تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

تکنولوژی ویدئو آنالیتیک یا همان تجزیه‌وتحلیل ویدئو با وضوح بالا و کیفیت بالا تصاویر را ضبط می‌کند. بنابراین دوربین مداربسته‌ای که در ساخت آن از این تکنولوژی استفاده شده با کیفیت بالایی تصاویر را ضبط می‌کند. با استفاده از این تکنولوژی می‌توان افرادی که به محل مورد‌نظر وارد می‌شوند را کنترل و تعداد آن‌ها را شمارش نمود. دوربین‌های که تکنولوژی آنالیتیک دارند، می‌توانند، حرکت را تشخیص دهند و شروع به تصویربرداری کنند. در این مقاله به طور کامل به قابلیت‌ها و ویژگی‌های دوربین مداربسته آنالیتیک پرداخته‌ایم. 

تکنولوژی آنالیتیک دوربین مداربسته یا همان تکنولوژی تجزیه و تحلیل (تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته) ویدئو قادر است برای تشخیص رخدادهای خاص مانند تخمین سن افراد، تشخیص جنسیت، تشخیص رفتارهای مشکوک، تشخیص چهره و تعریف منطقه ممنوعه تصاویر ضبط شده را تجزیه و تحلیل کند. آنالیز تصاویر با ویدئو انالیتیک نسبت به اپراتوری که پشت نمایشگر نشسته به مراتب قابل اعتمادتر است. تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته در مدیریت زمان بسیار کاربردی است‌. به عنوان نمونه هنگامی که در میان تصاویر ضبط شده به دنبال خودروی با پلاک خاصی هستید، کافی است شماره پلاک را وارد کنید تا از میان انواع پلاک‌های ضبط شده، شماره پلاک خودرو موردنظر برای شما پیدا شود‌. ویدیو آنالیتیک مبتنی بر هوش مصنوعی موجب متحول شدن سیستم نظارت تصویری شده است. در این مقاله به بررسی بیشتر تکنولوژی آنالیتیک دوربین مداربسته پرداخته‌ایم.

منظور از ویدیو آنالیتیک در دوربین مداربسته چیست؟

پردازش تصویر دوربین مداربسته یکی از ویژگی‌های دوربین مداربسته است. برای این که تجزیه‌وتحلیل و پردازش تصاویر ضبط شده داخل دوربین مداربسته به خوبی انجام شود از تکنولوژی آنالیتیک در ساخت دوربین مداربسته استفاده شده است. با استفاده از این تکنولوژی به راحتی می‌توان تصاویر را از نظر تشخیص عبور از خط Line Crossing، تشخیص هویت افراد، تشخیص حرکت Motion Detection و تشخیص نفوذ تجزیه‌وتحلیل نمود. استفاده از تکنولوژی آنالیتیک (تجزیه‌ و تحلیل تصاویر) بسیار راحت است و با چند کلیک ساده می‌توانید تصاویر ضبط شده داخل دوربین را بر حسب افراد، وقایع، زمان و مکان تجزیه‌وتحلیل کنید. 

این تکنولوژی در ساخت دوربین‌های مداربسته باعث شده دیگر نیازی نباشد ساعت‌ها اپراتور پشت سیستم بنشیند و از میان تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته، تصویر خاصی را پیدا کند و تصاویر را پردازش نماید. تعداد افرادی که وارد یک محدوده می‌شوند را با استفاده از این تکنولوژی می‌توان شمارش نمود. این تکنولوژی هم جنبه‌ امنیتی هم جنبه تجاری دارد. با استفاده از این تکنولوژی یک مرکز تجاری می‌تواند به راحتی مطلع شود که در مجموعه خود در چه ساعت‌هایی و چه روزهایی چه تعداد افرادی وجود دارد. جنبه‌ امنیتی این تکنولوژی موجب شده برای کنترل امنیت بتوان الزامات امنیتی بهینه ایجاد نمود. با این تکنولوژی می‌توانید ترددهای مشکوک و بی مورد را شناسایی کنید. به عنوان نمونه اگر فردی بیش از دو دقیقه در راه پله بماند دوربین مداربسته آن را ضبط می‌کند. 

بیشتر بخوانید: خرید انواع دوربین مداربسته + لیست قیمت دوربین مدار بسته

منظور از ویدیو آنالیتیک در دوربین مداربسته چیست؟

منظور از ویدیو آنالیتیک در دوربین مداربسته چیست؟

ویژگی‌ ها و قابلیت های ویدیو انالیتیک دوربین مداربسته 

با استفاده از تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دیگر نیازی به اپراتور نیست که این موجب شده در هزینه‌ها صرفه‌جویی شود. با چند کلیک ساده می‌توانید در بین تصاویر ضبط شده، تصویر موردنظر را پیدا کنید که این باعث شده در زمان صرفه‌جویی شود. استفاده از این روش برای آنالیز و تجزیه‌وتحلیل تصاویر با کاهش خطا همراه است در صورتی که آنالیز دستی تصاویر توسط اپراتور با خطا همراه خواهد بود. فعالیت‌ها و رخدادها را می‌توان مدیریت و کنترل نمود و مانع از بروز بسیاری از رخدادها شد.

تکنولوژی آنالیتیک دوربین مداربسته در مکان‌های مختلفی مانند اتوبان‌ها، جاده‌ها، اداره‌ها، منازل و واحدهای تجاری کاربرد دارد. از قابلیت‌های تکنولوژی ویدیو آنالیتیک می‌توان به موارد زیر اشاره نمود: 

تشخیص حرکت Motion Detection  تکنولوژی ویدیو انالیتیک 

محیطی که دوربین مداربسته تصاویر آن را ضبط می‌کند، می‌تواند هر حرکتی که در محیط مورد‌نظر انجام می‌شود را تشخیص دهد. بر اساس این قابلیت دوربین مداربسته تصاویر را هنگامی ضبط می‌کند که حرکتی انجام شود. در هر لحظه دوربین مداربسته یک فریم را با فریم قبل و بعد از خود مقایسه و با تشخیص کوچکترین حرکت شروع به تصویربرداری محیط می‌کند. این قابلیت بهترین گزینه برای انبارها است؛ چون در انبارها رفت‌وآمد زیادی انجام نمی‌شود و اگر به طور مداوم تصویربرداری صورت بگیرد حافظه هارد پر می‌شود. اگر این قابلیت را فعال کنید به محض ورود سوژه دوربین مداربسته شروع به تصویربرداری می‌کند.‌

شمارش افراد People counting با تکنولوژی آنالیتیک 

برای این که از این ویژگی دوربین‌های مداربسته آنالیتیک استفاده کنید باید از نصاب بخواهید این قابلیت را برای شما تنظیم کند. برای مدیریت نیروی انسانی این ویژگی بسیار کارآمد است. تعداد افرادی که از یک نقطه مشخص حرکت می‌کنند را با استفاده از این تکنولوژی می‌توان شمارش نمود. به عنوان نمونه در یک فروشگاه تعداد خریداران و تعداد کالای فروخته شده را می‌توان مشخص نمود. با استفاده از این تکنولوژی زمان شلوغی فروشگاه، تعیین تعداد مشتریان بازدید‌کننده از یک مکان تجاری، گسترش و بهبود بازاریابی و تبلیغات، کنترل و نظارت بر عملکرد روزانه آن‌ها را می‌توانید، تشخیص دهید.

تشخیص نفوذ Intrusion Detection

با استفاده از این قابلیت می‌توانید از دسترسی افراد به مکان‌های محرمانه و حساس جلوگیری کنید. مدیران و صاحبان کسب‌وکار همیشه دغدغه حفاظت از مدارک و اموال خود را دارند. با این تکنولوژی با خیال راحت می‌توانید با ضبط تصاویر از اموال و مدارک خود محافظت کنید. با تنظیم این قابلیت دوربین مداربسته به محض این که فردی وارد مکان محرمانه‌‌ای که مدارک و اموال شما هستند، شود تصویر او ضبط می‌شود. این قابلیت به دوربین مداربسته این امکان را می‌دهد که تمامی رویدادهای غیرمجاز را ثبت کند. با استفاده از این قابلیت‌ دیگر به استخدام اپراتور نیازی نیست تا تصاویر ارسالی از دوربین‌ها را نظارت کند که این موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها خواهد شد. 

رفت‌وآمد در محدوده‌های حساس مانند محوطه‌های امنیتی فرودگاه، بندر و مناطق صنعتی را می‌توان کنترل نمود و رفت‌وآمدها به آن‌ها را محدود کرد. اگر در محل حضور نداشته باشید، می‌توانید بر روی تلفن همراه و تبلت خود هشدارهای آلارم را از راه دور دریافت نمایید. 

بیشتر بخوانید: فیس دیتکشن Face Detection چیست و در کجاها کاربرد دارد؟

قابلیت عبور از خط 

قابلیت عبور از خط به معنی ایجاد خطوط فرضی در تصویر است. با استفاده از این قابلیت می‌توانید، افراد مختلفی که به یک منطقه مشخص وارد می‌شوند را تشخیص دهید و از ورود افراد اطلاع پیدا کنید. در صورتی که آلارم در سیستم مدار بسته وجود داشته باشد، می‌توانید تنظیمات لازم در آن را انجام دهید تا آلارم صوتی در صورت عبور افراد غیرمجاز ایجاد شود. پیدا کردن مدارک و شواهد از تصاویری که دوربین مداربسته ضبط کرده تا نشان دهد ورود غیرمجاز به محدوده ممنوعه انجام شده کاری دشوار و زمان‌بر است. وجود تکنولوژی آنالیتیک در دوربین مداربسته موجب شده شما در کوتاه‌ترین زمان بتوانید ورود غیرمجاز افراد را تشخیص دهید. در هنگام خرید دوربین مداربسته توجه کنید. دوربین تکنولوژی آنالیتیک داشته باشد.

فنس مجازی 

با استفاده از این تکنولوژی قسمتی از تصاویر را می‌توان، مشخص نمود و آن را برای سیستم تعریف نمود. با وارد و خارج شدن فردی از محدوده مورد نظر آلارم صدا می‌دهد.‌ به عنوان نمونه اگر در منطقه مشخص شده بیش از 10 دقیقه کسی بماند، آلارم صدا می‌دهد؛ چون مشکوک بودن آن را دوربین مداربسته تشخیص خواهد داد.

نقشه گرمایی Heat Map

با استفاده از این قابلیت دوربین مداربسته میزان تراکم جمعیت در مکان مورد‌نظر را می‌تواند، تشخیص دهد. این قابلیت در فروشگاه‌های بزرگ و مراکز تجاری کاربرد فراوانی دارد. از پراکندگی مشتریان در فروشگاه می‌توان اطلاع یافت تا فروشگاه را بتوان مدیریت نمود. 

تشخیص پلاک

دوربین مداربسته آنالیتیک می‌تواند، پلاک خودرو را شناسایی و آن را ضبط کند حتی هنگامی که خودرو در حال حرکت است. این نوع دوربین‌ها بسیار حرفه‌‌ای هستند و می‌توانند با جزئیات بالا به ضبط تصاویر بپردازنند.

بیشتر بخوانید: نرم افزار پلاک خوان هوشمند کسرا

ویژگی‌ ها و قابلیت های ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته 

ویژگی‌‌ها و قابلیت‌های ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته

مهمترین کاربردهای تکنولوژی ویدئو انالیتیک 

از کاربردهای تکنولوژی آنالیتیک دوربین مداربسته به گزینه‌های زیر می‌توان اشاره نمود:

خرده فروشی 

در بخش خرده فروشی برای تحلیل رفتار مشتریان، نظارت بر جریان مشتریان و جلوگیری از سرقت استفاده از دوربین مدار بسته با تکنولوژی ویدئو آنالیتیک بسیار حیاتی است. این تکنولوژی به فروشگاه‌ها کمک می‌کند تا تخصیص پرسنل، قرارگیری محصولات و طرح‌بندی بهینه‌تر انجام شود. 

حمل و نقل 

برای بهبود امنیت مسافران و بهینه‌سازی عملکرد  استفاده از دوربین مدار بسته با تکنولوژی آنالیتیک برای مراکز حمل‌ونقل مانند ایستگاه‌های قطار و فرودگاه‌ها امری مهم و ضروری است. این قابلیت باعث می‌شود، مناطق شلوغ و ترافیک را بتوان کنترل نمود.

بانکداری و مالی 

بانک‌ها و موسسات مالی برای اطمینان از رعایت پروتکلهای‌های امنیتی، شناسایی رفتار مشکوک نزدیک به دستگاه‌های خودپرداز و ایمن‌سازی محیط از دوربین مداربسته با تکنولوژی تجزیه‌وتحلیل تصاویر استفاده می‌کنند. 

بهداشت 

در مراکز بهداشتی برای اطمینان از ایمنی بیماران، کنترل دسترسی به مناطق محدود، پیگیری حرکت تجهیزات پزشکی و اطمینان از ایمنی کادر درمانی از تکنولوژی آنالیتیک دوربین مداربسته استفاده می‌گردد. 

تولیدی 

کارخانه‌ها برای بهبود ایمنی کارگران، تشخیص خرابی تجهیزات و نظارت بر خطوط تولید از دوربین مداربسته با تکنولوژی آنالیتیک استفاده می‌‌نمایند. 

پیاده‌سازی تکنولوژی آنالیتیک در دوربین مداربسته به یکپارچگی نرم‌افزارها، سازگاری سخت‌افزارها و به برنامه‌ریزی دقیق نیاز است. برای این که این تکنولوژی توسط عموم پذیرفته شود برای حفظ حریم خصوصی و امنیت اطلاعات باید به درستی اطلاعات عمل کنند. استفاده از این تکنولوژی در دوربین‌های مداربسته به طور قابل توجهی توسعه یافته است. استفاده از این تکنولوژی موجب شده بتوان بر محیط‌های مختلف بهتر نظارت نمود. 

بیشتر بخوانید: آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری

مهمترین کاربردهای تکنولوژی ویدئو انالیتیک 

مهمترین کاربردهای تکنولوژی ویدئو انالیتیک

جمع بندی تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته

تکنولوژی ویدئو آنالیتیک یا همان تجزیه‌وتحلیل ویدئو با وضوح بالا و کیفیت بالا تصاویر را ضبط می‌کند. بنابراین دوربین مداربسته‌ای که در ساخت آن از این تکنولوژی استفاده شده با کیفیت بالایی تصاویر را ضبط می‌کند. با استفاده از این تکنولوژی می‌توان افرادی که به محل مورد‌نظر وارد می‌شوند را کنترل و تعداد آن‌ها را شمارش نمود. دوربین‌های که تکنولوژی آنالیتیک دارند، می‌توانند، حرکت را تشخیص دهند و شروع به تصویربرداری کنند. در این مقاله به طور کامل به قابلیت‌ها و ویژگی‌های دوربین مداربسته آنالیتیک پرداخته‌ایم. 

مقالات مرتبط

1 دیدگاه

  1. الی مهر 8, 1402 در 8:44 ق.ظ

    سلام ممنون مقاله خیلی مفیدی بود .تشکر

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

وجدان کاری چیست

وجدان کاری چیست؟

نمودار ون چیست و چه کاربردی دارد؟

نمودار ون چیست و چه کاربردی دارد؟ 

تفاوت بین بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

تفاوت بین بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

همه چیز درباره حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی و نحوه‌ محاسبه حقوق بازنشستگی

همه چیز درباره حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی و نحوه‌ محاسبه حقوق بازنشستگی

منظور از حق اولاد و عائله مندی چیست؟ نحوه محاسبه حق اولاد و کمک عائله مندی

منظور از حق اولاد و عائله مندی چیست؟ نحوه محاسبه حق اولاد و کمک عائله مندی

هوش مصنوعی AI چیست؟ + مزایا و معایب هوش مصنوعی

هوش مصنوعی چیست؟ + مزایا و معایب Ai

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته؛ لوازم جانبی مورد نیاز جهت نصب دوربین 

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

ایمیل مارکتینگ چیست؟ مزایا و معایب بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ چیست؟ مزایا و معایب بازاریابی ایمیلی

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

محاسبه عیدی سال ۱۴۰۲ عیدی کارگران، کارمندان بازنشستگان و مستمری بگیران 

محاسبه عیدی سال ۱۴۰۲ عیدی کارگران، کارمندان بازنشستگان و مستمری بگیران 

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس و انواع آن

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس axis و انواع آن

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته و انتقال تصویر)

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مداربسته و انتقال تصویر)

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا (حضور و غیاب دانشجویی)

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته