اکسس کنترل چیست و سیستم اکسس کنترل چه کاربردهایی دارد؟

اکسس کنترل چیست و دستگاه اکسس کنترل چه کاربردهایی دارد؟

امروزه ایجاد امنیت در مکان های مختلف و به ویژه سازمان های امنیتی بیش از پیش مورد اهمیت قرار گرفته است. به همین دلیل استفاده از سیستم های امنیتی از جمله سیستم اکسس کنترل اهمیت زیادی دارد. در این مقاله به معرفی انواع سیستم های اکسس کنترل، اهمیت، مزایا و کاربرد انواع آن پرداخته شد. در صورتی که قصد خرید اکسس کنترل به منظور افزایش امنیت یا سایر مزایای آن را دارید، با مطالعه این مقاله می توانید به بهترین نحو و با توجه به نیاز خود اقدام به خرید نمایید.

امروزه به منظور جلوگیری از بروز حوادث و خطرات مختلف در سازمان، ایجاد و به کارگیری سیستم هایی به منظور افزایش امنیت آن بسیار ضروری است. به همین منظور در چنین شرایطی از اکسس کنترل استفاده می کنند. یکی از بهترین فناوری های کنترل دسترس هوشمند برای استفاده افراد در سطوح مختلف، اکسس کنترل است. از اکسس کنترل برای کنترل هوشمند ترافیک و افزایش امنیت استفاده می شود. بدین صورت که با استفاده از اکسس کنترل می توان سطح دسترسی مشخصی را در قسمت های مختلف سازمان یا دستگاه های متنوع استفاده نمود و تعریف کرد. در واقع نحوه کار بدین صورت است که با استفاده از سیستم اکسس کنترل و سیستم حضور غیاب می توان تعیین کرد که چه افرادی با چه سطح دسترسی و برای چه سطوح و چه قسمت هایی از ساختمان یا دستگاه های مختلف دسترسی داشته باشند. اهمیت استفاده از سیستم اکسس کنترل به صورتی است که شرکت ها و نهادهای مهم و امنیتی از این سیستم برای افزایش امنیت زیر ساخت های خود استفاده می کنند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با اکسس کنترل، اهمیت استفاده از آن، انواع اکسس کنترل و … آشنا شوید.

فهرست عناوین مقاله

اکسس کنترل چیست؟

برای تعریف دقیق اکسس کنترول می توان گفت که اکسس کنترل وسیله یا دستگاه مجهز شده به چند رله است که با استفاده از آن می توان تعیین و تعریف کرد که چه افرادی با چه میزان سطح دسترسی اجازه استفاده یا دسترسی به مکان یا سیستم های مختلف را دارند. در واقع این دستگاه به صورتی طراحی و ارائه شده که امکان و قابلیت محدود کردن میزان دسترسی افراد به دفاتر، محل کار، قسمت های مختلف یک ساختمان، یا سیستم حراست و انتظامات مهم و امنیتی را برای سازمان ها و نهادهای مختلف فراهم می کند. هدف اصلی استفاده از سیستم اکسس کنترل (access control) افزایش امنیت و ایجاد اطمینان کردن برای مراکز و سیستم های امنیتی مهم و با داده های امنیتی است. یکی از بهترین قابلیت های این سیستم این است که این سیستم می تواند داده های مربوط و موجود در سیستم های مورد نظر را با استفاده از دستگاه اکسس کنترل ذخیره و ثبت می کند.

اکسس کنترل چیست؟

اکسس کنترل چیست؟

همچنین پس از این که به کارمندان و کاربران ذی نفع اجازه دسترسی داد، یک گزارش کامل و جامع از میزان دسترسی و نحوه استفاده کارمندان به مدیران ارائه می کند. یکی از ویژگی های دیگر اکسس کنترل این است که با استفاده از آن می تواند به سیستم های دیگر مانند درب باز کن اتوماتیک یا قفل دیجیتال صدور فرمان بدهد. به صورتی که با استفاده از این قابلیت ابتدا افرادی که اجازه ورود به قسمت یا اتاقی در ساختمان را دارد، برای آن معرفی کرده و سپس زمان وارد شدن آن را شناسایی می کند تا در نهایت اجازه ورود به آن فرد داده شود. در واقع عملکرد اکسس کنترل بدین صورت است که صرفا به افرادی که اثر انگشت آن ها با اثر انگشت درج شده در سیستم اصلی مطابقت دارد، اجازه ورود داده می شود. در برخی موارد نیز برای اجازه ورود دادن برای افراد کارت های مخصوصی صادر می شود که فرد با استفاده از آن ها می تواند به مکان یا ساختمان مورد نظر وارد شود.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

اکسس کنترل هوشمند چه تفاوتی با اکسس کنترل دارد؟

یکی از چالش ها و دغدغه های مهم افراد یا سازمان هایی که قصد خرید اکسس کنترل را دارند، این است که می پرسند تفاوت اکسس کنترل هوشمند با اکسس کنترل چیست؟ برای تعریف و بررسی بهتر و بیشتر می توان گفت که اکسس کنترل هوشمند یا سیستم کنترل دسترسی به دستگاه هوشمندی می گویند که در کنار قفل، روی درب ها، ورودی های مختلف ساختمان ها نصب می شود تا ورود و خروج افراد را کنترل کند. یکی از قابلیت های اکسس کنترل هوشمند این است که برای افزایش امنیت ساختمان ها یا افراد به دو روش فیزیکی و مجازی به کنترل رفت و آمد افراد می پردازد. در روش کنترل مجازی، دستگاه اکسس کنترل هوشمند به شبکه ‌های رایانه ‌ای و سیستم امنیتی پیشرفته، کدهای امنیتی و رمزهای عبور را ردیابی می‌ کند. عملکرد این دستگاه به صورتی است که امکان استفاده از آن در حضور و غیاب بیمارستان و سازمان های اداری که ساعت رفت و آمد و حضور پرسنل اهمیت زیادی دارد، استفاده می شود.

اکسس کنترل هوشمند چه تفاوتی با اکسس کنترل دارد؟

اکسس کنترل هوشمند چه تفاوتی با اکسس کنترل دارد؟

معرفی انواع سیستم های اکسس کنترل

عملکرد سیستم یا دستگاه اکسس کنترل به صورتی است که امکان استفاده از آن به دو صورت فیزیکی و مجازی وجود دارد. به همین دلیل در برخی موارد شرکت ها و نهادهایی که قصد استفاده از سیستم های اکسس کنترل را دارند، ابتدا به بررسی کامل چگونگی روش کار با این سیستم می پردازند، سپس بر اساس بودجه و عملکردی که از آن انتظار دارند، می توانند از انواع سیستم های اکسس کنترل استفاده کنند. طبق بررسی های انجام شده سیستم های اکسس کنترل بر اساس کاربردهای مختلفی که دارند، سیستم های اکسس کنترل به چندین نوع مختلف زیر تقسیم می شود.

اکسس کنترل رمزی یا کد

نوع دیگری از اکسس کنترل، مدل رمزی یا کد است. در این روش در ابتدای درب ورودی مورد نظر، یک گیت یا سیستم مجهز تعبیه می شود تا فرد زمان وارد شدن کد یا رمز ورود را وارد کرده و احراز هویت شود. پس از آن زمانی که کد وارد شده با کد از پیش تعریف شده در دستگاه اکسس کنترل مطابقت داشته باشد، فرد اجازه ورود و همچنین خروج از آن جا را خواهد داشت. از این نوع اکسس کنترل برای درب ورودی آپارتمان ها، مجتمع های تجاری، اداری یا حتی مسکونی استفاده می شود. بدین صورت که یک گیت یا دستگاه مخصوص کنار درب قرار داده می شود. سپس خروجی اکسس کنترل به آن متصل می گردد تا فرد زمان ورود و خروج کد یا رمز را وارد کرده و اجازه ورود داده شود.

اکسس کنترل تشخیص چهره

دستگاه اکسس کنترل تشخیص چهره یا دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره همان طور که از نام آن پیداست، استفاده از آن با استفاده از تشخیص دادن الگوی چهره هر فرد (پرسنل و کارمندان) کار می کند. در واقع اکسس کنترل تشخیص چهره با مجهز شدن به یک دوربین 2 مگاپیکسلی قابلیت تشخیص و ذخیره کردن چندین هزار الگوی تشخیص چهره را دارد. به صورتی که ابتدا باید چهره هر کارمند و پرسنل را در سیستم پایگاه داده این دستگاه به همراه اطلاعات هویتی فرد ذخیره کنید. یکی از بهترین قابلیت های اکسس کنترل تردد تشخیص چهره این است که تا 30 درجه از سمت راست و 30 درجه از سمت چپ، مشخصات و الگوی چهره هر فرد را ثبت و ذخیره می کند. پس از آن زمانی که فرد می خواهد وارد محیط کار یا اتاق های حساس و با پرونده های مهم شود، روبروی این سیستم قرار می گیرد. پس از آن بر اساس الگوی ذخیره شده چهره فرد، زمانی که فرد روبروی دستگاه قرار می گیرد، با چهره فرد مطابقت داده شده و اجازه ورود به آن داده می شود. یکی از بهترین ویژگی های اکسس کنترل تشخیص چهره این است که حتی قابلیت تشخیص عکس از چهره واقعی را نیز دارد.

اکسس کنترل تشخیص چهره

اکسس کنترل تشخیص چهره

اکسس کنترل اثر انگشتی، اکسس کنترل لمسی

یکی دیگر از انواع اکسس کنترل، اکسس کنترل اثر انگشتی یا دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی است. این دستگاه نیز همان طور که از نام آن پیداست با تشخیص دادن اثر انگشت هر کارمند امکان و اجازه ورود به محل کار یا اتاقی خاص را در محیط سازمان می دهد. در واقع برای شروع کار ابتدا اثر انگشت فرد یا افرادی که امکان و اجازه وارد شدن به اتاق مورد نظر را به آن ها داده می شود، در پایگاه داده یا حافظه دستگاه ذخیره می شود. سپس زمانی که فرد قصد وارد شدن به اتاق را دارد، اثر انگشت خود را روی آن قرار می دهد و آن را با اثر انگشت ذخیره شدن تطبیق داده می شود و در صورت تایید شدن اجازه ورود به آن داده می شود. یکی از بهترین ویژگی های اکسس کنترل اثر انگشتی این است که امنیت بسیار بالایی دارد. این ویژگی به دلیل عدم وابستگی دستگاه به کارت یا تگ مایفر است. این دستگاه در مقایسه با سایر دستگاه های دیگر به دلیل امنیت بالا قیمت بیشتری هم دارد. به همین دلیل در شرکت های رده بالا یا سازمان و نهادهایی که داده های امنیتی بسیار مهمی دارند، استفاده می شود.

اکسس کنترل کارتی یا RFID؛ اکسس کارت

یکی از رایج ترین و بهترین انواع اکسس کنترل ها، اکسس کنترل کارتی یا RFID است. در این نوع دستگاه اجازه ورود و خروج فرد به محیط با استفاده از یک دستگاه داده می شود که کارت مایفر نام دارد. در واقع عملکرد بین دستگاه اکسس کنترل کارتی و کارت مورد نظر آن بدین صورت است که فرکانس رادیویی تعبیه شده در این دستگاه امکان ردیابی کردن و تطابق دادن کارت مورد نظر را با مشخصات هویت فردی را به او می دهد. صدور و حذف کارت ها در اکسس کنترل rfid بدین صورت است که توسط یک دستگاه به نام تگ ریدر (Tag Reader) انجام می گردد. این نوع دستگاه در مقایسه با دستگاه های دیگر امنیت بسیار کم تری دارد. 

اکسس کنترل کارتی یا RFID

اکسس کنترل کارتی یا RFID

اکسس کنترل پلاک خوان

اکسس کنترل پلاک خوان یا نرم افزار پلاک خوان یکی دیگر از انواع دستگاه های کنترل اکسس است که قابلیت کنترل و بررسی کردن وسایل نقلیه به منظور وارد شدن به محیط های حساس و مهم را دارد. در واقع هدف از استفاده از اکسس کنترل پلاک خوان یا تگ خوان، کنترل کردن و اجازه ورود دادن به خودروهای مجاز در مکان مورد نظر است. بدین صورت که خودروی مورد نظر می تواند به راحتی هر زمانی که بخواهد می تواند وارد محل شده یا از آن خارج شود. بنابراین می توان گفت که با استفاده از اکسس کنترل پلاک خوان، می توان در هوشمند سازی کردن پارکینگ ساختمان ها گام مهمی برداشت.

اکسس کنترل تشخیص کف دست

یکی دیگر از انواع سیستم اکسس کنترل که از آن در سازمان ها و نهادهای خصوصی و دولتی و به منظور افزایش و حفظ امنیت استفاده می شود، اکسس کنترل تشخیص کف دست یا دستگاه حضور و غیاب الگوی کف دست است. عملکرد این سیستم بدین صورت است که افرادی که قصد یا اجازه وارد شدن به مکان مورد نظر را دارند، ابتدا به ثبت الگوی کف دست آن ها پرداخته می شود. همان طور که می دانید کف دست هر فرد دارای خطوط خاص و منحصر به فرد خود است که در حافظه آن سیستم ذخیره می شود. پس از آن فرد هر بار برای وارد شدن به محل کار یا اتاق مورد نظر کف دست فرد هویت او شناسایی و با الگوی ثبت شده مطابقت داده می شود. در واقع هدف اصلی استفاده از اکسس کنترل تشخیص کف دست، کنترل و مدیریت کردن تردد کارکنان با شناسایی و تطبیق دادن الگوی کف دست فرد است.

اکسس کنترل تشخیص کف دست

اکسس کنترل تشخیص کف دست

اکسس کنترل تشخیص عنبیه

یکی از بهترین دستگاه ها و سیستم های کنترل تردد که عملکرد بسیار مطلوب و منحصر به فردی دارد، اکسس کنترل تشخیص عنبیه یا دستگاه حضور غیاب عنبیه است. این اکسس کنترل یکی از زیر مجموعه های اصلی سیستم کنترل تردد بیومتریک است. این سیستم با استفاده از عملکرد خاص خود، افراد را بر اساس ویژگی های خاص و منحصر به فرد عنبیه هر فرد شناسایی می کند. عملکرد این دستگاه بدین صورت است که با استفاده از ثبت و ذخیره کردن خصوصیات عنبیه هر فرد، تردد آن ها را مجاز می کند تا در زمان های مورد نظر وارد مکان شده یا از آن خارج شوند. یکی از بهترین ویژگی های اکسس کنترل تشخیص عنبیه این است که با استفاده از بهترین الگوریتم های پیشرفته و روز دنیا طراحی شده و به هیچ وجه نمی توان آن را هک کرد یا تقلبی در آن انجام داد. بنابراین می توان گفت که قیمت این سیستم اکسس کنترل تشخیص عنبیه در مقایسه با انواع دیگر قیمت بسیار بالاتری دارد. به همین دلیل در مراکز و نهادهایی که امنیت در آن ها حرف اول را می زند، استفاده می شود.

کنترل دسترسی با موبایل

 

کنترل دسترسی با موبایل

کنترل دسترسی با موبایل

کنترل دسترسی با کد QR

نحوه کار در کنترل دسترسی با کد qr بدین صورت است که برای هر فرد یک کد QR در نظر گرفته می شود. سپس در ابتدای درب ورودی محل یا اتاق مورد نظر زمانی که فرد می خواهد وارد محیط شود کارت مورد نظر که دارای QR است، روبروی دستگاه بارکد خوان آن قرار می دهد. پس از این که هویت فرد توسط کد QR تعبیه شده روی آن تایید و تطبیق داده شد، فرد اجازه ورود به محیط را خواهد داشت. یکی از ویژگی های کنترل دسترسی با کد qr این است که می توان به صورت همزمان اطلاعات شناسایی فرد مورد نظر را در آن ثبت کرد و سپس آن را به سیستم حضور و غیاب آنلاین در محل کار مورد نظر متصل کرد و اطلاعات را با یک دیگر تطبیق داد. از این نوع کنترل دسترسی برای اجازه ورود پزشکان به مکان های خاص که رعایت بهداشت و ایمنی در آن اهمیت زیادی دارد، استفاده می شود.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

اکسس کنترل تحت شبکه چیست؟

 

کاربردهای انواع دستگاه اکسس کنترل

تا این قسمت از مقاله با عملکرد و اهمیت استفاده از دستگاه اکسس کنترل و ضرورت استفاده از آن در کسب و کارها و سازمان های مختلف آشنا شدیم. در واقع طبق بررسی های انجام شده می توان گفت که دستگاه اکسس کنترل در انواع مختلفی طراحی و تولید شده که هر سازمان به منظور کاربردهای مختلف و با توجه به بودجه و نیاز خود بهترین مدل را خریداری کند. در واقع بر اساس انواع مختلف دستگاه های اکسس کنترل می توان گفت که این دستگاه کاربردهای متنوع و مختلفی دارد که به شرح زیر است:

اکسس کنترل آسانسور

همان طور که می دانید آسانسور جز یکی از دستگاه های پر استهلاک محسوب می شود که استفاده از آن در ساختمان ها و مجتمع های تجاری چند طبقه کاملا ضروری و لازم است. اما نکته حائز اهمیت در این زمینه این است که در مکان های عمومی و شلوغ که رفت و آمد در آن معمولا زیاد است، برای همه افراد امکان پذیر نیست. در واقع امکان دسترسی داشتن به همه افراد برای استفاده کردن از آسانسور به منظور جلوگیری از افزایش پیدا کردن استهلاک آن محدود شده است. برای مثال در برخی از دانشگاه ها دانشجویان امکان استفاده از آسانسور را ندارد. به همین دلیل برای ایجاد دسترسی و استفاده اساتید یا سایر کارمندان، لازم است از اکسس کنترل آسانسور استفاده شود. دستگاه اکسس کنترل آسانسور با مجهز شدن به ابزارهای مختلف احراز هویت از جمله رمز، کارت، تگ، اثر انگشت امکان استفاده کردن از آسانسور را برای افراد مجاز فراهم می کند. یکی از بهترین ویژگی های انجام این کار افزایش امنیت سازمان در برخی از ساختمان های حساس است. همچنین در برخی از ساختمان ها و مجتمع های مسکونی به منظور اجباری کردن پرداخت شارژ ساختمان از این روش استفاده می شود.

اکسس کنترل آسانسور

اکسس کنترل آسانسور

اکسس کنترل وای فای

یکی از بهترین کاربردهای سیستم اکسس کنترل، مدل اکسس کنترل وای فای است. این نوع دستگاه به صورتی طراحی می شود که درون آن یک WIFI داخلی تعبیه می شود. این نوع اکسس کنترل  با استفاده از اپلیکیشن اندروید که بر روی موبایل ، تبلت و یا لپ تاپ (با استفاده از شبیه ساز اندروید) نصب می شود. به همین دلیل مدیر سیستم می تواند با توجه به صلاح خود در مورد این که آیا فلان واحد یا اتاق به وای فای نیاز دارد، یا خیر؟ واحدها یا فعال یا غیر فعال می کند. همچنین با استفاده از این دستگاه و سیستم کنترل ورود و خروج افراد می تواند تردد افراد فعال در واحد مورد نظر خود را مدیریت و کنترل کند. این کار تاثیر زیادی در جلوگیری از بروز مشکلات امنیتی، و دستکاری کردن داده های مهم و حساس در سازمان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی دارد.

اکسس کنترل اتاق سرور

یکی از حساس ترین مشاغل در هر سازمانی که از طریق مانیتورینگ و سوئیچ کردن سیستم ها و دستگاه های مختلف به تعمیر و برطرف کردن مشکلات آن ها می پردازد، اتاق سرور است. به همین دلیل به منظور جلوگیری از ورود افراد متفرقه لازم است که از اکسس کنترل اتاق سرور استفاده شود. در واقع راهکار کنترل تردد اتاق سرور با نصب و استفاده از این نوع اکسس است که می تواند به صورت دقیق و طبق تواقفات انجام شده، رفت و آمد و تردد افراد مجاز یا غیر مجاز را کنترل و بررسی نمود. این نوع اکسس کنترل ها دارای انواع مختلفی هستند که بر اساس میزان حساس بودن روند کار، یا میزان بودجه ای که می توانید پرداخت کنید، مدل مورد نظرتان را خریداری کنید. اکسس کنترل اتاق سرور در دو مدل سیستم کنترل تردد با کارت یا کد و سیستم کنترل تردد بیومتریک وجود دارد. بدین صورت که در روش های بیومتریک از روش های مختلفی از جمله تشخیص اثر انگشت، تشخیص چهره، تشخیص عنبیه چشم، تن صدا، و فرم دست می توان افراد مجاز را احراز هویت کرد.

اکسس کنترل اتاق سرور

اکسس کنترل اتاق سرور

اکسس کنترل پارکینگ

یکی از کاربردهای دیگر اکسس کنترل، استفاده از آن به منظور کنترل تردد خودروها در پارکینگ است. این قابلیت با نام اکسس کنترل پارکینگ نیز شناخته می شود. از این نوع اکسس کنترل زمانی برای کنترل تردد خودروها استفاده می شود که یک پارکینگ مکانیزه داشته باشید. بدین صورت که با استفاده از این نوع سیستم کنترل تردد هوشمند، می توان اجازه ورود به خودروهایی با پلاک مجاز اجازه ورود و خروج داد. عملکرد اکسس کنترل پارکینگ به صورتی است که از آن می تون به منظور هوشمند سازی کردن پارکینگ ها در سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی که ایجاد و وجود امنیت در آن ها نقش و اهمیت زیادی دارد، استفاده کرد. علاوه بر این، این اکسس به دلیل قابلیت و سرعت عمل بسیار مطلوبی که دارد، حتی در مکان های عمومی که میزان و تعداد زیادی خودرو در رفت و آمد هستند، نیز استفاده می شود.

اکسس کنترل درب ورودی گیت اکسس کنترل

همان طور که در پاراگراف های بالاتر هم ذکر شد، عملکرد و قابلیت اصلی اکسس کنترل، به منظور کنترل و مدیریت کردن تردد رفت و آمد افراد است. به همین دلیل می توان گفت یکی از بهترین کاربردهای آن، استفاده در اکسس کنترل درب ورودی به عنوان گیت اکسس کنترل یا گیت کنترل ورود و خروج است. در واقع عملکرد این گیت بدین صورت است که ابتدا هویت و اطلاعات شخصی افرادی که مجاز به وارد شدن در محدوده یا مکان مورد نظر هستند، برای دستگاه تعریف می شود. سپس بر اساس، و با توجه به سمت یا شغلی که فرد در آن سازمان دارد، از یکی از روش های احراز هویت برای باز شدن گیت اکسس کنترل استفاده و برای آن تعریف می شود. برای مثال در برخی از سازمان ها از روش تشخیص اثر انگشت، تشخیص چهره، تشخیص کف دست، و … با توجه به نوع سازمان و تصمیم مدیران استفاده می شود. در واقع هدف از استفاده از اکسس کنترل درب ورودی افزایش امنیت در آن محیط و جلوگیری از بروز خطرات و حوادث جبران ناپذیر است.

اکسس کنترل درب ورودی گیت اکسس کنترل

اکسس کنترل درب ورودی گیت اکسس کنترل

اکسس کنترل درب ورودی برای چه مکان هایی استفاده می شود؟

طبق بررسی های انجام شده و تعاریفی که تا این قسمت از مقاله ذکر شد، می توان گفت که استفاده از اکسس کنترل یا اکسس کنترل درب ورودی برای کلیه مکان هاو ساختمان هایی که ایجاد کردن امنیت و آرامش در آن اهمیت دارد، ضروری و لازم است. در واقع وضعیت ناامنی حتی در برخی از محله ها و مناطق به ویژه در شهرهای بزرگ به صورتی شده که حتی در برخی شرایط برای درب ورودی منازل نیز لازم است که از اکسس کنترل درب ورودی استفاده شود. علاوه بر این، عموم مردم برای رعایت و ایجاد عدالت، آرامش و امنیت علاقه دارند و ترجیح می دهند که از سایر وسایل و دستگاه کنترل تردد استفاده شود. به همین دلیل می توان گفت که اکسس کنترل درب ورودی برای کلیه مکان های زیر قابل استفاده است و استفاده از آن به منظور افزایش عدالت پیشنهاد می شود:

 • بیمارستان‌ ها
 • مراکز نظامی
 • فرودگاه ‌ها
 • درب ‌های آزمایشگاه دانشگاه ‌ها
 • درب‌ های اتاق ‌های خاص بیمارستان
 • برخی از اتاق‌ های سازمان‌ ها
 • ورزشگاه ‌ها
 • اتاق مدیر عاملان
 • دانشکده ها

اکسس کنترل چگونه عمل می کند؟

یکی از مهم ترین مفاهیمی که برای شناخت و درک بهتر اکسس کنترل یا سیستم های کنترل دسترسی پیشنهاد می شود که مطالعه کنید، آشنایی با نحوه عملکرد آن است. این سیستم یا دستگاه کار خود را در سه مرحله مهم انجام می دهد که به شرح زیر است:

دریافت اطلاعات افراد 

اکسس کنترل برای دریافت کردن و به دست آوردن اطلاعات افراد به چند روش مختلف عمل می کند. بدین صورت که فرد می تواند به صورت دستی اطلاعات خود را وارد کند و در ادامه اثر انگشت، یا الگوی چهره خود را در آن ثبت کند. همچنین امکان تنظیم رمز عبور توسط خود فرد یا مدیر آن بخش نیز وجود دارد. برای انجام این مرحله معمولا مدیر دسترسی میزان دسترسی و نحوه آن را برای هر فرد تعریف می کند. علاوه بر این، نکته مهم در این مرحله این است که با توجه به این که مدیر یا فرد می خواهد از کدام دستگاه استفاده کند، یا از کدام دستگاه کنترل دسترسی می خواهد؛ ورودی برای فرد تعریف و مشخص می شود.

احراز هویت فرد

پس از این که اطلاعات شخصی کارمند مورد نظر وارد و دریافت شد، واحد کنترل دسترسی این داده های مرتبط با هر فرد را در یک پایگاه داده ثبت و ذخیره می کند تا زمان احراز هویت کردن از آن استفاده کند. پس از آن می توان گفت که دستگاه اکسس کنترل دارای یک پروفایل کاربری است که با استفاده از آن می تواند کارمندان و فرد مورد نظر را شناسایی کند و امکان و اجازه ورود برای وارد شدن یا دسترسی داشتن به سیستم و دستگاه مورد نظر را به او بدهد.

بیشتر بخوانید: دوربین مدار بسته هوشمند

احراز هویت فرد

احراز هویت فرد

تایید هویت فرد و اجازه ورود

آخرین مرحله این است که دستگاه کنترل دسترسی اطلاعات دریافت شده توسط کاربر (کارمند) در همان لحظه را با اطلاعات ثبت شده در پایگاه داده مطابقت داده و با اطلاعات هویتی فرد پیوند می دهد. در صورت تطابق داشتن اطلاعات، حق ورود یا خروج یا دسترسی به قسمت های مختلفی از یک سیستم به فرد داده می شود.

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی اکسس کنترل

همان طور که در پاراگراف های بالاتر هم ذکر شد، امروزه به دلیل اهمیت زیاد ایجاد و برقراری امنیت در مکان های مختلف، انواع اکسس کنترل ها در مکان های مختلف با کاربری و کاربردهای متفاوتی راه اندازی و  استفاده می شوند. بنابراین تجهیزات کنترل تردد مورد نیاز برای راه اندازی اکسس کنترل برای هر مدل آن متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی برخی از تجهیزات در همه اکسس کنترل ها یکسان و با یک دیگر مشابه است. بنابراین به طور کلی می توان گفت از جمله تجهیزات مهم و مورد نیاز برای راه اندازی اکسس کنترل می توان موارد زیر را نام برد:

قفل مقابل برقی اکسس کنترل (قفل اکسس کنترل)

یکی از مهم ترین تجهیزات برای راه اندازی اکسس کنترل، قفل مقابل یا قفل اکسس کنترل است. این قفل به عنوان یکی از سیستم های امنیتی ورود و خروج محسوب می شود که برای ثبت اجازه ورود و خروج افراد از روش های مختلفی از جمله بیومتریک، رمز، کارت و … استفاده می کند و اجازه دسترسی یا ورود را به افراد می دهد. یکی از بهترین ویژگی های این قفل این است که نیاز به حمل و استفاده کردن از کلیدهای مختلف نیست. بنابراین می توان برای راحتی کار مسافران و مراجعین مختلف به هتل ها از آن استفاده کرد. روند کار قفل اکسس کنترل بدین صورت است که  با استفاده از یک پنل دسترسی برای قابلیت کنترل ورود و خروج افراد، رمز ورود یا احراز هویت برای افراد تعریف می شود. سپس فرد بر اساس یکی از روش های مختلف بیومتریک (تشخیص چهره، اثر انگشت) ، رمز یا کارت می تواند وارد شود.

قفل مقابل برقی اکسس کنترل (قفل اکسس کنترل)

قفل مقابل برقی اکسس کنترل (قفل اکسس کنترل)

قفل ریموت دار درب ورودی (ریموت پارکینگ)

یکی از تجهیزات مهم دیگر اکسس کنترل، قفل ریموت دار درب ورودی است. این قفل بدین صورت است که در پایین درب نصب شده و به آن ریموت کنترل و مدار بسته می شود. این مدار به همراه دو عدد کنترل ریموت ارائه شده و به افراد مختلفی که اجازه ورود و خروج به آن ها داده می شود، تحویل می گردد. با مجهز شدن اکسس کنترل قفل ریموت دار درب ورودی، میزان ایمنی محل و مکان مورد نظر و درب ورودی پارکینگ تا حد قابل توجهی افزایش می یابد.

کارت های هوشمند

همان طور که در پاراگراف های بالاتر هم اشاره شد، دستگاه اکسس کنترل با استفاده از روش های مختلفی اجازه ورود و خروج را به افراد مختلف می دهد. بنابراین می توان گفت که یکی از تجهیزات ضروری دیگر برای راه اندازی اکسس کنترل استفاده از کارت های هوشمند است که روبروی تگ خوان گرفته می شود و اجازه ورود افراد صادر می گردد.

کارت های هوشمند

کارت های هوشمند

مزایای استفاده از سیستم های اکسس کنترل چیست؟

تا این قسمت از مقاله به معرفی اهمیت و ضرورت استفاده از سیستم های اکسس کنترل پرداختیم. این سیستم و دستگاه با مجهز شدن به تجهیزات پیشرفته تاثیر زیادی در افزایش امنیت مکان های مختلف دارد. اما این ویژگی تنها مزیت استفاده از سیستم های اکسس کنترل نیست. بلکه استفاده از این سیستم مزایای مختلف دیگری دارد که به شرح زیر است:

ایجاد محدودیت در تردد در مکان های امنیتی و مهم

به طور کلی هیچ کسب و کار یا شرکتی اجازه ورود به همه قسمت ها و دفاتر مهم را به همه کارمندان نمی دهد. بنابراین با مجهز کردن آن مکان ها به سیستم اکسس کنترل می توان صرفا اجازه ورود را برای برخی افراد امکان پذیر کرد. بنابراین فرد صرفا با یکی از روش های معرفی شده و پس از احراز هویت شدن می توان به مکان مورد نظر وارد شود.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

قابلیت نصب دستگاه اکسس کنترل در کنار درب های ورودی

یکی از بهترین مزایای استفاده از سیستم اکسس کنترل انعطاف پذیری آن است. بدین صورت که می توان آن را در کنار درب های ورودی ساختمان های مهم قرار داد و سیستم های امنیتی آن ها را با یک دیگر یکپارچه کرد. این کار نیز تاثیر زیادی در جلوگیری از ورود افراد غیرمتفرقه یا مزاحم به محوطه مورد نظر دارد.

قابلیت نصب دستگاه اکسس کنترل در کنار درب های ورودی

قابلیت نصب دستگاه اکسس کنترل در کنار درب های ورودی

امکان گزارش گیری

یکی از مزایای دیگری که باعث محبوبیت سیستم اکسس کنترل شده، این است که می توان از ورود و خروج کارکنان و حتی ساعت رفت و آمد آن ها اطمینان حاصل کرد. همچنین در صورتی که از طرف نگهبانان یا سایر کارمندان رفتار مشکوک یا مخربی مشاهده شد، امکان گزارش گیری کردن با این سیستم به راحتی وجود دارد.

امکان تعریف بازه زمانی برای رفت و آمد کارمندان

سیستم اکسس کنترل به گونه ای طراحی شده که امکان تعریف کردن بازه زمانی برای تردد کارمندان صرفا در برخی ایام یا ساعات یا روزهای هفته را به کارمندان می دهد. بنابراین فرد صرفا در همان ساعات و با تایید مدیران اجازه تردد به آن مکان را خواهد داشت.

امکان اتصال به شبکه

با فراهم شدن این مزیت، دیگر نیازی به کابل کشی های مختلف و  متعدد و صرف زمان و هزینه های زیاد نیست. بلکه از راه دور و با اتصال به شبکه می توان تردد کارمندان را تعریف و مجاز کرد.  

امکان اتصال به شبکه

امکان اتصال به شبکه

برای خرید دستگاه اکسس کنترل چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

یکی از مهم ترین چالش های افراد و سازمان هایی که قصد خرید اکسس کنترل را دارند، این است که اطلاعات کافی در این زمینه ندارند. بنابراین ممکن است زمان خرید با تردید روبرو شده و حتی اشتباه خرید کنند. بنابراین یکی از مهم ترین نکاتی که برای خرید دستگاه اکسس کنترل باید به آن توجه کنید در نظر داشتن و خرید بر اساس میزان بودجه سازمان یا شرکت یا محل مورد نظر است. چون همان طور که در پاراگراف های بالاتر هم ذکر شد، هر کدام از اکسس کنترل ها دارای اجزا و تجهیزات مختلفی هستند که ممکن است پارامترها بر قیمت دستگاه اکسس کنترل تاثیر بگذارد. علاوه بر این، زمان خرید توصیه می شود به موارد و نکات مهم دیگر نیز توجه داشته باشید که به شرح زیر است:

نوع ساختمان و مکان مورد نظر

همان طور که می دانید استفاده از سیستم و دستگاه اکسس کنترل در هر مکان و محلی وجود دارد. بنابراین ابتدا به میزان امنیت مورد نیاز برای آن ساختمان یا محل توجه کنید و سپس متناسب با آن از بهترین مدل سیستم اکسس کنترل استفاده کنید. چون همان طور که در پاراگراف های بالاتر هم ذکر شد، این سیستم در انواع مختلفی وجود دارد که هر کدام با روش های مختلفی اجازه ورود و خروج به افراد می دهند. بنابراین همین ویژگی در تعیین هزینه و قیمت اکسس کنترل نیز تاثیر گذار است. برای مثال برای منازل یا مجتمع های مسکونی نیازی به سیستم های بسیار مجهز و با امنیت بالا نیست.  

سطح امنیت مورد نیاز

همان طور که ذکر شد، هر کدام از سیستم های اکسس کنترل با مجهز شدن به تجهیزات مختلف و روش های احراز هویت پیشرفته، میزان امنیت بالا و ویژه ای را برای مکان مورد نظر به ارمغان می آورند. بنابراین در صورتی که محل کار یا سازمان مورد نظر به امنیت زیادی نیاز دارد، می توانید از سیستم اکسس کنترل تشخیص چهره، اثر انگشت، و … استفاده کنید. اما برای مکان های عمومی تر مانند منازل و آسانسور و … استفاده از سیستم های ساده تر با قیمت کم تر هم کفایت می کند.

سطح امنیت مورد نیاز

سطح امنیت مورد نیاز

تخمین میزان بودجه مورد نظر

مجهز شدن سیستم های اکسس کنترل به تجهیزات مختلف و با امکان افزایش امنیت، باعث افزایش قیمت این سیستم ها شده است. بنابراین زمان خرید به بودجه خود و سازمان نیز توجه داشته باشید.

آموزش نصب اکسس کنترل

جمع بندی

امروزه ایجاد امنیت در مکان های مختلف و به ویژه سازمان های امنیتی بیش از پیش مورد اهمیت قرار گرفته است. به همین دلیل استفاده از سیستم های امنیتی از جمله سیستم اکسس کنترل اهمیت زیادی دارد. در این مقاله به معرفی انواع سیستم های اکسس کنترل، اهمیت، مزایا و کاربرد انواع آن پرداخته شد. در صورتی که قصد خرید اکسس کنترل به منظور افزایش امنیت یا سایر مزایای آن را دارید، با مطالعه این مقاله می توانید به بهترین نحو و با توجه به نیاز خود اقدام به خرید نمایید.

مقالات مرتبط

2 دیدگاه

 1. حامد رازی 3 شهریور 1402 در 9:50 ق.ظ

  سلام
  از اکسس کنترل درب ورودی میتوانم برای در بخش های ورودی مدیریت شرکتم استفاده کنم؟

  • دیجیتال مارکتینگ کسرا 4 شهریور 1402 در 9:27 ق.ظ

   می توان گفت که استفاده از اکسس کنترل یا اکسس کنترل درب ورودی برای کلیه مکان هاو ساختمان هایی که ایجاد کردن امنیت و آرامش در آن اهمیت دارد، ضروری و لازم است.و میتوان استفاده نمود.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

حضور و غیاب و رضایت شغلی copy

تاثیرات مثبت استفاده از سیستم حضور غیاب بر رضایت شغلی کارکنان

افزایش بهره وری و کاهش هزینه

سیستم‌ حضور غیاب: کلید افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه ‌ها

مدیریت تردد شرکت های بزرگ2

تکنیک‌ های مدیریت تردد کارکنان شرکت‌ های بزرگ در جهان

تاثیر حضور پرسنل بر عملکرد شرکت

حضور غیاب پرسنل چه تاثیری برعملکرد شرکت دارد؟ 

حضور و غیاب سازمان های بزرگ copy

بهترین نرم‌افزار حضور غیاب برای سازمان های بزرگ

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته؛ لوازم جانبی مورد نیاز جهت نصب دوربین 

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس و انواع آن

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس axis و انواع آن

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته و انتقال تصویر)

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مداربسته و انتقال تصویر)

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا (حضور و غیاب دانشجویی)

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

همه چیز درباره مرخصی حج واجب

همه چیز درباره مرخصی حج واجب

ویژگی های کابل دوربین مدار بسته مناسب چیست؟ معرفی انواع کابل دوربین مداربسته

ویژگی های کابل دوربین مدار بسته مناسب چیست؟ معرفی انواع کابل دوربین مداربسته

منظور از جمعه کاری چیست؟ | نحوه محاسبه جمعه کاری در قانون کار

منظور از جمعه کاری چیست؟ | نحوه محاسبه جمعه کاری در قانون کار