حضور غیاب پرسنل چه تاثیری برعملکرد شرکت دارد؟ 

تاثیر حضور پرسنل بر عملکرد شرکت
دیجیتال مارکتینگ کسرا

در قلمرو کسب و کارها، از گذشته تا امروز، عنصر انسانی همواره عاملی پویا و تاثیرگذار بوده است. شرکت ها صرفا از دارایی ها و اعتبارات تشکیل نشده اند، بلکه رویاها و بلندنظری ها، مهارت ها و ایده ها و از همه مهمتر، افراد، در نقش سازندگان سرنوشت شرکت، شاکله آن را تشکیل می دهند.

در قلمرو کسب و کارها، از گذشته تا امروز، عنصر انسانی همواره عاملی پویا و تاثیرگذار بوده است. شرکت ها صرفا از دارایی ها و اعتبارات تشکیل نشده اند، بلکه رویاها و بلندنظری ها، مهارت ها و ایده ها و از همه مهمتر، افراد، در نقش سازندگان سرنوشت شرکت، شاکله آن را تشکیل می دهند. پرسنل با حضور در شرکت و از طریق خلاقیت، استعداد، انرژی جمعی، همکاری و تعهد خود به سازمان روح و انرژی می‌بخشند.

شکی نیست که حضور به موقع پرسنل در محیط کار بر عملکرد شرکت تاثیرمثبت و بسزایی دارد. بهره وری کسب و کار و عملکرد مطلوب شرکت، همبستگی مستقیمی با حضور کارکنان آن دارد و حضور مستمر افراد اغلب منجر به ارتقای کار گروهی، سهولت در اجرای فعالیت‌ها و خروجی بیشتر می‌گردد. به طور خلاصه، نیروی انسانی نقطه قوت هر سازمانی به حساب می‌آید؛ از این رو، غیبت کارکنان صرفاً خالی بودن صندلی‌هایشان نیست، بلکه تاثیرات منفی آن عملکرد مطلوب، بازدهی و موفقیت شرکت را نشانه می‌گیرد.

حضور کارکنان در محل کار خود، مانند یک سوخت اساسی موتور بهره وری را تغذیه می کند و غیبت آنان، دست اندازی در مسیر پیشرفت و رشد و ترقی شرکت محسوب می شود. در این مقاله، قصد داریم تاثیرات حضور غیاب پرسنل را بر عملکرد شرکت به تفکیک بررسی ‌کنیم.

فواید حضور پرسنل با کنترل حضور و غیاب:

حضور پرسنل در شرکت فواید زیر را به دنبال دارد:

 افزایش بهره‌وری از طریق مشارکت

میزان بهره‌وری بالا اولین ماحصل حضور کارکنان در شرکت است. طبق بررسی های انجام شده، حضور فیزیکی پرسنل و مشارکت آنها با یکدیگر منجر به عملکرد بهتر، حل مسائل پیش آمده از طریق همفکری و دستیابی هرچه سریع‌تر به اهداف شرکت می‌گردد.

 افزایش کیفیت کار از طریق حضور متخصصین

کیفیت کار نیز مستقیماً تحت تاثیر حضور پرسنل در شرکت قرار دارد. کارمندانی که در رشته‌های خود تخصص دارند، با نظرات و همفکری خود با دیگران موجب می شوند وظایف و فعالیت‌ها در بالاترین استاندارد خود به انجام برسند. حضور این افراد موجب تسریع در حل مسائل و کنترل کیفیت می‌گردد که این خود عاملی اساسی در حفظ خوشنامی شرکت به حساب می‌آید.

 تقویت پویایی و همبستگی تیم کاری

همبستگی تیم کارکنان موجب موفقیت یا شکست پروژه‌های کاری می‌شود. حضور پرسنل در شرکت منجر به ایجاد یک محیط پویا و منسجم می‌شود که در آن افراد می‌توانند آزادانه تبادل نظر کرده و به هنگام نیاز از تصمیمات یکدیگر حمایت کنند. این تلاش جمعی اغلب سبب انسجام بیشتر و تقویت تیم کاری در مواجهه با چالش‌های پیچیده می‌شود.

 ایجاد یک فرهنگ کاری مثبت

فرهنگ کاری مثبت عاملی مهم در جذب و حفظ استعدادهای برتر است. پرسنل با حضور خود در شرکت و از طریق گسترش روابط محکم میان فردی و تشکیل یک جامعه کوچک با اهداف مشترک در محیط کار به این مهم کمک می‌کند.  یک فرهنگ حمایتگر و پذیرا به طور قابل ملاحظه‌ای موجب افزایش رضایت شغلی و وفاداری کارکنان می‌گردد.

 اهمیت حضور مدیران عامل در شرکت

حضور پیوسته مقام ارشد اجرایی در شرکت، عاملی مهم در حرکت رو به جلو شرکت محسوب می‌شود. حضور رهبران سازمان یا روسای شرکت تاثیر مثبتی بر تیم کاری داشته و روحیه آنها در جهت رسیدن به اهداف استراتژیک تقویت می‌نماید.

 خدمات رسانی بهتر به مشتری

حضور کارکنان منجر به ارائه مستمر و بهتر خدمات به مشتریان می‌گردد. زمانی که پرسنل در محیط کار خود حاضر باشند، مشتریان خدمات خود را به موقع دریافت می‌کنند که این عامل طبعاً منجر به افزایش رضایت و وفاداری مشتریان و نیز اعتبار شرکت می‌گردد.

 بنابراین، حضور کارکنان متعهد و زبده در محل کار لازمه موفقیت شرکت یا سازمان مربوطه محسوب می‌شود. پرسنل در حکم چرخ دنده‌های یک دستگاه نیستند؛ بلکه خون جاری در رگ‌های سازمان‌اند که حیات و رونق آن را تضمین می‌کنند. استعدادهای مختلف و تلاش‌های مستمر افراد در کنار یکدیگر، محیطی پویا و بستری مناسب جهت پیشرفت، افزایش بهره‌وری و رضایت مشتریان فراهم می‌کند. پرسنل به عنوان ارزشمندترین سرمایه شرکت، نقش مهمی در شکل‌گیری فرهنگ، ارتقای عملکرد و حفظ جایگاه آن در میان رقبا ایفا می‌کند. حضور این سرمایه با ارزش در درازمدت، رشد و توسعه شرکت را موجب شده و اهداف و دیدگاه های شرکت را به واقعیتی ملموس بدل می‌سازد.

نبود سیستم حضور غیاب و پیامدهای غیبت پرسنل:

بیایید پیامدهای غیبت پرسنل را در نبود یک سامانه حضور غیاب خوب بررسی کنیم:

تاخیرها و فشار کاری

عدم حضورپرسنل در شرکت منجر به تاخیر در تکمیل پروژه‌ها و افزایش فشار کاری بر کارکنان حاضر در محل کار می‌شود که این عامل خود موجب کاهش کیفیت خدمات و میزان بهره‌وری می‌گردد.

 عدم هماهنگی و انسجام

غیبت پرسنل، به طور ویژه پرسنل ارشد، می‌تواند منجر به اختلال در جریان اطلاعات و مسدود شدن کانال‌های ارتباطی و در نهایت، عدم هماهنگی و افزایش خطا گردد. غیبت های مکرر در درازمدت به اعتبار و جایگاه شرکت در میان مشتریان و رقبا آسیب وارد می‌کند.

 ضررهای مالی

ضرر های مالی و عملیاتی ناشی از غیبت کارکنان چشمگیر است. نتایج مطالعه ای که درخصوص غیبت پرسنل در ایالات متحده صورت گرفت، نشان داد که عدم حضور پرسنل در محیط کار و غیبت آنان، ضررهایی کلان بالغ بر ۲۲۵ میلیون دلار ناشی از کاهش بهره‌وری را به طور سالیانه متوجه کارفرمایان کرده است. این هزینه‌ها صرفاً شامل هزینه‌های ناشی از کاهش خروجی و بهره‌وری نمی‌شود؛ بلکه هزینه‌های مربوط به استخدام موقت نیروهای جایگزین و افزایش حقوق پرسنلی که بار وظایف غایبین را نیز به دوش می‌کشند، در بر می‌گیرد.

تضعیف روحیه و انگیزه پرسنل حاضر

بر اساس بررسی های صورت گرفته، الگوی غیبت و از کارگریزی تاثیراتی منفی بر روحیه و انگیزه پرسنل حاضر در محیط کار دارد. این افراد اغلب با مشاهده غیبت های پی در پی همکارانشان، انگیزه و جدیت کاری خود را از دست می دهند و درنتیجه، همکاری و کیفیت فعالیت های گروهی کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید: بهترین نرم افزار حضور غیاب برای سازمان های بزرگ

در نتیجه، غیبت پرسنل صرفا یک معضل موقتی محسوب نمی شود، بلکه موضوعی جدی و مانعی در مسیر پیشرفت و اعتلای شرکت می باشد. بدیهی است که قدرت حقیقی یک شرکت به افراد آن بستگی دارد و مشارکت و حضور مستمر آن ها ضامن بقای شرکت و دستیابی آن به اهداف خود است.  از همین روست که بسیاری از شرکت‌ها، با علم به اهمیت حضور پرسنل خود و به منظور کاهش تاثیرات منفی عدم حضور و غیبت پرسنل، از سیستم‌های کنترل تردد استفاده می‌کنند. برخی از این سیستم‌ها چند منظوره می‌باشند و از قابلیت هایی نظیر ثبت حضور و غیاب پرسنل، ثبت تاخیرها و ارائه داده‌هایی سودمند جهت تحلیل الگوهای کاری به مدیران برخوردار می باشند.

مدیران می توانند با بررسی داده‌های مربوط به غیبت، به دلایل احتمالی عدم حضور پرسنل ازجمله نارضایتی شغلی یا مشکلات مربوط به سلامتی رسیدگی کنند. به علاوه، نرم افزار حضور غیاب با قابلیت یکپارچه ‌سازی با ابزارهای مدیریت می‌تواند اطلاعات  پرسنلی را که پیوسته در محیط محل کار خود حاضر می‌شوند، به منظور دادن تشویقی ثبت کنند و نیز به مدیران جهت پیگیری غیبت‌های بیش از حد کمک کنند.

سامانه‌ های حضور غیاب همچنین سازگار و مطابق با قوانین کار و الزامات مربوط به ساعات کاری می‌باشند. شرکت مهندسی کسرا که در ارائه راهکارهای مدیریت کنترل تردد سرآمد می‌باشد، آماده ارائه بهترین دستگاه حضور غیاب با امکاناتی پیشرفته و مدرن به مشتریان عزیز می‌باشد. سیستم های حضور غیاب کسرا با ارائه بیش از ۵۰ قابلیت کاربردی و به روز، به کاهش پیامدهای منفی ناشی از عدم حضور پرسنل و از آن سو، شناسایی پرسنل متعهد و همیشه حاضر کمک می‌کند. با کارشناسان کسرا در تماس باشید. 

لیست دسته بندی های مرتبط:

مقالات مرتبط

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

مدیریت تردد شرکت های بزرگ2

تکنیک‌ های مدیریت تردد کارکنان شرکت‌ های بزرگ در جهان

تاثیر حضور پرسنل بر عملکرد شرکت

حضور غیاب پرسنل چه تاثیری برعملکرد شرکت دارد؟ 

حضور و غیاب سازمان های بزرگ copy

بهترین نرم‌افزار حضور غیاب برای سازمان های بزرگ

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

وجدان کاری چیست

وجدان کاری چیست؟

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

مدل استخوان ماهی

مدل استخوان ماهی (Fishbone Diagram) چیست و چگونه رسم می شود؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

نمودار ون چیست و چه کاربردی دارد؟

نمودار ون چیست و چه کاربردی دارد؟ 

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

تکنیک ساندویچ

تکنیک ساندویچ چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی

نیچ مارکتینگ چیست؟ همه چیز در مورد نیچ مارکت (Niche Marketing)

نیچ مارکتینگ چیست؟ همه چیز در مورد نیچ مارکت (Niche Marketing)

تفاوت بین بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

تفاوت بین بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

همه چیز درباره حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی و نحوه‌ محاسبه حقوق بازنشستگی

همه چیز درباره حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی و نحوه‌ محاسبه حقوق بازنشستگی

Bom محصول یا درخت محصول چیست و چه کاربردی دارد؟

BOM محصول یا درخت محصول چیست و چه کاربردی دارد؟

منظور از حق اولاد و عائله مندی چیست؟ نحوه محاسبه حق اولاد و کمک عائله مندی

منظور از حق اولاد و عائله مندی چیست؟ نحوه محاسبه حق اولاد و کمک عائله مندی