همه چیز درباره مرخصی اربعین (مرخصی استحقاقی پیاده روی اربعین)

همه چیز درباره مرخصی اربعین
دیجیتال مارکتینگ کسرا

مرخصی پیاده روی اربعین به معنای مرخصی در روزهای اربعین حسینی است که مربوط به مراسم عزاداری امام حسین (ع) است. سازمان های دولتی، نیروهای مسلح، دانشگاه ها و ... برای تسهیل شرکت در مراسم عزاداری اربعین اغلب بستر مناسبی را برای مرخصی اربعین با در نظر گرفتن شرایط و حتی تسهیلات وام کمک هزینه سفر اربعین فراهم می کنند که افراد  می توانند با مراجعه به ارگان یا سازمان مربوطه ضمن درخواست مرخصی از امتیازات آن بهره مند شوند.

کارمندان دولت، سربازان، اساتید دانشگاه و کارکنان بسیاری از ارگان ها و سازمان های دولتی یا خصوصی برای شرکت در مراسم اربعین اغلب با مسئله درخواست مرخصی اربعین روبرو هستند و در برخی موارد مدیران سازمان ها، با عدم موافقت با مرخصی اربعین از حضور آنها در مراسم روز اربعین خودداری می کنند. با توجه به اینکه نیاز به برگزاری مراسم باشکوه اربعین وجود دارد و کارکنان بدون ثبت درخواست مرخصی نمی توانند در مراسم اربعین شرکت کنند. از طرفی با وجود مشکلات اقتصادی و هزینه های بالای این سفر برای افراد مرخصی بدون حقوق ثبت می نمایند. اما راهکار درست این است که کارکنان برای سفر زیارتی مرخصی پیاده روی اربعین درخواست کنند. دولت با ارائه مرخصی تشویقی زمینه را برای مرخصی کارکنان فراهم کرده است. لذا در این مقاله به بررسی همه چیز درباره مرخصی استحقاقی اربعین پرداخته ایم.

قانون اداره کار برای مرخصی اربعین چیست؟

براساس قانون اداره کار مرخصی استحقاقی برای کارمندانی که درخواست مرخصی پیاده روی اربعین را دارند در نظر گرفته می شود و این مرخصی بدون حقوق نیست. مدت این مرخصی نیز از 3 روز تا نهایتا 10روز در نظر گرفته شده که براساس قوانین اداره کار بصورت مرخصی استحقاقی محاسبه می شود و نیاز به ارائه مدارک برای تاییدیه مدیران سازمان مربوطه دارد.  

بیشتر بخوانید: نرم افزار حضور غیاب کسرا ابزار محاسبه انواع مرخصی ها

قانون اداره کار برای مرخصی اربعین چیست؟

قانون اداره کار برای مرخصی اربعین چیست؟

چه کسانی می توانند از مرخصی اربعین استفاده کنند؟ 

یکی از سوالاتی که برای افرادی که قصد استفاده از مرخصی اربعین را دارند وجود دارد این است که قانون مرخصی اربعین برای چه کسانی است ؟ قانون مرخصی اربعین برای همه کارکنان دولت، معلمان و اساتید، دانشجویان، سربازان و حتی زندانیان شرایطی را در نظر گرفته شده و همه این افراد می توانند از مرخصی اربعین استفاده کنند.

حتی رئیس کل بانک مرکزی در خصوص وام اربعین 1402 مواردی را بیان کرد که نشان می دهد ساز و کارهایی در خصوص فراهم شدن زمینه برای پرداخت وام اربعین پیش بینی شده است و بانک ها می توانند با توجه به منابع داخلی و قوانین خود وام اربعین را به زائران پرداخت کنند. متقاضیان وام اربعین پس از افتتاح حساب و سپرده کردن دو میلیون و پانصد هزار تومان، وام ده میلیون تومانی دریافت می کنند؛ که بازپرداخت آن به صورت 6 ماهه در نظر گرفته شده است.

مرخصی اربعین برای کارمندان دولت

به گفته عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی«مهدی سعادتی» مسئولان با در نظر گرفتن خواسته های همه افراد به خصوص کارکنان دولت نسبت به درخواست مرخصی اربعین برای کارمندان دولت، راهکارهایی را در این خصوص اندیشیده اند  و دولت با ارائه مرخصی تشویقی کربلا و بسته های مرخصی اربعین زمینه را برای همکاری دستگاه ها وسازمان های دولتی با کارکنان برای تایید مرخصی استحقاقی فراهم کرده اند. که ثبت درخواست مرخصی تشویقی کربلا برای کارمندان دولت به صورت مرخصی استحقاقی تعیین و محاسبه می شود.

مرخصی اربعین برای معلمان و استادان

به گفته رئیس ستاد اربعین در دانشگاه آزاد: کارکنان، اساتید و دانشجویان دانشگاه که قصد پیاده روی اربعین را دارند می توانند با ثبت نام در سامانه ساجد درخواست خود را ثبت کنند. علاوه بر آن از وام اربعین و مرخصی تشویقی کربلا نیز برخوردار می شوند. که پس از دریافت وام اربعین می توانند به صورت هیئت های مذهبی یا در قالب کاروان در پیاده روی اربعین شرکت کنند. در بخشی از این گفتگو بیان شده است که این مرخصی اربعین به صورت سه روزه و برای همه اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه به صورت بسته تشویقی در نظر گرفته شده است.

مرخصی اربعین برای زندانیان

مدیر ندامتگاه قزلحصار و به گزارش روابط عمومی کل زندان های استان تهران از آماده سازی زمینه مرخصی برای زندانیان به تعداد 300 زندانی در زندان خبر داده است. مرخصی برای زندانیان و به بیش از 500 مددجو در زندان شرایطی را فراهم کرده که به تشخیص قاضی پرونده می توانند از تسهیلات آن استفاده کنند. در مواردی نیز برخی زندانیان مشمول عفو شده اند یا اینکه با داشتن پابند الکترونیک و با موافقت دادگاه می توانند در ایام اربعین در کنار خانواده های خود به عزاداری بپردازند.

مرخصی اربعین برای سربازان

رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص درخواست مرخصی اربعین برای سربازان این گونه بیان کرد که به همه یگان ها ابلاغیه یک هفته مرخصی به سربازان برای پیاده روی اربعین انجام شده است. بدلیل تقاضای بسیاری از سربازان و به منظور تسریع در انجام امور مربوط به مرخصی اربعین برای سربازان، آنها می توانند درخواست خود را از طریق سامانه سماح برای پیاده روی اربعین ثبت کنند. در خصوص مدارک مورد نیاز نیز لزوم داشتن گذرنامه دارای اعتبار، شناسنامه و کارت ملی از جمله مواردی است که باید به سازمان مربوطه ارائه شود.

بیشتر بخوانید: انواع مرخصی در قانون اداره کار؛ مدیریت مانده مرخصی پرسنل

چه کسانی می توانند از مرخصی اربعین استفاده کنند؟ 

چه کسانی می توانند از مرخصی اربعین استفاده کنند؟

چگونه از مرخصی تشویقی کربلا یا مرخصی اربعین استفاده کنیم؟

کارکنان دولت، معلمان و اساتید دانشگاه و سایر افراد به منظور استفاده از طرح مرخصی تشویقی برای اربعین یا مرخصی اربعین می توانند درخواست مرخصی خود را به سازمان مربوطه ارائه دهند و برای بهره مندی از وام اربعین نیز با مراجعه سایت my.haj.ir نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند. سازمان امور اقتصاد و دارایی با در نظر گرفتن تسهیلاتی با عنوان وام اربعین 1402 زمینه را برای همه افرادی که شرایط اقتصادی مناسب برای حضور در پیاده روی اربعین را ندارند فراهم کرده است.

مزایای استفاده از مرخصی پیاده روی اربعین برای کارکنان وزارت کار

در بیانیه ای که از سوی عبدالرضا داوری در خصوص مزایا و امتیازات مرخصی تشویقی برای اربعین به کارکنان وزارت کار و رفاه اجتماعی صادر شده آمده است که کارکنان وزارت کار و همه سازمان های آن ضمن دریافت 3 روز مرخصی تشویقی، مبلغ 5 میلیون تومان کمک هزینه سفر و مبلغ یک میلیون نیز به ازای هر یک از اعضای خانواده برای حضور در پیاده روی اربعین دریافت می کنند.

متن درخواست مرخصی برای سفر زیارتی

در این بخش یک نمونه متن درخواست مرخصی برای سفر زیارتی  آورده شده که می توانید از آن برای ثبت درخواست مرخصی اربعین استفاده کنید.

ریاست محترم……..(نام سازمان مربوطه)

جناب آقای/ سرکار خانم …………..(نام مسئول مربوطه)

با سلام

اینجانب …………….. ضمن اعلام قصد سفر زیارتی پیاده روی اربعین در تاریخ ………….، به پیوست مدارک مربوطه را ارائه داده  و درخواست استفاده از مرخصی تشویقی براساس ماده 75؛ از تاریخ …… به مدت …….. را دارم.

با تشکر

امضاء

متن درخواست مرخصی برای سفر زیارتی

متن درخواست مرخصی برای سفر زیارتی

اطلاعیه جنجالی وزارت کار درباره کمک هزینه شرکت در راهپیمایی اربعین

عبدالرضا داوری مشاور سابق محمود احمدی نژاد با انتشار توئیتی از اطلاعیه جنجالی وزارت کار از مزایا و. امتیازات وزارت کار  برای کارکنان خود در خصوص سفر اربعین خبر داد. داوری با انتشار توئیتی در شبکه اجتماعی توئیتر از امتیازات مرخصی تشویقی برای اربعین به صورت 3 روزه برای کارکنان وزارت کار و همه سازمان های زیر مجموعه آن، به همراه کمک هزینه 5 میلیونی برای سفر، به علاوه تخصیص 1 میلیون به هر یک از اعضای خانواده کارکنان به منظور شرکت در راهپیمایی اربعین اشاره کرد. داوری در متن دیگری که در توییتر منتشر کرده است به این مسئله اشاره کرد که با هزینه 850 میلیارد تومانی که این وزارتخانه به کارکنان خود برای سفر اربعین پرداخت می کند می توان 1500 آپارتمان مسکونی 70 متری را ساخت یا اینکه برای افراد 5700 شغل با تسهیلات 150 میلیونی فراهم آورد.  

بیشتر بخوانید: قانون کار چیست؟ | بررسی مهم ترین قوانین کار و تامین اجتماعی

جمع بندی درباره مرخصی استحقاقی پیاده روی اربعین

مرخصی پیاده روی اربعین به معنای مرخصی در روزهای اربعین حسینی است که مربوط به مراسم عزاداری امام حسین (ع) است. سازمان های دولتی، نیروهای مسلح، دانشگاه ها و … برای تسهیل شرکت در مراسم عزاداری اربعین اغلب بستر مناسبی را برای مرخصی اربعین با در نظر گرفتن شرایط و حتی تسهیلات وام کمک هزینه سفر اربعین فراهم می کنند که افراد  می توانند با مراجعه به ارگان یا سازمان مربوطه ضمن درخواست مرخصی از امتیازات آن بهره مند شوند.

مدت مرخصی پیاده روی اربعین ممکن است بین چند روز تا چند هفته متغیر باشد و باتوجه به قوانین هر سازمان، این مرخصی می‌تواند به صورت پرداخت حقوق کامل یا بخشی از حقوق به صورت مرخصی استحقاقی باشد. همچنین، علاوه بر مدت مرخصی، ممکن است نیاز به ارائه مدارکی مانند گذرنامه دارای اعتبار، بلیت هواپیما یا اتوبوس، رزرو هتل و … به منظور شرکت در مراسم پیاده روی اربعین باشد. 

جمع بندی درباره مرخصی استحقاقی پیاده روی اربعین

جمع بندی درباره مرخصی استحقاقی پیاده روی اربعین

لیست دسته بندی های مرتبط:

مقالات مرتبط

 1. عباسعلی مرداد 27, 1402 در 1:35 ب.ظ

  با سلام
  من کارمند بخش دولتی نیستم دوست دارم به سفر اربعین بروم آیا به بخش خصوصی هم مرخصی تشویقی میدهند؟؟

  • دیجیتال مارکتینگ کسرا مرداد 28, 1402 در 10:45 ق.ظ

   قانون مرخصی اربعین برای همه کارکنان دولت، معلمان و اساتید، دانشجویان، سربازان و حتی زندانیان شرایطی را در نظر گرفته شده و همه این افراد می توانند از مرخصی اربعین استفاده کنند.

 2. عبدالمتین طیار مرداد 28, 1402 در 2:09 ق.ظ

  سلام من سرباز هستم واقعا به من مرخصی برای رفتن به اربعین میدهند؟

  • دیجیتال مارکتینگ کسرا مرداد 28, 1402 در 10:36 ق.ظ

   با سلام
   قانون مرخصی اربعین برای سربازان شرایطی را در نظر گرفته و افراد می توانند از مرخصی اربعین استفاده کنند.

 3. امیر مرداد 30, 1402 در 10:20 ق.ظ

  باسلام،من در بخش خصوصی کار میکنم و به من مرخصی استحقاقی نمیدن،آیا من غیبت کنم و به سفر کربلا برم میتونن اخراج کنن؟؟

  • دیجیتال مارکتینگ کسرا مرداد 31, 1402 در 9:31 ق.ظ

   سلام قانون مرخصی اربعین برای همه کارکنان دولت، معلمان و اساتید، دانشجویان، سربازان و حتی زندانیان شرایطی را در نظر گرفته شده و همه این افراد می توانند از مرخصی اربعین استفاده کنند.
   در مورد غیبت بهتر است با کارفرمای خود هماهنگ باشید تا به مشکلی بر نخورید.با تشکر

 4. بنده شهریور 5, 1402 در 2:54 ب.ظ

  سلام من همسرم کارمند( بانک پارسیان )هستند با اینکه فقط درخواست 4روز مرخصی برای اربعین داشته اما با درخواستشون موافقت نکردند

 5. یحی شهریور 10, 1402 در 10:41 ق.ظ

  سلام
  بنده کارمند رسمی اداره برق هستم؛ مرخصی استحقاقی هم داشتم ولی مدیر قسمت ما، بهمون مرخصی نداد
  اگر به مقامات بالا گزارش کنم؛ با مدیر برخوردی میکنند یا خیر؟ مطمئنم اگر برخوردی نکنند یا از اداره اخراجم میکنند یا به یک شهر مرزی منو تبعید میکنند????

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

مدیریت فرآیند کسب و کار یا bpm چیست؟

مدیریت فرآیند کسب و کار یا bpm چیست؟

مفهوم قانون پارکینسون چیست؟ چگونه با اصل پارکینسون مقابله کنیم 

مفهوم قانون پارکینسون چیست؟ چگونه با اصل پارکینسون مقابله کنیم؟ 

تعریف حق السعی در قانون کار + نحوه محاسبه حق السعی

تعریف حق السعی در قانون کار + نحوه محاسبه حق سعی

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا (حضور و غیاب دانشجویی)

منظور از وفاداری مشتری چیست ؟ بررسی عوامل موثر بر حفظ مشتریان 

منظور از وفاداری مشتری چیست؟ بررسی عوامل موثر بر حفظ مشتریان 

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

همه چیز درباره مرخصی حج واجب

همه چیز درباره مرخصی حج واجب

مدیریت تیم هیبرید

مدیریت تیم هیبرید

همدلی چیست

همدلی (Empathy) چیست و چه عناصری دارد؟

منظور از جمعه کاری چیست؟ | نحوه محاسبه جمعه کاری در قانون کار

منظور از جمعه کاری چیست؟ | نحوه محاسبه جمعه کاری در قانون کار

دورکاری چیست؟ مزایای دورکاری برای کارمندان و سازمان ها

منظور از قانون دورکاری چیست؟ همه چیز درباره قرارداد دورکاری

قانون ترک کار

صفر تا صد قانون ترک کار؛ آشنایی با قوانین ترک کار

همه چیز درباره مرخصی اربعین

همه چیز درباره مرخصی اربعین (مرخصی استحقاقی پیاده روی اربعین)

بیمه عمر چیست؟

بیمه عمر و تامین اتیه چیست و چه مزایایی دارد؟

مالیات حقوق

منظور از مالیات حقوق و دستمزد چیست؟ | بررسی نکات مهم محاسبه مالیات بر درآمد 

تحول دیجیتال چیست و چه اهمیتی دارد؟

تحول دیجیتال چیست و چه اهمیتی دارد؟

منظور از روش ارزیابی عملکرد 360 درجه چیست و چگونه باید آن را اجرا کرد؟

منظور از روش ارزیابی عملکرد 360 درجه چیست و چگونه باید آن را اجرا کرد؟

قانون کار چیست؟

قانون کار چیست؟ | بررسی مهم ترین قوانین کار و تامین اجتماعی

شرایط استخدام معلولین و افراد توانیاب در سازمان ها چگونه است؟

شرایط استخدام معلولین و افراد توانیاب در سازمان ها چگونه است؟

منظور از روش تجزیه و تحلیل swot چیست؟ | آشنایی با ماتریس swot

منظور از روش تجزیه و تحلیل swot چیست؟ | آشنایی با ماتریس swot