هک کردن سیستم حضور و غیاب؛ هک دستگاه حضور و غیاب

هک کردن سیستم حضور و غیاب

امکان هک کردن و یا دور زدن انواع سیستم های حضور و غیاب با روش های مختلفی وجود دارد. در سیستم های تشخیص چهره نیز روش های مختلفی برای جعل و تقلب وجود دارد. برخی سیستم های ضعیف را می ­توان تنها با داشتن عکسی از فرد مورد نظر فریب داد. البته عمر این سیستم ها کم بود و سریعا بهبود یافتند. اما جاعلان و هکرها روش بهتری برای تقلب در تشخیص چهره یافتند که آن هم استفاده از ویدیوی ضبط شده از فرد موردنظر بود!

امروزه تقریبا سیستم حضور و غیاب الکترونیکی و دستگاه حضور و غیاب برای کنترل تردد پرسنل و مهمانان در تمامی شرکت ها، سازمان ها و کسب و کارهایی که پرسنل آن ها از چند نفر بیشتر است؛ به کار می رود. استفاده از این دستگاه ها و نرم افزارها به گونه ای است که امروزه دستگاه حضور و غیاب اساسا تبدیل به تنها مانع ورود و خروج افراد به داخل و خارج سازمان شده است. و همین امر موجب میشود کارکنان به هک کردن سیستم حضور و غیاب فکر کنند. بنابراین همواره افرادی پیدا می ­شوند که به دنبال سوءاستفاده از سیستم حضور و غیاب الکترونیکی باشند. و به همین دلیل در این مقاله انواع روش های دور زدن و هک کردن دستگاه های حضور و غیاب را بررسی می­ کنیم.

انواع روش های هک کردن دستگاه های حضور و غیاب

امکان هک کردن دستگاه حضور و غیاب یکی از مهمترین موارد امنیتی قبل از خرید دستگاه های حضور و غیاب است. اگرچه با پیشرفت تکنولوژی امکان دور زدن و هک کردن سیستم کنترل تردد سخت تر به نظر می رسد اما به همین نسبت هکرها نیز از فناوری های به روزتری جهت دور زدن یا تقلب در دستگاه حضور و غیاب استفاده می کنند. با آگاهی و شناخت انواع دستگاه ی کنترل تردد و روش های هک دستگاه حضور غیاب به راحتی می توان امکان تقلب در این نوع دستگاه ها را کنترل کرده و امنیت بیشتری برای دستگاه های حضور و غیاب ایجاد کرد.

اساس کار و نحوه هک کردن سیستم حضور و غیاب الکترونیکی اثر انگشتی

درحال حاضر یکی از پرفروش ترین دستگاه ها که در اکثر مراکز استفاده می­ شود، دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی است. این نوع دستگاه کنترل تردد به دلیل اینکه قیمت متوسطی دارد. (گران تر از دستگاه کارتی و ارزان تر از دستگاه تشخیص چهره) مورد استقبال زیادی قرار می ­گیرد. بنابراین بهتر است ابتدا نگاهی به اساس کار این دستگاه داشته باشیم.

هنگام نصب دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی، برای هر پرسنل یک یا دو اثر انگشت تعریف می ­شود. شیارهایی که در انگشت وجود دارند، به وسیله دستگاه تبدیل به کد شده و برای دستگاه قابل شناسایی می ­شوند. هنگام استفاده فرد از سامانه حضور و غیاب، دستگاه اثر انگشت فرد را با اثر انگشت موجود در پایگاه داده خود مطابقت می­ دهد و اگر مطابقت کامل باشد، تردد فرد ثبت می ­شود.

هک کردن سیستم حضور و غیاب

با توجه به توضیحات بالا، هرکسی که بتواند یک کپی از اثر انگشت فرد مورد نظر داشته باشد. قادر به هک کردن دستگاه حضور و غیاب اثر انگشت خواهد بود. روش ها و آموزش های زیادی هم برای جعل اثر انگشت وجود دارد. که با مواد مختلفی مانند بتونه و ژلاتین انجام می ­شود و تنها با یک جستجوی ساده در اینترنت می ­توان به آن ها دست یافت. و به هیچ دانش خاصی هم نیاز ندارد. اما شاید بپرسید که اگر چنین باشد، دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی چه فایده ای خواهد داشت؟

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" indicates required fields

نکته اصلی این است که امروزه تقریبا اکثر شرکت های تولیدکننده دستگاه حضور و غیاب به تکنولوژی خاصی دست یافته اند. که هیچکدام از روش های جعل و کپی اثر انگشت بر روی آن ها اثر ندارد. این تکنولوژی دارای الگوریتم هایی است که به شکل شیارهای اثر انگشت اکتفا نکرده و تنها با تشخیص بافت زنده پوست انگشت، مجوز تردد را صادر می­ کند.

در واقع فرد حتما باید روبروی دستگاه قرار گرفته و انگشت خود را بر روی سنسور قرار دهد تا دستگاه مجوز تردد او را صادر نماید. در نتیجه حتی اگر انگشت فرد قطع و در دستگاه استفاده شود، بازهم نمی­ توان الگوریتم آن را فریب داد چرا که دستگاه تنها به بافت زنده بدن پاسخ مثبت می­ دهد و نه بافت مرده.

حتی برای امنیت بیشتر، دستگاه پس از نصب و تعریف اولیه اثرات انگشت پرسنل، رمزنگاری های لازم را انجام داده و سپس اثرات انگشت را حذف می­ کند تا کسی امکان دسترسی به آنها را نداشته باشد. همچنین با استخدام پرسنل جدید نیز ابتدا اثر انگشت وی تعریف شده. و سپس از سیستم حذف می­ شود تا هیچگونه راه سواستفاده از سیستم حضور و غیاب الکترونیکی باقی نماند.

بیشتر بخوانید: واقعیت افزوده چیست؟ به بهانه معرفی هدست واقعیت افزوده vision pro جدید

روش هک کردن سیستم حضور و غیاب الکترونیکی تشخیص چهره

در سیستم های تشخیص چهره نیز روش های مختلفی برای جعل و تقلب وجود دارد. برخی سیستم های ضعیف را می ­توان تنها با داشتن عکسی از فرد مورد نظر فریب داد. البته عمر این سیستم ها کم بود و سریعا بهبود یافتند. اما جاعلان و هکرها روش بهتری برای تقلب در تشخیص چهره یافتند که آن هم استفاده از ویدیوی ضبط شده از فرد موردنظر بود!

اگر کیفیت ویدیو خوب باشد، می ­تواند دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره را فریب دهد. رفته رفته با پیشرفت الگوریتم های تشخیص چهره، امکان استفاده از عکس و ویدیو برای فریب سیستم بسیار کاهش یافت. اما افرادی حرفه ای تر بازهم توانستند با استفاده از پرینت سه بعدی از چهره و سر فرد مورد نظر، سیستم های تشخیص چهره را فریب دهند.

البته گفتنی است که امروزه الگوریتم های تشخیص چهره بسیار پیشرفت کرده اند. و مانند دستگاه حضور و غیاب اثر انگشت، دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره نیز به سختی فریب می­ خورد و بسیار قابل اعتماد است. حتی محصولات برتر برندهای معروف دستگاه حضور و غیاب بازار مانند ویردی و سوپریما دارای تائیدیه امنیتی از سازمان FBI ایالات متحده هستند که نشانی از امن بودن سیستم تشخیص آن هاست.

روش هک کردن سیستم حضور و غیاب الکترونیکی تشخیص چهره

هک دستگاه حضور و غیاب کارتی

دستگاه حضور و غیاب کارتی هم که ارزان ترین مدل دستگاه های موجود در بازار است، امنیت کمتر و نفوذپذیری بیشتری نسبت به دستگاه های بیومتریک دارد. البته اساسا این نکته مزیت منفی برای آن محسوب نمی ­شود. چرا که تکنولوژی در بحث افزایش امنیت و بهبود دستگاه های حضور و غیاب راه خود را به خوبی طی کرده است. که نتیجه آن دستگاه های بیومتریک موجود در بازار است. در واقع امنیت دستگاه کارت خوان را نمی ­توان بیش از این بهبود داد. و هر سازمانی که اولویت اول آن امنیت در کنترل تردد باشد، باید گزینه دستگاه های بیومتریک را انتخاب نماید.

سیستم حضور و غیاب کارت ساعت زنی نیز برای شرکت های کوچکی که در اوایل توسعه خود قرار داشته. و تنها برای بهبود دقت و سرعت حضور غیاب کارمندان اقدام به خرید دستگاه حضور و غیاب می­ کنند، گزینه بسیار مناسبی است.

تکنیک های هک دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا

در دستگاه های ساعت زنی تشخیص صدا فرد با تکرار یک جمله امکان ثبت تردد خود را دارد. نمونه های پیشرفته دستگاه حضور غیاب امکان تشخیص امواجی که از طریق تارهای سوتی افراد متساعد می شود را دارد. این در حالی است که در تست های انجام شده دستگاه تفاوت صدای ضبط شده و صدای دریافتی از تارهای صوتی را تشخیص نداده است. درصد این خطا در دستگاه های قدیمی بیشتر بوده و احتمال تقلب را افزایش می دهد. امکان تقلب در دستگاه های تشخیص صدا برای حضور و غیاب با پیشرفت تکنولوژی و بهبود سخت افزارهای مرتبط کاهش یافته و به جرئت می توان گفت دستگاه های امروزی کم خطاترین دستگاه های موجود در بازار ایران هستند.

سیستم حضور و غیاب تشخیص عنبیه چشم و دور زدن یا تقلب در دستگاه حضور غیاب

یکی از دقیق ترین سیستم های حضور و غیاب دستگاه های تشخیص عنبیه چشم هستند. به دلیل دقت و امنیت بالا این دستگاه ها معمولا در سازمان های نظامی و یا مکان هایی که امنیت مورد توجه است، استفاده می شود. گمرک ها یا فرودگاه ها از دستگاه حضور و غیاب تشخیص عنبیه چشم برای احراز هویت افراد استفاده می کنند. دستگاه تشخیص عنبیه چشم در کنار پاسپورت و سایر مدارک شناسایی امکان تقلب را بسیار پایین می آورد. اما باید به ین نکته توجه کرد اشعه خورشید تهدیدی جدی برای امنیت و دقت این دستگاه ها به حساب می آید. اگر زمان شناسایی شدت تابش نور خورشید زیاد باشد، دقت دستگاه به طرز چشمگیری کاهش می یابد. البته این مشکل با جایگذاری مناسب دستگاه قابل حل است. با قرارگیری دستگاه به طوری که در معرض تابش نور خورشید نباشد، میتوان دستگاه حضور و غیاب تشخیص عنبیه چشم را جز امن ترین و دقیق ترین انواع دستگاه حضور و غیاب و کنترل تردد دانست.

اساس کار و نحوه هک کردن سیستم حضور و غیاب الکترونیکی اثر انگشتی

امنیت دستگاه حضور و غیاب

در جوامع کنونی، تجهیزات کنترل تردد و دستگاه‌های حضور و غیاب به دلیل تسهیل در مدیریت حضور و غیاب کارکنان و همچنین کنترل پرسنل و ارائه گزارشات مربوط به حضور و غیاب، در سازمان‌ها و شرکت‌های بسیاری کاربرد دارد. با این حال، امنیت این دستگاه‌ها موضوع بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد؛ زیرا دستگاه‌های حضور و غیاب شامل اطلاعات محرمانه کارکنان می‌شوند و لازم است از تمامی این اطلاعات محافظت شود.

در این راستا، می‌بایست برای افزایش امنیت دستگاه حضور و غیاب، اقداماتی مانند رمزنگاری داده‌ها، استفاده از روش‌های شناسایی کاربران به صورت اثر انگشت و چهره، محدود کردن دسترسی کاربران و نظارت بر دسترسی به دستگاه صورت بگیرد. علاوه بر این، پشتیبانی از ورود به سیستم با استفاده از کارت‌های RFID، ذخیره سازی اطلاعات به صورت امن و آپدیت به روزرسانی‌های امنیتی نیز ازجمله اقداماتی هستند که می‌تواند در افزایش امنیت دستگاه حضور و غیاب موثر باشد. اگر می‌خواهید درباره دستگاه حضور و غیاب و امنیت آن‌ها بیشتر بدانید، تا آخر این مطالب با ما همراهی کنید.

رمز نگاری داده های دستگاه حضور و غیاب

روش‌های شناسایی اثر انگشت و چهره، به عنوان یکی از روش‌های پر کاربرد در امنیت دستگاه حضور و غیاب به حساب می‌آید. در این روش‌ها، اثر انگشت و چهره کارکنان به عنوان یک الگوی بیولوژیکی شناسایی می‌شوند. در روش شناسایی اثر انگشت، اطلاعات اثر انگشت کاربر به صورت دیجیتال ذخیره می‌شود و در هنگام شناسایی، اثر انگشت کاربر با اطلاعات از پیش ذخیره شده، در معرض مقایسه قرار می‌گیرد.

در صورت تطابق اثر انگشت، کاربر شناسایی شده و مجوز دسترسی به دستگاه حضور و غیاب را خواهد داشت. در روش شناسایی چهره، عکس چهره کاربر به صورت دیجیتال ذخیره می‌شود و در هنگام شناسایی، چهره کاربر با عکس ذخیره شده مقایسه شده و اگر یکسان باشد، مجوز دسترسی صادر می‌شود. اما برای جلوگیری از تزریق تصویر قبلی و همچنین دزدی اطلاعات، باید داده‌های اثر انگشت و چهره رمز نگاری شوند. در این روش، داده‌های حاوی الگوی اثر انگشت یا چهره کاربر با استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری به یک شیوه غیر قابل خواندن تبدیل شده و فقط با استفاده از کلید رمز، قابلیت بازگشت به حالت اصلی را دارند.

اساس کار سیستم حضور غیاب اثر انگشتی

سیستم حضور و غیاب انگشتی برای ثبت و ردیابی حضور و غیاب کارکنان در یک سازمان استفاده می‌شود. این سیستم با استفاده از تکنولوژی اثر انگشتی، اطلاعاتی را از کارکنان جمع آوری کرده و آن‌ها را در یک پایگاه داده ذخیره می‌کند. اساس کار این سیستم به این صورت است که ابتدا کارکنان باید اطلاعات اثر انگشتی خود را در سیستم وارد کنند. سپس در هر بار حضور یا غیاب، کارکنان با قرار دادن انگشت خود بر روی دستگاه اثر انگشتی، حضور خود را به سیستم اعلام می‌کنند.

اساس کار سیستم حضور غیاب اثر انگشتی

اساس کار سیستم حضور غیاب اثر انگشتی

محدود کردن دسترسی کاربران به دستگاه حضور و غیاب

محدود کردن دسترسی کاربران به دستگاه حضور و غیاب، یکی از مهم ترین اقداماتی است که برای افزایش امنیت این دستگاه‌ها انجام می‌شود. با محدود کردن دسترسی کاربران، می‌توان از نفوذ کاربران نامعتبر و دسترسی به اطلاعات مهم و حساس جلوگیری کرد. یکی از راهکارهایی که برای محدود کردن دسترسی کاربران به دستگاه حضور و غیاب انجام می‌شود، استفاده از سطوح دسترسی متفاوت است. با تعریف سطوح دسترسی متفاوت برای کاربران، می‌توان به هر کاربر دسترسی مجاز به بخش‌های مختلف دستگاه را داد.

محدود کردن دستگاه با استفاده از یک رمز عبور نیز ممکن است که با اینکار، فقط کاربرانی که دارای رمز عبور معتبر باشند، می‌توانند به دستگاه دسترسی پیدا کنند. همچنین، از روش‌های شناسایی بیومتریکی مانند تشخیص اثر انگشت و چهره نیز برای محدود کردن دسترسی کاربران به دستگاه حضور و غیاب نیز استفاده می‌شود. محدود کردن ساعات دسترسی هم یکی از روش‌های کاربردی است. طوری که دسترسی کاربران به دستگاه حضور و غیاب را به ساعات خاصی محدود کنید؛ به عنوان مثال، می‌توانید استفاده از دستگاه را فقط با ساعات کاری شرکت، هماهنگ کنید.

نظارت بر دسترسی به دستگاه حضور و غیاب

یکی از جنبه‌های مهم امنیتی، نظارت بر دسترسی به این دستگاه‌ها در این سیستم است. ثبت ورود و خروج کارکنان یکی از روش‌های پایه‌ای برای نظارت بر دستگاه حضور و غیاب به حساب می‌آید. با ثبت ورود و خروج هر فرد، می‌توان دسترسی او به سیستم را مدیریت کرد. اگر از روش‌های تشخیص چهره یا اثر انگشت برای شناسایی کارکنان استفاده می‌کنید، می‌توانید با ثبت لحظه‌ای تصاویر کارکنان به عنوان شواهد استفاده نمایید. یکی دیگر از این روش‌ها، استفاده از سیستم‌های پیام رسانی است که شما را از ورود و خروج افراد آگاه می‌کند. نصب دوربین‌های بسته و سامانه‌های تشخیص حرکت، به مدیران این اجازه را می‌دهد تا به صورت زنده یا ضبط شده، بر دسترسی‌های موجود بر دستگاه نظارت داشته باشند.

بیشتر بخوانید: لیست قیمت دوربین مداربسته

پشتیبانی از ورود به سیستم با استفاده از کارت های RFID

FRID کارت یا کارت‌های شناسایی بی سیم، نسخه پیشرفته کارت‌های مغناطیسی بوده که یکی از روش‌های کاربردی در سیستم‌های حضور و غیاب جهت شناسایی کاربران هستند. با استفاده از این کارت‌ها، کاربران می‌توانند به سادگی و با کمترین زمان، وارد سیستم شده و حضور یا غیاب خود را ثبت کنند. استفاده از این کارت‌ها مزایای بسیاری دارد که این مزایا عبارتند از:

  • سرعت بالا در ورود و خروج کاربران از سیستم حضور و غیاب
  • کاهش احتمال خطا در ورود و خروج کاربان از سیستم
  • امکان ثبت دقیق حضور و غیاب با توجه به اطلاعات دقیق و مشخص ذخیره شده روی FRID کارت‌ها
  • کاهش هزینه و زمان مورد نیاز برای مدیریت و ثبت حضور و غیاب کارکنان

استفاده از این کارت‌های FRID، در کارایی سیستم حضور و غیاب موثر است و عملکرد سازمان یا شرکت شما را تا حد بسیار زیادی، بهبود می‌بخشد.

پشتیبانی از ورود به سیستم با استفاده از کارت های RFID

پشتیبانی از ورود به سیستم با استفاده از کارت های RFID

سیستم حضور و غیاب تشخیص عنبیه چشم

سیستم حضور و غیاب تشخیص عنبیه چشم یکی از پیشرفته ترین و دقیق ترین روش‌های تشخیص هویت فرد است. در این سیستم برای تشخیص افراد، تصاویری از عنبیه چشم آن‌ها گرفته و با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده‌ای، اطلاعات مربوط به عنبیه چشم آن‌ها با اطلاعات موجود در پایگاه داده مقایسه و تطابق داده می‌شود. استفاده از سیستم حضور و غیاب تشخیص عنبیه چشم نسبت به سایر روش‌های حضور و غیاب مانند روش اثر انگشتی دارای مزایای بسیاری مانند دقت بالاتر، تاثیر کمتر انسانی و قابلیت انعطاف بیشتر است. همچنین، این سیستم به عنوان یک روش شناسایی هویت قابل اطمینان در صنایع مختلفی مانند صنعت بانکداری، امنیتی و حفاظتی و برخی فضاهای عمومی شناخته می‌شود.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص صدا

در این سیستم ابتدا نمونه‌ای از صدای فرد دریافت می‌شود و سپس ویژگی‌های خاص صدای فرد ازجمله ترکیب فرکانس‌ها و الگوی موج‌های صوتی فرد با الگوریتم‌های مشخصی، تعیین می‌شود. این ویژگی‌ها با اطلاعات موجود در پایگاه داده، هویت فرد را تایید یا رد می‌کند. این دستگاه نیز به دلیل قابلیت استفاده آسان و دقت بالا و امکانات امنیتی، در سازمان‌های مختلفی کاربرد دارد.

امضای دیجیتال در دستگاه حضور و غیاب

هنگامی که کاربر حاضر در دستگاه حضور و غیاب، اطلاعات خود را وارد می‌کند یک امضای دیجیتال بر روی اطلاعات وارد شده ایجاد می‌گردد. این امضا، توسط یک کلید خصوصی که توسط مدیر سیستم مدیریت حضور و غیاب تعیین شده است، تولید شده و با اطلاعات به سرور فرستاده می‌شود. در مرحله بعد، سرور با استفاده از یک کلید عمومی که در اختیار همه کاربران است، امضای دیجیتال را تایید می‌کند. در صورتی که امضای دیجیتال تایید شود، اطلاعات ورودی معتبر شناخته شده و به پایگاه حضور و غیاب اضافه می‌شود. این روش امکان تقلب و تغییر اطلاعات ورودی را کاهش می‌دهد و امنیت دستگاه را بهبود می‌بخشد.

امضای دیجیتال در دستگاه حضور و غیاب

امضای دیجیتال در دستگاه حضور و غیاب

ردیابی تغییرات در تنظیمات دستگاه حضور و غیاب

با رصد ثبت و تغییرات در تنظیمات، مدیران از نقص‌ها و خطاهایی که ممکن است در تنظیمات وجود داشته باشد، آگاه شوند و نسبت به رفع آن‌ها اقدام کنند. برای ردیابی تغییرات در تنظیمات دستگاه حضور و غیاب و گیت ورود خروج پرسنل، می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد. یکی از این روش‌ها، استفاده از یک سیستم لاگ گیری است. با استفاده از این سیستم، تمامی تغییراتی که در تنظیمات دستگاه ایجاد می‌شود، به صورت اتوماتیک ثبت و ذخیره می‌شود.

به علاوه، می‌توان یک پایگاه داده ایجاد کرد که تمامی تغییرات را در آن ثبت کند تا مدیران بتوانند به راحتی آن‌ها را مرور کنند. روش دیگری که می‌توان از آن برای ردیابی تغییرات در تنظیمات استفاده کرد، بررسی دوره‌ای تنظیمات دستگاه است. به عنوان مثال، مدیران قادرند هر هفته یک بار، تمامی تنظیمات دستگاه را بررسی کرده و از این طریق از تغییراتی که در تنظیمات صورت گرفته، آگاه شوند. ردیابی تغییرات تنظیمات سیستم می‌بایست به صورت منظم انجام شود تا خطاهای موجود در سیستم را حل نمایند.

اهمیت امنیت در دستگاه حضور و غیاب

امنیت یکی از مهم ترین مواردی است که می‌بایست در طراحی بهترین دستگاه حضور و غیاب مورد توجه قرار بگیرد. این دستگاه همانند دیگر سیستم‌های امنیتی و حضور و غیاب، برای محافظت از منافع و اموال سازمان‌ها و شرکت‌ها مورد استفاده است. با توجه به اینکه اطلاعات حضور و غیاب کارکنان، در صورت ورود به دست افراد ناشایست، می‌تواند به مشکلات متعددی منجر شود، امنیت در این دستگاه‌ها از اهمیت زیادی دارد.

 همان طور که تا به اینجای مطلب خواندید، روش‌های متعددی مانند رمز گذاری اطلاعات، امضای دیجیتال، تایید هویت دو مرحله‌ای، محدود کردن دسترسی، تشخیص عنبیه یا صدا و… برای تامین امنیت دستگاه حضور و غیاب استفاده می‌شود. بهتر است برای جلوگیری از هک شدن دستگاه، به روزرسانی‌های مداوم نرم افزار دستگاه صورت بگیرد تا از بروز مشکلات جلوگیری کند.

مقالات مرتبط

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

وجدان کاری چیست

وجدان کاری چیست؟

نمودار ون چیست و چه کاربردی دارد؟

نمودار ون چیست و چه کاربردی دارد؟ 

تفاوت بین بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

تفاوت بین بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

همه چیز درباره حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی و نحوه‌ محاسبه حقوق بازنشستگی

همه چیز درباره حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی و نحوه‌ محاسبه حقوق بازنشستگی

منظور از حق اولاد و عائله مندی چیست؟ نحوه محاسبه حق اولاد و کمک عائله مندی

منظور از حق اولاد و عائله مندی چیست؟ نحوه محاسبه حق اولاد و کمک عائله مندی

هوش مصنوعی AI چیست؟ + مزایا و معایب هوش مصنوعی

هوش مصنوعی چیست؟ + مزایا و معایب Ai

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته؛ لوازم جانبی مورد نیاز جهت نصب دوربین 

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

ایمیل مارکتینگ چیست؟ مزایا و معایب بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ چیست؟ مزایا و معایب بازاریابی ایمیلی

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

محاسبه عیدی سال ۱۴۰۲ عیدی کارگران، کارمندان بازنشستگان و مستمری بگیران 

محاسبه عیدی سال ۱۴۰۲ عیدی کارگران، کارمندان بازنشستگان و مستمری بگیران 

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس و انواع آن

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس axis و انواع آن

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته و انتقال تصویر)

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مداربسته و انتقال تصویر)

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا (حضور و غیاب دانشجویی)

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

معرفی بهترین دستگاه دوربین مدار بسته + انواع دستگاه ضبط دوربین

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته

همه چیز درباره قوانین نصب دوربین مدار بسته