معرفی گیت تردد سه شاخه ای، گیت تردد سه میله ای یا گیت تردد سه اهرمی

گیت تردد سه میله ای کسرا

گیت تردد سه شاخه از پرکاربردترین انواع گیت تردد به شمار می رود. این نوع گیت تردد در مراکز صنعتی، کارخانه ها، دانشگاه ها، فروشگاه ها و... مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین می توان از گیت سه میله ای یا اهرمی در مکان هایی که عبور افراد مشروط به ارائه بلیط، کارت تردد یا رمزعبوراست، استفاده کرد.

گیت کنترل تردد، یک سیستم کنترلی از جنس مانع فیزیکی است که برای کنترل تردد در مسیرهای ورودی و خروجی نصب می شود. انواع گیت تردد به منظور کنترل تردد افراد، حفظ امنیت، شمارش افراد و محدود کردن دسترسی به مکان های ممنوعه طراحی شده اند. گیت کنترل تردد قابلیت ادغام با انواع دستگاه های حضور و غیاب را دارند. از گیت ها برای کنترل تردد در بسیاری از مکان ها از جمله ادارات، فروشگاه ها، کارخانه ها ، باشگاه ورزشی…‌ استفاده می شود. یکی از پرکاربردترین انواع گیت، گیت تردد سه میله ای یا سه اهرمی نام دارد که به آن گیت تردد سه پره ای یا سه شاخه ای هم گفته می شود. در این مقاله به بررسی نحوه عملکرد و مزایا و معایب این مدل گیت تردد خواهیم پرداخت. 

گیت تردد سه شاخه، اهرمی یا میله ای چیست؟

گیت تردد سه میله ای (Tripod Turnstile Gate) یا گیت تردد سه پره ای، از ساده ترین و قدیمی ترین انواع گیت های تردد به حساب می ‌آید. این گیت مکانیزم بسیار ساده ای دارد و به صورت دستی یا الکترومکانیک باز و بسته می شود. در این نوع گیت، سه میله به محور متحرک بدنه اتصال دارند. این گیت تردد به ساعت حضور و غیاب وصل است و دستور باز و بسته شدن را از دستگاه دریافت می کند. زمانیکه هویت فرد از طریق دستگاه حضور و غیاب تایید شد، دستگاه اجازه باز شدن قفل گیت را صادر می کند، بدین ترتیب تنها با یک فشار کوچک دست یا بدن، گیت میله ای هول محور متحرک می چرخد و فرد می ‌تواند از گیت عبور کند. البته در گیت های اهرمی الکترومکانیک گیت بدون نیاز به نیروی اضافه و به صورت مکانیکی باز می شود. بدنه گیت تردد سه اهرمی معمولا از جنس ورق فولادی با رنگ پودری الکترواستاتیک، استیل استنلس یا ترکیبی از این دو ساخته شده است. ساختار مقاوم، نصب آسان و عملکرد ساده از ویژگی های بارز این گیت تردد است.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" indicates required fields

نحوه عملکرد گیت تردد سه پره ای چگونه است؟

نحوه عملکرد گیت تردد سه شاخه بسیار ساده است. در این گیت، سه شاخه میله حول یک محور عمودی قرار گرفته اند. گیت به طور هوشمند با دستگاه حضور و غیاب در ارتباط است و دستور آزاد یا مسدود شدن گیت توسط دستگاه صادر خواهد شد. اطلاعات پرسنل و افراد مجاز به عبور از گیت در دستگاه حضور و غیاب هوشمند ثبت شده است؛ به محض اینکه هویت فرد توسط دستگاه حضور و غیاب تایید شد؛ دستگاه اجازه باز شدن گیت را صادر می کند. در برخی از انواع گیت تردد سه میله ای، گیت به طور مکانیکی باز می شود و فرد می تواند بدون وارد کردن هیچ گونه فشاری به بدنه گیت، به راحتی از آن عبور کند.

گیت تردد سه شاخه، اهرمی یا میله ای چیست؟

گیت تردد سه شاخه، اهرمی یا میله ای چیست؟

در برخی دیگر از گیت های سه شاخه ای فرد باید فشار کوچکی به بدنه گیت اعمال کند تا گیت بچرخد و فرد بتواند از آن عبور کند. زمانیکه گیت با دستور دستگاه کنترل تردد باز می شود، شاخه های بالایی تحت زاویه 120 درجه  می چرخند تا فرد به راحتی از گیت عبور کند. بسته به تنظیمات صورت گرفته، مدت زمان باز ماندن گیت میله ای می تواند از پنج تا بیست ثانیه باشد. پس از گذشت این مدت زمان، گیت به صورت خودکار بسته می شود. به طور کلی در رابطه با عملکرد این گیت تردد می توان گفت وضعیت گیت بر اساس دستور صادره از سیستم کنترل تردد در سه حالت زیر قرار می گیرد.

سیگنال قفل: اگر بر اساس تشخیص دستگاه کنترل تردد، فرد مجاز به عبور از گیت نباشد سیگنال قفل صادر و در نتیجه گیت بسته می ماند.

سیگنال آزاد: اگر هویت فرد توسط دستگاه کنترل تردد، تایید شود سیگنال باز شدن گیت صادر و گیت آزاد می شود.

عدم صدور دستور الکترونیکی: در مواردی که گیت میله ای توسط دستگاه مکانیکی کنترل نشود، فرد می تواند با فشار اهرم گیت از آن عبور کند. این گیت ها معمولا در فروشگاه ها و اماکن عمومی و برای کنترل ترافیک ورودی و خروجی استفاده می شوند.

نحوه عملکرد گیت تردد سه پره ای چگونه است؟

نحوه عملکرد گیت تردد سه پره ای چگونه است؟

موارد استفاده و کاربرد گیت کنترل ورود و خروج میله ای در چه مکان های است؟

گیت تردد سه شاخه از پرکاربردترین انواع گیت تردد به شمار می رود. این نوع گیت تردد در مراکز صنعتی، کارخانه ها، دانشگاه ها، فروشگاه ها و… مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین می توان از گیت سه میله ای یا اهرمی در مکان هایی که عبور افراد مشروط به ارائه بلیط، کارت تردد یا رمزعبوراست، استفاده کرد. برخی از مکان هایی که در آن از گیت تردد سه میله ای استفاده می شود عبارتند از:

گیت تردد سه اهرمی در ایستگاه‌ های مترو و راه ‌آهن

در مکان هایی مانند راه آهن، ایستگاه مترو و ایستگاه اتوبوس که بسیار شلوغ هستند، مدیریت تردد و کنترل بلیط به صورت سنتی بسیار دشوار است. در این مکان ها از گیت های تردد هوشمند از جمله گیت میله ای برای جلوگیری از هرج و مرج و مدیریت تردد استفاده می شود.

گیت تردد KLT 313

دستگاه گیت تردد کسرا

KLT 313

گیت تردد میله ای KLT 313

گیت میله ای در فروشگاه ها و مراکز تجاری

معمولا در فروشگاه های بزرگ و ساختمان های تجاری برای کنترل تردد و جلوگیری از ازدحام جمعیت از گیت تردد سه میله ای استفاده می شود.

گیت تردد سه شاخه در ساختمان های اداری و مسکونی  

گیت سه شاخه ای یا اهرمی به دلیل عملکرد سریع و نصب آسان، در بسیاری از ادارات برای حضور و غیاب آنلاین مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین این گیت ها در ساختمان های مسکونی برای تامین امنیت و محدود کردن دسترسی افراد ناشناس مورد استفاده قرار می گیرند.

گیت تردد سه شاخه در ساختمان های اداری و مسکونی  

گیت تردد سه شاخه در ساختمان های اداری و مسکونی  

گیت تردد میله ای در شهر بازی، سینما و کتابخانه

در مکان هایی مانند شهر بازی، سینما و… برای نظم بخشی به تردد افراد و مدیریت بلیط از گیت تردد سه اهرمی استفاده می شود. هم چنین در کتابخانه دانشگاه ها از این گیت ها برای تایید عضویت افراد در کتابخانه و کنترل عبور و مرور استفاده می شود.  

گیت تردد سه میله ای در باشگاه ورزشی

یکی دیگر از مکان هایی که از گیت میله ای برای جلوگیری از ازدحام جمعیت و کنترل تردد افراد  استفاده می شود، باشگاه ورزشی است. به دلیل ظاهر مناسب و نصب و کاربرد آسان این نوع گیت، دراکثر باشگاه های ورزشی از گیت اهرمی یا میله ای استفاده می شود.

گیت تردد KLT 303e

گیت تردد کسرا

KLT 303e

گیت تردد میله ای KLT 303e

مهم ترین مزایای گیت تردد میله ای

گیت تردد سه میله ای به دلیل کاربرد آسان، نصب سریع و امکان اتصال هوشمند به انواع دستگاه حضور و غیاب کارتی، تشخیص چهره، اثر انگشت و… از پر کاربردترین انواع گیت است. برخی از مزایای اصلی این نوع گیت عبارتند از :

 • گیت سه شاخه قابلیت تنظیم برای عبور یک طرفه و دو طرفه را دارد.
 • می توان این مدل گیت را به گونه ای تنظیم کرد که در زمان قطع برق در وضعیت قفل با آزاد قرار بگیرد.
 • گیت سه میله ای امواج و تششعات مضر از خود ساطع نمی کند.
 • امکان افزودن چند گیت تردد سه میله ای به یک دستگاه حضور و غیاب وجود دارد.
 • قیمت این نوع گیت نسبت به بسیاری دیگر از انواع گیت تردد ارزان تر است.
 • نصب این گیت نیازی به تجهیزات خاصی ندارد و نگهداری از آن آسان است.
 • فرایند تعمیر این گیت آسان است. هم چنین هزینه تعمیر گیت های میله ای به نسبتا سایر انواع گیت پایین تر است.
 • این گیت در مقابل رطوبت، گرد و غبار و عوامل محیطی سازگار است.
 • عملکرد این گیت تردد را می توان از سمت چپ و یا از سمت راست تعیین کرد.
مهم ترین مزایای گیت تردد میله ای

مهم ترین مزایای گیت تردد میله ای

معایب گیت تردد سه میله ای

در کنار تمام مزایا گفته شده برای گیت تردد سه اهرمی، می توان معایب زیر را هم برای این گیت تردد در نظر گرفت.

 • عرض عبور از گیت تردد سه شاخه ای نسبتا کوچک است بنابراین نصب این گیت در محل های پر رفت و آمد ممکن است باعث ایجاد ترافیک شود.
 • سرعت حرکت گیت تردد سه میله ای نسبتا کند است. در گیت کنترل تردد شیشه ای یا پروانه ‌ای سرعت عبور و مرور نسبت به گیت میله ای بیشتر است.
 • این گیت برای عبور و مرور افرادی که وسایل اضافی مانند چمدان به همراه دارند مناسب نیست.
 • امنیت گیت تردد سه پره ای نسبتا پایین است، در بیشتر موارد می توان به راحتی از گیت بالا رفت.

بیشتر بخوانید: گیت کنترل تردد پروانه ای چیست؟

گیت تردد سه اهرمی

گیت تردد سه اهرمی

سخن پایانی

گیت تردد سه میله ای (Tripod Turnstile Gate) یا سه اهرمی، یکی از پرکاربردترین انواع گیت تردد است که در مکان های مختلف از جمله باشگاه ها، ادارات، مراکز تجاری و… مورد استفاده قرار می گیرد. سازگاری با انواع اکسس کنترل، کاربرد آسان، ظاهر زیبا و مقاومت بالا از ویژگی های برجسته گیت میله ای یا اهرمی است. در این گفتار نحوه عملکرد  گیت تردد سه میله ای که به نام گیت سه شاخه ای یا گیت تردد سه پره ای هم شناخته می شود، تشریح شد. این گیت قابلیت اتصال به انواع سیستم های حضور و غیاب هوشمند از جمله دستگاه حضور و غیاب کارتی، اثر انگشتی، تشخیص چهره و.. را دارد. برای کنترل تردد و مدیریت رفت و آمد در مکان های پر رفت و آمد و محدودیت دسترسی به مناطق ممنوعه، می توان از این گیت کنترل ورود و خروج استفاده کرد.

لیست دسته بندی های مرتبط:

مقالات مرتبط

 1. آرش مویدی فروردین 24, 1402 در 3:23 ق.ظ

  گیت تردد باله ای بهتره یا گیت میله ای؟

  • دیجیتال مارکتینگ کسرا فروردین 25, 1402 در 1:31 ق.ظ

   باسلام
   اینکه گیت کنترل تردد میله ای بهتر است یا گیت ورود و خروج باله ای کاملا براساس نیاز سازمان یا شرکت شما سنجیده می شود و در واقع باید دید کدام یک از این انواع گیت های تردد در شرکت شما و برحست نیاز شما کاربرد دارد.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته؛ لوازم جانبی مورد نیاز جهت نصب دوربین 

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس و انواع آن

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس axis و انواع آن

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته و انتقال تصویر)

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مداربسته و انتقال تصویر)

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا (حضور و غیاب دانشجویی)

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

همه چیز درباره مرخصی حج واجب

همه چیز درباره مرخصی حج واجب

ویژگی های کابل دوربین مدار بسته مناسب چیست؟ معرفی انواع کابل دوربین مداربسته

ویژگی های کابل دوربین مدار بسته مناسب چیست؟ معرفی انواع کابل دوربین مداربسته

منظور از جمعه کاری چیست؟ | نحوه محاسبه جمعه کاری در قانون کار

منظور از جمعه کاری چیست؟ | نحوه محاسبه جمعه کاری در قانون کار

دورکاری چیست؟ مزایای دورکاری برای کارمندان و سازمان ها

منظور از قانون دورکاری چیست؟ همه چیز درباره قرارداد دورکاری

قانون ترک کار

صفر تا صد قانون ترک کار؛ آشنایی با قوانین ترک کار

سیستم انبارداری راهکاری هوشمند برای مدیریت انبار

سیستم انبارداری راهکاری هوشمند برای مدیریت انبار

فیس دیتکشن Face Detection چیست و در کجاها کاربرد دارد؟

فیس دیتکشن Face Detection چیست و در کجاها کاربرد دارد؟

بیمه بیکاری چیست و شامل چه افرادی می شود؟

بیمه بیکاری چیست و شامل چه افرادی می شود؟