ورزش هایی برای داشتن مغز و ذهنی قدرتمند

ورزش های ذهنی
دیجیتال مارکتینگ کسرا

مغز ما علاوه بر نیازهای فیزیکی مثل پروتوئین ها و مواد مغذی، برای کارکرد هر چه بهتر خود نیازمند ورزش نیز هست. ورزش هایی که نه تنها مختص به خود مغز است بلکه می توانند شادابی را به مغز بر گردانده و از پیری و ناتوانی مغز جلوگیری کنند.

از آنجایی که مغز به عنوان یک موجود زنده شناخته می شود و در زندگی ما نقشی اساسی ایفا می کند باید همیشه مراقب طراوت و تازگی آن باشیم. مغز ما علاوه بر نیازهای فیزیکی مثل پروتوئین ها و مواد مغذی، برای کارکرد هر چه بهتر خود نیازمند ورزش های ذهنی نیز هست. ورزش هایی که نه تنها مختص به خود مغز است بلکه می توانند شادابی را به مغز بر گردانده و از پیری و ناتوانی مغز جلوگیری کنند. در ادامه ورزش هایی برای تقویت ذهن و مغزی قدرتمند را به شما معرفی می کنیم.

ورزش هایی برای تقویت ذهن

معرفی برخی از متداولترین ورزش های ذهنی برای تقویت ذهن و مغز

1) مهارت های جدید یاد بگیرید

تحقیقات متعدد نشان داده اند که آموزش و یادگیری در هر زمینه ای به جوان سازی مغز افراد کمک می کند. ما همیشه جوان نخواهیم ماند و با گذر زمان همان گونه که کودکی، نوجوانی و جوانی را پشت سر گذاشتیم روزی پیر خواهیم شد. اما زمانی یک انسان پیر با ذهن جوان خواهیم ماند که مغز پویا و جوانی داشته باشیم. براساس تحقیقات علمی افرادی که سال های بیشتری از عمر خود را صرف تحصیل و علم آموزی می کنند کمتر احتمال دارد به بیماری آلزایمر دچار شوند. البته باید توجه کرد که آموزش صرفا به معنای درس خواندن یا تحصیل دانشگاهی یا … نیست. همه ما انسان ها می توانیم در هر سنی و با هر پیشینه شغلی و فکری آموزش جدیدی را تجربه کنیم. آموزشی که ذهن و مغز ما را جوان نگه دارد و یکی از ورزش هایی برای مغز و ذهنی قدرتمند است.

به عنوان مثال کسانی که به هر دلیلی مثل مهاجرت و … و در هر سنی به یادگیری زبان دوم مبادرت می کنند نیز مشمول قاعده فوق می شوند. این افراد نیز با توجه به توانمدی های خود آموزش می بیند و در امر یادگیری فعال هستند. بر این اساس به عنوان نمونه ای از این افراد شما می توانید با رجوع به یک فرهنگ لغت یا یک کتاب آموزش زبان حدود ده یا بیست لغت جدید را یاد بگیرید.

مهارت های جدید یاد بگیرید

2) برای تقویت ذهن تکرار کنید

باید در طول روز بارها و بارها این لغات را تکرار کنید و روز بعد نیز ابتدا لغات قبلی را مطالعه و تکرار کرده و لغات جدیدی را به دایره لغات زبان مورد نظر خود بیفزایید. این امر موجب می شود شما در طولانی مدت نه تنها لغات بسیاری را یاد بگیرید و در آینده از آن استفاده کنید بلکه می توانید مغز خود را همچون مغز یک جوان تا دوران پیری همراه خود داشته باشید.

البته می توانید اگر به کارهای هنری یا آشپزی علاقه دارید در این حیطه ها به یادگیری مهارت های جدید و خلاقانه بپردازید. مثلا سعی کنید دائما دستورهای غذایی متنوعی یاد گرفته و با طبخ این غذاها و خلاقیت به خرج دادن در پخت آن ها مغزتان را سرگرم کنید. یا به طور مشابه سعی کنید کارهای فنی مورد علاقه خود مثل نجاری و… را یاد بگیرید.

3) برای تقویت حافظه و ذهن کتاب بخوانید و خلاصه آن را برای خود بنویسید

خواندن و نوشتن نیز دو روش بسیار کارآمد و مفید برای تحریک مغز و تقویت ذهن و تقویت مغز است. که منطقه ای خاص در مغز به نام هیپوکامپ را که محل ذخیره خاطرات و مسئول یادگیری مهارت های جدید است. فعال می کند. هیپوکامپ بخشی از سیستم لیمبیک مغز شماست. داخل لبه ها و شیارهای هر نیم کره مغز شما مجموعه ای از ساختارها شکل گرفته اند. که به آن سیستم لیمبیک می گویند و شامل آمیگدال، تالاموس، هیپوتالاموس و هیپوکامپ می شود. این قسمت ها عواطف، اشتیاق و میل، غرایز، درد و حس های خوشایند و دیگر انگیزش های لازم برای زنده ماندن را فراهم می کنند. و یکی دیگر از ورزش هایی برای مغز و ذهنی قدرتمند است.

هر چه ناحیه هیپوکامپ مغز شما بیشتر تحریک شود و فعالیت بیشتری داشته باشد. یادگیری بیشتری رخ می دهد و ضریب هوشی شما نیز بالاتر می رود. به همین دلیل سعی کنید کتاب های خوب و در زمینه های متنوع بخوانید. کتاب باید خوب و مناسب حال و احوال شما باشد.

چه بسا بسیار کتاب هایی که وجود دارند اما برای شخص شما نامناسب اند. از طرف دیگر سعی کنید کتاب های متنوعی بخوانید. تا از این طریق ذهن شما دائما در عوالم موضوعات مختلف غرق شود. پس از آن یا با نوشتن خلاصه ای از آن کتاب یا صحبت با اعضای خانواده یا دوستان خود. از تمرین دادن قسمت هیپوکامپ مغز خود و توانایی آن غافل نشوید.

کتاب بخوانید و خلاصه آن را برای خود بنویسید

4)مسافرت رفتن از جمله ورزش هایی برای تقویت مغز است

یکی دیگر از ورزش ها برای مغز و ذهنی قدرتمند، سفر کردن است. بازدید از شهرهای جدید و آشنایی با شهرهای متعدد قشر مغز را برای راهنمایی شما در مکان جدید فعال می کند. این یافتن باعث درگیرشدن قشر مغز شما و به طور کلی مغز شما می شود. شما با سفر کردن تنها از مسیر و جاذبه های مقصد خود لذت نمی برید بلکه با تلاش برای یافتن مسیر مقصد خود و کنکاش در مورد زیبایی های مسیر یا مقصد ورزش ذهنی خارق العاده ای انجام می دهید.

البته پیدا کردن مکان های جدید تنها با سفر به شهرهای دیگر ارتباط ندارد بلکه شما می توانید با تغییر مسیرهای معمول رفت و آمد به خانه و محیط کارتان نیز این روش را امتحان کنید. زیرا با عادت کردن به مسیرهای تکراری مغز شما دیگر فعال نمی شود و برای پیدا کردن و راهنمایی دیگر تلاشی نمی کند. پس از همین امروز سعی کنید از مسیرهای تازه ای رفت و آمد کنید. از گم شدن نترسید زیرا مغزتان قرار است شما را هدایت کند و این امر موجب تقویت ذهن و تقویت مغز شما می شود.

مسافرت رفتن یکی از روش های تقویت ذهن است

5) نقاشی کردن یکی از ورزش های تقویت ذهن است

نقاشی و طراحی به دلیل فواید زیادی که برای رشد و تکامل مغز دارد همواره از دوران کودکی به عنوان یکی از فعالیت های اصلی در مهدکودک ها و مدارس ابتدایی تمرین می شود. زمانی که کودک مداد را در دستش می گیرد و با هماهنگی حرکات بین دست و چشم طرحی خیالی را رسم می کند یا از روی مدل واقعی نقاشی می کند و هنگام رنگ آمیزی دقت می کند که رنگ از محدوده خاصی خارج نشود فرآبندهای مربوط به تمرکز، پردازش بصری فضایی و خلاقیت خود را بهبود می بخشد.

بنابراین نقاشی به عنوان فعالیتی که بخش های مختلف مغز را فعال می کند. در هر سنی به طور جدی توصیه می شود. حتی امروزه که استفاده از رایانه ها و گوشی های تلفن همراه پیشرفته. در مقایسه با گذشته بسیار بیشتر و رایج تر شده است. برنامه هایی نیز برای نقاشی ساخته شده اند که افراد می توانند بدون نیاز به خرید مداد رنگی به دنیای متنوعی از رنگ ها دست یابند. و طرح های زیبایی را به تصویر در آورند. بنابراین می تواند گفت نقاشی در عین سادگی یکی از مناسب ترین تکنیک های پرورش مغز و ذهنی قدرتمند است.

نقاشی کردن یکی از ورزش های تقویت ذهن است

6) بازی های فکری و ورزش های هوازی برای تقویت ذهن و حافظه انجام دهید

مهم ترین و موثرترین روش برای ورزش مغز و جوان نگه داشتن آن چالش هایی است. که افراد حین انجام بازی های فکری با آن ها روبرو می شوند. تلاش برای پیروز شدن و پی بردن به کلید حل معما روشی است. که از آن به عنوان ورزش های هوازی مغزی یاد می شود. جدول اعداد، سودوکو، پازل، شطرنج و… از انواع سنتی این گونه ورزش های مغزی به حساب می آیند.

ماهیت بازی این است که فعالیت هایی را در بر می گیرد. که با هدف لذت بردن انجام می شود اما بازی ها ممکن است اهداف کاملا جدی نیز داشته باشند. بازی ها می توانند به ما کمک کنند تا مهارت هایمان را در عمل به کار بگیریم. و مفاهیم و راهبردهای موثری ایجاد کنیم. بازی ها مجموعه متنوعی به آنچه یاد داده و یاد گرفته می شود می افزایند. بنابراین بازی کردن نوعی فوتبال و ورزش فوق العاده برای مغز و ذهنی قدرتمند است.

بازی های فکری و ورزش های هوازی مغزی انجام دهید

7) برای تقویت ذهن داستان بنویسید

یکی از راه های موثر در تقویت توانمندی های مغزی داستان نویسی است. داستان نویسی نوعی تمرین و ممارست ذهنی است. که باعث می شود نه تنها قدرت خلاقیت شما تقویت شود. بلکه با درگیر کردن قدرت تحلیل و نظم بخشی شما به میزان زیادی ذهن و مغز شما را به خود مشغول می کند.

برای این کار می توانید چند واژه دلخواه را به صورت اتفاقی انتخاب کنید و سپس سعی کنید با استفاده از آن ها داستان بنویسید. یا می توانید در مورد موضوعی که به آن علاقه مندید داستان بنویسید. یا خاطره خوبی که از گذشته به یادگار دارید را روی کاغذ آورده و داستان زیبای آن را برای همیشه به صورت نوشتاری برای خود ثبت کنید.

بیشتر بخوانید: مهارت حل مسئله (Problem-solving skill) چرا انقدر مهم است؟

برای تقویت ذهن داستان بنویسید

8)تجس کردن یکی از بهترین ورزش ها برای تقویت ذهن و مغز

قدرت تجسم و تخیل یکی دیگر از ورزش های مهم تقویت ذهن و مغز قدرتمند است. این تجسم می تواند در امور مختلف انجام گیرد. مثلا تجسم کنید که اگر شما پادشاه کشور فرانسه باشید. چه کارهایی می کردید؟ یا اگر شما یک فرد ثروتمند بودید چه کاری می کردید؟ اگر شما به جای مسی یا رونالدو بزرگترین و محبوب ترین بازیکن فوتبال جهان بودید چه کاری می کردید؟

تجسم خلاقیت شما را به چالش می خواند و باعث می شود. ذهن شما به دور دست ها سفر کند. و همین امر ذهن و مغز شما را زنده و جوان نگه خواهد داشت و موجب تقویت ذهن و تقویت مغز شما می شود. این سفر دور و دراز رمز تندرستی ذهن و مغز  شماست. ذهن و مغز تندرست و سالمی که سال های سال با شما خواهد بود. و شما را در زندگی فردی تان موفق خواهد کرد.

یکی از بهترین ورزش ها برای تقویت ذهن این است که تجسم کنید

9) یادداشت بردارید

یادداشت برداری نیز می تواند یکی از بهترین ورزش ها برای تقویت ذهن و تقویت مغز باشد. می توانید یادداشت روزانه بنویسید. یا دفترچه خاطرات خود را در پایان روز از خاطرات شیرین روزانه پر کنید. یادداشت کردن باعث می شود ذهن و مغز شما به کنکاش در امور بپردازد. و بسیاری از عملکردهای ذهنی شما را تقویت کند. با یادداشت بردازی از امور مهم روزانه خود فرصت تفکر دوباره. به شما در مورد مواردی که نیاز به توجه دارند را می دهد.

این کار باعث نوعی سفر فکری در مغز شما می شود به گونه ای که حافظه شما به جریان میفتد. و رویدادهای مختلف را طبق دسته بندی که قبلا از موارد مهم در مقابل موارد کمتر مهم در مغز شما انجام گرفته است. دوباره مورد کنکاش قرار می گیرد. و از این طریق مغز شما پویایی و تحرک خود را همچنان حفظ می کند.

 

لیست دسته بندی های مرتبط:

مقالات مرتبط

2 دیدگاه

  1. نسترن اسدی 17 فروردین 1403 در 5:33 ق.ظ

    نکات بالا بسیارعالی هستن ممنون ازتوجه شما به سلامت روان مردم

    • دیجیتال مارکتینگ کسرا 9 اردیبهشت 1403 در 5:57 ب.ظ

      خواهش میکنم. این لطف شماست

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

مدل استخوان ماهی

مدل استخوان ماهی (Fishbone Diagram) چیست و چگونه رسم می شود؟

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

تکنیک ساندویچ

تکنیک ساندویچ چیست؟

کاربرد رویکرد شش کلاه تفکر 

کاربرد رویکرد شش کلاه تفکر 

اسکرام چیست

اسکرام چیست؟ | نقش تکنیک اسکرام (scrum) در مدیریت سازمان ها  

زبان بدن چیست؟

زبان بدن چیست؟

کار عمیق (Deep Work) چیست و چه تفاوتی با کار سطحی دارد ؟

کار عمیق (Deep Work) چیست و چه تفاوتی با کار سطحی دارد؟ 

همدلی چیست

همدلی (Empathy) چیست و چه عناصری دارد؟

منظور از روش ارزیابی عملکرد 360 درجه چیست و چگونه باید آن را اجرا کرد؟

منظور از روش ارزیابی عملکرد 360 درجه چیست و چگونه باید آن را اجرا کرد؟

مهارت حل مسئله Problem-solving skills

مهارت حل مسئله (Problem-solving skill) چرا انقدر مهم است؟

Thinking, Fast and Slow کتاب تفکر سریع و کند

کتاب تفکر سریع و کند؛ کنترل مغز و ذهن خود را در دست بگیرید

امنیت شغلی و اهمیت آن

امنیت شغلی و اهمیت آن در جوامع امروزی

تفکر استراتژیک

تفکر استراتژیک چیست؟

هوش تجاری و اهمیت آن برای سازمان ها

هوش تجاری چیست و چرا برای سازمان ها اهمیت دارد؟

کوچینگ چیست؟

مهارت کوچینگ چیست و چرا باید درباره ی آن بدانیم؟

هنر مذاکره

کَست‌راه | هنر مذاکره

خلاقیت و تفکر خلاقانه

خلاقیت: خلاقیت چیست و چه مراحلی دارد؟

شیوه های پرورش خلاقیت

خلاقیت: شیوه های پرورش خلاقیت