چالش ها و راهکارهای انتخاب دستگاه کنترل دسترسی مناسب سازمان‌ها

چالش ها و راهکارهای انتخاب دستگاه کنترل دسترسی مناسب سازمان‌ها
واحد دیجیتال مارکتینگ کسرا
1402/01/09

اولین گام برای خرید تجهیزات حضور و غیاب این است که باید محیط مورد نیاز خود را با نیازمندی های خود در نظر بگیرید تا در صورت استفاده از تجهیزات حضور و غیاب با مشکل مواجه نشوید.

حضور غیاب پرسنل یکی از چالش های همیشگی سازمان ها بوده است زیرا سازمان ها نیازمند بررسی ورود و خروج پرسنل خود در هر نوع از سازمان ها هستند. در این خصوص، سازمان ها نیازمند استفاده از تجهیزات سخت افزاری کنترل تردد پرسنل یا دستگاه اکسس کنترل یا دستگاه کنترل دسترسی در سازمان ها هستند. برای انتخاب و استفاده از تجهیزات سخت افزاری مناسب برای سازمان ها چالش هایی وجود خواهد داشت. در این بخش به چالش ها و راهکارها برای انتخاب تجهیزات سخت افزاری مناسب سازمان ها می پردازیم و همچنین در ادامه با عوامل مهم برای موفقیت در انتخاب خود آشنا خواهید شد.

چگونه می توان دستگاه کنترل دسترسی مناسب سازمان را انتخاب کنیم؟

یکی از دغدغه های اصلی برای استفاده از تجهیزات حضور و غیاب یا دستگاه کنترل دسترسی بررسی آن تجهیزات با نیازهای سازمان خود است. از این رو، اولین رویدادی که با آن روبرو هستیم انتخاب سخت افزار کنترل تردد مورد نیاز بر اساس کسب و کار و نیاز سازمان است. اولین گام برای خرید تجهیزات حضور و غیاب این است که باید محیط مورد نیاز خود را با نیازمندی های خود در نظر بگیرید تا در صورت استفاده از تجهیزات حضور و غیاب با مشکل مواجه نشوید.

مثلاً یکی از پروژه هایی که در شرکت کسرا به سرانجام رسید پتروشیمی امام خمینی است. پتروشیمی امام خمینی سوله ای برای گیت های کنترل تردد خود اختصاص داده بودند که حدود سی عدد گیت ترن استایل موجود بود که پرسنل از طریق آن ها ورود و خروج خود را ثبت می کردند. از این رو، آن ها با چالش هایی چون ورود و خروج افراد به همراه ویلچر و کالاهایی با ارز بیش از 55 سانتی متر مواجه بودند. ما برای حل این مشکل به آن ها، گیت های پروانه ای را پیشنهاد کردیم. گیت هایی که بال های آن به صورت پروانه باز می شود و در واقع عرض یک متر و بیست سانت به آنها می‌دهد و سهولت را برای افراد با ویلچر و ورود تجهیزات یا دستگاه کنترل دسترسی سازمان فراهم می کند.  در غیر اینصورت، آن ها باید از درب گیت های خودرویی عبور میکردند یا ورود خود  را ثبت نمی کردند.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

پس اگر نیاز به انتخاب تجهیزاتی برای سازمان خود دارید در ابتدا حتما باید قابلیت ها آن دستگاه را مطالعه کنید و قابلیت های آن دستگاه کنترل دسترسی را با نیازمندی های سازمان خود مورد بررسی قرار دهید. تا بتوان در این زمینه تمامی چالش ها را بهبود بخشید. انتخاب دستگاه ها سخت و افزاری بر اساس دو دیدگاه مهم مورد بررسی قرار می گیرد.

  • انتخاب دستگاه های سخت افزاری براساس ظرفیت دستگاه ها
  • انتخاب دستگاه های سخت افزاری براساس سطح امنیتی قسمت های مختلف سازمان ها

همانطور که توضیح داده شد، دو دیدگاه مهم برای انتخاب تجهیزات حضور و غیاب موجود است. در ادامه با این دیدگاه ها بیشتر آشنا خواهید شد.

دستگاه اکسس کنترل

دستگاه اکسس کنترل

انتخاب دستگاه کنترل دسترسی براساس ظرفیت دستگاه ها

در خصوص انتخاب دستگاه های سخت افزاری کنترل تردد مثل گیت کنترل تردد با توجه به گوناگونی مدل، سازمان ها باید بهترین انتخاب را داشته باشند. ظرفیت دستگاه های حضور و غیاب با یکدیگر متفاوت است و براساس نیاز سازمان ها متغیر است. پس آینده نگری، یکی از فاکتورهای مهم برای انتخاب دستگاه ها است. شما با در نظر گرفتن نیازهای آینده سازمان و تغییرات در آن می توانید دستگاه مناسب تری را انتخاب کنید. تا در صورت بروز تغییر در چارچوب سازمان خود بتوانید از آن دستگاه به خوبی استفاده کنید.

برای مثال اگر دستگاه حضور و غیاب با ظرفیت 10 هزار کاربر را مورد بررسی قرار دهیم به این نتیجه خواهیم رسید که این 10 هزار کاربر ، به این معنی نخواهد بود که 10 هزار تشخیص چهره را ثبت کند. معمولا 10 هزار کاربر روی کارت موجود است. در نتیجه، شما فقط قادر به تعریف 10 هزار کارت بر روی دستگاه هستید. شما باید دقیق تر مطالعه کنید که ظرفیت تشخیص چهره این دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره چقدر در نظر گرفته شده است. مثلا: 3 هزار چهره، 5 هزار چهره. تعداد تعریف اثر انگشت، مورد دیگری است که باید در نظر بگیرید.

گاهی مواقع، تمپلیت هایی که شما در بعضی از دستگاه های کنترل دسترسی استفاده می کنید، هر دو تمپلیت رو در واقع یکی در نظر می‌گیرد. اگر دستگاهی 10 هزار تمپلیت اثر انگشت را ثبت کند این 10 هزار تا را چون هر دو تمپلیت را یکی در نظر گرفته است پس در واقع 5 هزار تمپلیت را به شما ظرفیت می دهد.  پس برای انتخاب دستگاه خود حتما تحقیق خود را  انجام دهید که دستگاه ظرفیت برای تشخیص چهره، روی کارت ساعت حضور و غیاب، ثبت تردد با اثر انگشت چقدر می تواند پشتیبانی کند.

بعضی از سازمان ها هستند به علت عدم شناخت ظرفیت دستگاه ها که چه تعداد پرسنل را پشتیبانی  می کند دچار مشکل می شوند. به عنوان مثال تصور کنید شرکتی مانند ذوب آهن اصفهان دستگاهی با ظرفیت دستگاه 2 هزار  تا 3 هزار کاربر را خریداری می کند ولی در صورتی که تعدا پرسنل این شرکت حدود 18 هزار نفر است. در این شرایط، با توجه به ظرفیت دستگاه نمی توان همه پرسنل را از طریق اثر انگشت یا چهره ثبت کرد. پس نیاز به دستگاهی خواهد بود که ظرفیت بیشتری را داشته باشد. قبل از تهیه دستگاه، حتما ظرفیت آن را طبق نیاز سازمان خود در نظر بگیرید.

انتخاب دستگاه های سخت افزاری براساس ظرفیت دستگاه کنترل دسترسی

انتخاب دستگاه های سخت افزاری براساس ظرفیت دستگاه کنترل دسترسی

انتخاب دستگاه کنترل دسترسی براساس سطح امنیتی قسمت های مختلف سازمان ها

سازمان ها دارای بخش های متفاوتی هستند و براساس هر یک از این بخش ها می توانند دستگاه های حضور و غیاب مختلفی را در نظر بگیرند و استفاده کنند. در برخی سازمان ها برای بخش های خاص مانند اتاق سرور، حسابداری، انبار و … نیاز به دستگاه های خاص حضور و غیاب دارند. یکی از گزینه های مدنظر که در برابر مدیران وجود دارد این است که برای سازمان هایی که هدف آن ها فقط ورود به اتاق سرور است، استفاده از ریدر برای قفل مقابل برقی است که هزینه بسیار ناچیزی را به همراه دارد.

در نتیجه، این مزیت می تواند در راستای کاهش هزینه در سازمان ها موثر واقع شود. علاوه بر این، نه تنها این دستگاه برای ورود به اتاق سرور استفاده می شود همچنین برای خروج از اتاق سرور هم می توان از چنین دستگاهی استفاده کرد و در آخر باید به این نکته مهم اشاره کرد که با توجه به نوع نیاز سازمان باید دستگاه کنترل تردد خود را انتخاب کنید که دسترسی های مورد نیاز سازمان را فراهم کند. به عنوان مثال سازمانی را تصور کنید که که هدف آنها نظارت بر ورود و خروج پرسنل می باشد. به این صورت که بتوان دسترسی یا ساعت ورود و خروج پرسنل را تعیین کرد برای نمونه چه پرسنل هایی بتوانند کارت بزنند یا از چه ساعتی بتوانند کارت بزنند و …

انتخاب دستگاه های سخت افزاری براساس سطح امنیتی قسمت های مختلف سازمان ها

انتخاب دستگاه های سخت افزاری براساس سطح امنیتی قسمت های مختلف سازمان ها

کنترل خودروها و انتخاب تجهیزات مناسب با دستگاه کنترل دسترسی

اگر تجهیزات مناسب مانند دوربین، راهبند، اپلیکیشن حضور و غیاب، ریلر خوب داشته باشید به شما کمک می کند تا کلیه ورود و خروجی ها خودروهای خود را بدون حضور نیروی انسانی برای شما کنترل کند و علاوه بر این، به عنوان تابلوی کنار اتاق حراست تعبیه شود که بتواند پلاک خودروها، نام راننده را ثبت کند. پس با این وجود، انتخاب تجهیزات مناسب یا دستگاه کنترل دسترسی در این بخش هم بسیار با اهمیت است. اگر تجهیزات مناسب گفته شده در موقعیت مکانی درست نصب شده باشد می توان بهترین نتیجه برای درج پلاک را داشته باشید.

یکی از عوامل مهم در نرم افزار پلاک خوان، و دستگاه کنترل دسترسی دقت بالا برای پلاک خواندن می باشد. برای مثال تصور کنید که شرکتی با میزان 97% دقت نرم افزار توانسته پلاک های خودرو ها را ثبت کند. به این مفهوم، که اگر روزانه 100 خودرو وارد شده باشند، فقط 3 خودرو در سیستم ثبت نشده است که ممکن است این 3 خودرو دارای مشکلاتی مانند: پلاک خودرو کدر یا ناخوانا بوده باشد. در نتیجه، این دستگاه توانسته بیشترین ثبت پلاک را برای آن سازمان داشته باشد. اگر سازمانی نیاز به دستگاه پلاک خوان داشته باشد باید در ابتدا به میزان دقت آن دستگاه توجه کند تا گزارشی با حداقل خطا را به سازمان ارائه دهد.

کنترل خودروها و انتخاب تجهیزات مناسب برای آن ها

کنترل خودروها و انتخاب تجهیزات مناسب برای آن ها

کنترل تردد افراد با سِمت بالا مثل مدیران سازمان ها،اساتید،هیئت علمی و … با دستگاه کنترل دسترسی

امکان دارد برای تردد افرادی که سمت بالا مانند مدیران، اساتید و غیره از سیستم کنترل تردد خاص و مدل های دیگر استفاده کرد. در این مواقع، استفاده ار ریدرهایی با برد بلند یا یو اچ اف ها به همراه تگ، بهترین پیشنهاد برای کنترل تردد افرادی مانند مدیران و کسانی که امکان دارد حتی از خودرو خود پیاده نشوند ولی نیاز به ثبت ورود و خروج آن افراد برای سازمان می باشد. مانند مکان هایی چون علوم پزشکی ها، بیمارستان هایی که هیئت علمی دارند، سازمان های پتروشیمی یا نفتی. مدیران با داشتن تگ ها می توانند به محض عبور از کنار دستگاه ورود و خروج خود را ثبت کنند.

کنترل تردد افراد با سِمت بالا مثل مدیران سازمان ها،اساتید،هیئت علمی و ...

کنترل تردد افراد با سِمت بالا مثل مدیران سازمان ها،اساتید،هیئت علمی و …

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

 

نتیجه گیری

در این نوشته بیان شد که سازمان ها برای ثبت ورود و خروج پرسنل در بخش های مختلف از سازمان نیاز به تجهیزات مرتبط با آن بخش را دارند. برای مثال هر سازمان با توجه به نوع نیاز و محیط مورد نظر خود باید دستگاه و تجهیزات مناسب را تهیه کند. انتخاب دستگاه های سخت افزاری براساس ظرفیت دستگاه ها و انتخاب دستگاه های سخت افزاری براساس سطح امنیتی قسمت های مختلف سازمان ها عوامل مهم برای انتخاب تجهیزات سخت افزاری هستند. از این رو، برای انتخاب بهتر و دقیق تر باید این دو عامل مهم را مدنظر گرفت.

همچنین برای ثبت ورود و خروج خودرو باید متناسب با میزان رفت و آمد خودروها و غیره دستگاه انتخاب کرد. در شرایطی که نیاز به ثبت ورود و خروج مدیران یا افراد با سمت بالا باشد، می توان از تگ های حضور و غیاب برای این دسته افراد استفاده کرد. در نتیجه، برای استفاده بهینه از خدمات سامانه حضور غیاب تحت وب در ابتدا نیازمندی های سازمان را در نظر بگیرید تا بهترین دستگاه و تجهیزات را تهیه کنید.

 

مقالات مرتبط

1 دیدگاه

  1. یاشار تیر 14, 1401 در 7:55 ب.ظ

    بسیار اطلاعات مفیدی بود ?

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم





مطالب مرتبط

بهترین اپلیکیشن حضور و غیاب

معرفی بهترین اپلیکیشن حضور و غیاب ایرانی و خارجی

انواع اسکنر اثر انگشت

آشنایی با انواع اسکنر اثر انگشتی

نرم افزار حضور و غیاب و حقوق و دستمزد

نرم افزار حضور و غیاب و حقوق و دستمزد و کاربردهای آن

تخلیه اطلاعات دستگاه حضور و غیاب

3 شیوه کاربردی تخلیه اطلاعات دستگاه حضور و غیاب در سازمان ها

سیستم حضور و غیاب هوشمند مدارس

اهمیت نصب و به کارگیری سیستم حضور و غیاب هوشمند مدارس

دستگاه حضور و غیاب تشخیص عنبیه

دستگاه حضور و غیاب تشخیص عنبیه؛ شناسایی با عنبیه چشم

نرم افزار حضور و غیاب آیفون (آی او اس iOS)

نرم افزار حضور و غیاب آیفون (آی او اس iOS)؛ راهکاری ساده برای کنترل تردد پرسنل

حضور و غیاب در قانون کار

حضور و غیاب در قانون کار؛ بررسی قوانین حضور و غیاب کارکنان در سازمان ها

کاربرد نرم افزار حضور و غیاب در انواع سازمان ها

کاربرد نرم افزار حضور و غیاب در سازمان ها

نرم افزار حضور و غیاب تحت ویندوز

تفاوت نرم افزار حضور و غیاب تحت ویندوز و حضور و غیاب تحت وب