لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته؛ لوازم جانبی مورد نیاز جهت نصب دوربین 
دیجیتال مارکتینگ کسرا

دوربین مداربسته برای تصویربرداری و ضبط تصاویر و ویدیو‌ها استفاده می‌شود. در مکان‌های مختلفی می‌توان این دوربین‌ها را نصب نمود. دوربین‌های مداربسته مدل مختلفی دارند به همین دلیل لوازم آن‌ها متفاوت است. مانند تجهیزات دوربین مداربسته بیسیم و تجهیزات دوربین مداربسته آی پی، در این مقاله انواع تجهیزات دوربین مداربسته را شرح داده‌ایم.

حلقه اصلی سیستم نظارت تصویری، دوربین مداربسته است و در ارائه تصاویر نقش اصلی را ایفا می‌نماید. دوربین مداربسته در مدل زیادی تولید می‌شود که در ساخت آن‌ها از تکنولوژی‌ مختلفی استفاده شده است و به دلیل اهمیت چشمگیری که دارند در مکان‌های مختلفی مانند ساختمان‌های مسکونی، مراکز اداری و تجاری استفاده می‌شوند. دوربین‌های مداربسته از لنز خود سیگنال‌های دریافتی را به دستگاه ذخیره‌سازی از طریق کابل انتقال می‌دهند. برای راه‌اندازی دوربین مداربسته به یک سری لوازم جانبی مانند کابل و منبع تغذیه  نیاز است. تمام تجهیزات دوربین مداربسته برای نصب و راه‌اندازی دوربین مداربسته لازم و ضروری هستند. در این مقاله به بررسی انواع تجهیزات دوربین مداربسته پرداخته‌ایم‌.

فهرست عناوین مقاله

تجهیزات دوربین مداربسته چیست؟ 

متعلقات و تجهیزات جانبی دوربین مداربسته در کنار دوربین باعث تکمیل شدن این مجموعه نظارتی امنیتی می‌شوند. سیستم امنیتی نظارتی دوربین مداربسته از بخش‌ مختلفی تشکیل شده است. دوربین مدار بسته بخشی از این سیستم امنیتی است که در معرض دید است و بخش‌های دیگری داخل دوربین مداربسته وجود دارد که رویت نمی‌شوند‌. دوربین مداربسته با تجهیزات کامل برای کارکرد صحیح دوربین لازم و ضروری هستند‌. همان طور که همه شما می‌دانید دوربین‌های مداربسته فیلم‌برداری و ارسال تصاویر را انجام می‌دهند و از لوازم مختلفی تشکیل شده‌اند. از برخی تجهیزات لازم برای دوربین مداربسته می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره نمود:

بالون تصویر آنالوگ 

یکی از لوازم جانبی دوربین مداربسته آنالوگ، بالون تصویر آنالوگ است تا مسافت مشخصی را با استفاده از کابل کواکسیال تصویر بتوان ارسال نمود. اگر فاصله دوربین از نقطه‌ای که تصویر باید به آن جا ارسال شود، زیاد باشد در این مسافت تخریب سیگنال آنالوگ اتفاق می‌افتد به همین دلیل از بالون تصویر استفاده خواهد شد. بالن تصویر آنالوگ دستگاه کوچکی است که باعث تقویت مسیر عبوری سیگنال آنالوگ می‌شود تا کابل تصویر در متراژ زیاد دچار مشکل نشود. 

کابل برق 

برای این که از آداپتور به دوربین انرژی انتقال پیدا کند به کابل برق نیاز است. از کابل برق دو رشته برای این کار استفاده می‌شود.

کابل کواکسیال Coaxial cable

از کابل کواکسیال برای انتقال تصویر آنالوگی که دوربین آن را ارسال می‌کند، استفاده می‌شود. دور مغزی مسی این نوع کابل با یک زره بافته شده پوشانده شده است. این کابل که به آن فیش آنتن هم می‌گویند به دوربین متصل می‌شود و باعث فراهم شدن بستر ارسال تصاویر خواهد شد. 

تجهیزات دوربین مداربسته چیست؟ 

تجهیزات دوربین مداربسته چیست؟ 

دستگاه DVR

این دستگاه تمام سیگنال‌های ارسالی از دوربین‌های آنالوگ را دریافت می‌کند‌. این دستگاه مخفف Digital Video Recorder این است. این دستگاه سیگنال‌های تصویر را به وسیله کابل‌های کواکسیال که به آن متصل شده‌اند را دریافت می‌کند.

کابل شبکه

کابل شبکه یک بستر ارتباطی برای انتقال تصاویر دوربین مداربسته است و می‌تواند به راحتی سیگنال دیجیتال حاوی تصاویر ارسال دوربین تحت شبکه را انتقال داد. در نتیجه یکی از تجهیزات دوربین مداربسته تحت شبکه است.

دستگاه Ethernet Extender

تا فاصله 100 متر کابل شبکه Twisted Pair سیگنال‌ها را می‌تواند، انتقال دهد. در زمانی که بیشتر از 100 متر مسافت انتقال اطلاعات روی کابل شبکه باشد از دستگاه Ethernet Extender  برای جلوگیری از تخریب  و تعضیف سیگنال استفاده می‌شود‌. با استفاده از این دستگاه سیگنال روی کابل شبکه را می‌توان تقویت نمود تا در فاصله بیشتر از 100 متر سیگنال‌ها ارسال شوند.

دستگاه NVR

این دستگاه سیگنال تمامی دوربین‌های تحت شبکه را دریافت و آن‌ها را ذخیره، مدیریت و نمایش می‌کند و نیازی نیست تمامی دوربین‌های تحت شبکه را به آن‌ها به طور مستقیم متصل نمود. این دستگاه ورودی RJ-45 دارد.

معرفی انواع تجهیزات دوربین مداربسته 

تا این جا متوجه شده‌اید که تجهیزات دوربین مداربسته چیست؟ حال می‌خواهیم لیست تجهیزات دوربین مداربسته را برای شما عزیزان شرح دهیم.

دستگاه ضبط تصویر دوربین یا دستگاه ذخیره سازی دوربین

همان طور که همه شما می‌دانید دوربین‌های مداربسته ویدئو و تصاویر را ثبت می‌کنند و برای ذخیره و نگهداری آن‌ها به تجهیزات خاصی نیاز دارند. دستگاه ذخیره‌ساز برای نصب دوربین مداربسته از مهم‌ترین تجهیزات است‌. این دستگاه کوچک از دوربین مداربسته سیگنال‌های مربوطه را دریافت می‌کند و آن‌ها را تبدیل به فایل‌های دیجیتالی می‌نماید. در نهایت در هارد دیسک فایل‌ها به صورت ویدئو یا تصویر ذخیره می‌شوند‌. دستگاه ضبط دوربین مداربسته تحت شبکه و دستگاه ضبط دوربین مداربسته آنالوگ به ترتیب شامل دستگاه‌های NVR و دستگاه‌های DVR می‌شوند.

کابل دوربین مداربسته / کابل bnc و کابل ‌ip یا شبکه dvr، nvr

از انواع مختلف کابل برق و کابل تصویر برای نصب دوربین مداربسته استفاده می‌شود. بسته به این که دوربین مداربسته از نوع تحت شبکه است یا از نوع آنالوگ کابل‌های استفاده در آن‌ها متفاوت است. در دستگاه‌های مختلف برای اتصال کابل‌های کواکسیال از کابل bnc استفاده می‌شود که یک رابط بسیار رایج مخابراتی آنالوگ است. یکی از تجهیزات دوربین مداربسته آنالوگ فیش bns است. این فیش‌ها به دلیل اتصال خیلی خوب و نوع قفل‌شدن برای دوربین‌های مداربسته بسیار مناسب و ایده‌آل هستند. برای اتصال کابل RG59  در دوربین‌های مداربسته مرسوم از فیش bns  استفاده می‌شود. در شبکه‌های کامپیوتری برای اتصال تجهیزات مختلف از کابل شبکه‌ای ip استفاده می‌گردد. برای انتقال اطلاعات از زوج‌های به هم تابیده در کابل‌های شبکه از کابل ip استفاده می‌شود. این نوع کابل‌ها با هدف کاهش تاثیر نویز بر روی سیگنال عبوری‌ از کابل استفاده می‌شوند. 

هارد دیسک 

هاردهای معمولی برای کامپیوترهای شخصی مناسب هستند؛ ولی هارد دیسک برای دوربین‌های مداربسته استفاده می‌شود. دوربین مداربسته به دلیل این که همیشه روشن است باید حافظه ذخیره‌سازی آن‌ زیاد باشد. دوربین‌های مداربسته تحت شبکه با کمترین فشرده‌سازی و به صورت دیجیتال، تولید و ارسال تصاویر را انجام می‌دهند. به همین دلیل نسبت دوربین‌های مداربسته آنالوگ به فضای ذخیره‌سازی بیشتری نیاز دارند‌. بنابراین یکی از تجهیزات دوربین مداربسته تحت شبکه و دوربین آنالوگ هارد دیسک است.

سوئیچ و مودم 

دوربین مداربسته به وسیله سوئیچ شبکه یا روتر به یک سیستم NVR متصل می‌شود و در برخی از موارد به طور مستقیم به سیستم  NVR متصل خواهد شد. همچنین از مودم برای اتصال دستگاه ذخیره‌ساز به اینترنت و اتصال دوربین وایرلس استفاده می‌شود‌. برای دوربین مداربسته و اتصال به اینترنت از بهترین مودم استفاده می‌شود تا بتوان همه چیز را در هر زمانی از شبانه روز کنترل کرد و در هر لحظه تصاویر زنده محل کار یا منزل خود را مشاهده نماید.

بیشتر بخوانید: معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

سوئیچ و مودم دوربین مداربسته

سوئیچ و مودم دوربین مداربسته

آداپتور (منبع تغذیه) یکی از تجهیزات لوازم دوربین مداربسته 

به برق 12 ولت برای راه‌اندازی دوربین‌های مداربسته نیاز است. آداپتورهای معمول برای تبدیل برق 220 ولت شهری به 12 ولت استفاده می‌شوند که با پکیج دوربین‌ها ارائه خواهند شد.  در این جا به این نکته توجه کنید که به پریز به طور مستقیم نباید آداپتور را متصل کنید. بهتر است از محافظ برقی استفاده نمایید تا مانع نوسان برق شود. 

فیش و اتصالات دوربین مداربسته

فیشو اتصالات دوربین مداربسته انواع مختلفی دارند. فیش BNC یکی از این اتصالات است که کانکتور کوچکی دارد و برای کابل کواکسیال مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای متصل کردن کابل تصویر به دوربین و دستگاه DVR  استفاده می‌شود. فیش Av به صورت آنالوگ برای انتقال تصویر و صدا مورد استفاده قرار می‌گیرد. فیش آداپتوری یا DC برای متصل کردن سیم برق به دوربین استفاده می‌گردد. هنگامی که کابل شبکه CAT6 یا CAT5 را به دستگاه ضبط NVR  و دوربین مداربسته IP بخواهید، متصل کنید باید از سوکت شبکه استفاده شود‌. 

میکروفون مخصوص دوربین مداربسته 

در برخی از مدل‌های دوربین مداربسته از میکروفون داخلی و در برخی دیگر از مدل‌ها از میکروفون خارجی استفاده می‌شود. بنابراین میکروفون یکی از تجهیزات نصب دوربین مداربسته است و در اشکال مختلفی مانند جعبه‌ای، سوزنی و گلفی وجود دارد و اتصال آن به صورت جداگانه به دوربین مداربسته انجام می‌شود. 

لنز دوربین مداربسته 

همان‌طور که همه شما می‌دانید برای تشکیل تصویر از جسم روی پرده باید بازتاب نور تشکیل شود. به عنوان نمونه برای دیدن جسم، روی شبکیه چشم باید نور انعکاسی از جسم متمرکز شود. انجام این کار در دوربین مداربسته توسط لنز انجام می‌شود. سیگنال‌های نوری را لنز جمع‌آوری و روی سنسور متمرکز می‌نماید تا تصویر تشکیل شود. یک یا چند عدسی در هر لنز وجود دارد که پرتوهای نوری به کمک آن‌ها متمرکز خواهد شد. 

نمایشگر یا مانیتور دوربین مداربسته 

برای این که تصاویر دوربین‌های مداربسته را بتوان مشاهده نمود به یک صفحه نمایشگر نیاز داریم. به دستگاه NVR  نمایشگر مستقیم متصل می‌شود تا بتوان تصاویر موردنظر را نمایش داد. رزولوشن تصویر، تعداد دوربین‌های مداربسته و فاصله مانیتور از بیننده از عواملی هستند که در انتخاب مانیتور یا نمایشگر می‌توانند، تاثیرگذار باشند.

رک دوربین مداربسته 

استفاده از رک دوربین مداربسته اختیاری است و برای استفاده از آن هیچ ضرورتی وجود ندارد. محفظه‌ای مستطیلی شکل که دستگاه ذخیره‌ساز، سوئیچ و دیگر لوازم جانبی دوربین مداربسته داخل آن قرار می‌گیرد را رک دوربین می‌گویند.‌ در واقع رک مانع از آسیب دیدن لوازم جانبی دوربین مداربسته می‌شود. رک‌‌ها چندین طبقه افقی دارند و از ابعاد مختلفی برخوردار هستند. رک‌های 19 اینچ رایج‌ترین رک‌های هستند که در دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می‌گیرند‌. رک دیواری در اندازه 4 تا 12 یونیت و با عمق 45 یا 60 سانتی‌متر ساخته شده است و برای پیچ‌شدن به دیوار استفاده می‌شود. رک دیوار معمولا شیشه است و به صورت افقی باز خواهد شد. رک ایستاده در عمق 60، 80 و 100 سانتی‌متری و در اندازه 16 تا 47 یونیت ساخته شده و روی زمین قرار می‌گیرد. این نوع رک از جلو یک درب دارد؛ ولی درب‌های پشتی و کناری آن باز خواهند شد.

سرور دوربین مداربسته 

استفاده از سرور دوربین مداربسته اختیاری است و در مراکز اداری به جای NVR مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع سرو، یک کامپیوتر با توان پردازشی و ظرفیت بالا است که تصاویر و ویدئوهای دوربین در آن ذخیره و نگهداری می‌شوند و به دیگر رایانه‌ها می‌توان اطلاعات دوربین را ارسال نمود. 

پروژکتور یا نورفکن مادون قرمز 

نورافکن یا پروژکتور مادون قرمز نوعی پروژکتور است که تولید امواج نوری مادون قرمز را انجام می‌دهد. اگر دوربین LED مادون قرمز نداشته باشد و به دید در شب نیاز باشد باید از پروژکتوری مادون قرمز استفاده نمود. علاوه بر این اگر دوربین مداربسته شما در شب برد دید کافی نداشته باشد یا در تصویر فضایی تاریک ایجاد می‌شود با استفاده از پروژکتورهای مادون قرمز این ضعف را می‌توان رفع نمود.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

معرفی انواع تجهیزات دوربین مداربسته 

معرفی انواع تجهیزات دوربین مداربسته

سایر تجهیزات دوربین مداربسته تحت شبکه 

تجهیزات تمام دوربین‌های مداربسته تقریبا شبیه به هم هستند که در قسمت‌های قبلا آن‌ها را برای شما بیان کرده‌ایم. در این جا سایر تجهیزات دوربین مداربسته تحت شبکه را قصد داریم برای شما عزیزان شرح دهیم.

تجهیزات مناسب POE

فناوری پی او ای مخفف Power over Ethernet  است که در کابل‌های شبکه این امکان را فراهم می‌کند که جریان الکتریکی هم بتواند در حین انتقال دیتا بر روی کابل شبکه حرکت کند. که این باعث شده دوربین‌ها و دیگر تجهیزات از این طریق تغذیه شوند و انتقال اطلاعات آن‌ها انجام گردد. از مزیت‌های این فناوری بر روی دوربین‌های مداربسته می‌توان به صرفه‌جویی در هزینه‌های بسترسازی، سهولت در نصب و انعطاف‌پذیری و کارایی بهتر و بیشتر اشاره نمود. 

استریپر کابل شبکه و کواکسیال 

استریپر کابل شبکه و کواکسیال برای قطع و لخت کردن همه کابل‌های تلفن و کابل‌های شبکه استفاده می‌شود و از طول عمر بالایی برخوردار است؛ چون از آلیاژ خوبی ساخته شده است. 

آچار پرس زن سوکت شبکه

آچار سوکت‌زن، ابزاری است که کابل‌های شبکه یا تلفن را به وسیله آن می‌توان به سوکت متصل نمود. این ابزار به انبردست شبیه است‌. آچارهای سوکت‌زن انواع مختلفی دارند. برخی از این آچارها برای سوکت زدن کابل‌های rj12 و کابل‌های rj11 و برخی دیگر فقط برای متصل نمودن سوکت‌های rj45 کاربرد دارند. 

قیمت انواع تجهیزات دوربین مداربسته 

قیمت تجهیزات دوربین مداربسته بسته به نوع تجهیزات ( تجهیزات ایمنی دوربین مداربسته، تجهیزات لازم و تجهیزات جانبی)، نوع برند، کیفیت و شرایط بازار متفاوت است. برای اطلاع از لیست قیمت تجهیزات دوربین مداربسته می‌توانید به سایت‌های فروش که به فروش این نوع محصولات مشغول هستند، مراجعه کنید. در هنگام خرید تجهیزات دوربین مداربسته باید به نوع دوربین مداربسته توجه نمایید؛ چون برخی از تجهیزات ممکن است برای برخی از دوربین‌های مداربسته کاربردی نداشته باشند‌. 

مراکز خرید و فروش تجهیزات دوربین مداربسته 

خرید عمده تجهیزات دوربین مداربسته را با قیمت درب کارخانه می‌توانید از مراکز خرید و فروش تجهیزات دوربین‌ مداربسته انجام دهید. فروش تجهیزات دوربین مداربسته شیراز از این مراکز به صورت آنلاین انجام می‌شود. فروش تجهیزات دوربین مداربسته اصفهان از طریق مراکز خرید و فروش این نوع محصولات به صورت آنلاین و حضوری انجام می‌شود. 

شرکت تجهیزات دوربین مداربسته مانند شرکت تجهیزات دوربین مداربسته تبریز انواع تجهیزات سیستم‌های نظارت تصویر را به صورت آنلاین عرضه می‌کنند تا تمام مشتریان از سراسر کشور بتوانند، خرید خود را انجام دهند. تجهیزات دوربین مداربسته در شیراز و بهترین تجهیزات دوربین مداربسته خرید پر رونقی دارند و این به دلیل کیفیت بالای آن‌ها است.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

سوالات متداول پیرامون تجهیزات مدار بسته

1_ به طور کلی تجهیزات دوربین مداربسته شامل چه مواردی می‌شوند؟

هارد دیسک، دستگاه ضبط تصویر دوربین، کابل شبکه، میکروفون، نمایشگر ( مانیتور)، لنز دوربین مداربسته، رک دوربین مداربسته، پروژکتور ( نورافکن مادون قرمز) و سرور دوربین مداربسته از تجهیزات دوربین مداربسته محسوب می‌شوند.

2_ برای ذخیره تصویر و ویدیوهای ضبط شده در دوربین مداربسته از چه تجهیزاتی استفاده می‌شود؟

برای این که تصاویر و اطلاعات داخل دوربین مداربسته ضبط شوند از هارد دیسک استفاده می‌شود.

سوالات متداول پیرامون تجهیزات مدار بسته

سوالات متداول پیرامون تجهیزات مدار بسته

جمع بندی 

دوربین مداربسته برای تصویربرداری و ضبط تصاویر و ویدیو‌ها استفاده می‌شود. در مکان‌های مختلفی می‌توان این دوربین‌ها را نصب نمود. دوربین‌های مداربسته مدل مختلفی دارند به همین دلیل لوازم آن‌ها متفاوت است. مانند تجهیزات دوربین مداربسته بیسیم و تجهیزات دوربین مداربسته آی پی، در این مقاله انواع تجهیزات دوربین مداربسته را شرح داده‌ایم.

لیست دسته بندی های مرتبط:

مقالات مرتبط

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته؛ لوازم جانبی مورد نیاز جهت نصب دوربین 

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس و انواع آن

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس axis و انواع آن

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته و انتقال تصویر)

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مداربسته و انتقال تصویر)

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

ویژگی های کابل دوربین مدار بسته مناسب چیست؟ معرفی انواع کابل دوربین مداربسته

ویژگی های کابل دوربین مدار بسته مناسب چیست؟ معرفی انواع کابل دوربین مداربسته

سیستم انبارداری راهکاری هوشمند برای مدیریت انبار

سیستم انبارداری راهکاری هوشمند برای مدیریت انبار

فیس دیتکشن Face Detection چیست و در کجاها کاربرد دارد؟

فیس دیتکشن Face Detection چیست و در کجاها کاربرد دارد؟

وب کیوسک چیست؟ معرفی انواع وب کیوسک و کاربرد وب کیوسک

وب کیوسک چیست؟ معرفی انواع وب کیوسک و کاربرد وب کیوسک

ریدر برد بلند uhf یا آنتن برد بلند uhf چیست؟

ریدر برد بلند uhf یا آنتن برد بلند uhf چیست؟

دستگاه گشت و نگهبانی چیست؟

دستگاه گشت و نگهبانی چیست؟

معرفی دستگاه حضور و غیاب zkteco

معرفی دستگاه حضور و غیاب Zkteco

علت از بین رفتن اثر انگشت و عدم تشخیص اثر انگشت در دستگاه اثر انگشت

علت از بین رفتن اثر انگشت و عدم تشخیص اثر انگشت

شب کاری در قانون کار

شیفت شب یا شب کاری در قانون کار چیست؟