ریدر برد بلند uhf یا آنتن برد بلند uhf چیست؟

ریدر برد بلند uhf یا آنتن برد بلند uhf چیست؟

در میان انواع مختلف آنتن‌‌‌هایی که هریک ساختار و قابلیت‌های خاص خود را دارند آنتن برد بلند UHF که در باند‌های VHF و UHF کار می‌کنند انواع مختلفی دارند و جهت برقراری ارتباط  با مرکز مقابل و ارسال و دریافت سیگنال‌های کنترل و تایید، نیازمند مشاهده مستقیم گیرنده خود هستند اما تگ و برچسب سوژه را از مسافت دور نیز شناسایی و دریافت می‌کنند.

پیش از پرداختن به موضوع ریدر برد بلند uhf لازم است بدانید به بسامدهای فرابالایی که امواج الکترومغناطیس با فرکانس رادیویی در بازه بسامد 3/. الی ۳ گیگاهرتز را پشتیبانی می‌کنند uhf گفته می‌شود که به اختصار نماد بین المللی برای اتحادیه مخابرات محسوب می‌شود.

آنتن برد بلند uhf نیز نمونه‌ای از یک ریدر است که بخش اصلی سیستم کنترل تردد در اتوماسیون اماکن بزرگ و پارکینگ‌ها محسوب می‌شود و با استفاده از reader rfid می‌توان ورود و خروج افراد و خودروها در مراکز شلوغ اداری، تجاری، مسکونی و… را کنترل کرد و در مراکز کاری نیز حضور و غیاب انجام داد و اطلاعات دریافتی را به صورت گزارش دریافت یا ثبت کرد.

تصور کنید در شرایط پرمشغله امروزی بخواهیم از سیستم سنتی و نیروی انسانی برای اطلاع از وضعیت اتماسیون‌های پر تردد استفاده کنیم؛ قطعا روند کند و بی‌نظمی خاصی به وجود آمده و عدم امکان کنترل دقیق امکان عمومی یا محدودیت اماکن شخصی به وجود می‌آید و امنیت و حفظ حریم مربوطه مختل خواهد شد.

از این رو کاربرد مهم آنتن‌های uhf اهمیت خاصی داشته و با قرار گیری این سیستم‌های حفاظتی در اماکنی مانند: پارکینگ‌ها، هتل‌ها، اتماسیون‌های اداری، محل ورود و خروجی پرسنل در محیط‌های کاری بزرگ، مجتمع‌ها و سازمان‌ها و… سبب حفظ حریم، اطلاع از وضعیت تردد  و کنترل نظم و امنیت در محیط می‌شود و درصد خطا به حداقل می‌رسد.

بیشتر بخوانید: تجهیزات کنترل تردد

ریدر برد بلند uhf یا آنتن برد بلند uhf چیست؟

ریدر برد بلند uhf یا آنتن برد بلند uhf چیست؟

معرفی آنتن برد بلند UHF

در میان انواع مختلف آنتن‌‌‌هایی که هریک ساختار و قابلیت‌های خاص خود را دارند آنتن برد بلند UHF که در باند‌های VHF و UHF کار می‌کنند انواع مختلفی دارند و جهت برقراری ارتباط  با مرکز مقابل و ارسال و دریافت سیگنال‌های کنترل و تایید، نیازمند مشاهده مستقیم گیرنده خود هستند اما تگ و برچسب سوژه را از مسافت دور نیز شناسایی و دریافت می‌کنند.

امواج منتشر شده در ریدر برد بلند uhf توسط صفحاتی به نام دایپل منتشر می‌شود و به منظور افزایش گین یا بهره این تشعشات آنتن، از میله‌ یا میله‌هایی در راستای هدایت امواج استفاده می‌شود و این صفحات که رفلکتور یا آینه نشر دهنده نام دارند قدرت انعکاس امواج را افزایش می‌دهند.

این نمونه از ریدرها سیستمی مناسب جهت خواندن و ثبت کردن لیبل‌های RFID هستند و زمانی که تگ‌های دریافتی از راه دور را دریافت می‌کنند؛ آن‌ها را با پورت‌های مکمل خود تطابق داده و نتیجه را به نرم افزار کنترل RFID ارسال می‌کنند و در صورت تایید یا عدم تایید پاسخ رله جهت کنترل جک پارکنیک، درب باز کن‌، راه بند و… ارسال می‌شود.

بیشتر بخوانید: RFID چیست؟ آشنایی با تکنولوژی RFID

معرفی آنتن برد بلند  UHF

معرفی آنتن برد بلند  UHF

انواع ریدر برد بلند UHF

برای خواندن تگ‌‌های پسیو که در بازه فرکانسی ۸۶۸ تا ۹۱۵ مگاهرتز کاربرد دارند از uhf readr استفاده می‌شود و مدیریت تردد و کنترل خودروها در اماکن پر تردد را برعهده دارند؛ البته این تنها قابلیت آنتن‌های برد بلند نیست و از این تجهیزات برای بررسی اشیاء، انبارها و افراد در شرایط و اماکن مختلفی نیز استفاده می‌شود. انواع ریدر برد بلند UHF در دو دسته کلی قرار می‌گیرند.

1)ریدرهای ثابت

نمونه ثابت این آنتن‌ها خود شامل دو مدل است. ریدرهای ثابت: reader external که دارای آنتن خارجی است و reader internal که آنتن داخلی دارد‌. نمونه‌هایی که آنتن خارجی دارند قابلیت اتصال چهار آنتن را داشته و این ریدرها امکان کنترل درگاه‌های بزرگ، نوار نقاله و حتی چهار لاین خودرو را نیز پوشش می‌دهند در حالی که نمونه آنتن داخلی جهت کنترل و دسترسی به تردد تنها یک لاین خودرو کفایت می‌کنند که در این شرایط نمونه آنتن خارجی از نظر دامنه پوشش، صرف زمان و هزینه اقتصادی‌تر است.

2)ریدرهای دستی

 

معرفی آنتن برد بلند  UHF

معرفی آنتن برد بلند  UHF

استاندارد مناسب برای آنتن های UHF در ایران و جهان

از آنجایی که هریک از انواع آنتن برد بلند UHF ممکن است در محیط و شرایط مختلف آب و هوایی قرار بگیرد؛ لذا برخورداری از ساختار سخت افزاری و نرم افزاری مقاوم و ایمنی آن از اهمیت زیادی برخوردار است. با توجه به دامنه گسترده‌ای که انواع ریدر برد بلند uhf در خصوص مدیریت و کنترل پروژه‌های مختلف دارند و چک کردن تردد خودرو، افراد، لیبل کالاهای صنعتی، دارویی، دام، انبارداری و… را شامل می‌شوند؛ لذا تهیه مدل‌های مطابق با استانداردهای داخلی و بین‌المللی جهت بهره‌مندی هرچه بهتر و بیشتر از این تجهیزات الزامی است.

آنتن‌های uhf برد بلند از استاندارد EPC global Gent2 پیروی می‌کنند و این استاندارد که با نام ISO 1800_63 نیز شناخته شده، تنها گواهینامه مورد تایید و معتبر در ایران و جهان مرتبط با سیستم‌های uhf reader است و این یکسان بودن استاندارد جهانی سبب شده تا برندهای مختلف امکان تولید محصولات غیر اورجینال را نداشته و در راستای توسعه این تکنولوژی پرکاربرد تلاش کنند.

استاندارد مناسب برای آنتن های UHF در ایران و جهان

استاندارد مناسب برای آنتن های UHF در ایران و جهان

کاربرد ریدر برد بلند rfid

از رایج‌ترین نمونه‌های reader rfid مدل‌های ریدر برد بلند هستند که امروز در اغلب سیستم‌ها و تجهیزات مبتنی بر rfid کاربرد دارند و با قرائت‌گرهای مختلفی که برای این ریدرها طراحی شده در هر مکانی که بخواهید به چک لیست و آماری از تردد افراد، خودروها و یا حتی کنترل محصولات، ورود و خروج کالا، اشیاء و… دسترسی خواهید داشت و در این زمینه‌ها ریدر برد بلند rfid به کار می‌آید.

با استفاده از این روش مکانیزه می‌توانید مدیریت اتوماتیک خود بر امکانی مانند: پارکینگ‌ها، اتوماسیون‌ها، ورود و خروج پرسنل مراکز درمانی، اداری، صنعتی، انبارهای صنعتی و غیر صنعتی، ساختمان‌ها و برج‌های مسکونی و رفاهی و… را اعمال کرده و این فرایند به سادگی توسط ریدر برد بلند rfid و با شناسایی از راه دور تگ‌های تحت پوشش آن انجام می‌شود.

اگر بخواهیم به یک جمع‌بندی کلی از کاربرد reader rfid برسیم؛ حوزه‌های کاربردی این آنتن‌های برد بلند شامل: مدیریت اموال، فروشگاه‌ها و انبارها، کنترل دسترسی افراد و خودروها هستند که می‌توانید روند حضور و غیاب، کنترل ورود و خروج، لیبل‌ خوانی و… را با آن انجام دهید.

کاربرد ریدر برد بلند rfid

کاربرد ریدر برد بلند rfid

مزایای ریدر برد بلند rfid (ریدر برد بلند uhf)

از اصلی‌ترین مزایای ریدر برد بلند uhf قابلیت نصب و راه اندازی در فضاهای داخلی و خارجی محیط‌های مختلف است و ساختار این تجهیزات به گونه‌ای طراحی شده تا در شرایط محیطی سخت به درستی کار کند و با داشتن استاندارد ip تغییرات آب و هوا، رطوبت، گرد و غبار و… در عملکرد حساس و هوشمند آن‌ها تداخلی ایجاد نمی‌شود.

 • با تمامی کنترل‌ها و تجهیزات کنترل کننده ترددی که به صورت آنلاین یا آفلاین کار می‌کنند ارتباط می‌گیرد.
 • نیاز به نیروی انسانی، صرف زمان، انرژی و خطاهای احتمالی را حذف می‌کند.
 • ظاهر زیبا و یکپارچه آن را برای استفاده در محیط‌های مختلف مناسب کرده است.
 • سرعت بالا در تشخیص تگ‌ها، لیبل‌ها، ورود و خروج، شناسایی سریع برچسب‌های سیگنال بدون خطا و تداخل
 • تشخیص برد تگ‌ها در فواصل بلند با سرعت و دقت بالا
 • قابلیت برنامه ریزی، تابع زمان، محدودیت یا مجوز ورود و خروج

موارد فوق تنها نمونه‌هایی از مزایای ریدر برد بلند rfid هستند و با تهیه و نصب این آنتن‌ها در اماکن مورد نیاز می‌توانید با حداقل هزینه به حداکثر دقت و عملکرد در مدیریت و کنترل دقیق تردد دست پیدا کنید و محیط مدنظر خود را ایمن سازید و به طور بلند مدت و بدون نگرانی از مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری از قابلیت این ریدرها بهره‌مند شوید.

مزایای ریدر برد بلند rfid ( ریدر برد بلند uhf)

مزایای ریدر برد بلند rfid ( ریدر برد بلند uhf)

نحوه نصب ریدر برد بلند uhf و عملکرد آن

هنگام خریدuhf reader به طور معمول در پکیج محصول اقلام زیر را مشاهده خواهید کرد.

 • دفترچه راهنمای سیم‌کشی و نصب
 • بروشور کنترلر، ریدر uhf
 • آداپتور و کابل تغذیه
 • پایه و اتصالات نگهدارنده
 • تنظیم کننده جهت دهی ریدر
 • کنترل ریدر

ابتدا لازم است پایه را به کمک پیچ و میله‌های u شکل نگهدارنده در محل مخصوص روی ریدر وصل کنید؛ سپس لازم است که کابل برق را به آداپتور متصل کرده و قسمت کانکتور را به کانکتور سیم ریدر فیکس ‌کنید و به این صورت مسیر جریان برق از منبع تغذیه تا ریدر برقرار می‌شود.

پورت سریال و سیم‌های اتصال آن برای کانفینگ کردن ریدر با کامپیوتر و کنترلر طراحی شده‌اند که سیم‌های آبی پررنگ و آبی کمرنگ مرتبط با اتصال ریدر به کنترلر هستند و سیم خاکستری که بسیار مهم است برای اکتیویتی کردن ریدر به کار می‌رود.

با اتصال سیم خاکستری ریدر به سیم مشکی آداپتور، ریدر فعال شده و این اتصال سبب می‌شود که ریدر نسبت به هر ماشینی واکنش نشان ندهد و تنها با تگ‌هایی که تعریف شده‌اند کانکت شود و پس از اتصال سیم‌های ریدر، کنترل و رله، تنظیمات کد دهی نیز انجام می‌شود.

عملکرد ریدر: به طور کلی ریدرها وظیفه خواندن تگ یا برچسب‌های uhf برد بلند و ارسال اطلاعات به کنترلر را دارند؛ کنترلر نیز شماره تگ را در دیتا بیس خود سرچ کرده و در صورتی که شماره تگ از قبل برای کنترلر تعریف شده باشد فرمان مجاز باز شدن درب را به رله ارسال می‌کند و در غیر این صورت تگ را عامل غیرمجاز شناسایی می‌کند.

بیشتر بخوانید: تخلیه اطلاعات دستگاه حضور و غیاب

نحوه نصب ریدر برد بلند uhf و عملکرد آن

نحوه نصب ریدر برد بلند uhf و عملکرد آن

تفاوت آنتن uhf و vhf

در مورد تفاوت آنتن uhf و vhf باید گفت با توجه به اینکه آنتن‌های vhf با سیگنال‌های باند فرکانسی در بازه 230 _174 مگاهرتز برای آنتن‌های معمولی به کار می‌روند؛ دیگر امروزه کانال‌های تلویزیونی را پوشش نداده و فاصله هر کانال در این باند فرکانسی هفت مگاهرتز است و مجموعا هشت کانال دارد.

این در حالی است که سیستم‌های تلویزیونی جدید دارای باند فرکانسی uhf و با سیگنال‌های باند فرکانسی در بازه 862_470 مگاهرتز در آنتن‌های مرکزی معمولی یا سنتی کار به کار می‌روند و در این سیستم فاصله هر کانال هشت مگاهرتز بوده و مجموعا  49 کانال را پشتیبانی می‌کنند و به طور کلی کانال‌های 5 تا 12 در باند vhf قرار می‌گیرند و در باند uhf نیز کانال‌های 21 تا69  قرار دارند.

 

مقالات مرتبط

2 دیدگاه

 1. ghazal miri مرداد 26, 1402 در 0:28 ق.ظ

  از این آنتن می شود در مجتمع مسکونی استفاده کرد؟برای بخش پارکینگ؟

  • دیجیتال مارکتینگ کسرا مرداد 26, 1402 در 3:11 ب.ظ

   با سلام
   با استفاده از این روش مکانیزه می‌توانید مدیریت اتوماتیک خود بر امکانی مانند: پارکینگ‌ها، اتوماسیون‌هاو .. در منزل یا جاهای دیگر داشته باشید.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

مدیریت تردد شرکت های بزرگ2

تکنیک‌ های مدیریت تردد کارکنان شرکت‌ های بزرگ در جهان

تاثیر حضور پرسنل بر عملکرد شرکت

حضور غیاب پرسنل چه تاثیری برعملکرد شرکت دارد؟ 

حضور و غیاب سازمان های بزرگ copy

بهترین نرم‌افزار حضور غیاب برای سازمان های بزرگ

هوش مصنوعی AI چیست؟ + مزایا و معایب هوش مصنوعی

هوش مصنوعی چیست؟ + مزایا و معایب Ai

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته؛ لوازم جانبی مورد نیاز جهت نصب دوربین 

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

ایمیل مارکتینگ چیست؟ مزایا و معایب بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ چیست؟ مزایا و معایب بازاریابی ایمیلی

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس و انواع آن

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس axis و انواع آن

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته و انتقال تصویر)

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مداربسته و انتقال تصویر)

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا (حضور و غیاب دانشجویی)

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

همه چیز درباره مرخصی حج واجب

همه چیز درباره مرخصی حج واجب

ویژگی های کابل دوربین مدار بسته مناسب چیست؟ معرفی انواع کابل دوربین مداربسته

ویژگی های کابل دوربین مدار بسته مناسب چیست؟ معرفی انواع کابل دوربین مداربسته

منظور از جمعه کاری چیست؟ | نحوه محاسبه جمعه کاری در قانون کار

منظور از جمعه کاری چیست؟ | نحوه محاسبه جمعه کاری در قانون کار