مذاکره حرفه ای چگونه امکان پذیر می شود؟

مذاکره حرفه ای چگونه امکان پذیر می شود؟
واحد دیجیتال مارکتینگ کسرا
1402/01/06

مذاکره فقط کاربرد اقتصادی برای اخذ قراردادهای مالی نیست. و می تواند ثمرات زیادی در زندگی شخصی شما نیز داشت باشد.

اساسا مذاکره حرفه ای برای دست یابی به یک توافق مورد قبول طرفین میان آن ها شکل می گیرد. طرفین سعی می کنند با پی­جویی راهکارها و راه حل های بسیار بهترین راهکار ممکن را از میان راهکارهای موجود رصد و در نهایت آن را انتخاب کنند. مذاکره فقط کاربرد اقتصادی برای اخذ قراردادهای مالی نیست. و می تواند ثمرات زیادی در زندگی شخصی شما نیز داشت باشد. از این رو اهمیت مذاکره در هر سطحی و در هر موضوعی امری است که بر کسی پوشید نیست. و اساسا مذاکره حقیقی زمانی می تواند تحقق یابد. که به صورت کاملا حرفه ای میان افراد انجام شده تا به تحقق اهداف آن منجر شود.

مهم ترین عامل دخیل در هر مذاکره ای داشتن هدف های مشخص و آمادگی همه جانبه برای آن است. چنانچه بدون وجود اهداف قبلی و دقیق شما نمی توانید به دنبال راهکارها بگردید. و بهترین آن ها را پیدا کنید. اهداف از پیش تعیین شده شما را در انتخاب راه های بدیل کمک می کند. نکته مهم دیگری که باید برای یک مذاکره مفید همیشه به آن دقت کنید حفظ آمادگی برای انجام آن است. داشتن آمادگی لازم به شما قدرت لازم را در خلق راه حل های بدیع و ابتکاری می دهد.

مذاکره حرفه ای چگونه امکان پذیر می شود؟
مذاکره حرفه ای چگونه امکان پذیر می شود؟

طرفین مذاکره و تکنینک مذاکره حرفه ای

هر مذاکره دو یا چند طرف دارد که طرفین سعی می کنند بر اساس اهداف خود یکدیگر را قانع کنند. طرفین خواسته های متفاوتی دارند. که ممکن است کاملا با یکدیگر همپوشانی داشته باشد. و یا اساسا این خواسته در تعارض کامل با یکدیگر باشد.

مذاکره کننده حرفه ای به دنبال افزایش همپوشانی میان خواسته های خود و دیگران است. چنانچه بتواند از این طریق دیگری را برای رسیدن به هدف خود قانع کند. این کار مستلزم آمادگی هر چه بیشتر فرد مذاکره کننده است. چنانچه بتواند با استفاده از توانایی خود دیگران برای پذیرش عقیده خود مجاب و قانع کند.

داشتن درک کاملی از آنچه قرار است به آن برسید به عنوان اصول طلایی مذاکره

مذاکره کننده حرفه ای باید پیش و بیش از هر چیز نزد خود درک کامل و صحیحی از چشم اندازی که قرار است. طی مذاکرات به آن دست یابد داشته باشد. به عبارت دیگر فرد باید بداند که او قصد دارد حین مذاکره به چیزی دست بیابد و از چه چیزی برحذر باشد. و این یعنی دانستن کم و کیف خواسته های خود حین مذاکره.

مذاکره کننده باید برای رسیدن به هدف نهایی خود قادر است از چه چیزی چشم پوشی کند. و چه عواملی خط قرمز او به حساب می آید. شناخت اهرم های بازی و خطوط قرمز فرد مذاکره از سوی او، به او آمادگی لازم را برای چانه زنی می دهد.

داشتن درک کاملی از آنچه قرار است به آن برسید

بدانید می خواهید مذاکره حرفه ای خود را چگونه آغاز کنید

مذاکره کننده باید بداند که میخواهد فرآیند را بر سر چه موضوعی و در چه فضایی آغاز کند. شروع و تثبیت قدرتمند مذاکره کننده در ذهن فرد به او توان چانه زنی و تاثیرگذاری بر مخاطب را میدهد. و او را برای کسب اهدافش یاری می کند. در واقع پرسونایی که وی با عمل خود در ذهن دیگران تثبیت می کند. نقش پررنگی در پیشبرد مذاکرات خواهد داشت و موجب خواهد شد فرد بتواند آنچه مطلوب خود می داند را به دیگران تحمیل کند.

مقالات مرتبط: هنر مذاکره کردن

بدانید می خواهید مذاکره حرفه ای خود را چگونه تمام کنید

داشتن هدف جامع جهت کسب نتایج دلچسب از جمله مهم ترین عواملی است که به شما در کسب یک مذاکره تمام عیار کمک می کند. اینکه بدانید از یک مذاکره تحقق چه هدفی را طلب می کنید. علاوه بر این دانستن هدف مذاکره به شما دیدی فراخ و وسیع نسبت به نحوه تعامل شما با مخاطب و اینکه تا چه حد مجاز به امتیازدهی به دیگران هستید. و اینکه تا چه حدی می توانید از دیگران امتیاز بگیرید می دهد. همه این موارد در کنار یکدیگر یک مذاکره حرفه ای را امکان پذیر می سازد. پیشنهاد می کنیم برای درک بهتره فرآیند مذاکره “کتاب مذاکره حرفه ای” نوشته ی مایکل بنولی یل و وی هوآ را مطالعه کنید.

لیست دسته بندی های مرتبط:

مقالات مرتبط

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

نرم افزار حضور و غیاب و حقوق و دستمزد

نرم افزار حضور و غیاب و حقوق و دستمزد و کاربردهای آن

حضور و غیاب در قانون کار

حضور و غیاب در قانون کار؛ بررسی قوانین حضور و غیاب کارکنان در سازمان ها

Thinking, Fast and Slow کتاب تفکر سریع و کند

کتاب تفکر سریع و کند؛ کنترل مغز و ذهن خود را در دست بگیرید

سیستم BPMS چیست؟ مدیریت فرآیند کسب و کارها چگونه ممکن میشود؟

سیستم BPMS چیست؟ مدیریت فرآیند کسب و کارها چگونه ممکن میشود؟

هوش مصنوعی chatGPT چیست؟

هوش مصنوعی chatGPT چیست و چه تاثیری بر زندگی انسان ها دارد؟

OKR چیست و چه نقشی در رشد سازمان ها دارد؟

OKR چیست و چه نقشی در رشد سازمان ها دارد؟

استراتژی کاربردی برای توسعه و رشد کسب و کار

10 استراتژی کاربردی برای توسعه کسب و کارها

اهمیت امنیت تجارت الکترونیک در سازمان ها

اهمیت امنیت تجارت الکترونیک برای سازمان ها

امنیت شغلی و اهمیت آن

امنیت شغلی و اهمیت آن در جوامع امروزی

تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک و مزایای آن برای کسب و کارها