نرم افزار پلاک خوان کسرا؛ سیستم پلاک خوان هوشمند

همه چیز در مورد سیستم پلاک خوان هوشمند کسرا

این سامانه دارای قابلیت‌ها و امکانات بسیاری است که تماما طی تحقیق و نیازسنجی استخراج و امکان آن‌ها در سیستم ایجاد شده است. سیستم پلاک خوان پایا یکی از بهترین گزینه‌های پلاک‌ خوان برای سازمان‌هاست که نه تنها تمامی نیازهای موجود را پوشش می‌دهد، بلکه امکانات بسیار دیگری هم ارائه می‌کند که همگی در راستای انجام بهینه امور اتوماسیون حضور و غیاب، کنترل تردد و سیستم حراست تولید شده‌است.

سازمان ها و کسب و کارهایی که قصد دارند کنترل همه جانبه ای بر ترددها داشته باشند علاوه بر استفاده از تکنولوژی‌های مرتبط با نرم افزار حضور و غیاب انلاین  به سخت افزارهای مختلف از جمله سیستم پلاک خوان، دستگاه حضور و غیاب و انواع راهبندها را نیز نیاز دارند. نرم افزار پلاک خوان به عنوان یک سامانه هوشمند برای کنترل تردد انواع وسایل نقلیه، یکی از کاربردی ترین تجهیزات نظارتی است. به کمک پلاک خوان می توان به راحتی پلاک خودرو های عبوری را در هر محیطی مشاهده کرد و بر اساس نیاز و مقررات سازمان، خودرو را تعیین تکلیف کرد. 

فهرست عناوین مقاله

سیستم پلاک خوان هوشمند چیست و چگونه کار می کند؟

نرم افزار پلاک خوان هوشمند، سیستمی هوشمند متشکل از سخت افزار و نرم افزار است که برای خوانش دقیق پلاک خودروها مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم پلاک خوان هوشمند از الگوریتم های هوش مصنوعی برای تشخیص دقیق و خواندن پلاک استفاده می کند. بخش سخت افزاری پلاک خوان هوشمند خود از چند بخش از جمله دوربین، پردازنده پروژکتور و..‌ ساخته شده است. هم چنین بخش نرم افزاری این سیستم نیز بسته به نوع پلاک خوان و نحوه طراحی آن، دارای قابلیت های متنوعی است. سخت افزار و نرم افزار پلاک خوان آنلاین در ادامه معرفی شده اند.

نرم افزار پلاک خوان هوشمند

نرم‌افزار پلاک خوان تصاویر ضبط شده توسط دوربین یا دوربین های پلاک خوان را پردازش می کند تا تصویری با حداکثر وضوح به دست آید. سپس این تصویر به کمک OCR تفسیر می شود و کاراکترهای تصویر که شامل حروف و اعداد پلاک هستند از تصویر استخراج می شوند. این داده ها به صورت بلاد رنگ در حافظه نرم افزار پلاک خوان  ذخیره می شوند. در مرحله بعد نرم افزار پلاکخوان بر اساس دستورالعمل های تعریف شده مواردی مانند اطلاعات کامل صاحب پلاک،  مجاز یا غیر مجاز بودن ورود خودرو، صدور انواع مجوز، محاسبه هزینه پارکینگ، گزارش سوابق و دسته بندی خودرو را  بررسی و انجام می دهد.

هر نرم افزار پلاک خوان بسته به نحوه طراحی و ویژگی های  فنی اش دارای قابلیت ها و کاربردهای متفاوتی است. برخی از نرم افزارها تنها تصاویر دریافتی از دوربین را تفسیر می کنند ولی برخی دیگر از آن ها اطلاعاتی نظیر مشخصات کامل وسیله نقلیه و مالک آن، سوابق عبور پلاک از انواع گیت کنترل تردد، سابقه قانونی پلاک و… راهم نشان می دهند. این نرم افزار بر اساس نوع کاربرد می توانند انواع مجوزها و گزارشات را صادر کنند و اطلاعات را برای سایر اعضای شبکه اطلاعاتی ارسال کنند.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" indicates required fields

نحوه عملکرد سیستم پلاک خوان هوشمند کسرا

سیستم های پلاک خوان آنلاین  انواع مختلفی دارند و بر اساس نوع کاربردشان توانایی های مختلفی برای خوانش و تجزیه و تحلیل داده های حاصل از تصویر پلاک دارند. دوربین پلاک خوان تصاویری از پلاک خودرو ها را ثبت می کند، چون تصویر پلاک ها توسط کامپیوتر قابل درک نیست، نرم افزار پلاک خوان این تصاویر را با استفاده از فناوری نویسه خوان نوری تجزیه و تحلیل می کند و پلاک پیدا شده  را در یک پایگاه داده ذخیره می کند. استفاده از این سیستم امکان مشاهده دقیق و سریع پلاک خودرو ها برای اعمال قانون، محاسبه هزینه پارکینگ، احضار هویت و… فراهم می‌کند.  اگرچه همه پلاک خوان ها بسته به نوع و محل کاربردشان عملکرد متفاوتی دارند اما به طور کلی برای خواندن و پردازش پلاک ها از چهار مرحله عبور می کنند، این چهار مرحله عبارتند از :

مرحله اول: در این مرحله دوربین مداربسته پلاک خوان از پلاک خودروهای عبوری عکس می گیرد.

مرحله دوم: عکسی که دوربین از پلاک می گیرد بسته به زاویه دید دوربین و فاصله دوربین تا پلاک خودرو ممکن است خوانا نباشد. در این مرحله نرم افزار این عکس را پردازش می کند و عکسی با نهایت وضوح و شفافیت از پلاک خودرو ارائه می دهد.

مرحله سوم: تصویر به دست آمده از پلاک خودرو برای نرم افزار قابل درک نیست، در این مرحله نرم افزار با استفاده از نویسه خوان نوری (OCR) پلاک خودرو را از تصویر استخراج می کند.

مرحله چهارم: پلاک خودرو در پایگاه داده ذخیره شده و برای اهداف خاصی پردازش می شود. بسته به محل استقرار و نوع کاربرد سیستم پلاک خوان هوشمند می توان از آن برای کنترل تردد در سازمان های بزرگ، کنترل ترافیک و شناسایی متخلفان رانندگی، کنترل خودکار عوارضی،  محاسبه هزینه پارکینگ، کنترل تردد در گیت ها و… استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: انواع دوربین های مدار بسته

معرفی سیستم پلاک خوان هوشمند

نحوه عملکرد نرم افزار پلاک خوان هوشمند به چه صورت است؟

برای خواندن پلاک خودرو از روی تصویر ویدئویی مراحل زیر انجام می‌شوند:

 • جستجوی شئ متحرک در تصویر
 • جستجوی متوازی‌ الاضلاع‌ها در محدوده شئ متحرک با نسبت‌های محدود به عنوان کاندیدای پلاک
 • علت انتخاب متوازی‌الاضلاع توانایی خواندن پلاک در خودروها با زاویه نسبت به دوربین است
 • ارسال متوازی‌الاضلاع‌ها به هسته قرائت کاراکتر (OCR)
 • قرائت کاراکتر و در کنار هم قرار دادن خروجی به همراه امتیاز قرائت
 • انتخاب برترین قرائت مبتنی بر امتیاز آن، تعداد کاراکتر و غیره
 • ثبت امتیاز قرائت، مقدار قرائت شده، زمان، تصویر لحظه تردد و مختصات پلاک در تصویر بانک اطلاعات

امتیاز قرائت به معنای میزان اطمینان سیستم به عملکرد خود از استخراج کاراکتر است. این امتیاز در سیستم جامع کنترل تردد ثبت شده و در صورت نیاز به بازبینی انسانی با دقت نسبتا خوبی می تواند راهنمای نیروی بازبینی‌ کننده باشد. امتیاز قرائت در صفحات کاربری، مدیریت، مشاهده آنلاین و گزارش‌گیری به صورت رنگی و با رنگ سبز، آبی، زرد، نارنجی و قرمز نمایش داده می‌شود که به ترتیب بالاترین کیفیت به پایین هستند.

قابلیت‌های ویژه سیستم پلاک‌ خوان هوشمند کسرا

تعداد زیادی نرم افزار پلاک خوان توسط شرکت های مختلف طراحی شده اند که هریک دارای ویژگی ها ‌و قابلیت های متنوعی هستند. هر کسب و کار یا سازمان  به فراخور نیاز و هدف خود با بررسی جزئیات و نحوه عملکرد این نرم افزارها می تواند بهترین گزینه موجود را انتخاب کند. سیستم پلاک خوان هوشمند پایا یکی از جامع ترین سیستم های پلاک خوان آنلاین است که با داشتن قابلیت های متنوع، دقت و سرعت عمل بالا، کاربرد و نصب آسان و…می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای نصب باشد.  برخی از ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فرد این پلاک خوان هوشمند عبارتند از :

 

قابلیت‌های ویژه سیستم پلاک‌ خوان پایا
سیستم پلاک خوان پایا

قرائت پلاک با زاویه‌های متنوع 

اگر خودرو نسبت به راستای دوربین کاملا عمودی باشد، پلاک به بهترین شکل قرائت خواهد شد. اما اگر زاویه داشته باشد، قرائت با کمی مشکل مواجه خواهد شد. به دلیل استفاده از دوربین های ویژه در پلاک خوان پایا این مشکلات وجود ندارد و خودرو در هر زاویه ای که باشد، در بیشتر. مواقع  قرائت به طور کامل انجام می شود.

دقت قرائت بالا در حدود ۹۴% تا ۹۷% 

میزان واقعی دقت قرائت در پلاک خوان هوشمند با توجه به مواردی مانند شرایط محیطی مانند نوع، جابجایی، زاویه و ارتفاع نصب دوربین مشخص می‌شود که متناسب با هر معبر به صورت جداگانه تعیین می گردد. به طور کلی دقت قرائت پلاک در پلاک خوان پایا به علت استفاده از دوربین مدار بسته قدرتمند و هم چنین پردازشگر قوی تصویر بسیار بالاست.

توانایی قرائت پلاک مخدوش و پوشانده شده

با توجه به فناوری پیشنهادی، سیستم قادر است پلاک‌های ناقص را نیز قرائت نماید؛ با این شرط که حداقل ۵ کاراکتر از پلاک دیده شوند و مهم نیست که کدام قسمت پلاک مخدوش باشد. اگر سیستم پلاکی را بخواند و امتیاز قرائتش پایین باشد؛ پروسه خواندن پلاک ادامه خواهد یافت و قرائت‌های با کیفیت بالاتر را در بانک ثبت خواهد کرد.

قرائت انواع پلاک نظامی ارگان هایی مانند سپاه، ارتش و وزارت دفاع نیز با همان هسته ملی انجام می‌شود. همچنین قابلیت قرائت پلاک موتور سیکلت نیز وجود دارد. امکان اتصال به انواع دوربین‌های تحت شبکه وجود دارد. البته باید در نظر گرفت که با توجه به تاثیر دوربین در دقت قرائت، بهتر است از دوربین‌هایی استفاده شود که قبلا در این سامانه به کار رفته اند.

اگر لیستی از پلاک‌ها در سیستم تعریف شده باشند، سیستم در مراجعات بعدی قادر است خطاهای موجود در قرائت را به صورت اتوماتیک اصلاح نموده و قرائت را انجام دهد. به عبارتی اگر همان پلاکی که در سیستم ثبت شده است، در مراجعات خود دارای خطایی باشد که منجر به ایجاد مشکل در قرائت شود، سیستم پلاک‌خوان قادر به اصلاح آن خطا و انجام قرائت خواهد بود.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" indicates required fields

امکان بایگانی پلاک ها و اصلاح خطای قرائت پلاک در مراجعات بعدی

اگر لیستی از پلاک ها در سیستم تعریف شده باشند، سیستم در مراجعات بعدی قادر است خطا های موجود در قرائت را به صورت اتوماتیک اصلاح نموده و قرائت را انجام دهد.  به عبارتی اگر همان پلاکی که در سیستم ثبت شده است، در مراجعات خود دارای خطایی باشد که منجر به ایجاد مشکل در قرائت شود، پلاک خوان قادر به اصلاح آن خطا و انجام قرائت خواهد بود.

قابلیت پشتیبانی از یک تا 4 لاین عبوری در نرم افزار پلاک خوان

معمولا حرکت خودرو ها در خیابان های شلوغ در چند لاین و به صورت موازی با هم رخ می دهد، بسته به محل نصب و تنظیمات پلاک خوان پایا این سامانه هوشمند می تواند پلاک های  یک تا چهار لاین خودرو را با دقت بخواند و بنابراین یک اتوماسیون تردد خودرو حرفه ای است.

قابلیت اتصال نرم افزار پلاک خوان به دوربین های آنالوگ و تحت شبکه 

دوربین های آنالوگ، نسل گذشته دوربین ها هستند که با کمک کابل های کواسیکال نصب می. شوند. این دوربین ها رزولوشن حداکثر 720 را ارائه می دهند.  یک دوربین آنالوگ با کیفیت بالا می تواند  از فاصله 3 تا 6/3 متری پلاک را به طور واضح بخواند. لنزهای هوایی با فاصله کانونی بالاتر می توانند سبب افزایش برد پلاک خوانی در دوربین های آنالوگ شوند. در مقابل دوربین های ip  یا تحت شبکه که از تکنولوژی های به روزتری استفاده می کنند، دقت  کیفیت تصویر بسیار بالاتری را ارائه می دهند. هم چنین این دوربین ها کابل کشی بسیار سریع و آسان،  مقاومت بالا و  پشتیبانی بهتری را دارند.

این دوربین ها دارای قابلیت های برجسته ای  همچون  تحلیل تصویر، تصویربرداری از فاصله دورتر، امکان فشرده و ذخیره سازی اطلاعات، امکان انتقال داده ها بدون محدودیت و کاهش پهنای باند و… را دارند. البته معمولا به دلیل قیمت بالاتر دوربین های تحت شبکه، در بیشتر مواقع دوربین های آنالوگ مورد استفاده قرار می گیرند. سیستم پلاک خوان پایا دارای قابلیت  نصب دوربین های آنالوگ و ip  است و بدون هیچ محدودیتی در نوع  دوربین می تواند فرایند پلاک خوانی را انجام دهد.

عملکرد دقیق در نورهای محیطی مختلف

از آنجایی که سیستم های پلاک  خوان در معرض نورهای مختلف هستند؛ کیفیت دوربین نقش مهمی در مشاهده دقیق پلاک دارد.  سیستم پلاک خوان پایا از تکنولوژی WDR  بهره مند هستند.  این تکنولوژی با خنثی کردن تاثیرات منفی نور مانند نورهای شدید و خیره کننده قابلیت قرائت دقیق پلاک را فراهم آورده است. هم چنین این پلاک خوان هوشمند به دوربین دید در شب IR  مجهز است.  بنابراین پلاک خوان های پایا در محیط های  مختلف از جمله محیط های تاریک، کم نور و پرنور قابلیت قرائت دقیق پلاک را دارند.

امکان نصب دوربین مادون قرمز و نور مرئی در دستگاه نرم افزار پلاک خوان

در بسیاری از سیستم های پلاک خوان برای تصویر برداری با وضوح بالا از دوربین های  مادون قرمز یا نور مرئی هم استفاده می شود. پلاک خوان پایا قابلیت نصب انواع دوربین های مادون قرمز، نور مرئی و هم چنین دوربین تصویر برداری را دارد.‌

قابلیت اتصال نرم افزار پلاک خوان به دوربین های آنالوگ و تحت شبکه 

قابلیت اتصال نرم افزار پلاک خوان به دوربین های آنالوگ و تحت شبکه

قابلیت پردازش بالا

سیستم پلاک خوان پایا دارای قابلیت پردازش آنلاین است و با دارا بودن پردازنده قدرتمند  core-i7 می تواند  پردازش ۱۰۰ فریم در  ثانیه را بر روی کامپیوتر انجام دهد.  این قدرت پردازش همراه با توانایی پشتیبانی از چند لاین خودرو عبوری، توانایی پاسخ دقیق و پرسرعت به تصاویر دریافتی از پلاک خودرو را می دهد.

نرم افزار پلاک خوان قابلیت اتصال به گیت ها

یکی از قابلیت های برجسته سیستم پلاک خوان پایا امکان اتصال به گیت های ورودی و خروج است. استفاده از پلاک خوان در گیت های کنترل تردد برای  کنترل خودکار و نظارت بر گیت بدون  نیاز به منابع انسانی است. سیستم پلاک خوان پایا قابلیت اتصال به گیت های ورودی را دارد، به کمک نصب این سیستم و تعریف پلاک های مجاز و غیر مجاز می توان در گیت های عبوری سرعت و دقت عبور و مرور را افزایش داد.

امکان دریافت خروجی از گزارش های ثبت شده در فرمت Excel و PDF

فرایند گزارش گیری از عبور و مرور ها برای بسیاری از سازمان ها اهمیت ویژه ای  دارد. هم چنین در برخی از حوادث لازم است تا برای بررسی بیشتر تصاویر ذخیره شده در پلاک خوان به طور دقیق بازبینی شوند. سیستم پلاک خوان پایا با قابلیت ارائه گزارش کامل خودروهای عبوری و یا گزارش عبور و مرور پلاک های خاص می تواند به  فرایند جست و جوی سوابق  سرعت و دقت بیشتری  ببخشد.

امکان  تعریف پلاک های خاص و جست‌وجوی هوشمند

یکی از قابلیت های نرم افزار پلاک خوان پایا قابلیت تعریف پلاک های مجاز و غیر مجاز در سیستم می باشد. بدین ترتیب در ورودی سازمان ها و پارکینگ های اختصاصی، می توان تردد خودرو ها را با دقت بالاتری کنترل کرد. هم قابلیت اعلام هشدار در زمان ورود خودروهایی با پلاک خاص می تواند فرایند کنترل تردد را با سرعت و دقت بیشتری پیش ببرد. در سیستم پلاک خوان هوشمند پایا  امکان جستجوی پلاک های ثبت شده و دسترسی به سوابق عبور و مرور خودروها وجود دارد.

قابلیت گزارش‌گیری سامانه پلاک خوان

این قابلیت با استفاده از آیتم‌های ثبت شده در سیستم و ترددهای انجام شده بر اساس نام راننده، پلاک یا بخشی از آن، محدوده زمان تردد و جایگاه سازمانی ارائه خواهد شد. همچنین سامانه پلاک‌ خوان پایا امکان تجمیع گزارشات تردد از چند پلاک‌ خوان (در ورودی و خروجی های مختلف یک پارکینگ) برای تولید یک گزارش جامع را دارد. قابلیت تعریف درخت سازمانی جهت تهیه گزارش به تفکیک هر واحد نیز ایجاد شده است.

این سامانه دارای قابلیت‌ها و امکانات بسیار دیگری است که تماما طی تحقیق و نیازسنجی استخراج و امکان آن‌ها در سیستم ایجاد شده است. بنابراین می‌توان گفت که سیستم پلاک خوان پایا یکی از بهترین گزینه‌های پلاک‌ خوان برای سازمان‌هاست که نه تنها تمامی نیازهای موجود را پوشش می‌دهد، بلکه امکانات بسیار دیگری هم ارائه می‌کند که همگی در راستای انجام بهینه امور اتوماسیون حضور و غیاب، کنترل تردد و سیستم حراست تولید شده‌است.

امکان قرائت پلاک مخدوش و پوشانده شده در نرم افزار پلاک خوان کسرا

امکان قرائت پلاک مخدوش و پوشانده شده در نرم افزار پلاک خوان کسرا

سیستم پلاک خوان چه انواعی دارد؟

به طور کلی می توان سیستم های پلاک خوان را بر اساس نوع کاربرد آن ها در گروه بندی زیر قرار داد. انواع پلاک خوان هوشمند عبارتند از :

پلاک خوان جاده ای

این نسخه از سیستم  پلاک خوان هوشمند برای جاده ها و معابر بین شهری دارای بار ترافیکی زیاد و جاده هایی که معمولا خودرو ها با سرعت بالا از آن می گذرند، مناسب است. پلاک خوان های جاده ای معمولا قادرند علاوه بر ثبت پلاک خودرو اطلاعات دیگری مانند نوع خودرو، لاین حرکت و سرعت متوسط و لحظه ای را محاسبه کنند. این سیستم پلاک خوان آنلاین  بیشتر توسط پلیس راهنمایی و رانندگی و برای نظارت بر میزان سرعت خودروها مورد استفاده قرار می گیرد. پلاک خوان جاده ای قابلیت ثبت پلاک چند لاین خودرو با سرعت بالای ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت را دارند.

نرم افزار پلاک خوان ترافیکی

این دوربین های هوشمند برای استفاده در محدوده هایی که سرعت خودرو ها در حد ترافیک شهری است توصیه می شوند. از این سیستم معمولا برای  کنترل ترافیک شهری و پلاک خوانی خودرو های با سرعت کمتر از ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت استفاده می شود.

نرم افزار پلاک خوان پارکینگی

این  نوع  سامانه پلاک خوان جهت پلاک خوانی  در ورودی پارکینگ ها مورد استفاده قرار می گیرد. این پلاک خوان معمولا در ورودی پارکینگ ادارات، سازمان ها، مراکز درمانی و…نصب می شود و برای تشخیص پلاک خودروهایی با سرعت کمتر از چهل کیلو متر مناسب است. این سامانه با ثبت ورود و خروج هر یک از خودروها و محاسبه هزینه پارک خودرو بر حسب تعرفه و زمان پارک بودن خودرو کمک شایانی به مدیریت پارکینگ خواهد نمود.از قابلیت های این سیستم ارایه رسید ورود و خروج و نیز ثبت تمامی اطلاعات مربوط به ترددها و تراکنش های مالی برای بررسی های بعدی می باشد.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" indicates required fields

پلاک خوان سازمانی

پلاک خوان سازمانی  برای مدیریت و کنترل تردد مراجعین و مهمانان (ارباب رجوع) در یک سازمان مورد استفاده قرار می گیرد. این پلاک خوان  به گونه ای طراحی شده که امکان نظارت کامل بر تمام تردد ها در سازمان های بزرگ وجود دارد. پس از تعریف پلاک های مجاز در این سیستم پلاک خوان هوشمند،  تردد سایر پلاک ها تنها با هماهنگی ناظران انجام می شود. سامانه پس از تشخیص پلاک  از طریق سیستم های یکپارچه اطلاعات مربوط به تردد ها را برای تیم ناظران  ارسال می کند. تردد خودرو ها پس از تشخیص پلاک بنا به صلاح دید سازمان می تواند مجاز، غیر مجاز یا موقتا مجاز ( مهمان )  باشد و بر همین اساس اجازه ورود یا خروج صادر می شود. هم چنین این سیستم های پلاک خوان آنلاین قابلیت کنترل ترددها  بر اساس زمان را دارند. به طور کلی کاربرد این سامانه در سازمان ها در بخش حراست سازمان برای کنترل ترددها، صدور انواع مجوز تردد و تنظیم گزارشات لازم می باشد.

نرم افزار پلاک خوان آماری

این سامانه پلاک خوان بیشتر در گیت های ورودی مورد استفاده قرار می گیرد. اساس کار پلاک خوان آماری خوانش تمام پلاک های عبوری از گیت و ثبت تصویر آن هاست. این سامانه پلاک خودرو ها را به همراه اطلاعاتی مانند زمان عبور ذخیره می کند و بیشتر در مکان هایی کاربرد دارد که تردد خودرو ها بدون نیاز به دسته بندی خاصی صورت می گیرد. پلاک خوان آماری را می توان به سیستم های هوشمند متصل کرد و از آن به عنوان پلاک خوان ترافیکی، سازمانی یا جاده ای استفاده کرد.

پلاک خوان جامع

این سامانه ترکیبی از دو سامانه پلاک خوان سازمانی و پارکینگی است و قابلیت های این دو سامانه را داراست. پلاک خوان جامع بیشتر در مواردی مورد استفاده  قرار می گیرد که  در ترددها علاوه بر تعریف پلاک های مجاز دائمی بتوان برای  پلاک های غیر مجاز جرایم مالی تعیین نمود. این سامانه مانند پلاک خوان پارکینگی قابلیت هایی چون محاسبه هزینه پارک و نمایش ظرفیت پارکینگ را دارد و مانند پلاک خوان های سازمانی می تواند تردد خودرو های مجاز و غیر مجاز را کنترل کند.

سخت افزار و دستگاه پلاک خوان

سخت افزار پلاک خوان شامل مجموعه ای تجهیزات برای پلاک خوانی است که کیفیت هریک از آن ها می تواند بر کیفیت پلاک خوانی سیستم موثر باشد این سخت افزارها عبارتند از :

پردازنده در سیستم پلاک خوان

تصویری که توسط دوربین پلاک خوان گرفته می شود ممکن است واضح نباشد. به منظور پلاک خوانی دقیق، پردازنده عکس گرفته شده از پلاک را پردازش می کند تا جزئیات آن کاملا مشخص شود.

دوربین مدار بسته در نرم افزار پلاک خوان

دوربین مدار بسته مورد استفاده در سیستم پلاک خوان یکی از مهم ترین وظایف را در پلاک خوانی  بر عهده دارد. به کمک نصب دوربین های باکیفیت با زوایه دید مناسب می توان تصاویر دقیق و واضحی از پلاک خودروهای عبوری تهیه کرد. دوربین های پلاک خوان خود انواع مختلفی دارند که شامل دوربین های پلاک خوان صنعتی و غیر صنعتی (خود دوربین های صنعتی هم  به  دو دسته  بدون دوربین رنگی و با  دوربین رنگی تقسیم می شوند)  انواع دوربین  آنالوگ و تحت شبکه هستند.

پروژکتور و سنسور های نوری کشف مانع

پلاک خوانی در موقعیت های مختلف جغرافیایی و شرایط محیطی غیر استاندارد از جمله آب و هوای بارانی، شرایط مه، قرار گرفتن مانع در مسیر دید پلاک و… نیازمند تجهیزات خاصی است. تجهیزاتی مانند پروژکتور که ممکن است با دوربین ارائه  شوند به کمک نور مادون قرمز یا مرئی به بهبود دید دوربین در شب و شرایط محیطی ویژه  کمک می کنند تا عکس پلاک با حداکثر وضوح  ثبت شود.

بورد الکترونیکی 

بورد الکترونیکی جز تجهیزات  کمکی سیستم  پلاک خوان هوشمند به حساب می آید. در صورتیکه راهبند به سنسور متصل باشد می توان از بورد الکترونیکی برای کنترل گیت استفاده کرد.

از سیستم پلاک خوان هوشمند در چه مکان هایی استفاده می شود؟

انواع  پلاک خوان هوشمند در مکان های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. این سیستم ها بسته به محل استقرار و اهدافی که افراد از نصب آن ها دارند دارای قابلیت های متنوعی هستند. در ادامه لیست برخی از مکان هایی که از پلاک خوان ها بطور گسترده استفاده می شود آمده است.

اتوماسیون پارکینگ پلاک خوان (پلاک خوان خودرو)

یکی از بهترین روش های کنترل تردد خودرو در ورودی ها و پارکینگ های سازمان های مختلف استفاده از سیستم پلاک خوان آنلاین  است. سیستم های پلاک خوان همانطور که از نام آن ها مشخص است قادر هستند با استفاده از نرم افزار و سخت افزار پلاک خوان پلاک خودروها را در زمان ورود یا خروج از پارکینگ ثبت کنند. همین امر باعث شده است تا پلاک خوان خودرو کاربردهای بسیار زیادی در ادارات و مراکز مختلف داشته باشند. از جمله این کاربردها در مدیریت پارکینگ می توان به مواردی مانند محاسبه هزینه پارک، نمایش ظرفیت پارکینگ، ارائه قبض ورود و خروج و… اشاره کرد.

مدیریت ترافیک شهری و جرایم رانندگی 

 از پلاک خوان های هوشمند می‌توان برای شناسایی و نظارت بر جریان ترافیک استفاده کرد. هم چنین می توان از این سیستم  برای شناسایی وسایل نقلیه‌ای که در تصادف یا حوادث دیگر درگیر شده اند استفاده کرد. این پلاک خوان ها هم چنین توسط پلیس برای شناسایی وسایل نقلیه سرقت شده یا جستجوی مظنونان استفاده می شوند.

اجرای قانون و امنیت با استفاده از نرم افزار پلاک خوان

 در  عوارضی ها از سیستم های LPR  برای  خودکارسازی فرآیند جمع آوری عوارض از رانندگان استفاده می شود. هم چنین پلاک خوان ها اغلب به عنوان بخشی از یک سیستم امنیتی استفاده می شوند که امکان دسترسی به مناطق ممنوعه بر اساس تشخیص پلاک را فراهم می کنند.

نرم افزار پلاک خوان و کنترل تردد در سازمان ها

در بسیاری از سازمان ها تعداد بالایی خودرو به طور روزانه در حال ورود و خروج به پارکینگ سازمان هستند. همین امر باعث شده است تا کنترل تردد این تعداد خودرو نیاز به نرم افزار حراست پیشرفته ای داشته باشد. پلاک خوان هوشمند می تواند امکان نظارت دقیق بر تردد های سازمان و ثبت گزارشات از عبور و مرور ها را فراهم کند.

بیمارستان و پارکینگ فروشگاه ها (پلاک خوان خودرو)

در بسیاری از بیمارستان ها و پارکینگ فروشگاه ها برای کنترل تردد خودروها و محاسبه حق پارک از سیستم پلاک خوان استفاده می شود. هم چنین در برخی از سازمان ارائه گزارشات آماری و کنترل دقیق تردد خودروهای تعریف شده  به کمک سامانه پلاک خوان انجام می شود.  

مزایای کاربرد سیستم تشخیص خودکار پلاک خودرو (نرم افزار پلاک خوان خودرو)

استفاده از سیستم های تشخیص خودکار پلاک خودرو در سال های اخیر به سرعت رشد کرده است. سیستم های پلاک خوان هوشمند مزایای متعددی دارند، برخی از این مزایا عبارتند از :

افزایش امنیت: سیستم های پلاک خوان  می توانند به ایجاد یک لایه امنیتی اضافی در مناطق ممنوعه و پارکینگ ها کمک کنند. این سیستم ها  تنها مجوز ورود را با هماهنگی ناظران امنیتی و  فقط برای  وسایل نقلیه مجاز صادر می کنند.

بهبود کارایی: سیستم های پلاک خوان هوشمند می توانند فرآیند شناسایی پلاک ها و مجوز یا رد دسترسی را به طور خودکار انجام دهند. با خودکار سازی مواردی مانند باز و بسته کردن انواع راهبند ها، محاسبه هزینه پارکینگ و… با کاهش نیاز به نیروی انسانی و افزایش سرعت  در زمان و هزینه صرفه جویی می شود.

کاهش هزینه ها با سیستم پلاک خوان هوشمند: سیستم های LPR  هم چنین می توانند به کاهش هزینه های مرتبط با تشخیص دستی پلاک خودرو، مانند هزینه های نیروی کار و بلیط پارکینگ کمک کنند.

دقت بهبود یافته با سامانه پلاک خوان: سیستم های LPR همچنین می توانند به بهبود دقت تشخیص پلاک خودرو کمک کنند و  احتمال خطا  را  تا حد زیادی کاهش دهند.

افزایش ایمنی و روان سازی ترافیک جاده‌ای: سیستم های پلاک خوان هوشمند همچنین می توانند با شناسایی وسایل نقلیه ای که در تصادفات یا حوادث دیگر درگیر شده اند، به افزایش ایمنی در جاده ها کمک کنند. علاوه بر این انواع  پلاک خوان آنلاین امکان نظارت و کنترل پلیس راهنمایی و رانندگی  را  بر جاده های پرترافیک  بیشتر می کنند تا مدیریت ترافیک بهتر انجام شود.

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی سیستم پلاک خوان سازمانی

برای نصب و راه اندازی سیستم پلاک خوان سازمانی  نیازی به صرف وقت زیاد و  تجهیزات زیادی، وجود ندارد. تنها کافی است تا دوربین در جای مناسبی نصب شود تا بتواند پلاک ماشین ها را بخواند و از طریق یک کابل دوربین را به سامانه پردازشی وصل کرد. تجهیزات مورد نیاز بسته به آنالوگ یا تحت شبکه بودن دوربین مداربسته متفاوت هستند. برای نصب دوربین های تحت شبکه به تجهیزاتی از قبیل کابل شبکه، کابل برق، دستگاه NVR  یا سرور، سوئیچ شبکه، هارد دیسک، منبع تغذیه یا آداپتور و فیش  نیاز خواهید داشت. برای نصب دوربین های آنالوگ هم به دستگاه DVR، هارد دیسک، کابل تصویر، منبع تغذیه، فیش ها و اتصالات، کابل برق و… نیاز دارید.

توجه به این نکته ضروری است که نحوه عملکرد و نصب دوربین های آنالوگ و تحت شبکه و هم چنین نوع تجهیزات کاربردی برای نصب آن ها، تفاوت هایی دارند که توضیح کامل آن ها  در بحث این مقاله نمی گنجند. تیم نصب و راه اندازی سامانه پلاک خوان بسته به نوع دوربین و تجهیزات جانبی آن از وسایل و تجهیزات مختلفی استفاده می کنند که به  برخی از آن ها اشاره شد.  هم چنین در رابطه با نصب نرم افزار می توان گفت به طور کلی سیستم نرم افزاری پلاک خوان آنلاین نیاز به تنظیمات خاصی ندارد و طبق یک الگوریتم به صورت خودکار راه اندازی شده و شروع به کار می کند.

نکات مهم هنگام نصب نرم افزار پلاک خوان هوشمند

در کنار یک دوربین پلاک خوان مناسب که قادر به ثبت تصاویر واضح در همه شرایط نوری است، یک سیستم پلاک خوان خوب نیز باید با در نظر گرفتن چند فاکتور مهم طراحی شود. این امر به ما اطمینان می دهد که ترکیب سخت افزار و نرم افزار خاص انتخاب شده می تواند داده هایی قابل استفاده را به ما تحویل بدهد. برخی از این فاکتور های مهم به شرح زیر هستند:

مشکلات مادون قرمز و دید در شب در پلاک خوان خودرو

در هر سیستم امنیتی ویدیویی دیگر، قابلیت‌ مادون قرمز و دید در شب می‌ تواند برای فیلمبرداری در شرایط کم نور مانند شب ها مفید باشد. با این حال، این فناوری‌ ها می‌ توانند مشکلاتی را نیز در مورد پلاک‌ خوانی خودرو ایجاد کنند. به عنوان مثال رنگ انعکاسی مورد استفاده در تولید پلاک خودرو ها اغلب نور مادون قرمز را مستقیماً به سمت منبع منعکس می کند. در نتیجه هنگام استفاده از سیستم پلاک خوان، تصویری غیر قابل خواندن ایجاد می شود. به همین دلیل بسیاری از دوربین‌ های تشخیص پلاک از یک منبع نور با طیف کامل استفاده می‌ کنند تا این نور محیطی بازتاب بسیار کمتری تولید کند و تاثیر بسیار کمتری بر وضوح تصویر نهایی بگذارد.

قرار دادن دوربین پلاک خوان در جای مناسب

یک دوربین پلاک خوان مناسب، باید در زاویه و ارتفاع مناسبی هم نصب شده باشد تا شانس گرفتن یک تصویر قابل استفاده از پلاک خودرو را افزایش دهد و به سیستم اجازه بزرگنمایی در صورت نیاز را بدهد.

تاثیر سرعت خودرو 

هر چه خودرو های در حال حرکت سرعتشان پایین تر باشد یا به اصطلاح کند تر از جلوی دوربین پلاک خوان عبور کنند، احتمال بیشتری وجود دارد که تصویر به دست آمده در سیستم هم واضح بوده و هم به راحتی قابل شناسایی باشد.

 نصب دوربین پلاک خوان و سامانه پلاک خوان هوشمند خودرو

دوربین پلاک خوان لزوما دوربینی نیست که آن را روی دیوار قرار دهید و انتظار تصاویر دقیق از آن داشته باشید. از این رو اگر می خواهید سیستم پلاک خوان بتواند به خوبی پلاک خودرو ها را تبدیل به نوشته کند، پس باید تصویر خوبی هم ثبت کند. به این منظور برای تنظیم درست آن باید وقت صرف کرد. اما اقداماتی همچون یافتن مکان مناسب، تنظیم ارتفاع بهینه، رزولوشن، زاویه دوربین و… برای ثبت تصاویر خوب لازم هستند.

موقعیت مکانی مناسب

هنگام نصب دوربین پلاک خوان خودرو باید نقطه ای را در نظر بگیرید که تمام خودرو ها از آن نقطه عبور می کنند. این نقطه بستگی به محیطی که دوربین پلاک خوان هوشمند را برای آن در نظر گرفته اید بستگی دارد. به عنوان  برای ساختمان های اداری، گاه برای پارکینگ ها و اکثرا برای بزرگراه ها و جاده ها استفاده می شود.

ارتفاع بهینه پلاک خوان آنلاین و سامانه پلاک خوان هوشمند خودرو

هنگامی که بهترین مکان را برای نصب دوربین پلاک خوان مشخص کردید، در مرحله بعدی باید دوربین را در ارتفاع و فاصله مناسبی از نقطه موردنظر نصب کنید. بهتر است دوربین حدود 2 تا 6 متر از زمین فاصله داشته باشد. دوربین را نمی توان خیلی بالا نصب کرد، چراکه  زاویه دید بسیار شیب دار خواهد بود. بهتر است حداقل ارتفاع  حدود 30 سانتی متر  را حفظ کنید، در غیر این صورت به جای پلاک خودرو، سپر خودرو ها را می گیرید. با این حال ارتفاع دقیق تر به مسافت دوربین تا نقطه مشخص شده و بسته به شرایط کلی محیط بستگی دارد.

تنظیمات دوربین پلاک خوان آنلاین

در نهایت بعد از نصب و جایگذاری دوربین تشخیص پلاک خودرو، لازم است تا تنظیمات داخلی دوربین انجام شود. این تنظیمات شامل حالت دید در شب دوربین، حالت سوئیچ روز و شب به طور دستی، تنظیم HLC  و… است. برای این تنظیمات دوربین های پلاک خوان یک مشخصه یکسان وجود ندارد. این مرحله از نصب و راه اندازی کاملاً به موقعیت دوربین و انجام چندین بار آزمون و خطا بستگی دارد.

رزولوشن دوربین

دوربین پلاک خوانی با رزولوشن 3 تا 5 مگاپیکسل برای ثبت پلاک‌ خودرو به‌ خوبی کار راه انداز است اما به شرطی که به درستی قرار گرفته و لنز مناسبی هم داشته باشد.

لنز دوربین پلاک خوان آنلاین

لنز دوربین پلاک خوان آنلاین نیز خیلی مهم است. شما نمی توانید یک دوربین  با لنز زاویه باز برای نظارت عمومی داشته باشید و همچنان پلاک خودرو ها را نیز ضبط کنید. مسئله این است که هرچه نمای وسیع‌ تری داشته باشید، توانایی شما برای بزرگ‌ نمایی تصویر در موارد مورد نیاز کاهش پیدا می کند. اکثر دوربین های پلاک خوان برای نظارت عمومی، دارای لنز 3-8 میلی متری هستند. هرچه این عدد کمتر باشد، نمای گسترده تری به شما می دهد. اما هرچه این عدد بیشتر باشد، دید شما باریک‌ تر است. در اکثر مواقع دوربین 3-5 مگاپیکسلی با لنز 9-22 میلی‌متری دوربین ایده‌آلی است.

هزینه راه اندازی دوربین پلاک خوان

نصب و راه اندازی دوربین پلاک خوان سازمانی کار سختی نیست و به راحتی و در کمترین زمان ممکن انجام می شود. پس بدیهی است که هزینه نصب و راه اندازی دوربین پلاک خوان نیز بالا نباشد. اما به طور کلی هر چقدر که زمان بیشتری برای نصب دوربین ها صرف شود متقابلا هزینه بیشتری هم نیز باید پرداخت شود. علاوه بر این عواملی همچون بیشتر بودن ارتفاع نصب دوربین ها، صرف وقت بیشتر برای ساختمان یا محیط مورد نظر، سختی راه اندازی سیستم و… در افزایش هزینه نصب و راه اندازی این دوربین ها تاثیرگذار هستند.

چند کاربرد مهم سیستم پلاک خوان پایا؛ اتوماسیون پارکینگ پلاکخوان

یکی از بهترین روش های کنترل تردد خودرو در ورودی ها و پارکینگ های سازمان های مختلف استفاده از License plate reader system است. سیستم های پلاک خوان همانطور که از نام آنها مشخص است قادر هستند با استفاده از نرم افزار و سخت افزار پلاک خوان پلاک خودروها را در زمان ورود یا خروج از پارکینگ ثبت کنند. همین امر باعث شده است تا سیستم پلاک خوان خودرو کاربردهای بسیار زیادی در ادارات و مراکز مختلف داشته باشد که در ادامه به برخی از کاربرهای آن اشاره شده است:

 • کنترل تردد پارکینگ سازمان های بزرگ و ادارات
 • مراکز صنعتی مانند کارخانه ها
 • کنترل تردد خودرو در فرودگاه ها
 • ورود ی پارکینگ مراکز درمانی و بیمارستان ها
 • پاکینگ دانشگاه ها و مراکز آموزشی بزرگ

استفاده از نرم افزار پلاک خوان کسرا چه مزایایی برای سازمان شما دارد؟

در بسیاری از سازمان ها تعداد بالایی خودرو به طور روزانه در حال ورود و خروج به پارکینگ سازمان هستند. همین امر باعث شده است تا کنترل تردد این تعداد خودرو نیاز به سیستم پیشرفته ای دارد تا بتواند علاوه بر ثبت تردد خودروها اجازه ورود آنها را نیز صادر کند. به طور خلاصه می توان مزایای زیر را برای سیستم تردد خودرو یا سیستم پلاک خان برشمرد:

 • قابلیت اتصال به گیت های تردد
 • ثبت زمان تردد خودروها برای استفاده در بازبینی های آتی
 • کاهش بهره گیری از نیروی انسانی
 • صدور مجوز تردد برای هر خودرو
 • امکان جستجوی پلاک های ثبت شده
 • قابلیت اعلام هشدار در زمان ورود خودروهایی با پلاک خاص
 • امکان دریافت خروجی از گزارش های ثبت شده در فرمت Excel و PDF
 • امکات تعریف پلاک های خاص مانند خودروهای دولتی

سخن پایانی

سیستم های تشخیص خودکار پلاک می توانند ابزار های ارزشمندی برای هر سازمانی باشند که به دنبال افزایش امنیت، بهبود کارایی و کاهش هزینه ها است. سیستم های LPR  در اندازه‌ ها و پیکربندی‌ های مختلفی در دسترس هستند و به سازمان‌ ها اجازه می ‌دهند تا گزینه ای را انتخاب کنند که به بهترین شکل  نیازهایشان را برآورده کند. در این نوشتار سیستم پلاک خوان پایا به عنوان یکی از بهترین و کارآمد ترین انواع پلاک خوان سازمانی و ویژگی های مختلف آن معرفی شد. هر سازمان می تواند بسته به ارزش ها و نیازهای خود از پلاک خوان هوشمند برای کنترل ترددها، خودکار کردن پرداخت هزینه های مربوط به پارک خودرو، افزایش امنیت، کنترل ورود خودروهای ممنوعه، ثبت آمار عبور و مرور خودروها و… استفاده کند.

 

مقالات مرتبط

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

مدیریت تردد شرکت های بزرگ2

تکنیک‌ های مدیریت تردد کارکنان شرکت‌ های بزرگ در جهان

تاثیر حضور پرسنل بر عملکرد شرکت

حضور غیاب پرسنل چه تاثیری برعملکرد شرکت دارد؟ 

حضور و غیاب سازمان های بزرگ copy

بهترین نرم‌افزار حضور غیاب برای سازمان های بزرگ

وجدان کاری چیست

وجدان کاری چیست؟

نمودار ون چیست و چه کاربردی دارد؟

نمودار ون چیست و چه کاربردی دارد؟ 

تفاوت بین بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

تفاوت بین بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

همه چیز درباره حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی و نحوه‌ محاسبه حقوق بازنشستگی

همه چیز درباره حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی و نحوه‌ محاسبه حقوق بازنشستگی

منظور از حق اولاد و عائله مندی چیست؟ نحوه محاسبه حق اولاد و کمک عائله مندی

منظور از حق اولاد و عائله مندی چیست؟ نحوه محاسبه حق اولاد و کمک عائله مندی

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته؛ لوازم جانبی مورد نیاز جهت نصب دوربین 

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

محاسبه عیدی سال ۱۴۰۲ عیدی کارگران، کارمندان بازنشستگان و مستمری بگیران 

محاسبه عیدی سال ۱۴۰۲ عیدی کارگران، کارمندان بازنشستگان و مستمری بگیران 

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس و انواع آن

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس axis و انواع آن

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته و انتقال تصویر)

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مداربسته و انتقال تصویر)

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا (حضور و غیاب دانشجویی)

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین