارد؟

با توجه به پیش بینی هایی که تاکنون در مورد انواع هوش مصنوعی انجام شده، استفاده از این فناوری مزایا و فوایدی هم برای صنایع و حوزه های کاری مختلف از گذشته تاکنون داشته و دارد. به طور کلی می توان گفت که مهم ترین مزایا و فواید هوش مصنوعی به شرح زیر است:

کاهش خطاهای انسانی با هوش مصنوعی AI

با توجه به این که وجود هوش مصنوعی و استفاده از آن در ربات های مختلف باعث خودکار سازی انجام بسیاری از فرایندها می شود، بنابراین خطاهای انسانی که به صورت سهوا انجام می شده، نیز تا حد زیادی کاهش می یابد. چون تصمیمات و فرایندهایی که دستگاه ها و سیستم های مجهز شده به هوش مصنوعی انجام می شود، وابسته و بر اساس اطلاعات جمع‌ آوری‌ شده‌ قبلی و مجموعه‌ خاصی از الگوریتم‌ ها است. بنابراین در صورتی که این داده ها به صورت صحیح جمع آوری و آموزش داده شوند، خطاهای انسانی تا حد زیادی کاهش یافته یا حذف می شود. 

همیشه در دسترس است

یکی از بهترین مزایای مهم استفاده از هوش مصنوعی این است که در هر لحظه از زمان و مکان بازدهی مناسب خود را دارد. برای مثال انسان برای بهبود بازدهی مغز خود و همچنین ایجاد تعادل بین زندگی معمولی و کاری خود نیاز به استراحت و تمرکز دارد. در صورتی که هوش مصنوعی بی وقفه و بدون نیاز به استراحت و توقف می تواند کار کند. چرا که فناوری های مجهز به هوش مصنوعی AI می توانند خیلی سریع تر از انسان فکر کنند یا حتی چند کار را به صورت همزمان انجام دهند. حتی در صورتی که کاری تکراری به آن ها محول شده باشد، بدون احساس خستگی و بی حوصلگی می تواند آن را انجام دهد. 

حذف شدن ریسک ها

انسان به خودی خود از انجام بسیاری از کارهای پر ریسک و خطرناک به دلیل داشتن قوه پیش بینی و درک شهودی، خودداری می کند. اما با وجود هوش مصنوعی می توان بر بسیاری از ریسک ها و خطرات آن ها غلبه کرد. برای مثال می توان فرایندهای مختلف از جمله خنثی‌ کردن بمب، رفتن به فضا، رفتن به عمق اقیانوس ها، و طراحی و ساخت ماشین های مستحکم و با بدنه فلزی که در شرایط جوی مختلف سالم می مانند را بدون ریسک انجام داد. 

کمک به دیجیتال

در همه صنایع مختلف امروز رد و نشانی از دیجیتال دیده می شود. سازمان ها و ادارات بزرگ نیز به منظور بهبود تعامل با مشتریان همواره از دیجیتال استفاده می کنند. برای مثال با استفاده از چت بات ها می توانید از مشتری بپرسید که دقیقا به چه چیزهایی نیاز دارد؟ برخی از چت بات ها تا حدی هوشمند هستند که می توانند تشخیص دهند با چت بات مکالمه و گفتگو دارند یا با یک انسان واقعی؟

اختراعات جدید

همان طور که در پاراگراف های بالاتر هم ذکر شد، هوش مصنوعی جایگاه ویژه ای در صنعت پزشکی و درمان پیدا کرده است. بدین صورت که با استفاده از فناوری های مبتنی و وابسته به هوش مصنوعی می توانند نشانه های بروز اولیه سرطان سینه را در زنان شناسایی و پیش بینی کنند.

ارائه تصمیمات و عملکرد بی طرفه

انسان زمان تصمیم گیری همواره با احساسات نیز درگیر است و همین ویژگی ممکن است در نحوه اخذ تصمیمات او تاثیر بگذارد. در صورتی که در هوش مصنوعی هیچ گونه احساساتی وجود ندارد و صرفا بر اساس الگو کار می کند. بنابراین می توان گفت که هوش مصنوعی تصمیمات جانب دارانه اتخاذ نمی کند و این یکی از مهم ترین مزایای آن محسوب می شود که کمک می کند تصمیمات مهم تر و جدی تر اتخاذ شود.

هوش مصنوعی چه فوایدی دارد؟

هوش مصنوعی چه فوایدی دارد؟

آیا هوش مصنوعی خطرناک است؟

طبق بررسی های انجام شده وجود هوش مصنوعی و استفاده از آن در صنایع مختلف علاوه بر مزایا و فواید مهم و مختلفی که دارد، رشد و پیشرفت سریع آن می تواند خطراتی را هم به دنبال باشد. یکی از مهم ترین تهدیدات هوش مصنوعی افزایش زندگی ماشینی، ایجاد و افزایش تنبلی و به دنبال آن از دست رفتن قوه خلاقیت و حتی بروز بیماری های ناشی از آن است. به همین منظور صنایع سعی دارند صرفا با تکیه بر قوه خلاقیت نیروی انسانی و کمک هوش مصنوعی جهت بهبود و افزایش سرعت از این فناوری استفاده کنند. 

جمع بندی

در این مقاله به صورت کامل و جامع به معرفی و بررسی یکی از جدیدترین فناوری های روز دنیا یعنی هوش مصنوعی پرداخته شد. با مطالعه این مطلب با اهمیت، مزایا، و معایب هوش مصنوعی، کاربردهای مختلف آن در ایران و کل دنیا و همچنین انواع هوش مصنوعی AI آشنا شوید. همان طور که در بخش کاربردهای هوش مصنوعی در ایران ذکر شد، یکی از کاربردهای اصلی در طراحی و توسعه سیستم های تشخیص چهره و حضور و غیاب است. شرکت کسرا با تکیه بر این فناوری نوین همواره دستگاه های پیشرفته و با دقت بالا به منظور افزایش دقت و بررسی دقیق تر پرسنل در سازمان های مختلف طراحی و ارائه می کند. 

لیست دسته بندی های مرتبط:

مقالات مرتبط

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

هوش مصنوعی AI چیست؟ + مزایا و معایب هوش مصنوعی

هوش مصنوعی چیست؟ + مزایا و معایب Ai

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

ایمیل مارکتینگ چیست؟ مزایا و معایب بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ چیست؟ مزایا و معایب بازاریابی ایمیلی

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

خانه هوشمند چیست؟ | هوشمند سازی ساختمان چگونه انجام می شود؟

خانه هوشمند چیست؟ | هوشمندسازی ساختمان چگونه انجام می شود؟

تحول دیجیتال چیست و چه اهمیتی دارد؟

تحول دیجیتال چیست و چه اهمیتی دارد؟

دیجیتال مارکتینگ چیست و چطور به توسعه کسب و کارها کمک‌ می‌کند؟

دیجیتال مارکتینگ چیست و چطور به توسعه کسب و کارها کمک‌ می‌کند؟

منظور از روش تجزیه و تحلیل swot چیست؟ | آشنایی با ماتریس swot

منظور از روش تجزیه و تحلیل swot چیست؟ | آشنایی با ماتریس swot

برندینگ چیست؟ چگونه برندسازی کنیم؟

برندینگ چیست (branding)؟ چگونه برندسازی کنیم؟

وب کیوسک چیست؟ معرفی انواع وب کیوسک و کاربرد وب کیوسک

وب کیوسک چیست؟ معرفی انواع وب کیوسک و کاربرد وب کیوسک

ریدر برد بلند uhf یا آنتن برد بلند uhf چیست؟

ریدر برد بلند uhf یا آنتن برد بلند uhf چیست؟

همه چیز درباره افیلیت مارکتینگ (affiliate marketing)

همه چیز درباره افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش (affiliate marketing)

تفاوت dark web و deep web؛ اینترنت چه بخش هایی دارد

تفاوت دارک وب و دیپ وب (deep web و dark web)؛ اینترنت چه بخش هایی دارد؟

واقعیت افزوده چیست؟ به بهانه معرفی هدست واقعیت افزوده vision pro جدید

واقعیت افزوده چیست؟ به بهانه معرفی هدست واقعیت افزوده vision pro جدید

8 ابزار کاربردی دورکاری برای سازمان‌ها

8 ابزار کاربردی دورکاری برای سازمان‌ها

معرفی سنسور اثر انگشت نوری و کاربردهای آن

معرفی سنسور اثر انگشت نوری و کاربردهای آن

تکنولوژی RFID

RFID چیست؟ آشنایی با تکنولوژی RFID

هوش مصنوعی chatGPT چیست؟

chatGPT چیست و چت جی پی تی چه تاثیری بر زندگی انسان ها دارد؟