راهنمای خرید تجهیزات کنترل تردد

تجهیزات کنترل تردد سازمان ها چیست؟ و چه انواعی دارد؟

ایجاد نظم و امنیت دو فاکتور اصلی برای ایجاد امنیت و اطمینان خاطر افرادی است که در آن مکان حضور دارند. خوشبختانه امروزه دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته ای برای ایجاد امنیت و نظم و امکان استفاده از آن ها در مکان های خصوصی و عمومی فراهم شده است. از جمله تجهیزات کاربردی در این زمینه، تجهیزات کنترل تردد سازمان ها، گیت های کنترل تردد، و همچنین تجهیزات کاربردی برای افزایش امنیت و کنترل نظم خودروها است. در این مقاله به معرفی کامل این تجهیزات، کاربرد و انواع آن ها پرداخته شد. با مطالعه این مقاله می توانید با کاربردی ترین تجهیزات کنترل تردد افراد در سازمان ها آشنا شوید.

ایجاد و افزایش امنیت در هر مکانی که عموم مردم و به ویژه  افراد خاص از آن عبور و مرور می کنند، از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که همه مردم با حضور داشتن در مکان های امن احساس آرامش و اطمینان خاطر می کنند. این موضوع برای سازمان ها، شرکت های دولتی و خصوصی، نهادهای دولتی، پارکینگ ها، و کلیه مکان های پر تردد اهمیت بیشتری دارد. چرا که صرفا که با نصب و استفاده از تجهیزات کنترل تردد سازمانی می توان این اطمینان را به مردم داد که همه چیز تحت کنترل است و عدالت و نظم رعایت می شود. از طرفی زمانی که مردم این تجهیزات را در یک مکان می بینند، خود نیز ملزم به رعایت کردن نظم و برقراری آن خواهند بود. خوشبختانه امروزه انواع تجهیزات کنترل تردد برای سازمان ها و نهادهای مختلف وجود دارد که هر سازمان بسته به نیاز و کاربرد خود می تواند مدل و دستگاه مورد نظر را خریداری و استفاده کند.

یکی از مهم ترین تجهیزات کنترل تردد سازمان ها، دستگاه کنترل تردد هستند که در مکان ها قرار داده می شود. بدین صورت که می توان از هر کدام از این تجهیزات کنترل تردد سازمانی می توان برای خودرو، یا کنترل رفت و آمد افراد استفاده کرد. در واقع با استفاده از این تجهیزات و سیستم هایی که در سازمان ها تعبیه و نصب می شود، تعیین می کند که چه افرادی اجازه و حق ورود و خروج به منابع موجود در یک سازمان را دارند؟ هدف از این کار افزایش امنیت و به حداقل رساندن خطرات و عواقب راه اندازی و اقدام به انجام کار در سازمان های مختلف است. علاوه بر این، به سازمان ها کمک می کند که به افراد با چه سطح و میزان دسترسی به اتاق ها و سازمان ها رفت و آمد داشته باشند؟ در این مقاله به بررسی کامل تر انواع تجهیزات کنترل تردد سازمانی و اهمیت استفاده از آن در سازمان های مختلف می پردازیم.

اهمیت استفاده از سیستم کنترل تردد در سازمان ها چیست؟

اهمیت استفاده از تجهیزات کنترل تردد در سازمان ها چیست؟

فهرست عناوین مقاله

اهمیت استفاده از تجهیزات کنترل تردد در سازمان ها چیست؟

دستگاه های کنترل تردد دارای یک قسمت نرم افزاری و یک قسمت سخت افزاری هستند. بدین صورت که هر کدام از این دو دسته باید دارای امنیت و ویژگی های منحصر به فردی باشند تا امنیت به طور کامل برقرار کنند. بنابراین می توان گفت که دلایل و اهمیت استفاده از سیستم کنترل تردد در سازمان ها به شرح زیر است:

 • امکان تنظیم کردن سطح دسترسی کارکنان و افراد
 • نگه داری کردن از اطلاعات تردد افراد
 • امکان نظارت و کنترل از راه دور
 • حفظ و افزایش امنیت داده ها با استفاده از سیستم کنترل اکسس
 • انعطاف پذیری انواع دستگاه ها و سیستم های کنترل تردد با توجه به نیاز سازمان ها
 • افزایش امنیت سازمانی با استفاده از نرم افزار حراست و انتظامات سازمان ها به عنوان ابزار مکمل

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

سازمان ها برای کنترل تردد افراد به چه تجهیزات کنترل تردد سازمانی نیاز دارند؟ 

دستگاه تردد یکی از ضروری ترین وسایلی است که از آن برای افزایش و برقراری امنیت در هر سازمانی که نیاز به برقراری امنیت در آن ضروری و مهم تلقی می شود، استفاده می گردد. خوشبختانه امروزه امکان دسترسی و استفاده از همه تجهیزات کنترل تردد سازمانی برای قرار دادن و نصب کردن در سازمان های مختلف وجود دارد. در واقع باید توجه داشته باشید که علاوه بر تجهیزات سخت افزاری و نرم افزار کنترل تردد به تجهیزات دیگری نیز نیاز است که باید با توجه به محل نصب سیستم، آن ها را تهیه کنید. از جمله مهم ترین تجهیزات برای کنترل تردد افراد می توان موارد زیر را نام برد:

 • قفل های برقی
 • زبانه های برقی
 • کلیدهای فشاری
 • مبدل ها
تجهیزات کنترل تردد سازمانی

سازمان ها برای کنترل تردد افراد به چه تجهیزاتی نیاز دارند؟ 

انواع گیت های کنترل تردد افراد و کاربرد آن ها 

برای آشنایی و تعریف بهتر و دقیق تر گیت کنترل ورود و خروج می توان گفت که گیت با نام دیگر دروازه نیز شناخته می شود. گیت یا همان دروازه، میله ای یا مانعی است که در ابتدای قسمت ورودی و خروجی مکان های مختلف قرار داده می شود تا از افراد غیر متفرقه جلوگیری شود. در واقع هدف از قرار دادن گیت به منظور افزایش امنیت، جلوگیری از ورود افراد غیر مجاز، چک کردن صحت عبور افراد مجاز و به ویژه شمارش آن ها است. یکی از بهترین ویژگی های گیت های کنترل تردد افراد این است که در انواع مختلفی به منظور استفاده در مکان های مختلف قرار داده می شود. هر کدام از گیت های کنترل تردد بر اساس عملکرد و ویژگی های خاص خود دارای تکنولوژی منحصر به فرد، و هزینه های مختلفی هستند. به طور کلی انواع گیت کنترل ترد به شرح زیر است:

 • گیت کنترل تردد میله ای
 • گیت کنترل تردد شیشه ای یا پروانه ای
 • گیت کنترل تردد تمام قد
 • گیت کنترل تردد باشگاهی
 • گیت کنترل تردد کشویی
 • گیت کنترل تردد اهرمی
 • گیت کنترل تردد سوئینگ

در ادامه مقاله به بررسی کامل تر هر کدام از انواع گیت ها می پردازیم.

انواع گیت های کنترل تردد افراد و کاربرد آن ها 

انواع گیت های کنترل تردد افراد و کاربرد آن ها 

گیت کنترل تردد میله ای به عنوان تجهیزات کنترل تردد

گیت کنترل تردد میله ای (Tripod Turnstile Gate) با نام دیگر گیت سه شاخه (شاخه ای) یا سه پره و اهرمی نیز شناخته می شود. در این نوع گیت سه دو میله به بدنه اصلی و محور متحرک دستگاه متصل می شود و زمانی که هویت فرد توسط بهترین دستگاه حضور غیاب تایید شد، فرد اجازه وارد شدن خواهد داشت. بدین صورت که فرد روبروی دستگاه قرار گرفته و زمانی که هویت او تایید شد، رله گیت سه اهرم آزاد شده و باز می شود. بنابراین فرد فقط با یک فشار امکان چرخش و حرکت دادن اهرم ها را خواهد داشت.

سپس اهرم گیت چرخیده و فرد می تواند از آن عبور کند. این نوع گیت جز گیت های مکانیکی شناخته می شود و و هزینه خرید و تعمیر آن در مقایسه با انواع دیگر گیت ها به مراتب کم تر است. از این نوع گیت در خوابگاه ها، فروشگاه های زنجیره ای بزرگ، کارخانه ها، دانشگاه، و … کاربرد دارد. به همین دلیل می توان متناسب با ابعاد و بزرگی محل نصب آن را در ابعاد مختلفی ساخت و استفاده کرد. علاوه بر این، از گیت کنترل تردد میله ای می توان در سیستم های مبتنی بر بلیط یا کارت از جمله باشگاه های ورزشی و استادیوم های ورزشی، شهربازی ها، ایستگاه های BRT و … نیز استفاده کرد.

گیت کنترل تردد شیشه ای (Glass Turnstile Gate) 

گیت کنترل تردد شیشه ای نیز با نام های دیگر گیت های باله ای، پروانه ای یا گیت مترویی نیز شناخته می شود. این نوع گیت دارای سنسورهای متعدد و منحصر به فردی است که باعث تامین و عمل کردن باله های متحرک موتورایز (خودکار) امنیت  می شود. یکی از بهترین ویژگی های این نوع گیت این است که قابلیت تردد دو سویه دارد. بدین صورت است که می توان از آن در مکان های پر تردد و شلوغ برای جلوگیری از ترافیک می توان استفاده کرد. عملکرد این دستگاه بدین صورت است که گیت بر روی حالت بسته و با دریافت سیگنال فرمان از سوی سیستم تردد و با تایید ورود، باله ها کنار رفته و به فرد اجازه عبور داده می شود. در غیر این صورت باله های گیت باز نمی شود و اجازه ورود داده نمی شود.

یکی از بهترین ویژگی های این گیت این است که روی بدنه و نمایشگر گیت سنسورهای مختلفی تعبیه شده است که وضعیت عملکرد دستگاه را در همان لحظه نمایش می دهد. به همین دلیل تا حد قابل توجهی از بروز خطا، اشکال، و حتی خطر بسته شدن باله جلوگیری می شود. همچنین در صورتی که بیش از یک نفر از گیت عبور کند، یا در خلاف جهت از آن رد شود، نمایشگر روی گیت آلارم می دهد. از جمله بهترین مزایای گیت کنترل تردد شیشه ای یا باله ای یا مترویی این است که در ابعاد، اشکال و حتی با استفاده از متریال های مختلف مانند چوب، شیشه، استیل و … می توان آن را ساخت. علاوه بر این، این نوع گیت قابلیت اتصال به بهترین دستگاه کنترل تردد (کارت بدون تماس، اثر انگشت و کد و تشخیص چهره) را هم دارد.

بیشتر بخوانید: گیت کنترل تردد پروانه ای چیست؟

گیت کنترل تردد شیشه ای (Glass Turnstile Gate) 

گیت کنترل تردد شیشه ای (Glass Turnstile Gate) 

گیت کنترل تردد تمام قد (Full-Height Turnstiles)

گیت کنترل تردد نام های دیگری از جمله گیت حفاظتی، امنیتی یا گیت قدی- فولادی دارد. این نوع گیت دارای بدنه و میله هایی تمام قد و با جنس استیل و ضخامت زیاد است. از این نوع گیت برای مکان های پر تردد و شلوغ مانند بانک ها، ورزشگاه ها، مراکز امنیتی مانند خزانه بانک ها، و فرودگاه ها است. گیت تمام قد در مقابل فشار زیاد و در برابر ازدحام از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. عملکرد این گیت بدین صورت است که پس از ورود یک نفر به داخل گیت، امکان دسترسی و ورود نفر بعدی وجود ندارد. یکی از بهترین مزایای گیت کنترل تردد تمام قد این است که در مقایسه با گیت های دیگر از امنیت بسیار بیشتری برخوردار است. همچنین به دلیل داشتن قابلیت ضد آب و ضد گرد و غبار بودن، می توان از آن در شرایط محیطی مختلف استفاده کرد.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

گیت کنترل تردد باشگاهی به عنوان تجهیزات کنترل تردد

منظور از گیت باشگاهی گیت هایی است که می توان آن را در ورزشگاه ها و باشگاه های بزرگ و پر تردد قرار داد. در باشگاه های ورزشی بزرگ و پر تردد روزانه افراد زیادی رفت و آمد می کنند که کنترل کردن رفت و آمد و خروج آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است. در صورتی که در این مکان ها از گیت کنترل تردد باشگاهی استفاده کنید دیگر نیازی به استخدام کردن و به کارگیری نیروی انسان زیادی نیست. این گیت به گونه ای طراحی و برنامه ریزی شده که امکان وارد و خارج شدن یک نفر را در یک زمان می دهد. در این گیت سنسورهایی تعبیه شده که هویت ورزشکاران و افرادی که وارد سالن ورزشی یا استخر می شوند را بررسی و تایید می کند. بدین صورت که در صورت مجاز بودن اجازه وارد شدن فرد را به محیط می دهد. در غیر این صورت دستگاه هشدار می دهد تا سایر پرسنل از این موضوع مطلع شوند.

گیت کنترل تردد باشگاهی 

گیت کنترل تردد باشگاهی 

گیت کنترل تردد کشویی

گیت کشویی نوعی از گیت کنترل تردد مترویی و تمام قد است و به دلیل ارتفاع زیادی که دارد، تمامی قسمت ورودی را پوشش می دهد. یکی از بهترین ویژگی های این گیت این است که ارتفاع بلندتر و بدنه بسیار مقاوم تری دارد. بدین صورت که در برابر ضربات و فشارها استحکام و مقاومت زیادی دارد. یکی از ویژگی های دیگر گیت کنترل تردد کشویی این است که سرعت و عملکرد بسیار سریع و منحصر به فردی دارد. به همین دلیل به یک مکانیزم مکانیکی قدرتمند مجهز شده است. از این گیت در مکان های پر تردد مانند متروها، استفاده می شود و می تواند با سرعت زیاد و عملکرد دقیقی کار کند.

گیت کنترل تردد اهرمی

گیت کنترل تردد اهرمی به دلیل عملکرد سریع و قدرتمندی که دارد، تاثیر زیادی در  افزایش نظم و امنیت در ورودی به ادارات و ساختمان های اداری، ساختمان های صنعتی، بانک ها، ارگان های دولتی و بسیاری از امکان ورزشی و تفریحی داشته است. بدین صورت که می توان از آن در این مکان ها به منظور سهولت کار کارکنان برای پذیرش افراد استفاده کرد. یکی از بهترین ویژگی های گیت کنترل تردد اهرمی این است که قابلیت تطابق دادن با دستگاه حضور و غیاب کارتی، اثر انگشت و تشخیص چهره را نیز دارد. علاوه بر این، از این گیت می توان به صورت تک جهت و یا دوطرفه به منظور مدیریت تردد ها با قابلیت تغییر آنی از طریق شبکه کامپیوتر استفاده نمود.

گیت کنترل تردد سوئینگ به عنوان تجهیزات کنترل تردد سازمانی پیشرفته

دلیل نام گذاری گیت کنترل تردد سوئینگ (سویینگ) به دلیل چرخشی و شناور بودن عملکرد آن است. نحوه عملکرد این دستگاه بدین صورت است که بعد از احراز هویت توسط اکسس کنترل های مانند بارکد خوان و یا حسگر اثر انگشت رله موجود برای بال های سد کننده راه آزاد شده و شخص می تواند وارد شود. پس از آن بلافاصله مسیر عبور فرد بعدی بسته می شود. یکی از بهترین ویژگی های گیت کنترل تردد سویینگ این است که قابلیت برقراری ارتباط با بهترین دستگاه حضور و غیاب اعم از دستگاه کنترل تردد کارتی، اثر انگشت و تشخیص چهره را به سازمان های مختلف می دهد.

تجهیزات کنترل ورود و خروج افراد

گیت کنترل تردد سوئینگ

تجهیزات کنترل تردد افراد

یکی از بهترین تغییراتی که امروزه در علوم و مکان های مختلف رخ داده، طراحی و تولید انواع دستگاه ها و تجهیزات مختلف به منظور استفاده از مکان های مختلف و برای افزایش امنیت است. این موضوع در سازمان های بزرگ که ورود و خروج افراد و پرسنل در زمان مقرر اهمیت دارد، از اهمیت بیشتری برخوردار است. بدین صورت که ابتدا باید نیاز سنجی کرده و بر اساس کاربرد و نیازی که در نظر دارید، بهترین تجهیزات را خریداری و در محل نصب نمایید.

در واقع می توان گفت تجهیزاتی که برای کنترل ورود و خروج پرسنل در سازمان های مختلف استفاده می شود، با توجه به نوع دستگاه و سیستمی که در محل تعبیه می شود، برای هر سازمان متفاوت خواهد بود. منظور از تجهیزات کنترل تردد سازمانی تجهیزاتی است که با استفاده از آن می توان رفت و آمد افراد به یک مکان را کنترل و بررسی کرد. به طور کلی تجهیزات کنترل تردد به شرح زیر است:

 • دوربین
 • نرم افزار پلاک خوان
 • آنتن برد بلند
 • انواع کارت
 • تگ RFID
 • انواع دستگیره دیجیتال
 • کنترلر
 • سنسور (حسگر)
انواع تجهیزات کنترل تردد

تجهیزات کنترل تردد خودرو

علاوه بر این، منظور از تجهیزات کنترل تردد سازمانی، امکان استفاده از ساعت حضور و غیاب متناسب با نیاز سازمان است. به همین منظور می توان گفت که انواع تجهیزات کاربردی برای کنترل تردد کارکنان به شرح زیر است:

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره به عنوان تجهیزات کنترل تردد افراد

یکی از بهترین ویژگی های تجهیزات کنترل تردد سازمانی این است که امکان مطابقت دادن آن با سایر دستگاه های حضور و غیاب و کنترل تردد وجود دارد. به صورتی که می توان متناسب با بودجه و نیازی که دارید، از دستگاه حضور و غیاب مورد نظر همراه با تجهیزات کنترل تردد سازمانی است. یکی از بهترین دستگاه های کاربردی به منظور حضور و غیاب، دستگاه حضور و غیاب چشمی یا تشخیص چهره است.

این نوع سیستم با استفاده از شناسایی تصویر افراد ساعت ورود و خروج را در سیستم ثبت می کند. یکی از بهترین ویژگی های این دستگاه عملکرد و سرعت کار دقیق و سریع آن است. در این دستگاه نیازی به لمس کردن دستگاه نیست؛ به همین دلیل امکان انتقال بیماری های مختلف به سایر کارکنان کاهش می یابد. تکنولوژی دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره بدین صورت است که در آن یک الگو از چهره اصلی پرسنل در آن ثبت شده و سپس زمانی که فرد روبروی آن قرار می گیرد، تصویر آن با الگو مطابقت داده می شود تا هویت آن تایید شود.

دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی 

یکی دیگر از کاربردی ترین دستگاه ها برای بررسی و کنترل تردد افراد در سازمان های مختلف، دستگاه کنترل ورود و خروج اثر انگشتی است. از این نوع دستگاه ها سال هاست در سازمان ها و شرکت های مختلفی استفاده می شود. طراحی و ساخت این دستگاه با استفاده از تکنولوژی بیومتریک طراحی شده است. به همین دلیل علاوه بر این که سرعت و قابلیت دقیقی دارد، قیمت آن در مقایسه با سایر دستگاه های دیگر کم تر و مقرون به صرفه تر است.

اثر انگشت هر فرد دارای خطوط منحصر به فرد خود است که هر کاربر می تواند زمان وارد شدن به یک سازمان، می توانند احراز هویت کنند. بدین صورت که ابتدا اثر انگشت هر فرد روی دستگاه قرار داده شده و الگوی اثر انگشت در سیستم ذخیره شده و سپس زمانی که فرد انگشت خود را روی دستگاه قرار می دهد، با الگوی اصلی مطابقت داده می شود. پس از تایید شدن اثر انگشت، فرد می تواند وارد محل شود.

دستگاه کنترل ورود و خروج اثر انگشتی 

دستگاه کنترل ورود و خروج اثر انگشتی 

سیستم ساعت زنی کارتی 

با خرید و استفاده از سیستم ساعت زنی کارتی، پرسنل می توانند با در دست داشتن یک کارت که مختص خود آن ها است، وارد محل کار شوند. یکی از بهترین ویژگی های این سیستم بدین صورت است که هزینه های تولید و نگهداری آن تا حد زیادی کاهش یافته است. عملکرد این دستگاه بدین صورت است که کارت تردد باید حتما روی سنسور دستگاه حضور غیاب قرار گرفته و هویت فرد تایید یا رد می شود. امکان استفاده از این دستگاه و تجهیزات کنترل تردد افراد به دو صورت مدل تماسی و غیر تماسی وجود دارد. بنابراین زمان خرید و سفارش این دستگاه ابتدا نیاز سنجی کرده و بر اساس بودجه و نیاز سازمان بهترین سیستم ساعت زنی کارتی را خریداری نمایید.

مطلب مرتبط: دستگاه حضور و غیاب کارتی چگونه کار می کند؟

دستگاه کنترل تردد تشخیص کف دست  

دستگاه کنترل تردد تشخیص کف دست، با استفاده از فناوری بیومتریک کار می کند. این دستگاه با مجهز شدن به فناوری بیومتریک و استفاده از فناوری تشخیص خطوط کف دست دارای امنیت بسیار زیادی است. به صورتی که امکان تقلب و جعل کردن تشخیص کف دست برای سازمان ها تقریبا به صفر می رسد. در بدنه این دستگاه یک دوربین تعبیه شده که قابلیت تشخیص و تطبیق دادن و اسکن کف دست هر فرد را دارد. کاربران با قرار دادن کف دست خود روی دوربین، و اسکن آن می توانند وارد محل کار خود شده و ساعت ورود و خروج آن ها ثبت شود. یکی از بهترین ویژگی های این تجهیزات کنترل تردد افراد و این دستگاه سرعت و امنیت بسیار بالای آن است.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

قفل های الکترونیکی / اکسس کنترل 

منظور از اکسس کنترل، سیستم کنترل دستی است که به صورت دستی مشخص می کند که آیا فرد قابلیت و امکان دسترسی به اطلاعات یا وارد شدن به یک محیط را دارند یا خیر؟ در واقع برای فهم راحت تر می توان گفت که وقتی می خواهید وارد مترو شوید، باید یک کارت را به دستگاه معرفی کنید تا درب ورودی برای شما باز شده و شما به اصطلاح احراز هویت شوید. در صورتی که کارت مطابقت و همچنین شارژ داشته باشد، گیت ورود باز می شود و می توانید وارد شوید. در واقع وسیله ای که این کار را انجام می دهد، همان اکسس کنترل است.

برخی تصور می کنند که دستگاه یا سیستم حضور غیاب همان اکسس کنترل است. در صورتی که این دو مورد با یک دیگر تفاوت دارند و می توان آن ها را از یک دیگر متمایز کرد. در واقع، اکسس کنترلی است که دارای نرم افزار حقوق و دستمزد است و می توان با استفاده از آن حقوق کارکنان را محاسبه کرد. قفل های الکترونیکی هر کدام دارای ویژگی ها و مزایای منحصر به فردی هستند و انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

 • قفل اثر انگشتی
 • قفل الکترونیکی
 • قفل تشخیص چهره و دستگیره چشمی دار دیجیتال
 • دستگیره دیجیتال
قفل های الکترونیکی / اکسس کنترل 

قفل های الکترونیکی / اکسس کنترل 

قفل اثر انگشتی 

منظور از قفل اثر انگشتی، سیستمی است که با استفاده از تشخیص اثر انگشت اجازه دسترسی و وارد شدن افراد به محیط را می دهد. در واقع با استفاده از قفل اثر انگشتی می توانید قفل درب هایی که می خواهید آن ها را باز کنید و وارد محیط شوید، با استفاده از شناسه های مختص خود باز کنید. چرا که اثر انگشت هر فرد مانند یک اثر و شناسه بیولوژیک مختص همان فرد است. در واقع به همین دلیل این نوع قفل ها در مقایسه با سایر اکسس ها و قفل های الکترونیکی از امنیت بالایی برخوردار است.

عملکرد قفل اثر انگشتی بدین صورت است که انگشت را باید ابتدا روی سنسور و اسکنر اثر انگشت قرار دهید تا با استفاده از تکنولوژی تعبیه شده در آن، اطلاعات آن اسکن و سپس در آن ذخیره شود. با استفاده از هوش مصنوعی اطلاعات اثر انگشت در سیستم ذخیره شده و زمانی که می خواهید هر بار انگشت خود را برای مطابقت دادن و باز کردن قفل روی سنسور قرار دهید، هوش مصنوعی آن را با الگوی تعبیه شده در آن تطبیق می دهد و مقایسه می کند. پس از تایید شدن قفل باز می شود.

قفل الکترونیکی  

قفل الکترونیکی نوعی از قفل های هوشمند است که با استفاده از جریان الکتریکی کار می کند. یکی از بهترین ویژگی های قفل الکترونیکی این است که به عنوان یک جایگزین عالی برای کلیدها، قفل ها و قفل های سنتی و دستگیره های قبلی شده است. علاوه بر این، از این نوع قفل ها می توان برای افزایش امنیت خودروها نیز استفاده کرد. موتور قفل الکترونیکی با استفاده از پالس الکتریکی کار می کند.

به همین دلیل امکان استفاده از آن با کارت ‌خوان الکترونیکی، سنسور کنترل از راه دور یا صفحه کلید نیز از آن استفاده نمود. قفل الکترونیکی قطعات مختلفی دارد که محرک نامیده می شود. این محرک ‌ها پیچ یا استوانه‌ قفل الکترونیکی را به یک موتور کوچک وصل می کنند. کنترل موتور نیز با استفاده از یک پالس الکتریکی انجام می شود و محرک موتور با استفاده از این پالس الکتریکی قفل را به حرکت در می آورد.

قفل تشخیص چهره و دستگیره چشمی دار دیجیتال  

با گذشت زمان و رشد و پیشرفت تکنولوژی وسایل و تجهیزاتی که باعث افزایش امنیت وسایل و مکان های مختلف می شوند، نیز پیشرفت چشمگیری داشته است. یکی از جدیدترین تکنولوژی هایی که مورد استقبال قرار گرفته، قفل تشخیص چهره و دستگیره چشمی دار دیجیتال است. عملکرد این قفل بدین صورت است که  تشخیص چهره 3 بعدی که بر اساس نور و حالت چهره بصورت آنلاین و لحظه ای صورت می گیرد. در واقع این دستگاه ابتدا برای تمایز قائل شدن بین تصاویر مختلف از یک تصویر به عنوان پس زمینه استفاده می کند.

در مرحله دوم چهره به چندین دسته مختلف تقسیم شده و سپس با توجه به حالت چهره، اندازه تصویر و خصوصیات عکاسی، مانند نور و مقیاس خاکستری تراز و اندازه گیری می شود. هدف از تراز کردن قسمت های مختلف صورت، امکان محلی سازی دقیق ویژگی های صورت هر فرد برای تشخیص بهتر و سریع تر است. در مرحله سوم ویژگی های صورت از جمله چشم ها، بینی، گونه ها، ابروها و … اندازه گیری شده تا قسمت های مختلف آن چهره بررسی شود. در مرحله آخر نیز زمانی که فرد روبروی سیستم قفل تشخیص چهره و دستگیره چشمی دیجیتال قرار می گیرد، اطلاعات آن با استفاده از داده هایی که از قبل در سیستم ثبت شده، مطابقت داده می شود. پس از تایید شدن هویت فرد تایید و وارد می شود.

بیشتر بخوانید: فیس دیتکشن Face Detection چیست؟

قفل الکترونیکی

تجهیزات کنترل تردد افراد / قفل الکترونیکی

دستگیره دیجیتال 

دستگیره دیجیتال با نام دیگر دستگیره هوشمند یا الکترونیکی نیز شناخته می شود. در گذشته از این دستگیره ها در خودروها استفاده می شد؛ اما امروزه از آن ها برای افزایش امنیت مکان های مختلف از جمله ساختمان های مسکونی و تجاری کاربرد دارد. این نوع قفل ها دارای زبانه برای قفل نمودن درب ها هستند که از آن برای قرارگرفتن در چارچوب درب و اتصال امن بین درب و چارچوب استفاده می شود. این زبانه ‌ها با استفاده از حرکت چرخشی کلید یا دستگیره درب در داخل چارچوب درب حرکت می کند و سپس درب باز و بسته می شود. در واقع عملکرد دستگیره دیجیتال بدین صورت است که حرکت زبانه به صورت دیجیتالی و با شناسایی رمز، کارت بدون تماس یا اثر انگشت انجام می شود.

از جمله بهترین ویژگی های دستگیره دیجیتال می توان به امنیت بالا، جلوگیری از گم شدن یا جا گذاشتن کلیدها، و در دسترس بودن تکنولوژی های تولید مشابه و … اشاره کرد. همچنین در صورتی که در منزل نیستید، می توانید از راه دور و با استفاده از سیستم کنترل از راه دور، درب را برای سایر افراد و اعضای منزل و حتی مهمانان باز کنید. یکی از بهترین ویژگی های دستگیره دیجیتال ظاهر زیبا و مدرن آن است که باعث افزایش زیبایی منزل و ورودی آن می شود.

انواع کنترل دسترسی از طریق درب های اتوماتیک  

ایجاد امنیت و آرامش در محیط کار و زندگی از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین منظور امروزه برای ایجاد این ویژگی عموم مردم اقدام به خرید درب های اتوماتیکی می کنند تا بتوانند ترافیک و امنیت محیط را برای سایر افراد حاضر در محل فراهم کنند. درب های اتوماتیک به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارند، می توان از آن ها برای ایجاد عبور و مرور آسان و سریع و افزایش امنیت ساکنین استفاده کرد.

در واقع این نوع درب ها با استفاده از سیستم تشخیص دقیق عبور به راحتی باز می شوند. یکی از بهترین ویژگی های این نوع درب ها این است که می توان بدون دخالت دست ها و بدون نیاز به دست زدن به دستگیره درب، آن را باز و بسته کرد. کنترل دسترسی از طریق درب های اتوماتیک بر اساس کاربرد خاص و منحصر به فردی که دارند، به چندین دسته مختلف زیر تقسیم می شوند:

 • کنترل دسترسی آسانسور
 • درب اتوماتیک
انواع کنترل دسترسی از طریق درب های اتوماتیک  

انواع کنترل دسترسی از طریق درب های اتوماتیک  

کنترل دسترسی آسانسور 

کنترل کردن رفت و آمد با استفاده از آسانسور در آپارتمان ها و مجتمع های بزرگ به یک معضل جدی تبدیل شده است. به همین دلیل مدیران ساختمان ها استفاده از آسانسور در مکان های پر رفت و آمد و به ویژه در دانشگاه ها، خوابگاه ها و … استفاده از آسانسورها را محدود کرده اند. استفاده زیاد از آسانسور تاثیر زیادی در افزایش استهلاک آن و افزایش هزینه های تعمیر و نگهداری دارد. همچنین ممکن است دسترسی سریع و آسان اعضای اصلی مجتمع به آسانسور کار دشوار و زمان بری باشد. به همین دلیل در چنین شرایطی بحث کنترل دسترسی آسانسور وارد عمل می شود.

بر همین اساس صرفا  افرادی که کارت یا تگ یا رمز عبور  دارند می توانند از آسانسور استفاده کنند. برای این کار در داخل کابین آسانسور در کنار کلیدهای طبقات یک دستگاه کنترل دسترسی، که می تواند از چند حالت کارتی، تگ، رمز عبور، اثر انگشت و … استفاده و پشتیبانی می شود، تعبیه می گردد. سپس این دستگاه به سیم ورودی کلیدها متصل می شود. با نصب کردن کنترل دسترسی آسانسور از ورود افراد غیر متفرقه و استفاده نا به جا و غیر ضروری افراد که باعث افزایش استهلاک آسانسور می شود، جلوگیری می گردد.

درب اتوماتیک 

درب اتوماتیک نوعی از درب های الکترونیکی که برای باز و بسته کردن آن نیازی به دخالت و استفاده از دست نیست. بلکه با استفاده از موتور الکترونیکی و برد الکتریکی تعبیه شده روی آن درب را می توان باز و بسته کرد. یکی از بهترین ویژگی درب های اتوماتیک این است که امکان استفاده از آن و باز و بسته کردن درب را برای افرادی که توانایی جسمی کم و ضعیفی برای باز و بسته کردن درب را دارند، فراهم شده است. این درب ها به دو صورت عمودی و افقی طراحی و تولید می شوند.

درب های اتوماتیک شیشه ای به صورت افقی و درب های پارکینگی و حفاظتی به صورت عمودی طراحی و ساخته می شوند. از درب های اتوماتیکی پارکینگی یا حفاظتی برای افزایش امنیت و کنترل تردد مکان های عمومی و بزرگ و محیط های خاص استفاده می شود. در صورتی که از درب های اتوماتیک شیشه ای به دلیل ظاهر زیبا و صرفه جویی در مصرف انرژی که دارند، می توان از آن ها در مکان های شلوغ و پر تردد استفاده کرد.

درب اتوماتیک 

تجهیزات کنترل ورود و خروج افراد / درب اتوماتیک 

انواع گیت های خودرویی برای کنترل تردد خودرو 

یکی از کاربردی ترین انواع گیت ها که از آن برای کنترل تردد و بررسی عبور و مرور خودروها در مکان های خاص از آن استفاده می شود، گیت های خودرویی است. از گیت های خودرویی برای افزایش امنیت در سازمان ها و محیط های خاص به منظور جلوگیری از ورود افراد غیر مجاز، سرقت و سایر مزاحمت‌ ها استفاده می شود. برای تعریف بهتر گیت خودرویی می توان گفت که به ابزارهایی می گویند که از آن برای کنترل و مدیریت تردد در ورودی ساختمان‌ ها و محوطه پارکینگ ‌ها نصب و استفاده می شود. در واقع اهمیت استفاده از گیت های خودرویی برای کنترل تردد خودروها به منظور جلوگیری از ازدحام و بهینه سازی ورود و خروج و افزایش امنیت در فضاها و مکان های عمومی است. انواع گیت های خودرویی برای افزایش امنیت و بر اساس کاربردهای مختلفی که دارند به دو دسته مختلف زیر تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • راهبند خودرویی
 • گیت ضد تروریستی

راهبند خودرویی 

منظور از راهبند خودرویی، میله هایی است که در ورودی پارکینگ ها به منظور جلوگیری از ورود و خروج خودروهای مختلف قرار داده می شود. استفاده از این راهبندها تاثیر زیادی در افزایش نظم و عبور و مرور بهتر خودروها در پارکینگ هایی با جمعیت و ظرفیت کم و متوسط دارد. یکی از بهترین ویژگی های این نوع گیت خودرویی این است که هزینه نصب و خرید و استفاده از آن بسیار کم و مقرون به صرفه است. به همین دلیل از آن می توان در مجتمع های مسکونی و اداری کوچک و با ظرفیت خودروی متوسط استفاده کرد.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

گیت ضد تروریستی

یکی از بهترین انواع گیت های خودرویی که به دلیل امنیت بالا، طرفداران زیادی هم دارد، گیت ضد تروریستی است. این نوع گیت ها مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار و ضربه های خیلی شدید و محکم دارند. به همین دلیل می توان از آن ها برای جلوگیری از ورود  افراد مجاز و حملات ضد تروریستی استفاده کرد. گیت های ضد تروریستی،  آسیب جدی برای خودروی مهاجم وارد کرده و از ورود آن ها به محوطه جلوگیری می کند. گیت های ضد تروریستی به چندین دسته مختلف تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • راهبند ستونی ضد تروریستی
 • راهبند ضد انتحاری نیزه دار
 • راهبند کف خواب
گیت ضد تروریستی

گیت ضد تروریستی

تجهیزات کنترل تردد خودرو چیست؟ 

همان طور که در پاراگراف های بالا هم اشاره شد، ایجاد و افزایش امنیت در مکان های مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است. اما نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد، ابتدا تامین کردن و خرید تجهیزات کنترل تردد سازمانی است. این موضوع در مورد تجهیزات کنترل تردد خودرو و سیستم کنترل تردد خودرو نیز وجود دارد که باید به آن اهمیت دهید. در صورتی که ساختمان یا مجتمع مسکونی، اداری، یا تجاری شما دارای پارکینگ یا محوطه ای برای نگه داری خودروهای مختلف است، باید برای افزایش امنیت خودروها، جلوگیری یا اجازه ورود به افراد مجاز یا جلوگیری از ورود افراد غیر مجاز، تجهیزات کنترل تردد خودرو را خریداری کنید. مهم ترین تجهیزات این مورد، شامل موارد زیر است:

 • دستگاه کنترل تردد یا کارتخوان
 • تجهیزات RFID
 • کارت و تگ RFID
 • آنتن برد بلند
 • دوربین و نرم افزار پلاک خوان
 • راهبند
 • نرم افزار مدیریت پارکینگ
 • پرینتر صدور فیش 

بیشتر بخوانید: انواع دوربین مداربسته اکسیس

نرم افزار مدیریت پارکینگ

نرم افزار و دوربین مدیریت پارکینگ

آنتن برد بلند به عنوان تجهیزات کنترل تردد خودرو

یکی از تجهیزات کنترل تردد کاربردی در کنترل تردد خودروها، تجهیزات کنترل تردد خودرو آنتن برد بلند است. این آنتن یا همان ریدر UHF در ابتدای درب ورودی نصب می شود و معمولا روبروی خودروهایی که وارد می شوند، قرار دارد. سپس آنتن برند بلند، توسط کابل به یک دستگاه اکسس کنترل یا کنترل تردد مخصوص کتترل تردد خودرو متصل می شود. همچنین کارتخوان به استفاده از یک کابل به راهبند مورد نظر یا هر نوع درب اتوماتیکی دیگر که در پاراگراف های بالاتر به آن ها اشاره شد، متصل می شود. زمانی که خودرو به پارکینگ انتن فرکانس تگ ( لیبل) را که معمولا پشت اینه خودرو و روی شیشه چسبانده می شود ، را مشاهده می کند، اطلاعات آن را به کارتخوان منتقل می کند. پس از آن، در صورتی که این کد قبلا به کارتخوان معرفی شده باشد، رله داخل کارتخوان فرمان باز شدن را به راهبند می دهد و مسیر برای وارد شدن خودرو باز می شود.

تگ rfid یا برچسب RFID

تگ rfid یا برچسب RFID نیز جز مهم ترین تجهیزات تجهیزات کنترل تردد سازمانی کاربردی در کنترل تردد خودروها و تجهیزات کنترل تردد خودرو محسوب می شود. هدف از استفاده کردن از لیبل برای اختصاص دادن هویت به خودروها از طریق شناسه تعبیه شده در آن است. تگ RFID دارای یک چیپ الکترونیکی برای ذخیره کردن اطلاعات، یک آنتن برای انتقال اطلاعات، و دریافت سیگنال ها است. بنابراین می توان گفت که تگ rfid یا برچسب RFID با متصل شدن به هر چیزی، امکان رهگیری و پیگیری کردن شناسایی اطلاعات آن را فراهم می کند. این نوع تگ دارای انواع مختلفی است که باید با توجه به نوع نرم افزار تردد و بودجه ای که سازمان در اختیار دارد، بهترین مدل را خریداری کنید.

تگ rfid یا برچسب RFID

تگ rfid یا برچسب RFID

پوز پارکینگ به عنوان تجهیزات کنترل تردد خودرو

بدیهی است که خودروها پس از خارج شدن از پارکینگ های عمومی و برخی از پارکینگ های اختصاصی باید هزینه ای را پرداخت کنند. به همین منظور برای استفاده آسان و سریع تر از دستگاه پرتابل (قابل حمل) جهت محاسبه هزینه پارکینگ هر خودرو به تفکیک زمان ورود و پلاک و گزارش گیری جامع استفاده می شود. یکی از بهترین دستگاه های پوز و پرتابل کاربردی در این زمینه، پوز پارکینگ است که سیستم آن به حساب شتاب بانکی بهره بردار لینک متصل می شود.

بدین صورت که مبلغ با کارت بانکی مشتری پرداخت شده و دیگر نیازی به پرداخت وجه نقد از رانندگان نیست. عملکرد پوز پارکینگ بدین صورت است که مبلغ پس از مدت زمان مشخصی محاسبه شده و به صورت خودکار روی دستگاه نمایش داده می شود. بنابراین فرد برای پرداخت هزینه پارکینگ کافی است که کارت عابر بانک خود را وارد کرده و رمز آن را بزند.

جمع بندی تجهیزات کنترل تردد سازمانی

ایجاد نظم و امنیت دو فاکتور اصلی برای ایجاد امنیت و اطمینان خاطر افرادی است که در آن مکان حضور دارند. خوشبختانه امروزه دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته ای برای ایجاد امنیت و نظم و امکان استفاده از آن ها در مکان های خصوصی و عمومی فراهم شده است. از جمله تجهیزات کاربردی در این زمینه، تجهیزات کنترل تردد سازمان ها، گیت های کنترل تردد، و همچنین تجهیزات کاربردی برای افزایش امنیت و کنترل نظم خودروها است. در این مقاله به معرفی کامل این تجهیزات، کاربرد و انواع آن ها پرداخته شد. با مطالعه این مقاله می توانید با کاربردی ترین تجهیزات کنترل تردد سازمانی افراد در سازمان ها آشنا شوید.

مقالات مرتبط

1 دیدگاه

 1. آیلین آقایی 28 فروردین 1402 در 5:08 ب.ظ

  ما رای ورودی شرکت نیاز به گیت کنترل تردد داریم. از بین تجهیزات کنترل تردد اشاره شده در این مقاله کدوم مورد مناسب ادارات هست؟ سازمان ما حدود 250 نفر پرسنل داره

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

حضور و غیاب و رضایت شغلی copy

تاثیرات مثبت استفاده از سیستم حضور غیاب بر رضایت شغلی کارکنان

افزایش بهره وری و کاهش هزینه

سیستم‌ حضور غیاب: کلید افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه ‌ها

مدیریت تردد شرکت های بزرگ2

تکنیک‌ های مدیریت تردد کارکنان شرکت‌ های بزرگ در جهان

تاثیر حضور پرسنل بر عملکرد شرکت

حضور غیاب پرسنل چه تاثیری برعملکرد شرکت دارد؟ 

حضور و غیاب سازمان های بزرگ copy

بهترین نرم‌افزار حضور غیاب برای سازمان های بزرگ

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته؛ لوازم جانبی مورد نیاز جهت نصب دوربین 

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس و انواع آن

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس axis و انواع آن

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته و انتقال تصویر)

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مداربسته و انتقال تصویر)

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا (حضور و غیاب دانشجویی)

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

همه چیز درباره مرخصی حج واجب

همه چیز درباره مرخصی حج واجب

ویژگی های کابل دوربین مدار بسته مناسب چیست؟ معرفی انواع کابل دوربین مداربسته

ویژگی های کابل دوربین مدار بسته مناسب چیست؟ معرفی انواع کابل دوربین مداربسته

منظور از جمعه کاری چیست؟ | نحوه محاسبه جمعه کاری در قانون کار

منظور از جمعه کاری چیست؟ | نحوه محاسبه جمعه کاری در قانون کار