معرفی انواع راهبند خودرویی و گیت ورود و خروج خودرو

انواع راهبند خودرویی

راهبند وسیله کاربردی در کنترل تردد و رفت و آمد خودروها در مکان‌های پرتردد است. وجود این قبیل از وسایل با جلوگیری از عبور خودروهای مشکوک نقش بسیار مهمی را در حفظ امنیت یک مکان ایفا می‌کنند. به همین دلیل امروزه به طور گسترده‌ای در مسیر ورودی‌ها نصب می‌شوند.

برای کنترل عبور و مرور خودروهای یک مکان (کارخانه، مجتمع مسکونی، ساختمان‌های اداری، ساختمان‌های تجاری و … ) از وسایل مختلفی استفاده می‌شود که راهبند خودرویی در کنار نرم افزار پلاک خوان را می‌توان از کاربردی‌ترین ملزومات در این زمینه به حساب آورد. راهبند با حرکت خود به صورت خودکار موجب عبور خودرو در ورودی مکان می‌گردد. این که راهبند خودرو چیست و به چند نوع تقسیم می‌گردد موضوعی است که در این مطلب قصد داریم بیشتر در مورد آن صحبت نماییم. لطفا تا انتها با ما همراه شوید.

راهبند خودرو چیست و انواع راهبند خودرویی چگونه کار می کند؟

امروزه برای بالا بردن امنیت یک مکان و به منظور کنترل رفت و آمد خودروها از وسایل و سیستم‌های مختلفی همچون راهبند خودرو، سیستم کنترل تردد خودرو، سیستم پلاک خوان و دوربین پلاک خوان استفاده می‌شود. راهبند خودرویی که تحت عنوان راهبند پارکینگ نیز شهرت دارد، در مسیر ورودی ساختمان قرار می‌گیرد تا سرعت و همچنین رفت آمد خودروها را به شکل موثری کنترل نماید. راهبند در واقع از یک میله ساخته شده که به صورت الکتروماتیک یا هیدرولیک حرکت می‌کند و به خودروها اجازه ورود وخروج می‌دهد.

راهبند خودرو بر اساس ساختار، عملکرد، شکل ظاهری و … به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که هر کدام خصوصیات مختص به خود را دارند و برای موارد خاصی به عنوان جزوی از سیستم حراست و انتظامات سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه این مطلب به معرفی پرکاربردترین انواع راهبند خودرویی خواهیم پرداخت.

راهبند خودرویی کارتی

یکی از پرکاربردترین انواع راهبندهای خودرویی، نوع کارتی است. این راهبند پارکینگ که در زیر مجموعه سیستم کنترل تردد، سسیتم‌های امنیتی و همچنین حفاظتی قرار دارد نقش بسیار مهمی را در بالا بردن ضریب ایمنی یک مکان ایفا می‌کند. این نوع از راهبند همان طور که از نامش بر می‌آید فرمان باز و بسته نمودن اهرم یا تیغه را از طریق ثبت کارت صادر می‌کند. برای این که این راهبند بتواند از طریق ثبت کارت عملیات تردد خودرویی را انجام دهد و به نوعی معتبر بودن آن را مورد تایید قرار دهد باید به دستگاه کارتخوان وصل شود.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" indicates required fields

راهبند خودرو دستی

از ساده‌ترین انواع راهبند پارکینگ می‌توان اشاره‌ای به نوع دستی نمود. در واقع یکی از پرکاربردترین انواع راهبندهای موجود است. راهبند دستی بر روی یک پایه به صورت افقی قرار گرفته و با فاصله مشخصی از زمین فرایند تردد خودروها را انجام می‌دهد. راهبند دستی همان طور که از نام آن بر می‌آید برای کنترل عبور و مرور وسایل نقلیه نیاز به نیروی انسانی دارد. که این امر سرعت تردد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هزینه نصب پایین و همچنین روش کار آسان از مهمترین مزایای استفاده از راهبند دستی به حساب می‌آید.

راهبند خودرو چیست راهبند دستی

راهبند خودرو چیست راهبند دستی

 

راهبند خودرو برقی

از دیگر راهبندهای پرکاربرد در پارکینگ‌های عمومی و خصوصی، معابر شهری، ساختمان‌های تجاری، اداری و مسکونی راهبند برقی است. راهبند برقی که تحت عنوان اتوماتیک نیز شهرت دارد از یک بوم یا همان میله تشکیل شده و به صورت اتومات رفت و آمد وسایل نقلیه را کنترل می‌کند. این بوم به یک پایه متصل شده است و دارای گیربکس‌های قفل کننده، موتور AC و پیستون می‌باشد. این راهبند با کمک ریموت کنترل به صورت اتومات فرایند باز و بسته شدن بوم و در نتیجه کنترل رفت و آمد را انجام می‌دهد. از مهمترین مزیت این راهبند می‌توان اشاره‌ای به استهلاک پایین، صرفه جویی در زمان، نیروی کار پایین و همچنین امنیت بالا نمود.

راهبند خودرویی هیدرولیک

راهبند هیدرولیک مانند سایر راهبندهایی که معرفی نمودیم وظیفه کنترل تردد و عبور و مرور خودروها را بر عهده دارد. اما با این حال دارای تفاوت‌های عمده‌ای نیز می‌باشد. در این راهبند سیستم محرک دارای یک موتور الکتریکی است که با استفاده از روغن‌های هیدرولیک عملیات تردد خودروها را انجام می‌دهد. در این راهبند زمانی که موتور روشن می‌شود پمپ روغن به سمت بالا حرکت می‌کند و روغن وارد سیلندر می‌گردد و از این طریق اهرم به حرکت درمی‌آید. این نوع از راهنبدها از موتوری الکتریکی بهره می‌برند و ترددی نامحدود دارند. به همین دلیل بیشتر در مکان‌های پرترددی همچون پارکینگ‌های عمومی و مجتمع‌های تجاری بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" indicates required fields

راهبند خودرویی دفنی

راهبند دفنی یا راهبند کف خواب، از خاص‌ترین انواع راهبند خودرویی به حساب می‌آید که بیشتر به منظور کنترل ورود و خروج در مسیرهای خاص و حساس مورد استفاده قرار می‌گیرد. راهبند دفنی جزء راهبندهای ضد انتحاری می‌باشد و به دلیل شکل و ساختار منحصر به فردی که دارد در گذرگاه‌ها، مسیرها،گیت‌های تردد و در مکان‌های حساس به منظور جلوگیری از حملات تروریستی نصب و راه اندازی می‌شود. بدین ترتیب هدف از طراحی این نوع از راهبندها تامین امنیت و همچنین حفاظت از جان انسان‌ها در مسیر و مکان‌های پرخطر است. راهبند کف خواب در انواع هیدرولیکی، دستی و هیدرولیکی دستی موجود می‌باشد. برخورداری از فناوری میکروکنترل، فشار هیدرولیک بسیار پیشرفته، نمایشگر کنترلر (LED یا LCD ) و سیستم کنترل از راه دور از مهمترین ویژگی راهبند خودرویی دفنی است.

راهبند خودرو دفنی

راهبند خودرو دفنی

راهبند خودرو ستونی یا گیت ورود و خروج خودرو ستونی

راهبند ستونی یا بولارد نوعی دیگر از راهبند خودرویی است که به صورت یک ستون مستحکم فولای از زمین بالا آمده و در ورودی مکان‌ها، تردد و رفت و آمد خودروها را کنترل می‌کند. به دو صورت اتوماتیک و دستی موجود است. قیمت راهبند خودرویی اتوماتیک در مقایسه با نوع دستی گرانتر می‌باشد. چرا که اپراتور بدون کمترین دردسر و زحمت تنها با لمس نمودن دکمه ریموت فرایند باز و بسته شدن را انجام می‌دهد. این نوع از راهبند به دلیل جنس مستحکمی که دارد به راحتی شکسته نمی‌شود و در مقابل رفت و آمد وسایل نقلیه بسیار مقاوم می‌باشد.

راهبند خودرویی میله‌ای

راهبند میله‌ای که تحت عناوین راهبند پارکینگی، راهبند تلسکوپی، گیت میله‌ای و راهبند بازویی نیز شهرت دارد، از رایج‌ترین و پرکاربردترین انواع راهبند خودرویی شمرده می‌شود و در اتوماسیون کنترل تردد مراجعین و ارباب رجوع کاربرد بسیاری دارد. این نوع از راهبند در واقع میله‌ای است که بر روی یک پایه یا دکل قرار گرفته است. متناسب با دهانه ورودی می‌توان طول میله را انتخاب نمود. نصب آسان و هزینه پایینی دارد اما در مقابل ضربه به راحتی می‌شکند و یا کج می‌شود.

راهبند خودرویی میله ای

راهبند خودرویی میله ای

راهبند خودرو یا گیت ورود و خروج خودرو چگونه کار می‌کند؟

عملکرد راهبند خودرو بسته به نوع و ساختاری که دارند متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال بین راهبند میله‌ای با راهبند ستونی از نظر ساختاری تفاوت‌های عمده‌ای وجود دارد از این رو نحوه کار کردن آن‌ها نیز فرق می‌کند. در راهبند میله‌ای در حالت عادی به صورت افقی دهانه ورودی را گرفته اما وقتی اپراتور بخواهد اجازه عبور و مرور را بدهد با فشار دادن دکمه مخصوص به صورت عمودی بلند می‌شود. اما در راهبند ستونی، در حالت عادی ستون‌ها به صورت عمودی قرار گرفته‌اند و به محض اجازه عبور، به درون زمین می‌روند.

اما به طور کلی امروزه اکثر راهبندها حالتی اتومات دارند و به صورت هوشمند عمل می‌کنند و کارکرد آن‌ها نیز به یک شیوه انجام می‌گیرد. سیستم‌ تگ خوان، سیستم پلاک خوان و … از جمله موارد هوشمندی هستند که استفاده از آن‌ها در مکان‌های پرتردد نقش بسیار موثری را در کنترل عبور و مرور و مدیریت و ایمنی ایفا می‌کنند.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" indicates required fields

موارد استفاده از راهبند خودرویی

همان طور که اشاره نمودیم راهبند وسیله کاربردی در کنترل تردد و رفت و آمد خودروها در مکان‌های پرتردد است. وجود این قبیل از وسایل با جلوگیری از عبور خودروهای مشکوک نقش بسیار مهمی را در حفظ امنیت یک مکان ایفا می‌کنند. به همین دلیل امروزه به طور گسترده‌ای در مسیر ورودی‌ها نصب می‌شوند. از موارد استفاده از راهبند خودرویی در کنار نرم افزار کنترل تردد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ورودی پارکینگ‌های عمومی و خصوصی
 • ورودی بیمارستان‌ها
 • ورودی ساختمان‌های تجاری و اداری
 • ورودی مجتمع‌های مسکونی
 • ورودی کارخانجات
 • ورودی مراکز نظامی
 • و سایر مکان‌های حساس
قیمت راهبند خودرو بستگی به چه عواملی دارد؟

قیمت راهبند خودرو بستگی به چه عواملی دارد؟

قیمت راهبند خودرو یا گیت ورود و خروج خودرو بستگی به چه عواملی دارد؟

قیمت راهبند خودرو به عوامل و فاکتورهای متعددی بستگی دارد که از مهمترین آن‌ها می‌توان اشاره‌ای به برند سازنده راهبند، جنس راهبند، نوع راهبند (ستونی، تلسکوپی، دفنی و …)، وزن راهبند، طول راهبند، دستی یا اتوماتیک بودن راهبند، هیدرولیکی یا الکترونیکی بودن راهبند و … بستگی دارد. به همین دلیل این وسیله با قیمت‌های متنوعی به بازار عرضه می‌گردد. قیمت برندهای خارجی نسبت به برندهای داخلی به دلیل نوسانات قیمت ارز گرانتر می‌باشند.

کلام پایانی در مورد راهبند خودرویی

بالا بردن ضریب ایمنی اماکن اعم از مسکونی، تجاری، اداری و نظامی از مهمترین مواردی است که همه افراد جامعه در پی تلاش برای دستیابی به آن می‌باشند. تا از این طریق بتوانند برای زندگی خود آسایش و آرامش به ارمغان بیاورند. راهبند خودرویی یکی از مهمترین تجهیزاتی است که نقش بسیار مهمی را در ایجاد امنیت، آسایش و رفاه محل زندگی افراد ایفا می‌کند. راهبند خودرویی پارکینگ پارکینگ وسیله‌ای است که رفت و آمد خودروها را کنترل می‌کند از این رو وجود آن برای بسیاری از اماکن ضروری می‌باشد. این وسیله امنیتی در انوع مختلفی موجود است که در این مطلب ما به معرفی مهمترین و پرکاربردترین آن‌ها پرداختیم.

مقالات مرتبط

1 دیدگاه

 1. علی شهریور 29, 1402 در 6:39 ب.ظ

  باسلام
  ممنون از مقاله خوبتون.کاربردی بود

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته؛ لوازم جانبی مورد نیاز جهت نصب دوربین 

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس و انواع آن

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس axis و انواع آن

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته و انتقال تصویر)

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مداربسته و انتقال تصویر)

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

ویژگی های کابل دوربین مدار بسته مناسب چیست؟ معرفی انواع کابل دوربین مداربسته

ویژگی های کابل دوربین مدار بسته مناسب چیست؟ معرفی انواع کابل دوربین مداربسته

سیستم انبارداری راهکاری هوشمند برای مدیریت انبار

سیستم انبارداری راهکاری هوشمند برای مدیریت انبار

فیس دیتکشن Face Detection چیست و در کجاها کاربرد دارد؟

فیس دیتکشن Face Detection چیست و در کجاها کاربرد دارد؟

وب کیوسک چیست؟ معرفی انواع وب کیوسک و کاربرد وب کیوسک

وب کیوسک چیست؟ معرفی انواع وب کیوسک و کاربرد وب کیوسک

ریدر برد بلند uhf یا آنتن برد بلند uhf چیست؟

ریدر برد بلند uhf یا آنتن برد بلند uhf چیست؟

دستگاه گشت و نگهبانی چیست؟

دستگاه گشت و نگهبانی چیست؟

معرفی دستگاه حضور و غیاب zkteco

معرفی دستگاه حضور و غیاب Zkteco

علت از بین رفتن اثر انگشت و عدم تشخیص اثر انگشت در دستگاه اثر انگشت

علت از بین رفتن اثر انگشت و عدم تشخیص اثر انگشت

شب کاری در قانون کار

شیفت شب یا شب کاری در قانون کار چیست؟