اتوماسیون تردد خودرو...

اتوماسیون تردد خودرو کسرا؛ نرم افزار کنترل تردد خودرو

نرم افزار مدیریت و کنترل تردد خودرو کسرا

مدیریت خودروهای ترددکننده به سازمان و نفراتی که از طریق این خودروها به سازمان تردد می‌نمایند از اهمیت بسیار زیادی برای حراست سازمان‌ها برخوردار می‌باشد. همچنین دریافت اطلاعات سخت‌افزاری مرتبط با خودرو شامل RFID یا پلاک‌خوان و ارائه انواع گزارش‌های ترکیبی نرم‌افزار با داده‌های سخت‌افزاری این سامانه‌ را به سامانه‌ای حساس برای حراست تبدیل نموده است.. کسرا با توجه به این نیاز و در کنار سامانه‌های اتوماسیون ورود و خروج کالا و سیستم کنترل تردد ارباب رجوع خود، اتوماسیون تردد خودرو را ارائه نموده است.

اتوماسیون تردد خودرو
نرم افزار تردد خودرو کسرا

ویژگی های نرم افزار تردد خودرو کسرا

 • تعریف انواع خودروهای شخصی و سازمانی
 • تخصیص خودروها شخصی و سازمانی به پرسنل یا واحد سازمانی
 • انتخاب گروهی درب‌ها جهت اعمال محدودیت‌های گروهی خودرویی
 • تعریف محدودیت‌های گروهی خودرویی در بازه تاریخی زماندار
 • تعریف محدودیت گروهی خودرویی به شکل تواتری با امکان لحاظ نمودن تعطیلات رسمی
 • ثبت درخواست تردد خودرو از درب‌های مورد نظر با امکان مشخص نمودن نفرات همراه
 • مشاهده درخواست‌های عبور خودرویی هر درب برای نگهبانان معرفی شده روی آن درب

مزیت های سیستم تردد خودرو کسرا

 • ثبت نفرات تردد کننده با هر خودرو توسط نگهبانی
 • ثبت زمان عبور و مرور هر خودرو توسط نگهبان
 • تعریف لیست سیاه تاریخ‌دار خودروهایی که مجاز به تردد به سازمان نیستند
 • ثبت زمان عبور و مرور هر خودرو با استفاده از rfid به صورت خودکار
 • دسترسی ثبت زمان عبور خودرو خارج از زمان جاری برای مدیران حراست و انتظامات 
 • ثبت نفرات همراه خودرو توسط نگهبان
 • عدم امکان ثبت عبور و مرور برای خودروهای غیر مجاز در یک بازه زمانی
 • گزارش سابقه عبور و مرور خودرو در یک بازه زمانی
 • گزارش سابقه تردد پرسنل در یک بازه زمانی
 • گزارش آماری تردد‌های انجام شده خودروها در یک روز به تفکیک ورود و خروج
 • گزارش ترددهای ثبت شده دستی با با فناوری RFID در یک بازه زمانی خاص
 • گزارش پلاک‌های قرائت شده توسط سامانه پلاک خوان در یک بازه زمانی خاص
سیستم تردد خودرو
اتوماسیون درخواست خودرو

اتوماسیون تردد خودرو

پرسنل هر مجموعه جهت استفاده از خدمات پشتیبانی سازمان، از جمله خودروهای سازمانی نیازمند محلی برای ارائه درخواست خود جهت انجام ماموریت های درون سازمانی یا برون سازمانی هستند. اتوماسیون درخواست خودرو شرکت مهندسی کسرا فرایندهای سازمانی برای در اختیار قرادادن خودرو مشخص را در بازه زمانی مشخص برای درخواست کنندگان را فراهم می آورد.

خودروها چه به صورت استیجاری یا چه به صورت سازمانی میتوانند در این سامانه ثبت اطلاعات شوند و سپس محل های تردد مجاز آنها مشخص و سپس از طریق سامانه مذکور بر اساس قوانین و قواعد مشخص شده در اختیار پرسنل شرکت قرار گیرند. فرم های مربوط به این درخواست ها توسط مدیر سیستم طراحی و بر اساس ایین نامه و قوانین داخلی هر سازمان به گردش در می آیند.

پرسنل با پر کردن فرم های مربوط به ماموریت خود درخواست خودرو خود را نیز ثبت می کنند و مسئول مربوطه در قسمت پشتیبانی یا نقلیه سازمانی درخواست ها را بررسی و بر اساس برنامه ریزی انجام شده خودرو را در اختیار فرد درخواست دهنده قرار می دهد. در نهایت با ثبت ترددهای مربوط به خودرو میزان عملکرد خوردو به وسیله گزارشات سیستمی در اختیار مدیران مربوط قرار می گیرد.

روشهای مختلفی برای مدیریت تردد خوردوها با استفاده از نرم افزارها و سخت افزارهای خاص این کار انجام می گیرد که خودرو بتواند با ثبت تردد به وسیله سخت افزار مشخص شده میزان ساعت کارکرد یا عملکرد را در اتوماسیون ثبت نماید و صورت وضعیت مربوط به هر خودرو بصورت ماهانه یا دوره ای صادر شود.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

اتوماسیون مدیریت پارکینگ

رعایت و ایجاد نظم همواره در مکان های مختلف به ویژه در مکان هایی که لازم است خودروها تردد و رفت و آمد داشته باشند، حائز اهمیت است. این موضوع سبب می شود که رانندگان و مالکان خودرو نیز به منظور حفظ ایمنی خودروی خود و همچنین رعایت و ایجاد نظم و انضباط از سیستم ها و اتوماسیون های مدیریت پارکینگ استفاده کنند. در واقع می توان گفت یکی از مهم ترین اقداماتی که مدیریت ساختمان های مسکونی و اداری و تجاری در قدم اول باید به آن توجه داشته باشد، ایجاد و برقراری امنیت از طریق کنترل تردد خودرو و افراد مجاز و غیر مجاز به آن محوطه است. یکی از بهترین ابزار و راه کارهایی که امروزه برای ورود و دسترسی به نظارت تردد خودروها از آن می توان استفاده کرد، اتوماسیون مدیریت پارکینگ است. در واقع هدف اصلی استفاده از سیستم و اتوماسیون مدیریت پارکینگ، کنترل عبور و مرور وسایل نقلیه به مکان های خاص مانند پارکینگ است. بدین صورت که می توان با استفاده از این اتوماسیون می توان به صورت اختصاصی مشخص کرد که چه وسایلی، چه افرادی، و در چه زمان هایی اجازه تردد و استفاده از مکان پارکینگ را دارند؟ اهمیت اصلی استفاده از اتوماسیون پارکینگ به این دلیل است که تاثیر ویژه ای در جلوگیری از بروز خطرات و حوادث مختلف در پارکینگ و سایر محل های عبور و مرور می شود. در ادامه این مقاله به طور کامل تر با اتوماسیون پارکینگ، اهمیت استفاده از آن، و تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی این سیستم آشنا خواهید شد.

راهکار کنترل تردد خودرویی کسرا

همان طور که می دانید و در قسمت بالا هم ذکر شد، استفاده از سیستم ها و اتوماسیون های کنترل تردد می توان تا حد زیادی علاوه بر ایجاد نظم، می توان از بروز بسیاری از حوادث نیز جلوگیری کرد. به همین منظور بسیاری از شرکت های معتبر و فعال به منظور ایجاد رفاه در مکان های خاص و پر تردد نرم افزارها و سیستم هایی تخصصی راه اندازی کرده اند. در این زمینه شرکت کسرا نیز با تکیه بر دانش و تکنولوژی های روز دنیا، نرم افزار مدیریت و کنترل تردد کسرا را طراحی و ارائه کرد. عملکرد این نرم افزار به منظور ایجاد بستری در زمینه ارائه اتوماسیون مدیریت پارکینگ بدین صورت است که اطلاعات سخت افزاری خودرو از جمله     RFID  یا پلاک‌ خوان را دریافت کرده و سپس آن را با اطللاعات نرم افزاری خود مطابقت می دهد. یکی از بهترین ویژگی های این نرم افزار کنترل تردد خودرو این است که می توان انواع خودروهای شخصی و سازمانی را در سیستم نرم افزاری آن ذخیره و درج کرد. همچنین در صورت لزوم و نیاز می توان محدودیت های گروهی خودرویی را برای آن سیستم اتوماسیون پارکینگ اعمال و تعریف نمود. در برخی موارد نیز که ایجاد و برقراری امنیت در سازمان ها و شرکت ها اهمیت دارد، امکان ثبت درخواست تردد خودرو از درب‌های مورد نظر با امکان مشخص نمودن نفرات همراه نیز فراهم شده است. 

راهکار کنترل تردد خودرویی کسرا
اتوماسیون کنترل تردد خودرو ابزار هوشمند ثبت ورود وخروج پارکینگ

اتوماسیون کنترل تردد خودرو ابزار هوشمند ثبت ورود وخروج پارکینگ

یکی از مشکلات رایجی که در شهرهای بزرگ عموم مردم، نیروی راهنمایی و رانندگی و به ویژه مدیریت پارکینگ های خصوصی و دولتی با آن روبرو هستند، عدم توانایی در سازماندهی کردن خودروها به منظور پارک کردن در مکان ها و معابر مختلف است. بدین صورت که در صورت عدم مدیریت صحیح این مکان ها و پارک کردن خودروها در پارکینگ، ممکن است مالکان خودرو و رانندگان و حتی مدیر و نگهبان پارکینگ نیز انرژی و زمان زیادی را باید صرف کند. به همین دلیل یکی از بهترین راه کارهایی که در این شرایط پیشنهاد و توصیه می شود، استفاده از اتوماسیون کنترل تردد خودرو است که به عنوان ابزاری هوشمند برای ثبت و کنترل ورود و خروج پارکینگ محسوب می شود . چون همان طور که می دانید امروزه پارکینگ به عنوان یکی از بهترین و مهم ترین ابزارها برای مدیریت شهری محسوب می شود. اما به منظور ایجاد نظم و مدیریت بهتر کنترل و تردد خودروها استفاده از اتوماسیون مدیریت پارکینگ کاملا ضروری و لازم است. سیستم اتوماسیون پارکینگ خودرو دارای یک نرم افزار تخصصی برای مدیریت پارکینگ و یک سیستم سخت‌ افزاری برای شناسایی توسط فرکانس‌ هایی رادیویی است. بدین صورت که در این سیستم اتوماسیون پارکینگ، یک شناسه هوشمند (Tag) روی شیشه جلوی خودرو نصب شده و آنتن های ورودی و خروجی نیز در محل ورودی پارکینگ نیز نصب و درج می شود. با مجهز شدن خودروها به این tag (شناسه هوشمند) و آنتن در درب پارکینگ، مدیر پارکینگ می تواند به صورت اتوماتیک و حتی بدون نیاز به نگهبان یا نیروی حضوری، خودروهایی که وارد یا از پارکینگ خارج می شوند، را کنترل می کند. سیستم هوشمند سازی پارکینگ به صورتی طراحی شده که خودروهای مجاز و غیر مجاز را شناسایی کرده و با توجه به قوانین آن محل (پارکینگ سازمان یا شرکت)، به صورت اتوماتیک اجازه ورود و خروج خودروها را صادر و مشخص می کند. در واقع اساس کار اتوماسیون کنترل تردد پارکینگ بدین صورت است که با میدان مغناطیسی و امواج رادیویی کار می کند. بنابراین دیگر نیازی به دیده شدن پلاک خودرو یا صرف زمان برای یادداشت کردن آن توسط نیروی پارکینگ نیست. چون عملکرد اتوماسیون کنترل هوشمند پارکینگ بدین صورت است که سیستم تگ خوان به هر خودروی مجاز یک تگ، کار یا برچسب اختصاصی، اختصاص داده می‌ شود. همچنین این کد اختصاصی تگ به مرکز کنترل معرفی می شود تا خودروهای مجاز اجازه ورود و پارک کردن در پارکینگ را داشته باشند.

تجهیزات مورد نیاز جهت راه اندازی سیستم کنترل هوشمند پارکینگ

همان طور که می دانید برای راه اندازی و امکان استفاده از هر گونه سیستم یا اتوماسیون های نرم افزاری لازم است که از تجهیزات سخت افزاری تخصصی نیز استفاده شود. این موضوع در مورد راه اندازی سیستم کنترل هوشمند پارکینگ نیز صدق می کند. بنابراین می توان گفت که از جمله تجهیزات مورد نیاز و ضروری برای راه اندازی و امکان استفاده از اتوماسیون کنترل تردد پارکینگ و سیستم کنترل هوشمند پارکینگ، می توان موارد زیر را نام برد:

دو عدد آنتن برد بلند (ریدر برد بلند) RFID

یکی از تجهیزات مهم برای راه اندازی سیستم کنترل هوشمند پارکینگ، آنتن های برد بلند است که با استفاده از فرکانس رادیویی RFID کار می کند. این آنتن ها در ابتدای درب ورودی پارکینگ ها نصب می شود و می تواند اطلاعات سخت افزاری خودروها را مشاهده و نظارت کند. در واقع روند کار بدین صورت است که سیستم راهبند خودرویی و سایر تجهیزات کنترل تردد خودرو، پلاک خودرو یا سایر اطلاعات دیگر آن را بررسی و مشاهده کرده و سپس در صورت تطابق داشتن با اطلاعات ذخیره شدن در سیستم نرم افزاری اجازه ورود به آن ها داده می شود.

دو عدد آنتن برد بلند (ریدر برد بلند) RFID
یک عدد مرکز کنترل یا مرکز داده

یک عدد مرکز کنترل یا مرکز داده

مرکز کنترل و نظارت بر تردد خودروها در پارکینگ که با نام اتوماسیون پارکینگ هم شناخته می شود، باید اطلاعات افراد و خودروهای مجازی که اجازه ورود به محل را دارند، در خود ذخیره کند. سپس زمانی که خودروها قصد ورود به محوطه پارکینگ را دارند، اجازه ورود به آن ها داده شود. یکی از بهترین ویژگی های این سیستم با مجهز شدن به تجهیزات دقیق این است که در صورت نزدیک شدن خودرو به آنتن تعبیه شده در درب پارکینگ، حتی از فاصله 5 تا 8 متری نیز پلاک خودروهای مجاز را مشاهده و شناسایی می کند. سپس در صورت تایید شدن توسط سیستم نرم افزاری، اجازه ورود به خودروها به صورت اتوماتیک داده می شود. همچنین در صورتی که تگ (برچسب) را روی خودرویی وجود نداشته باشد، آن خودرو پشت سیستم راهبند و آنتن RFID باقی می ماند و اجازه ورود نخواهد داشت. علاوه بر این، یکی از بهترین ویژگی های دیگر سیستم کنترل هوشمند پارکینگ این است که با قابلیت متصل شدن به نرم افزار مورد نظر، قابلیت کنترل و گزارش گرفتن از تردد خودروها نیز دارد. این کار به منظور افزایش امنیت پارکینگ ها و تردد خودروهای مجاز و سایر نفراتی که در خودروها هستند، انجام می شود. در صورت نیاز نیز می توان تصاویر ورود و خروج خودروها را به صورت هوشمند ثبت کرد و در مواقع ضروری آن را بازیابی کرد و موارد مشکوک را به مدیر مجموعه یا سازمان اطلاع داد.

سیستم ثبت ورود و خروج خودرو

یکی از بهترین راه کارهای استفاده از سیستم ثبت ورود و خروج خودرو، استفاده از فناوری RFID است. در واقع برای تعریف دقیق تر سیستم ثبت ورود و خروج خودرو می توان گفت که سیستمی است که ورود و خروج خودروها را ثبت و در سیستم نرم افزاری مورد نظر درج می کند. علاوه بر این، این سیستم علاوه بر این، قابلیت مجوز و اجازه دادن به خودروهایی که قصد ورود و خروج را دارند، نیز به خودروهای مجاز می دهد. دستگاه ثبت ورود و خروج خودرو به صورتی طراحی شده که می توان از آن در پارکینگ ها، گیت ورود و خروج در گمرک، و سایر محل هایی که نیاز است به نوعی ورود و خروج خودروها با استفاده از نرم افزار خودرو کنترل و نظارت شود، استفاده کرد. با این وجود حتی پارکینگ های عمومی که به امنیت خودروهای مجاز اهمیت زیادی می دهند و همچنین بودجه کافی در دسترس دارند، می توانند از سیستم و دستگاه ثبت ورود و خروج خودرو استفاده کنند.

سیستم ثبت ورود و خروج خودرو
تجهیزات RFID

تجهیزات RFID

یکی از مهم ترین تجهیزات کاربردی و ضروری برای راه اندازی و استفاده از سیستم اتوماسیون پارکینگ، تهیه کردن تجهیزات RFID است. تکنولوژی RFID یکی از کاربردی ترین روش ‌های دسترسی آسان و سریع در سیستم‌ های کنترل تردد از جمله کنترل تردد هوشمند پارکینگ است که عملکرد ساده ای دارد. این سیستم دارای کارت خوان یا تگ خوان است می تواند یک Reader است که به کارت خوان RFID مجهز شده است. زمان وارد شدن خودرو به پارکینگ مجهز شده به اتوماسیون کنترل تردد پارکینگ، برچسب یا کارت آن، توسط Reader یا دستگاه کنترل تردد خوانده می شود. سپس در صورت احراز هویت شدن مسیر وارد شدن به محوطه پارکینگ برای آن ها باز می شود. 

نرم افزار پلاک خوان

همان طور که در پاراگراف های بالاتر نیز ذکر شد، یکی از مهم ترین تجهیزات اتوماسیون پارکینگ، نرم افزار پلاک خوان است که به عنوان مغز متفکر آن محسوب می شود. این سیستم به کمک نرم افزار تعبیه شده در آن، همه چیز را زیر نظر دارد. این نرم افزار، از طریق شناسایی کردن و سپس بررسی نمودن پلاک وسایل نقلیه، قابلیت کنترل کردن آن ها را دارد. بدین صورت که تصویر پلاک خودروها را با استفاده از دوربین پلاک خوان اسکن کرده و سپس به نرم افزار تطابقت داده شده به آن ارسال می کند. پس از آن نیز اطلاعات درج شده در نرم افزار آن را با یک دیگر مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. در صورت تایید شدن پلاک، یک سیگنال برای باز شدن مسیر به راه بند آن ارسال می کند.  

نرم افزار پلاک خوان
نرم افزار تردد خودرو

نرم افزار تردد خودرو

نرم افزار تردد خودرو نیز به عنوان یکی از مهم ترین اجزای اتوماسیون کنترل هوشمند پارکینگ محسوب می شود. کلیه تجهیزات مورد استفاده در اتوماسیون پارکینگ از جمله دستگاه کنترل تردد، راه‌ بند، کارت خوان و ... توسط این نرم افزار کنترل و مشاهده می شود. علاوه بر این، در صورتی که نیاز به ایجاد تنظیمات جدید و خاصی در نرم افزار تردد خودرو باشد، می توان با استفاده از این نرم افزار این تنظیمات جدید را روی آن اعمال کرد. از جمله بهترین مزایا و قابلیت های نرم افزار تردد خودرو می توان موارد زیر را نام برد:

 1. مدیریت تجهیزات اتوماسیون کنترل هوشمند پارکینگ
 2. قابلیت مدیریت ورود و خروج خودروها 
 3. قابلیت ثبت اطلاعات خودرو (پلاک، شماره کارت (tag یا برچسب)، تصویر خودرو)
 4. قابلیت ثبت مشخصات مالک خودرو
 5. قابلیت تطبیق دادن همزمان دو روش شناسایی مانند کارت و پلاک
 6. امکان فعال‌ کردن سیستم هشدار در صورت مشاهده کردن یک پلاک یا کارت (با شماره شناسایی خاص)
 7. امکان تعیین محدودیت بر اساس تعداد ورود و خروج هر وسیله نقلیه در پارکینگ مورد نظر 

راهبند خودرویی

یکی از تجهیزات ضروری دیگر که زمان راه اندازی کردن اتوماسیون پارکینگ لازم است که تهیه شود، راهبند خودرویی می باشد. راهبند خودرو یک وسیله یا دستگاه است که به دلایل مختلفی که یک سازمان یا اداره مورد نظر، از عبور و ورود و خروج خودروها جلوگیری می کند. برای تعریف دقیق تر راهبند خودرویی پارکینگ می توان گفت که در ورودی پارکینگ ها از آن استفاده شود. هدف از استفاده از راهبند خودرویی کاهش سرعت خودروها، کنترل ترافیک و بررسی ورود و خروج خودروها است.

راهبند خودرویی

مزایای استفاده از اتوماسیون پارکینگ 

تا این قسمت از مقاله با یکی از کاربردی ترین تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای بهبود وضعیت مدیریت خودروها در پارکینگ آشنا شدید. برای استفاده و راه اندازی اتوماسیون پارکینگ لازم است که از نرم افزاری تخصصی به همراه تجهیزات خاص همان استفاده شود. بنابراین می توان گفت که استفاده از اتوماسیون پارکینگ مزایای مختلفی دارد که به شرح زیر است:

 1. نیاز به نیروی انسانی یا به طور کامل حذف می شود یا تعداد نیروی کار لازم برای کنترل تردد خودرو کاهش می یابد. 
 2. اشتباهات ناشی از به کارگیری و استخدام نیروی انسانی کاهش می یابد. 
 3. میزان هزینه ها به دلیل حذف شدن یا کاهش یافتن نیروی کار، کاهش می یابد. 
 4. استفاده از اتوماسیون پارکینگ سرعت عمل بسیار بیشتری در مقایسه با سیستم های سنتی مدیریت پارکینگ دارد. 
 5.  ترافیک ورودی به پارکینگ تا حد زیادی کاهش می یابد.
 6. باعث کاهش اتلاف وقت خودروهای ورودی می شود. 
 7. امکان  یکپارچه سازی کردن اتوماسیون پارکینگ با انواع سیستم‌ ها از جمله سیستم حضور غیاب در صورت لزوم و نیاز وجود دارد.
 8.  اطلاعات ورود و خروج پارکینگ در یک بانک اطلاعاتی امن، ثبت و ذخیره سازی شده و در صورت لزوم می توان از آن گزارش گیری کرد. 
 9. امکان به سرقت رفتن خودروهای پارک شده در پارکینگ کاهش می یابد.

جمع بندی

یکی از ضروری ترین تجهیزاتی که برای بهبود و افزایش امنیت ورودی پارکینگ های تجاری، اداری، و مسکونی لازم است که استفاده شود، سیستم اتوماسیون پارکینگ است. در این مقاله به طور کامل با سیستم اتوماسیون پارکینگ، مزایا، و اهمیت استفاده از آن در سازمان ها و اداراتی که به کارگیری و ایجاد امنیت در آن ضروری است، آشنا شدید. با مطالعه این مقاله می توانید با قابلیت های مختلف اتوماسیون کنترل تردد پارکینگ، تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی آن، و همچنین نحوه عملکرد آن آشنا خواهید شد.