منظور از قانون دورکاری چیست؟ همه چیز درباره قرارداد دورکاری

دورکاری چیست؟ مزایای دورکاری برای کارمندان و سازمان ها

دورکاری به عنوان روشی کارآمد برای انجام وظایف شغلی است که در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. دلیل اصلی این موضوع پیشرفت تکنولوژی بوده که به کمک انسان آمده است. همان‌طور که در این مقاله بیان شد دورکاری به روشی گفته می‌شود که کارمند در منزل با دیگر افراد سازمان ارتباط می‌گیرد و فعالیت‌های کاری خود را پیش می‌برد. در قانون کشور ما بخش‌هایی به این موضوع اختصاص پیدا کرده است که خلاصه‌ای از آن را بیان کردیم. در ادامه انواع دورکاری‌ که شامل دورکاری اداری، دورکاری در منزل و دورکاری زنان باردار بود را توضیح دادیم. مزایا و معایب دورکاری، نحوه محاسبه حقوق از دیگر مباحثی بود که به آن‌ها پرداختیم.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی مشاغل دچار تغییر و تحول بسیاری شده‌اند و روش‌های گوناگونی برای ارائه خدمات به وجود آمده است. به همین سبب در برخی از مشاغل دیگر نیازی به حضور همیشگی برخی کارکنان در اداره نیست و امکان دورکاری برای آنها به وجود آمده است. اما معنای دقیق دورکاری چیست و چه قوانینی درباره آن وجود دارد؟ در مقاله حاضر قصد داریم به این سوال و پرسش‌های دیگری که ممکن است درباره دورکاری برای شما پیش بیاید پاسخ دهیم. پس تا پایان همراه ما باشید.

فهرست عناوین مقاله

دورکاری به چه معناست؟

در پاسخ به پرسش دور کاری چیست باید گفت یک روش اشتغال است که در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه مدیران در کشور ما قرار گرفته است. دور کاری به انگلیسی remote working گفته می شود و در کشورهای پیشرفته سالهاست در حال انجام است. در این روش جدید مدیریتی روابط کاری حضوری جای خود را به روابط مجازی و آنلاین داده است. در نتیجه کارمندان دیگر نیازی به حضور هر روزه در محل کار ندارند که می‌توانند پروژه‌ها و فعالیت‌های لازم را در منزل آماده و اجرا کنند. به همین دلیل دورکاری به عنوان کار در منزل و کار از راه دور نیز شناخته می‌شود.

نحوه نظارت مدیر بر کار کارمندان نیز در مشاغل دورکار به شکل متفاوتی ادامه پیدا خواهد کرد و از طریق ارتباطات الکترونیکی از راه دور انجام خواهد شد. مشاغل دورکاری را می‌توان به انواع مختلفی دسته بندی کرد که هر یک در سطوح متفاوتی قرار دارند. با این حال تمام این مشاغل از مزایا و معایبی برخوردار هستند؛ البته به دلیل انعطاف ‌پذیری بیشتری که این نوع مشاغل دارند، فرصت‌‌های بسیار خوبی برای کارمندان به ارمغان می‌آورند.

بیشتر بخوانید: نرم افزار حضور و غیاب دورکاری

دورکاری به چه معناست؟

دورکاری به چه معناست؟

قانون دورکاری چیست؟

در ۳۰ خرداد ماه سال ۱۳۸۹ پیشنهاد معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور مورد قبول واقع شد و آیین نامه دور کاری به تصویب رسید. هدف از تصویب قانون دورکاری افزایش انعطاف پذیری کاری کارمندان، کاهش حجم ترددها و افزایش بهره‌وری سازمانی بود‌. در این آیین نامه شرایط و ضوابط این نوع شرایط شغلی معین شده است که تعدادشان بسیار است. با این وجود همیشه نمی‌توان پاسخ سوالات بسیاری که در این حوزه مطرح می‌شود را در آیین نامه یافت. در قانون کار ایران روابط به دو صورت کارفرما/کارگر و کارفرما/کارمند وجود دارد. ضوابط دورکاری تنها مربوط به روابط کارفرما و کارمند می‌شود. البته دورکاری برای کارگران نیز امکان پذیر است و به موجب قانون کار کارگران دور کار نیز از حداقل حقوق همچون دستمزد و امنیت شغلی و… برخوردارند.

اما سایر مواردی باید با توافق کارگر و کارفرما در قرارداد ذکر شود. به موجب قانون دورکاری کارمندان، باید صلاحیت کارمندان متقاضی برای انجام وظایف به صورت دورکاری تایید شود. اگر چند نفر از کارمندان در سطح یکسانی از صلاحیت بودند، اولویت دریافت این شرایط کاری به معلولان، زنان باردار و مادرانی که کودکشان زیر شش سال است، تعلق دارد. البته در صورتی که کارفرما روزهایی را برای مراجعه حضوری کارمند تعیین کند، او وظیفه دارد در روزهای مقرر در سازمان حاضر شود. فراموش نکنید که طبق قانون دوره‌های دورکاری حداقل شش ماه است و افزایش مدت زمان آن به تصمیم کارفرما بستگی دارد.

حقوق کارمندان دورکار

درباره حقوق کارمندان دورکار در قانون گفته شده که کارفرما نه تنها حقوق کامل کارمند را باید پرداخت کند بلکه پرداخت پنج درصد حقوق او نیز بر کارفرما واجب می‌شود. این پنج درصد در واقع کمک‌ هزینه جانبی کارمند است بابت تجهیزات مورد استفاده او برای کار در منزل پرداخت می‌شود. طبق قانون کارمندان دور کار همانند دیگر شاغلان از کمک هزینه‌های رفاهی و امکان اضافه کار نیز برخوردارند.

وظایف پرسنل ریموت

مطابق با قانون دورکاری وظایفی بر کارمند ریموت وارد است که می‌بایست آن‌ها را به طور کامل و درست انجام دهد. این وظایف به نوعی تعهدات ویژه کارمند به حساب می‌آیند که در بند ۷ آیین نامه ذکر شده‌اند. در ادامه این وظایف را میخوانیم.

 • نگهداری از تجهیزات سازمان که در اختیار او قرار داده شده و عدم استفاده از آن‌ها برای انجام فعالیت‌های متفرقه
 • مطلع ساختن کارفرما زمانی که مشکلی در تجهیزات به وجود می‌آید
 • حفظ ارتباط و هماهنگی خود با سازمان و انجام به موقع و مطلوب وظایف و مسئولیت‌ها
 • حفظ وفاداری خود نسبت به انجام وظایف و عدم انتقال مسئولیت به فردی دیگر
 • امکان دریافت مرخصی تنها به سبب مواجهه با مشکل جدی

بیشتر بخوانید: حضور و غیاب در قانون کار

قانون و آیین نامه های دور کاری در ایران؟

اما موضوع مهم دیگری که در خصوص دورکاری در ایران مطرح می شود این است که قانون دور کاری چیست؟ اعضای کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک در تاریخ 30/3/1389 و بر مبنای اصل 138 قانون اساسی ایران به منظور افزایش بهره وری و مدیریت زمان با کاهش زمان رفت و آمد کارکنان به محل کار آیین نامه دورکاری را به تصویب رساندند؛ اما دور کاری اداره چیست؟ بر طبق قانون دورکاری و ماده 1و2 آیین نامه دورکاری انجام فعالیت های مربوط به شغل تخصصی افراد بدون نیاز به حضور فیزیکی آنها در محل کار با رعایت قواعد تعیین شده، تحت عنوان دورکاری صورت می گیرد. از طرفی سازمان‌ها نیز با رعایت ضوابط توسعه دولت الکترونیک، فعالیت های شغلی تخصصی را به صورت دور کاری کارمندان دولت مدیریت می کنند.

براساس ماده 3و4 آیین نامه دورکاری و مطابق با این مفهوم که دور کاری بانک چیست؟ برای دور کاری کارمندان دولت یا کارکنان بانک در خصوص فعالیت های دورکاری برنامه ریزی می شود و پس از مشخص شدن فعالیت های قابل انجام در دورکاری و مطلع ساختن کارمندان دورکار انجام آن با موافقت سازمان صورت می گیرد. براساس ماده 5 بخشنامه دور کاری دستگاه های اجرایی موظف به تجهیز افراد به امکانات مورد نیاز برای انجام دورکاری هستند و کارمندان دورکار نیز فقط می توانند از تجهیزات سازمان برای انجام فعالیت های دورکاری استفاده کنند. در خصوص نحوه پرداخت دستمزد دورکاری نیز براساس ماده 8 آیین نامه دورکاری هر ماه مبلغی به میزان 5 درصد حداقل حقوق ماده 76 قانون خدمات کشوری به علاوه کمک هزینه های جانبی برای دور کاری کارمندان دولت پرداخت می شود. 6ماه حداقل زمان دورکاری کارکنان سازمان ها تعیین شده و و ساعات کاری دور کاری کارمندان دولت نیز بر طبق قرارداد دورکاری که با او انجام می شود توسط کارگروه اجرایی مشخص می شود.

ناگفته نماند که کارمندان دورکار موظفند در روزهایی تعیین شده از سوی مدیران سازمان در محل کار خود حضور داشته باشند و مدیر موظف است پس از پایان هر دوره دورکاری گزارش نحوه عملکرد وی را به کارگروه مربوطه ارسال کند. گزارش نحوه انجام فعالیت های دورکاری به صورت سالانه نیز به معاونت توسعه مدیریت ارسال می شود. پس از شیوع بیماری کرونا در سطح جهان آیین نامه مصوب 1389 بار دیگر تحت عنوان بخشنامه جدید دورکاری کارکنان 1402 و قانون دورکاری مادران شاغل(دور کاری کارمند زن) مطرح شد که براساس آن حداقل زمان دورکاری به طور کلی از بخشنامه دور کاری حذف شد و ضمن صحبت از آیین نامه دور کاری بانوان با کاهش ساعات کاری کارمندان تصمیم بر حضور تنها یک سوم کارکنان در هر روز در سازمان ها گرفته شد.

انواع دور کاری

دورکاری به گونه‌های مختلفی قابل انجام است. گاهی دورکاری برای کارمندان اداری است که در برهه‌ای از زمان، همچون دوران بارداری در زنان، بدون حضور در سازمان وظایف خود را انجام می‌دهد. گاهی نیز شغل فردی به طور کامل دورکاری است. در ادامه با این نوع دورکاری‌ها آشنا می‌شویم.

دورکاری اداری

کارمندان اداری گاهی می‌توانند از محیط کاری سنتی اداری خارج شوند و در بیرون از آن وظایف خود را به انجام برسانند‌. در واقع در این نوع دورکاری همان مسئولیت‌های اداری کارمند پا بر جا است؛ با این تفاوت که دیگر نیازی به حضور در سازمان را ندارد و قادر است بدون مراجعه حضوری، فعالیتش را انجام داده و حقوق دریافت کند.

دورکاری در منزل

دورکاری در منزل یک نوع از شرایط کاری است که فرد نیازی به حاضر شدن در محل کار ندارد و می‌تواند فعالیت‌های لازم را در منزل انجام دهد. این نوع شغل دورکاری برای کارگران نیز امکان پذیر است و آنان در منزل می‌توانند محصولات مورد نظر را تولید و به کارفرما تحویل دهند. دورکاری در منزل در دیگر مشاغل نیز کاربردی است که هر کدام شرایط و ضوابط خود را دارند.

دورکاری و زنان باردار

مادران باردار به ویژه آن‌هایی که در ماه‌های آخر هستند از امکان دورکاری برخوردارند. به موجب این قانون که چند سال قبل تصویب شد، مادران باردار می‌توانند به مدت چهار ماه به صورت دورکار وظایف شغلی خود را انجام دهند. این موضوع از نتایج تصویب و اجرای قانون جوانی جمعیت بوده که فشار کاری بانوان باردار را کاهش داده است.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد اضافه کاری

انواع دورکاری

انواع دورکاری

معرفی انواع قرارداد دور کاری

قرارداد دورکاری به قراردادی اشاره دارد که به واسطه آن شرایط کاری از منزل برای افراد فراهم می شود. برخی افراد به دلیل نوع شغل تخصصی خود علاقه به کار در منزل دارند؛ به طور مثال برنامه نویسان، طراحان گرافیک یا کپی رایترها از جمله مشاغلی هستند که افراد ترجیح می دهند پروژه های خود را به صورت دورکاری انجام دهند. بسیار از مشاغل به دلیل ماهیت آنها شرایط دور کاری در منزل را دارند و افراد متخصص در این حوزه ها می توانند از شرایط دورکاری اینترنتی استفاده کرده و با تنظیم قرارداد دورکاری با کارفرما در خصوص شرایط کار نیز با او توافق برسند. در ادامه به معرفی و بررسی انواع قرارداد دورکاری پرداخته ایم.

قرارداد دورکاری تمام وقت

یکی از انواع قرارداد دورکاری، قرارداد تمام وقت است که در برخی شرکت های خصوصی در نظر گرفته می شود. بسیاری از مسئولان سازمان ها براساس مسئولیت هایی که برای افراد تعیین می کنند در آگهی های کاری نیز به قرارداد تمام وقت اشاره می کنند. در قرارداد دورکاری تمام وقت نیروی کار باید در طی ساعات تعیین شده فعالیت هایی که از سوی کارفرما مشخص شده است را انجام دهد. تفاوت کار پاره وقت و تمام وقت در این است که فرد در حالت تمام وقت در ساعت تعیین شده و به صورت کامل موظف به انجام وظایف کاری است اما در قرارداد پاره وقت بخشی از روز را به صورت پاره وقت فعالیت می کند.

قرارداد دورکاری موقت

قرارداد دورکاری موقت نوع دوم قرارداد دورکاری است که بازه زمانی تعیین شده در متن قرارداد اهمیت زیادی دارد و کارفرما در این مدت ملزم به اجرا و به پایان رساندن پروژه است. یا اینکه کارفرما برای اطمینان از نحوه کار کارگر با او در ابتدا قرارداد کار دورکاری از نوع فرم قرارداد کار موقت بدون بیمه منعقد می کند تا در ادامه با جلب رضایت از نحوه کار قرارداد او را تمدید کند. البته تمدید فرم قرارداد کار موقت به معنی دائمی شدن قرارداد کار نیست و در زمان پایان یافتن مدت قرارداد به اتمام می رسد.

قرارداد دورکاری کار معین

قرارداد دورکاری کار معین نیز برای انجام کار از پیش تعیین شده منعقد می شود و کارگر موظف به انجام کار تعیین شده است و در ازای انجام آن حقوق خود را نیز دریافت می کند. مدت زمان قرارداد دورکاری فرم قرارداد کار معین متفاوت است و فقط با هدف انجام پروژه تنظیم می شود و با پایان یافتن آن قرارداد نیز به پایان می رسد.

قرارداد دورکاری دائم

قرارداد دورکاری دائم نوعی از قرارداد دورکاری است که شروع آن مشخص است اما برای پایان آن زمان مشخصی تعیین نشده است. از آنجایی که برای این نوع قرارداد دورکاری زمان مشخصی تعیین نشده است کارگر می تواند به صورت دائمی برای کارفرما کار کند.

قرارداد دورکاری آزمایشی

در قرارداد دورکاری آزمایشی کارگر در ابتدا و به صورت آزمایشی فعالیت خود را آغاز می کند. پس از آشنایی با نحوه کار ، عملکرد فرد ، پذیرش شرایط دورکاری و همچنین جلب رضایت کارفرما می توانند قرارداد دورکاری آزمایشی را به قرارداد موقت یا دائمی تبدیل کنند.

قرارداد دورکاری کارآموزی

یکی دیگر از انواع قرارداد دورکاری قرارداد کارآموزی است که فرد در طی دوره کارآموزی مهارت های تخصصی را در زمینه خاص آموزش می بیند و در محیط حرفه ای کار مشغول به کار می شود. این نوع قرارداد دورکاری برای افرادی که به دنبال یادگیری مهارت خاصی هستند پیشنهاد میشود. در طی دوره کارآموزی نیز کارفرما بر طبق قرارداد کارآموزی بدون بیمه که با کارآموز امضاء کرده است حقوق او را پرداخت می کند. پس از پایان دوره کارآموزی و فراگیری مهارت ها بر اساس تصمیم کارفرما با فرد قرارداد رسمی امضا می شود.

مزایا و معایب دورکاری چیست؟

دورکاری به عنوان روش نوین که مزایای بسیاری به همراه دارد، توسط بسیاری از سازمان‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. به طوری که در برخی از کشورها درصد قابل توجهی از کارمندان به صورت دورکاری مشغول به کار هستند. با این وجود هر شرایط کاری دو روی مثبت و منفی دارد که دورکاری از آن مستثنی نیست. در ادامه به هر دو جنبه آن اشاره خواهیم کرد.

مزایای دورکاری

 • صرفه جویی در هزینه‌ها با عدم پرداخت مبلغی بابت رفت و آمد به محل کار
 • صرفه جویی در زمان با ماندن در منزل به جای رفت و آمد به محل کار
 • کاهش بار ترافیکی و آلودگی هوا به ویژه در شهرهای بزرگ
 • تقویت کیفیت زندگی شخصی و خانوادگی کارمندان
 • کاهش احتمال غیبت کارمندان
 • امکان مدیریت زمان بهتر
 • افزایش انعطاف پذیری کار و کاهش فشار بر روی کارمندان
 • فرصت بیشتر و شرایط بهتر برای فعالیت
 • استقلال کاری بیشتر کارمندان
 • امنیت بیشتر و دوری از خطرات که آلودگی هوا، ابتلا به بیماری و تصادفات ممکن است به همراه داشته مزایا
 • زمان بیشتر برای دریافت آموزش و شرکت در دوره‌های مهارت افزایی
 • تاکید بیشتر بر نتیجه کار نه بر مدت زمان حضور در دفتر
 • ایجاد فرصت شغلی برای معلولان
 • کمک به افزایش مشاغل و بهبود وضعیت اقتصادی جامعه
 • تعداد متقاضیان بیشتر این نوع شرایط کاری
 • کاهش هزینه‌هایی که مدیران باید بابت فراهم ساختن محیط کار برای کارمندان بپردازی
 • کمک به رشد بهره‌وری سازمان

معایب دورکاری یا کار ریموت

 • تلفیق کار و فعالیت‌های روزانه و دشواری تفکیک آن‌ها
 • نیازمند به ریسک و سرمایه گذاری و عدم آمادگی برخی شرکت‌ها به راه اندازی این قبیل مشاغل
 • دور شدن کارکنان از فرهنگ سازمانی و استراتژی های سازمان
 • جدی گرفته نشدن توسط اعضای خانواده و توقع بیجای آن‌ها
 • دشوار و گاهی غیر ممکن بودن اتمام کارها
 • قابل اعتماد نبودن برخی کارمندان
 • کاهش وفاداری کارمندان به حفظ کیفیت عملکرد خود
 • کاهش میزان دقت و نظارت کارفرمایان بر فعالیت کارمندان
 • تسلط ناکافی تعدادی از کارمندان بر کار با سیستم
 • دشوار بودن حفظ امنیت اطلاعاتی که در سیستم کارمندان دورکار وجود دارد
 • کاهش تعاملات و ارتباطات اجتماعی میان کارمندان
 • احتمال انزوای اجتماعی کارمندان
 • ایجاد حس روزمرگی، یکنواختی و کسالت مفرط به دلیل کار در منزل
 • هزینه‌بر بودن تهیه سیستم، اینترنت و سایر تجهیزات برای تمام کارمندان
 • نیازمند به شبکه سازی، نظارت، پیگیری و برنامه ریزی بسیار دقیق
 • عدم موفقیت بدون پشتوانه قانونی کافی

بیشتر بخوانید: انواع مرخصی در قانون اداره کار؛ مدیریت مانده مرخصی پرسنل

مزایا و معایب دورکاری چیست؟

مزایا و معایب دورکاری چیست؟

نحوه محاسبه حقوق دور کاری چگونه است؟

حقوق شاغلان دورکار به طور مستقیم وابسته به قراردادی است که تنظیم می‌شود. شرایط کاری، تخصص فرد، نوع فعالیت‌ها و وظایف نیز بر میزان دستمزد آن‌ها تاثیر گذار است. به عنوان مثال کسانی که ساعت کاری‌شان به صورت شناور است، دستمزدی که دریافت می‌کنند نیز به طور شناور است. معمولاً کارفرما حقوق را مطابق با حجم کار مشخص کند. در این صورت ساعت کاری و حجم کار دورکاری شناور بالا برود، به طبع دستمزد نیز افزایش پیدا می‌کند. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم درآمد دورکاری کارمندان باید حقوق بیشتری دریافت کنند. در واقع حقوق اصلی آن‌ها متناسب با تخصص و رده شغلی همانند دیگر همکاران هم رده است و مبلغی نیز به عنوان کمک هزینه جانبی دریافت می‌کنند. در صورت اضافه کار نیز حقوق دورکاران افزایش پیدا می‌کند.

میزان حقوق دورکاری افراد به شرایط دورکاری بستگی دارد؛ یعنی با توجه به نوع کار و میزان تخصصی بودن این فعالیت دستمزد به آنها پرداخت می شود. براساس قانون اداره کار، بدون در نظر گرفتن تفاوت در انجام کار از محل کار و یا منزل افراد همه حقوق و مزایا به طورکامل برخودارند. از طرفی براساس همین قانون برای کارکنان دورکاری با قرارداد پیمانی مبلغ ثابتی برای حقوق در نظر گرفته نمی شود و دستمزد افراد براساس توافق دوطرف پرداخت می شود. در قرارداد کار کارفرما می تواند محاسبه حقوق دور کاری 1402 را به شرط انجام کار و تائید آن قرار دهد. البته در مشاغل دورکاری میزان حقوق دورکاری به صورت چند مرحله ای وپس از تائید اولیه پروژه بخشی از مبلغ کل پروژه پرداخت می شود و مابقی به صورت درصدی در چند مرحله پرداخت می شود. البته مجری می تواند برای جلوگیری از هرگونه مشکل در نحوه پرداخت دستمزد دورکاری درصدی از حقوق دور کاری 1402خود را به عنوان بیعانه در ابتدای پروژه دریافت کند.

بیشتر بخوانید: شناوری ساعات کاری

آیا استخدام دورکاری با حقوق ثابت امکان پذیر است؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت بله؛ برخی نیروهایی که در مشاغل دورکاری تمام وقت مشغول به کار هستند، می‌توانند با حقوق دورکاری ثابت استخدام شوند. البته در صورتی که ساعت کاری، تمام امتیازها و مزایا مشابه کار حضوری باشد و تنها کارمند به جای حضور در دفتر در منزل کار کند. در این شرایط حتی تجهیزات مورد نیاز کارمند از جمله کامپیوتر و اینترنت باید توسط کارفرما تهیه شود. البته برخی مشاغل نیز هستند که کارمند امکان کار در ساعتی معین از روز را ندارد و به طور شناور کار می‌کند. با این حال استخدام او نیز می‌تواند با حقوق ثابت صورت گیرد. البته در برخی مواقع مراجعه حضوری او به عنوان کارمند ریموت و ارتباط آنلاین و هم‌زمان او با کارفرما ضروری است.

بیشتر بخوانید: تعطیل کاری چیست؟ نحوه محاسبه تعطیل کاری

راهکارهایی برای مدیریت دور کاری کارمندان

در پروژه های دورکاری اینترنتی یکی از مهم ترین مسائل برای کارفرما و مجری تعهد و تائید وظایفی است که افراد بر عهده می گیرند. کارفرما می تواند برای اطمینان از نحوه انجام کار، از مجری پروژه سفته ای را به عنوان ضمانت کار دریافت کند و با بستن قرارداد دورکاری با او از انجام دقیق وظایف اطمینان خاطر داشته باشد. از مواردی که می توان به عنوان کارفرما در متن قرارداد دورکاری بیان کرد جریمه به ازای انجام نشدن درست کار یا تاخیر در تحویل پروژه است که به طور مثال در ازای هر روز تاخیر انجام کار، موظف به پرداخت خسارت طبق قرارداد خواهد بود. در قرارداد دورکاری کارفرما و مجری به عنوان دو طرف قرارداد می توانند طبق خواسته خود شرایطی را برای اتمام یا فسخ قرارداد در نظر بگیرند. البته با پایان یافتن زمان پروژه قرارداد نیز به خودی خود به پایان می رسد.

هنگام دورکاری چطور روز خود را سازمان‌ دهی کنیم؟

پس از استخدام در شغل دورکاری یکی از مهم ترین مسائل برنامه ریزی و سازمان دهی برای کل روز در راستای انجام صحیح و تحویل به موقع پروژه است که با کمی تمرین و برنامه ریزی می توانید در این مسئله نیز خود را تقویت کنید. افراد با حضور در خانه و انجام دور کاری در منزل ممکن از به دلیل حضور کامل در منزل درگیر مسائل داخل خانه شده و این بی نظمی برنامه روزانه آنها را به هم بریزد. در ادامه برخی اقداماتی که برای سازمان دهی امور برای انجام فعالیت دورکاری در خانه بیان کرده ایم که بتوانید با کمک آنها همه فعالیت‌های خود را مدیریت کنید.

1. برنامه ریزی برای مدیریت زمان دورکاری

مشاغل دور کاری در منزل با برنامه ریزی روزانه می توانید ساعات فعالیت خود را تنظیم و بر طبق آن برنامه زمانبندی برای سایر فعالیت های روزمره خود نیز ساعت مشخصی را تعیین کنید. این کار با کمی دقت انجام فعالیت ها را آسان و منظم می کند که موجب ساماندهی فعالیت هایی که موظف به انجام آنها هستید می شود.

2. انجام همزمان چند کار به صورت همزمان برای یادگیری مدیریت زمان

برخی بر این باورند که امکان انجام چندین کار به صورت همزمان وجود ندارد و یا اینکه کار درستی نیست؛ اما یکی از مسائل مهم برای مدیریت و برنامه ریزی در شغل دورکاری انجام چندین کار به طور همزمان است. با برنامه زمانبندی می توانید چندین پروژه را در کنار هم به خوبی مدیریت و به کارفرما تحویل دهید؛ در غیر این صورت این کار نه تنها برای شما سود و بازدهی نخواهد داشت که موجب ناتمام ماندن همه کارها می شود.

3. انجام روتین کارها با روش های خلاقانه

داشتن برنامه روتین برای فعالیت های روزانه با ایجاد یک برنامه مشخص برای هر روز موجحب می شود که شما به آن برنامه عادت کرده و طبق همان فعالیت های خود را انجام دهید. به طور مثال هر روز صبح در ساعت مشخصی بیدار می شوید، در ساعت تعیین شده کار خود را شروع می کنید، یا زمانی را برای چک کردن ایمیل هایتان در نظر گرفته اید و … برای نظم دادن به کارها داشتن روال مشخص بسیار موثر است و به شما در خصوص انجام شدن همه آنها اطمینان می دهد. اما روتین بودن انجام کار ممکن است در طولانی مدت موجب خستگی و بی انگیزگی در فرد شود که برای پیشگیری از این اتفاق می توانید با خلاقیت‌های کوچک و تغییرات خیلی کوچک در برنامه روزانه آن را برای خود متنوع و جذاب کنید.

4. استفاده از از ابزارها و نرم افزارهای مدیریت زمان

افرادی که دور کاری در منزل انجام می دهند به لطف وجود اینترنت و فضای مجازی می توانند بسیاری از امور مربوط به فعالیت های شغلی خود را از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی و وب سایت های مرتبط انجام دهند و با استفاده درست از این امکانات مدیریت زمان بهتری در دورکاری دارند. از طرفی امروزه نرم افزارهای حرفه ای برای برنامه ریزی ومدیریت زمان طراحی شده اند که با استفاده از آن افراد می توانند ضمن تعریف پروژه های مختلف برای هر روز و ساعت خود برنامه ریزی مشخصی داشته باشند و طبق همان برنامه آنها را اجرا کنند. از جمله این نرم افزارها می توان به میزیتو، تسکولو، همتیک اشاره کرد.

5. جلوگیری از حواس پرتی و آشفتگی

یکی از مهم ترین عوامل در مدیریت زمان دور کاری در منزل پیشگیری از حواس پرتی در حین انجام کار است. به دلیل اینکه این افراد حضور فیزیکی در محل کار ندارند و به نوعی در ارتباط مستقیم با کارفرما نیستند ممکن است گاهی این مورد موجب حواس پرتی و به هم ریختن تمرکز آنها شود. به طور مثال در هر تایمی از فضای مجازی استفاده می کنند یا با رسیدن ایمیلی احساس می کنند همان لحظه باید آنرا پاسخ دهند و همین وقفه‌های کوتاه و یا شاید گاهی طولانی مدت روی بازدهی و عملکرد افراد تاثیر منفی دارد. پس بهتر است که برای تمرکز بهتر بر وظایف، نوتیفیکیشن مربوط به پیام های شبکه های اجتماعی را غیرفعال کنند و یا اینکه برای چک کردن شبکه های اجتماعی زمان خاصی را تعیین کنند.

استخدام دورکاری با حقوق ثابت امکان پذیر است؟

استخدام دورکاری با حقوق ثابت امکان پذیر است؟

چگونه می‌توان شغل دورکاری پیدا کرد؟

یافتن شغل دورکاری اینترنتی کار ساده ای است، برای این کار ابتدا در سایت های فریلنسری یا آگهی های استخدام در وب سایت های کاریابی با توجه به مهارت و یا تخصص های خود بین مشاغل دورکاری جستجو می کنید. با جستجوی پیشرفته اغلب اوقات لیستی از مشاغل دورکاری در حوزه ای که تعیین کرده اید به شما نمایش داده می شود که می توانید با توجه به شرایط و حقوق و دستمزد بیان شده در آن رزومه خود را برای آنها ارسال کنید. از طرفی با ساخت و تکمیل پروفایل خود در سایت های کاریابی و قرار دادن نمونه پروژه هایتان می توانید بدون پرداخت هزینه هر روز لیستی بزرگ از آگهی های شغلی دورکاری مرتبط با تخصص خود را مشاهده کنید. وب سایت هایی مانند ایران استخدام، جاب ویژن، جاب اینجا، کارلنسر، پونیشا و بسیاری وب سایت های دیگر همه روزه آگهی های به روز در مهارت های مختلف را قرار می دهند که با جستجو کوتاه در این آگهی ها می توانید شغل دور کاری در منزل را برای خود پیدا کنید.

معرفی انواع مشاغل دورکاری در ایران و جهان

پس از پاسخ به این سوالات که دور کاری ادارات به چه صورت است ؟ و منظور از دور کاری ادارات چیست؟ در ادامه لازم است بدانیم که افراد زیادی در سطح دنیا و در کشور خودمان ایران به صورت دورکاری فعالیت می کنند و همچنین بسیاری نیز به دنبال شغل مناسب دورکاری هستند. با وجود اینترنت و حضور افراد در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و البته به صورت تخصصی تر لینکدین افراد به صورت کاربردی از این بسترها استفاده می کنند و با استفاده از تخصص یا مهارتی که دارند می توانند شغل مناسب خود را یافته و با دورکاری اینترنتی درآمدهایی بالایی نیز کسب کنند. اگر شما نیز از این دسته افراد هستید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات لازم در خصوص انواع مشاغل دور کاری در ایران و جهان را در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه به معرفی برخی از انواع مشاغل دورکاری مطرح و پردرآمد که آینده شغلی خوبی نیز دارند پرداخته ایم.

معلم یا مربی دورکار

معلم یا مربی دورکار امروزه به یکی از مشاغل پردرآمد در ایران و جهان تبدیل شده که افراد در حوزه های تخصصی مختلف مشغول به تدریس می شوند. به این صورت که با ضبط دوره های آموزشی مختلف و فروش آن از طریق وب سایت های آموزشی، یا شخصی خود یا حتی از طریق یوتیوب و اینستاگرام به صورت آنلاین به دو شکل عمومی یا خصوصی تدریس می کنند. به طور مثال یکی از سایت های مطرح ایرانی در زمینه آموزش؛ سایت ایسمینار است که با بازدید از این وب سایت مشاهده می کنید که چه تعداد دوره ها و وبینارهای رایگان یا پولی تخصصی در حوزه های مختلف توسط مدرسان حرفه ای برگزار می شود و این نشان می دهد که تدریس دورکاری و دورکاری اینترنتی به عنوان مربی یکی از مشاغل پردرآمد در دنیا و ایران است.

ویرایشگر ویدیو دورکار

ویرایشگر ویدئو نیز یکی دیگر از مشاغلی است که امکان انجام دورکاری اینترنتی آن وجود دارد. در پاسخ به سوال تدوینگر دورکار چیست ؟ کافی است بدانید که افراد با داشتن تخصص و مهارت کافی در زمینه ادیت ویدئو و تنها با یک کامپیوتر با مشخصات سخت افزاری به روز و مناسب برای کارهای گرافیکی می توانند فعالیت های ادیت ویدئو و ساخت تیزر یا استوری موشن را برای انواع وب سایت، شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام به صورت دورکاری انجام دهند. ویرایشگر ویدئو با استفاده از نرم افزارهای ادوبی پریمیر و افترافکت اقدام به تولید محتوای ویدئویی می کند که امروزه جزء مشاغل دورکاری پردرآمد محسوب می‌شود.

نویسنده یا ویراستار دورکار

نویسندگی و ویراستاری نیز از جمله شغل هایی است که افراد می توانند به صورت دور کاری در منزل با نوشتن و ویرایش ادبی متون مختلف برای چاپ در مجلات، مقالات، وب سایت ها و تبلیغات اینترنتی کسب درآمد کنند. شغل نویسندگی یا ویراستاری نیز الزامی برای حضور فیزیکی در محل کار ندارد و نویسندگان می‌توانند به صورت دورکاری اینترنتی فعالیت های خود را انجام دهند و از طریق اینترنت و وسایل ارتباطی امروزی با دفتر روزنامه و انتشارات در ارتباط باشند.

طراح گرافیک دورکار

طراح گرافیک(محتوای گرافیکی وب سایت ها و شبکه های اجتماعی و … ) را به صورت دورکاری برای مشتریان مختلف انجام می دهند و از طریق صفحات اینستاگرام یا وب سایت ها می توانند پروژه های دورکاری در قالب طراحی لوگو، طراحی رابط کاربری وب سایت، پست و استوری اینستاگرام؛ طراحی بنر و … پذیرفته و انجام دهند. یکی از شغل های دورکاری پردرآمد در سال های اخیر بخصوص دور کاری در ایران طراحی گرافیک است که تنها با داشتن مهارت در یکی از شاخه های گرافیک می توانید درآمد قابل توجهی کسب کنید. از طرفی با فعالیت دورکاری اینترنتی در زمینه بازاریابی و تبلیغات از جمله طراحی کارت ویزیت، طراحی بنر، طراحی لباس و … تنها از طریق یادگیری یکی از نرم افزارهای گرافیکی مثل فتوشاپ، ایلوستریتور یا کورل دراو می توانید موقعیت شغلی خوبی داشته باشید.

توسعه‌دهنده نرم‌افزار دورکار

برنامه نویسی و توسعه نرم افزار نیز از جمله مشاغل دورکاری است که افراد متخصص و حرفه ای می توانند پروژه های تولید نرم افزار، برنامه نویسی، طراحی اپلیکیشن یا طراحی وب سایت و … را از منزل فقط با داشتن کامپیوتر و اینترنت انجام داده و به کارفرما ارائه دهند. توسعه دهنده نرم افزار به عنوان یکی از بهترین مشاغل دورکاری اینترنتی برای افرادی که استعداد و مهارت تخصصی در این زمینه دارند هم سابقه کاری خوب و هم درآمد قابل توجهی را به همراه دارد. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که برنامه نویسی و توسعه نرم‌افزار شغلی پراسترس است که افراد با صبوری و رفع باگ های موجود در کدنویسی های خود تجارب حرفه‌ای را نیز کسب می کنید.

ادمین شبکه‌های اجتماعی دورکار

ادمین یا در اصطلاح بلاگر اینستاگرام نیز امروزه با وجود کاربران متعدد این شبکه اجتماعی جزء مشاغل پردرآمد و دورکاری اینترنتی یا دور کاری در منزل است که بلاگرها با تولید محتواهای جذاب و انجام تبلیغات برای برندها و شغل های مختلف کسب درآمد می کنند. بلاگر می تواند در حوزه تخصصی مانند آموزش، فروش و .. فعالیت داشته یا اینکه از سبک زندگی خود محتوا تولید کنند و با کمی شهرت از طریق تبلیغات برای صفحات کسب و کارهای گوناگون در هر زمان و مکانی بدون نیاز به حضور فعال در مکان خاص فعالیت کنند. برای موفقیت و نتیجه گرفتن در این شغل باید با مخاطبان ارتباط دوستانه برقرار کنید و متناسب با خواسته و سلیقه آنها اقدام به تولید محتوا کنید.

پشتیبانی مشتریان به صورت دورکار

پشتیبانی وب سایت نیز یکی دیگر از مشاغل دورکاری است که امروزه با آنلاین شدن اکثر کسب و کارها بسیار کاربردی است. سایت ها برای به روز نگهداشتن محتوای سایت و عقب نماندن از سایر رقبایشان نیاز ه پشتیبانی سایت خود دارند. به همین دلیل افرادی را تحت عنوان پشتیبان استخدام کرده و آنها برای پاسخگویی به سوالات و نیازهای مشتریان در هر زمان از شبانه روز آموزش می دهند. پشتیبان سایت فعالیت هایی از جمله قرار دادن محصول در سایت، آپلود محتوا در بلاگ و پشتیبانی خدمات پس از فروش مشتریان را انجام می دهند. نیروهای پشتیبانی به صورت غیرحضوری و دور کاری در منزل کاربران سایت را پشتیبانی می کنند.

دور کاری خیاطی

افرادی که تجربه و مهارت لازم در حرفه خیاطی و دوخت انواع لباس و … را دارند می توانند با دریافت سفارشات خیاطی و برحسب خواسته کارفرما انواع لباس را دوخته و سفارشات را تحویل دهند. در دور کاری خیاطی برخی افراد به صورت فردی و برخی با داشتن کارگاه خیاطی انواع سفارشات را از شرکت های تولید لباس و مزون های بزرگ دریافت و به صورت دور کاری در منزل یا کارگاه خیاطی؛ دوخت و خیاطی را انجام می دهند.

تولید کننده محتوای سایت دورکار

تولید محتوا سایت یکی دیگر از شغل های پرمتقاضی در ایران محسوب می شود که افراد با گذراندن دوره های تولید محتوا و کارآموزی در این حرفه می توانند با تولید محتوای سئو شده در زمینه کسب و کارهای مختلف اقدام به نوشتن و تولید محتوای متنی کنند. با یادگیری نکات تولید محتوا و آشنایی پایه ای با مباحث سئو از طریق اینترنت و سایت های فریلنسری می توانید پروژه های تولید محتوا را دریافت و به صورت دور کاری در منزل فعالیت های خود را انجام دهید.

معرفی انواع مشاغل دورکاری در ایران و جهان

معرفی انواع مشاغل دورکاری در ایران و جهان

جمع بندی کار از راه دور

دورکاری به عنوان روشی کارآمد برای انجام وظایف شغلی است که در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. دلیل اصلی این موضوع پیشرفت تکنولوژی بوده که به کمک انسان آمده است. همان‌طور که در این مقاله بیان شد کار ریموت به روشی گفته می‌شود که کارمند در منزل یا هر محیطی خارج از سازمان مربوطه با دیگر افراد سازمان ارتباط می‌گیرد و فعالیت‌های کاری خود را پیش می‌برد. در قانون کشور ما بخش‌هایی به این موضوع اختصاص پیدا کرده است که خلاصه‌ای از آن را بیان کردیم. براساس مطالب بیان شده در این مقاله افراد در بسیاری از مشاغل تخصصی می توانند با قرارداد دورکاری و به صورت دورکاری در سازمان ها مشغول به کار شوند.

با جستجوی کوتاهی در اینترنت و سایت های مخصوص فریلنسری(دورکاری) می توانید انواع پروژه های دورکاری در حیطه تخصصی خود را پیدا کرده و با سازمان های حرفه ای و مدرن برای همکاری اقدام کنید. در این مقاله سعی کردیم در خصوص مفهوم دور کاری یعنی چی، انواع قرارداد کار دورکاری، انواع مشاغل دور کاری در ایران و دنیا، اینکه دور کاری در منزل چیست، نحوه مدیریت زمان در دورکاری اینترنتی و بسیاری سوالات دیگر که ممکن است در ذهن شما نقش بسته باشد صحبت کنیم و به آنها پاسخ دهیم. شما نیز می توانید نظرات خود را در خصوص این مقاله با ما در میان بگذارید و در صورتی که تجربه دورکاری دارید با ما مطرح کنید.

مقالات مرتبط

3 دیدگاه

 1. پانته آ .خسروی شهریور 4, 1402 در 9:25 ب.ظ

  بنده شاغل هستم و باردارم چگونه میتوانم از قانون دور کاری استفاده کنم از چه ماهی میتونم سر کار نروم؟و دور کاری شوم؟

  • دیجیتال مارکتینگ کسرا شهریور 5, 1402 در 5:47 ب.ظ

   مادران باردار به ویژه آن‌هایی که در ماه‌های آخر هستند از امکان دورکاری برخوردارند . و از این قانون دور کاری می توانند استفاده کنند.

 2. دیجیتال مارکتینگ کسرا شهریور 5, 1402 در 5:50 ب.ظ

  مادران باردار به ویژه آن‌هایی که در ماه‌های آخر هستند از امکان دورکاری برخوردارند . و از این قانون دور کاری می توانند استفاده کنند.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

مدیریت تردد شرکت های بزرگ2

تکنیک‌ های مدیریت تردد کارکنان شرکت‌ های بزرگ در جهان

تاثیر حضور پرسنل بر عملکرد شرکت

حضور غیاب پرسنل چه تاثیری برعملکرد شرکت دارد؟ 

حضور و غیاب سازمان های بزرگ copy

بهترین نرم‌افزار حضور غیاب برای سازمان های بزرگ

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

وجدان کاری چیست

وجدان کاری چیست؟

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

مدل استخوان ماهی

مدل استخوان ماهی (Fishbone Diagram) چیست و چگونه رسم می شود؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

نمودار ون چیست و چه کاربردی دارد؟

نمودار ون چیست و چه کاربردی دارد؟ 

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

تکنیک ساندویچ

تکنیک ساندویچ چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی

نیچ مارکتینگ چیست؟ همه چیز در مورد نیچ مارکت (Niche Marketing)

نیچ مارکتینگ چیست؟ همه چیز در مورد نیچ مارکت (Niche Marketing)

تفاوت بین بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

تفاوت بین بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

همه چیز درباره حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی و نحوه‌ محاسبه حقوق بازنشستگی

همه چیز درباره حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی و نحوه‌ محاسبه حقوق بازنشستگی

Bom محصول یا درخت محصول چیست و چه کاربردی دارد؟

BOM محصول یا درخت محصول چیست و چه کاربردی دارد؟

منظور از حق اولاد و عائله مندی چیست؟ نحوه محاسبه حق اولاد و کمک عائله مندی

منظور از حق اولاد و عائله مندی چیست؟ نحوه محاسبه حق اولاد و کمک عائله مندی