بیمه عمر و تامین اتیه چیست و چه مزایایی دارد؟

بیمه عمر چیست؟
دیجیتال مارکتینگ کسرا

بیمه عمر یکی از انواع بیمه سرمایه گذاری و خدمات است که در شرکت های مختلف بیمه، به شهروندان ارائه می‌شود. این بیمه اقشار مختلف جامعه را در سنین مختلف می‌تواند تحت پوشش قرار دهد. امتیاز استفاده از انواع خدمات درمانی، وام، دریافت مستمری، معافیت مالی و… همگی گوشه‌ای از مزایای استفاده از بیمه عمر هستند. در این مقاله سعی شد تا به پاسخ سوالاتی مثل: بیمه عمر چیست و چه مزایایی دارد؟ بهترین بیمه عمر کدام است؟ و… پاسخ دهیم. امیدواریم مطالب یاد شده برای شما مفید واقع شده باشند.

بیمه عمر و پس انداز، یک نوع بیمه سرمایه گذاری مطمئن تحت نظر شرکت‌های بیمه است. امروزه در جوامع مختلف افراد زیادی دارای بیمه ی عمر هستند و از مزایای آن استفاده می‌کنند. درباره بیمه عمر می‌‌شود گفت شامل آن دسته از خدماتی است که بسته به بیمه نامه می‌تواند پس از فوت فرد، در زمان حیات و حتی در هر دو حالت ارائه شود. شرکت بیمه موظف است سرمایه مشخصی را به حساب شخص بیمه شده و یا افراد ذی‌نفع و ورثه، واریز نماید‌.

در انواع بیمه عمر یک قرارداد جهت پرداخت حق بیمه عمر از طرف شخص و ارائه خدمات از طرف شرکت بیمه، منعقد می‌شود. در بیمه های عمر و سرمایه گذاری، افراد مبلغی را در یک بازه زمانی به حساب سازمان‌ها واریز می‌کنند. در ادامه راجع به اینکه بیمه عمر چیست و مزایا و معایب آن کدام هستند؟ بیمه عمر بعد از چند سال بازنشستگی دارد؟ و… بیشتر توضیح داده‌ایم.

فهرست عناوین مقاله

منظور از بیمه عمر و تامین اتیه چیست؟

درباره بیمه عمر می‌توان گفت یک پشتوانه و پس انداز برای روزهای از کار افتادگی، بازنشستگی، کهنسالی و حتی برای کودکان و اقشار مختلف جامعه محسوب می‌شود. تمامی افراد در طول زندگی خود شرایط متغیری را تجربه می‌کنند که بسته به شرایط، معیشت آن‌ها هم می‌تواند دستخوش نوسان شود.

بیمه عمر و تامین آتیه پشتوانه‌ای مطمئن برای افراد در سنین مختلف است و باعث می‌شود شرایط زندگی شما و عزیزانتان از ثبات بیشتری برخوردار باشد. شما می‌توانید بسته به هدفی که از پرداخت حق بیمه دارید، یک شرکت بیمه را انتخاب کنید و یکی از انواع بیمه عمر آن را برگزینید و مبلغ بیمه عمر را طبق بودجه خود هر ساله، به صورت فصلی و یا ماهانه ماهانه پرداخت کنید.

بیشتر بخوانید: قانون کار چیست؟ | بررسی مهم ترین قوانین کار و تامین اجتماعی

منظور از بیمه عمر و تامین اتیه چیست؟

منظور از بیمه عمر و تامین اتیه چیست؟

معرفی انواع بیمه عمر و حوادث؛ مقایسه بیمه‌ های عمر و سرمایه گذاری

در این قسمت به معرفی انواع بیمه عمر می‌پردازیم تا در پاراگراف های بعدی بهترین بیمه عمر را با مقایسه آپشن‌ های آن ارزیابی کنیم. در حالت کلی بیمه عمر و زندگی بر اساس تعهدات شرکت در یکی از 3 دسته زیر قرار خواهد گرفت. این تقسیم بندی بر اساس مدت دوره‌های زمانی مختلفی است که شرکت بیمه در قبال زندگی شخص بیمه شده متعهد می‌شود تا خدمات تعیین شده را، به او ارائه دهد.

 1. در تعریف بیمه عمر گروه اول می‌توان گفت آن دسته از موارد بیمه عمر و سرمایه است که تنها پس از فوت شخص و به ذی‌نفعان وی خدمات ارائه می‌دهد.
 2. درباره بیمه عمر گروه دوم، داریم که شرکت بیمه در بیمه عمر و سرمایه گذاری، متعهد می‌شود که تنها در زمان حیات شخص خدماتی را به وی ارائه دهد.
 3. سرانجام آخرین نوع بیمه عمر پس انداز هم به آن دسته از خدمات می‌پردازد که هم در زمان حیات شخص و هم پس از فوت او، خدمات مختلفی را در اختیار افراد قرار می‌دهد.

درادامه انواع بیمه عمر و سرمایه گذاری را که توسط شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود، توضیح می‌دهیم. عمده تفاوت انواع بیمه های عمری که در ادامه معرفی شده است، در میزان خدمات ارائه شده، مدت زمان بیمه، مبلغ آن و تعداد افراد بیمه شده است.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد قانون ترک کار؛ آشنایی با قوانین ترک کار

بیمه تمام عمر

یکی از انواع بیمه عمر است که افراد زیادی را تحت پوشش دارد. شرکت بیمه به شما تعهد می‌دهد ک در صورت فوت، کل مبلغ اندوخته را برای ذی‌نفعان شما واریز کند. معمولا واریز تعرفه بیمه عمر طبق قرارداد و به صورت سالانه خواهد بود. یعنی شما مبلغی را در سال برای شرکت بیمه واریز می‌کنید تا بتوانید در آینده از خدمات بیمه عمر آن‌ها استفاده کنید.بیمه عمروسرمایه گذاری در این قرارداد پشتیبان شما در شرایط پیری، از کار افتادگی و کهولت سن خواهد بود. به همین دلیل این نوع از بیمه عمر و پس انداز محبوبیت زیادی بین مردم دارد. این نوع از بیمه عمر و سرمایه بیشتر برای بازماندگان است و در گروه اول انواع بیمه عمر طبقه بندی می‌شود. برخی از ویژگی‌های بیمه تمام عمر به شرح زیر است.

 • امکان دریافت وام بدون نیاز به ضامن 
 • مدت قرارداد تا پایان عمر 
 • امکان بازخرید بیمه نامه 
 • سرمایه‌ قابل توجه برای بازماندگان 
 • ضریب افزایش سرمایه فوت از 0% تا 20%

بیمه عمر زمانی

یکی دیگر از انواع بیمه های زندگی، بیمه عمر زمانی است. همانطور که از اسم آن پیداست، طی مدت زمان مشخصی به فرد اختصاص داده می‌شود. این بیمه را برای خود اشخاص و تا سن 80 سالگی می‌توان تعیین کرد.

مطابق قانون افرادی که تحت پوشش این نوع از بیمه عمر و پس انداز هستند، اگر تا سن 80 سالگی به هر دلیلی و در هر نقطه کره زمین دچار فوت بشوند، می‌توانند از این بیمه استفاده کنند. مهم‌ترین مزایای استفاده از بیمه عمر زمانی تاثیر کم تورم بر آن و مبلغ بیمه عمر پایینی است که نسبت به برخی بیمه کنندگان دارد. برخی ویژگی های استفاده از بیمه عمر و سرمایه زمانی، در ادامه آورده شده است.

 • خودکشی: اگر شخص بیمه گزار در دو سال اول اقدام به خودکشی کند به او بیمه تعلق نمی‌گیرد؛ اما اگر پس از آن این اتفاق بیفتد، استفاده از بیمه عمر زمانی بلامانع است.
 • منتفی بودن اصل غرامت: چون بیمه‌گر متعهد به پرداخت وجه مشخص در مدت زمان معلومی است، بنابراین اصل غرامت برای این نوع بیمه عمر پس انداز قابل اعمال نیست. (طبق ماده 10 قانون بیمه) 
 • منتفی بودن اصل جانشینی: طبق قانون شخص بیمه شده نمی‌تواند فرد یا افراد مسبب حادثه را تحت تعقیب قرار دهد؛ چرا که در جدول بیمه عمر زمانی مرگ و میرهای ناشی از تاثیر شخص ثالث هم محاسبه شده است.
 • مشارکت یا اقدام به قتل بیمه گزار توسط ذی‌نفع: اگر شخص ذی‌نفع خود در قتل شخص بیمه شده سهیم باشد، شرکت بیمه وظیفه‌ای در قبال پرداخت بیمه عمر بیمه گزار ندارد. البته دیگر ذی‌نفعان او بهره‌مند خواهند بود.
 • خطر جنگ: به علت قابل پیش بینی نبودن جنگ و صدمات و غرامات بالای ناشی از آن، طبق ماده 28 بیمه، بیمه‌گر مسئول پرداخت خسارت ناشی از جنگ نخواهد بود. 

بیشتر بخوانید: منظور از مالیات حقوق و دستمزد چیست؟ | بررسی نکات مهم محاسبه مالیات بر درآمد

 بیمه عمر و تامین آتیه زنان خانه دار 

یکی دیگر از انواع بیمه های عمر و سرمایه گذاری که افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند، بیمه عمر و تامین آتیه زنان خانه دار است. این بیمه در جهت پشتیبانی از زنان خانه دار که یکی از اقشار پر زحمت و کم درآمد جامعه هستند اجرا می‌شود. یکی از انواع بیمه با قیمت بیمه عمر پایین محسوب می‌شود و محدودیت سنی برای بیمه شدن وجود ندارد.

افراد مختلف زیر 65 سال می‌توانند با پرداخت بیمه نامه 10 الی 30 ساله از آن استفاده کنند. پوشش دهی این بیمه شامل موارد زیر است. 

 • نقص عضو و از کار افتادگی زنان خانه دار
 • بیماری‌ های خاص مثل سکته قلبی و مغزی، سرطان، جراحی عروق قلب و پسوند اعضای اصلی بدن.
 • غرامت فوت طبیعی 
 •   غرامت فوت در اثر حادثه
 • بیمه آتش سوزی منزل مسکونی بیمه شده 
 • هزینه‌های درمانی 

بیمه عمر و بازنشستگی

یکی از اساسی‌ترین سوالات افراد در استفاده از خدمات بیمه عمر این است که آیا بیمه عمر بازنشستگی دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که بله! بیمه عمر بازنشستگی به دلیل امکان بازنشستگی زود هنگام، از جذابیت زیادی برای افراد بیمه گزار برخوردار است. 

اشخاص زیادی هستند که بنابر دلایل مختلف خواهان بازنشستگی زود هنگام هستند و می‌خواهند بدانند که بیمه عمر بعد از چند سال بازنشستگی دارد؟ طبق قوانین بیمه عمر و بازنشستگی، بیمه گزار می‌تواند در صورت تایید شرکت بیمه، پس از 10 سال از حقوق ماهیانه بیمه عمر خود، بهره‌مند شود. ویژگی‌ های بیمه عمر و بازنشستگی به شرح زیر است.

 • پوشش امراض برای 18 بیماری مختلف 
 • پرداخت بیمه عمر خدمات درمانی برای سرطان 
 • پوشش نقص عضو و از کار افتادگی 
 • مستمری مادام العمر برای شخص بیمه شده

بیشتر بخوانید: بیمه بیکاری چیست و شامل چه افرادی می شود؟

معرفی انواع بیمه عمر و حوادث؛ مقایسه بیمه‌ های عمر و سرمایه گذاری

معرفی انواع بیمه عمر و حوادث؛ مقایسه بیمه‌ های عمر و سرمایه گذاری

بیمه عمر انفرادی و مشترک

یکی دیگر از متداول‌‌ترین انواع بیمه عمر و سرمایه گذاری، بیمه‌ای است که در آن فرد بیمه شده می‌تواند به ازای پرداخت یک حق بیمه، خودش و یکی از اعضای درجه یک خانواده (معمولا همسر) را هم بیمه کند. به همین دلیل به آن بیمه عمر انفرادی و مشترک گفته می‌شود.  در ادامه ویژگی‌ های اصلی این نوع بیمه نامه عمر را مشاهده می‌کنید.

 • امکان دریافت وام پس از پایان سال دوم بیمه عمر مشترک
 • در صورت فوت هر کدام از بیمه شده‌ها (چه هر دو و چه یکی از آن‌ها) امکان پرداخت تا سقف 25 برابر حق بیمه دریافتی به عنوان سرمایه فوت وجود دارد.
 • پرداخت حق بیمه بر اثر حادثه و نقص عضو
 • امراض خاص
 • از کار افتادگی کامل

بیمه عمر مستمری  

یک درآمد نسبتا مطمئن و مادام العمر برای افراد بیمه گزار، بیمه عمر مستمری است. در واقع پشتوانه قابل اعتمادی برای دوران کهولت سن، از کار افتادگی و بازنشستگی است. در تعریف ساده می‌توان گفت که مبلغی که برای خرید بیمه عمر پرداخت می‌کنید، توسط بیمه‌گر برای شما سرمایه گذاری شده و حفظ می‌شود. در سال‌ زمان باز پرداخت، شرکت بیمه ماهیانه مبلغ مشخصی را برای شخص بیمه گزار واریز می‌کند‌.

 • حمایت بازماندگان در صورت فوت شخص بیمه شده 
 • امکان بازخرید بیمه در هر زمان
 • دریافت وام بیمه عمر بدون ضامن
 • برخورداری از بیمه درمان تکمیلی انفرادی 
 • سرمایه گذاری برای آینده 
 • در امان ماندن دریافتی از تورم 

بیمه مختلط و پس انداز

یکی از انواع بیمه پس انداز که بیمه‌ شده‌ های زیادی را تحت پوشش دارد، بیمه مختلط و پس انداز است. این نوع از بیمه عمر هم بیشتر یه جهت پس انداز استفاده می‌شود. مهم‌ترین امتیاز این بیمه در بازپرداخت حق بیمه عمر است. اگر در مدت قرارداد شخص بیمه شده فوت شود، شرکت بیمه موظف است مبلغ پرداخت شده را به‌صورت یکجا یا با اقساط بیمه، به بازماندگان پرداخت کند. امتیازات استفاده از بیمه نامه عمر مختلط و پس انداز، موارد زیر هستند.

 • امکان پیگیری سوابق 
 • امکان تبدیل بیمه به انواع بیمه های مستمری 
 • در صورت اتمام قرارداد پرداخت به‌ صورت یکجا ممکن است.
 • امکان دریافت وام

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد سامانه مودیان مالیاتی

بیمه عمر مانده بدهکار

بیمه عمر مانده بدهکار تنها یکی از انواع بیمه عمر است. آپشن بزرگ این نوع بیمه در کمک به پرداخت اقساط و بدهی‌ های شخص متوفی است. بیمه عمر مانده بدهکار کمک می‌کند که واریز بدهی فرد متوفی برای بازمانده یا بازماندگان او راحت‌تر صورت بگیرد. این بیمه نامه به صورت گروهی و انفرادی ارائه می‌شود. 

امکان بیمه شدن توسط بانک‌ها و موسسات هم بدین شکل وجود دارد؛ یعنی خود بانک یا موسسه مربوطه، برای وام گیرندگان خود بیمه عمر مانده بدهکار را منعقد کنند. 

 • از بدو تولد تا 74 سالگی امکان خرید بیمه عمر دارد. 
 • ذی‌نفعان می‌توانند پس از فوت شخص بیمه شده درخواست سرمایه کنند.
 • سرمایه فوت انتخاب شده معادل مبلغ وام و بهره وام خواهد بود که توسط موسسه پرداخت بیمه مشخص می‌شود.

بیمه عمر فرزندان بهترین سپرده گذاری برای کودکان 

بیمه عمر کودکان تنها یکی از انواع بیمه عمر پس انداز است که یک سپرده گذاری امن برای کودکان محسوب می‌شود. امروزه والدین بسیاری برای امرار معاش راحت‌تر کودکان خود در آینده، بیمه آتیه فرزندان را جدی می‌گیرند. به باور برخی کارشناسان بیمه عمر آتیه بهترین سپرده گذاری برای کودکان در سال‌ های اخیر بوده است. 

 • امکان سرمایه گذاری در بیمه عمر برای کودکان با مبالغ به نسبت کمتر 
 • بعد از ثبت نام در بیمه عمر نوزادان، در صورت پشیمان شدن از پرداخت حق بیمه عمر، می‌توانید مبلغ اندوخته شده را برداشت کنید.
 • امکان استفاده از شرایط دریافت وام
 • در صورت از کار افتادگی بیمه شده از پرداخت حق بیمه معاف می‌شود و شرکت باید مبالغ را طبق قرارداد دریافت کند.

بیشتر بخوانید: حداقل حقوق قانون کار ۱۴۰۲ چقدر است؟

بیمه عمر فرزندان بهترین سپرده گذاری برای کودکان 

بیمه عمر فرزندان بهترین سپرده گذاری برای کودکان 

آیا دریافت بیمه عمر به صرفه است؟ 

ممکن است این سوال برای تمامی افرادی که می‌خواهند از خدمات بیمه عمر بهره‌مند شوند، ایجاد شود. به صرفه بودن پرداخت اقساط بیمه عمر بستگی به شرایط و هدف شما از بیمه شدن خواهد داشت‌. 

کارشناسان به صورت ساده می‌گویند: اگر فاکتور زمان برای شما چندان مطرح نیست و می‌خواهید از یک سرمایه کم به یک اندوخته برسید، توصیه می‌کنیم استعلام نرخ بیمه عمر و انتخاب یک بیمه عمر به صرفه را در دستور کار خود قرار دهید.

در سمت مقابل اگر زمان برای شما مهم است و می‌خواهید در مدت زمان کم سود بیشتری دریافت کنید، سپرده گذاری در بانک انتخاب بهتری است. همچنین قابلیت نقدشوندگی سپرده شما در بانک به مراتب بیشتر است. در ادامه راجع به نحوه محاسبه بیمه عمر جزئیات بیشتری را ذکر کردیم.

بیمه عمر چه مزایا و معایبی دارد؟

اکنون که توضیح دادیم بیمه عمر چیست، به مزایای و معایب استفاده از آن‌ها می‌پردازیم. تمامی انواع بیمه می‌تواند به عنوان یک سپرده گذاری امن برای شما و افراد نزدیکتان در نظر گرفته شود، امکان محاسبه سود بیمه عمر برای زمان فوت و حیات و برای اشخاصی بجز فرد بیمه شده مثل ذی‌نفعان او وجود دارد، برخورداری از یک پشتوانه بزرگ براساس نوع قرارداد با شرکت بیمه با پرداخت هزینه‌ هایی به نسبت کم، غرامت فوت در زمان فوت شخص بیمه شده، تا 25 برابر حق بیمه پرداختی به افراد ذی‌نفع پرداخت می‌شود. همچنین شما می‌توانید با استفاده از انواع بیمه عمر، امکان بازنشستگی بین 5 تا 30 سال را داشته باشید. پوشش سرمایه‌ های فوت و از کار افتادگی و پرداخت برای برخی بیماری‌‌ها و و نقص عضو از دیگر امتیازات بهره‌گیری از بیمه عمر هستند. 

با این حال در کنار تمام مزایایی که برای بیمه عمر برشمردیم، این نوع بیمه دارای معایبی نیز هست که باید قبل از خرید بیمه عمر به آنها توجه کنیم. برخی از معایبی که به بیمه عمر و سرمایه گذاری وارد است، به شرح زیر هستند. داشتن سقف تعیین شده برای پرداخت بیمه نقص عضو، پوشش ندادن هزینه های کفن و دفن، سقف تعیین شده برای سرمایه فوت، پوشش ندادن هزینه‌ های بارداری و… که در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره مالیات بر دارایی؛ معرفی انواع مالیات بر ثروت 

مهم‌ترین مزایای بیمه های عمر و سرمایه گذاری 

همانطور که اشاره کردیم، هریک از انواع بیمه های زندگی، مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. بیمه عمر سرمایه به دلیل کم ریسک بودن سرمایه گذاری در آن، از محبوبیت زیادی برخوردار است. مهم‌ترین آپشن های استفاده از بیمه عمر و سرمایه گذاری، به شرح زیر است.

تامین آینده خود و فرزندانمان

یکی از ویژگی های منحصر به فرد بیمه عمر و زندگی، تنوع آن‌ها است. شما می‌توانید به تناسب شرایط خودتان، شروط بیمه‌گر، مقدار هزینه‌ای که می‌توانید برای پرداخت نرخ بیمه عمر پرداخت کنید، نوع امتیازات و خدمات بیمه عمر، یک نوع از بیمه را انتخاب کنید.

با این کار شما علاوه بر تامین آینده خود در زمان بازنشستگی، پیری و از کار افتادگی می‌توانید عزیزان خود را هم بیمه کنید. معرفی انواع بیمه عمر برای شهروندان نشان دهنده تنوع بالای بیمه های عمر است. هر شخص می‌توانید بسته به شرایط خود، تحت پوشش بهترین بیمه ی عمر ممکن قرار بگیرد.

امکان انتخاب نوع پرداخت توسط بیمه گزار 

یکی دیگر از امتیازات استفاده از بیمه عمر، انتخاب چگونگی پرداخت حق بیمه عمر توسط شخص بیمه شده است. در راستای در نظر گرفتن شرایط اشخاص و راحتی بیشتر افراد بیمه گزار، شیوه پرداخت هزینه عمر توسط افراد انتخاب می‌شود.

در قراردادی که بین شرکت بیمه و شخص بیمه شده منعقد می‌شود، انواع بیمه با درصد متفاوت پرداخت در اختیار شخص قرار می‌گیرد. همچنین امکان پرداخت سالانه، فصلی، ماهانه و یکجای مبلغ بیمه عمر هم وجود دارد.(مثل پرداخت های 3 ماهه، 6 ماهه و سالانه.) همچنین انواع پرداخت حق بیمه توسط بیمه گزار، در ادامه آورده شده است.

 • پرداخت از طریق بانک‌ های طرف قرارداد با بیمه‌گر
 • دستگاه ATM
 • دفاتر انجام خدمات عمومی 
 • مراجعه به کافی نت‌ها

قابل استفاده برای تمام اقشار جامعه 

بیمه عمر و زندگی یکی از بیمه های است که تمامی اقشار جامعه می‌توانند از آن استفاده کنند و محدود به گروه یا صنف خاصی نمی‌شود. بیمه سلامت هم قابلیت پوشش دهی افراد مختلف جامعه را دارد. مهم‌ترین افرادی که تحت پوشش بیمه عمر قرار می‌گیرند، گروه های پایین هستند.

 • کودکان: (بیمه عمر کودکان، بهترین بیمه آتیه فرزندان)
 • نوزادان تازه متولد شده: (تحت پوشش بیمه عمر نوزادان)
 • زنان و مادران خانه دار: (استفاده از بیمه عمر و تامین اتیه زنان خانه دار)
 • بازنشستگان و افراد مستمری بگیر: (تحت پوشش بیمه مستمری و بیمه بازنشستگی)
 • کارمندان، فرهنگیان، مشاغل آزاد و…

امکان دریافت مبلغ بیمه به عنوان مستمری در آینده

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، مزیت انواع بیمه عمر در ارائه خدمات مختلف است. شما می‌توانید طبق قراردادی که با سازمان بیمه‌گر انجام می‌دهید، سرمایه خود را در قالب حقوق ماهیانه بیمه عمر و حتی به صورت یکجا هم دریافت کنید. تمامی این شرایط و نرخ بازپرداخت و… در بیمه نامه عمر ثبت خواهد شد.

بیشتر بخوانید: حضور و غیاب در قانون کار؛ بررسی قوانین حضور و غیاب کارکنان در سازمان ها

ثبت نام بدون محدودیت سنی 

یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای بیمه های عمر و سرمایه گذاری، شرایط سنی ثبت نام در آن‌ها است. یکی از دلایل استفاده اقشار مختلف از بیمه ی عمر، نداشتم محدودیت سنی در ثبت نام بیمه است. معمولا ثبت نام و انعقاد قرار داد بیمه عمر برای افراد از بدو تولد تا 70 الی 74 سالگی امکان پذیر است. لازم به ذکر است که برخی سازمان های بیمه گر افراد 75 تا 90 سال را هم تحت پوشش دارند.

البته هر نوع بیمه عمر به تناسب جامعه هدف خود، محدوده سنی خاصی را مشخص می‌کند. (مثل بیمه های عمر کودکان و افراد بازنشسته که هر یک جامعه هدف خاصی دارند.) اما در مجموع می‌توان گفت ثبت نام در انواع بیمه عمر و سرمایه گذاری بدون محدودیت سنی خواهد بود.

امکان تعیین مدت زمان بیمه توسط خود بیمه گزار 

همانطور که در قسمت تعریف بیمه عمر توضیح دادیم، انواع مختلفی از بیمه عمر وجود دارد که هر کدام از آن‌ها در قالب چند نوع بیمه نامه عمر ارائه می‌شوند. یکی از فاکتورهایی که باعث تنوع بیمه نامه‌ها می‌شود، مدت زمان متغیری است که برای هر کدام از آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. بدین ترتیب شخص بیمه شده می‌تواند بسته به نیاز خود مدت زمان بیمه را تعیین کند. شایع‌ترین مدت زمان پرداخت بیمه موارد زیر هستند.

 • پرداخت سالیانه
 • پرداخت 2 ماهه
 • پرداخت 6 ماهه
 • 3 ماهه، 6 ماهه و…

امکان گرفتن وام

امکان گرفتن وام برای شخص بیمه شده وجود دارد که مهم‌ترین شرایط اخذ وام با این روش را می‌توانید در این قسمت مطالعه کنید.

 • معمولا برای دریافت وام نیازی به ضامن نیست.
 • بیمه شده نباید بدهی بابت پرداخت حق بیمه عمر داشته باشد؛ در غیر اینصورت نمی‌تواند وام بگیرد.
 • سود باز پرداخت این وام‌ها حداکثر تا 4% الی 5.5% سود تضمینی خواهد بود. (در قسمت نحوه محاسبه بیمه عمر، سود تضمینی و مشارکتی را توضیح خواهیم داد.)
 • بیمه شده می‌تواند چندین بار وام دریافت کند؛ منوط به اینکه اقساط وام قبلی را پرداخت کرده باشد.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره قوانین اضافه کاری و اضافه کاری کارگران

مهم‌ترین مزایای بیمه های عمر و سرمایه گذاری 

مهم‌ترین مزایای بیمه های عمر و سرمایه گذاری 

معافیت مالیاتی بیمه عمر

طبق ماده 24 از قانون مالیات های مستقیم، بیمه عمر از مالیات بر ارث معاف است. (توضیح کامل قانون مالیات های مستقیم را در  مقاله مالیات بر حقوق چیست، می‌توانید مطالعه کنید.) به تصویب این قانون، چون هدف از ارائه خدمات در بیمه عمر ایجاد آسایش برای بازماندگان و اقشار کم‌تر برخوردار است، مالیات بر حقوق به آن تعلق نمی‌گیرد.

توجه داشته باشید که تحت شرایط خاصی، معافیت مالی از بیمه عمر برداشته می‌شود. مثلا در مورد بیمه مختلط و پس انداز، اگر خود شخص بیمه شده از حقوق ماهیانه بیمه عمر استفاده کند، مالیات به آن تعلق خواهد گرفت. 

معایب بیمه عمر؛ بیمه عمر برای چه کسانی مناسب نیست؟

برای پاسخ کامل به سوال بیمه عمر چیست، باید به معایب آن هم اشاره کرد. بدون شک بیمه عمر هم مثل انواع طرح های مختلف دارای معایبی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم‌.

نامناسب برای سن های بالا

کارشناسان سرمایه گذاری در بیمه عمر برای افراد بالای 55 سال را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنند. خرید بیمه عمر برای این افراد از ریسک بیشتری برخوردار است. در عوض شما می‌توانید پس از استعلام نرخ بیمه عمر آن را خریداری کنید که راه عاقلانه‌تری است. 

ریسک بیمه نامه برای افراد سنین بالا، زیاد است و به همین دلیل سرمایه گذاری در بیمه عمر بیشتر برای کودکان، نوجوانان و کارمندان جوان‌تر توصیه می‌شود. 

عدم سرمایه گذاری کوتاه مدت

یکی از دلایل اینکه چرا بیمه عمر خوب نیست، به دلیل سود دهی پایین آن در کوتاه مدت است. معمولا بیمه های عمر ‌و سرمایه گذاری به جهت سود دهی در مدت زمان کم بهینه نیستند و بانک‌ها در این زمینه خدمات بهتری دارند. معمولا سرمایه گذاری در بیمه عمر برای مدت زمان بالای 30 سال بشدت سود آور است و یک از بهترین انواع سرمایه گذاری است.

نداشتن پوشش هزینه‌ های بارداری

یکی از بزرگ‌ترین معایب این نوع بیمه‌ها، جای خالی پوشش دهی هزینه‌ های بارداری در سامانه بیمه عمر است. معمولا هزینه های مادران باردار تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می‌گیرد.

متقبل نشدن هزینه کفن و دفن

متاسفانه بیمه عمر هزینه های مربوط به کفن و دفن اشخاص بیمه شده را هم پوشش نمی‌دهد. پوشش دهی هزینه کفن و دفن متوفی در بیمه تامین اجتماعی تعریف می‌شود.

قوانین و شرایط خرید بیمه عمر 

خرید بیمه عمر دارای مراحلی است که پیش از استعلام نرخ بیمه عمر و اقدام به ثبت نام و ارسال مدارک در سایت بیمه عمر، باید به آن توجه کنید.

شرایط سنی 

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای محاسبه بیمه عمر و سرمایه گذاری، شرایط سنی افراد بیمه شده است. بیمه شدگان در بیمه عمر معمولا از بدو تولد تا زیر 70 سال هستند‌. البته شرکت هایی مثل بیمه عمر سامان و ایران، شرایط سنی بیمه عمر گسترده‌تری دارند. آن‌ها اقدام به تحت پوشش قرار دادن افراد 80، 90 و حتی 100 ساله هم می‌کنند.

 در کل حداکثر سن بیمه عمری که در حال حاضر قابل پوشش دهی است، به صورت معمول 70 سال است. البته نکته قابل توجه این است که هر چقدر سن شخص بیمه گزار بیشتر باشد، مبلغ بیمه عمر هم افزایش پیدا می‌کند.

جنسیت 

شاید تعجب کنید اما جنسیت هم یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در خرید بیمه عمر است. محققان ثابت کرده اند که به صورت کلی زنان از طول عمر بیشتری نسبت به مردان برخوردارند. این موضع می‌تواند معادلات را در مورد نحوه محاسبه کارمزد بیمه عمر تغییر دهد.

طبیعتاً تحت پوشش قرار دادن زنان برای شرکت بیمه به صرفه‌تر خواهد بود و مردان در شرایط مشابه نرخ بیمه عمر بیشتری را پرداخت می‌کنند. 

وضعیت سلامتی خانوادگی 

یکی دیگر از فاکتورهایی که در خرید بیمه عمر و مورد توجه قرار می‌گیرد، وضعیت سلامتی افراد بیمه شده است. ابتلای افراد به بیماری های مثل دیابت، سرطان، انواع امراض خاص و بیماری‌ های قلبی و مغزی و… در محاسبه سود بیمه عمر تاثیر گذار است.

شرایط شغلی و محیط کار

یکی از معیارهای مهم خرید بیمه عمر، شرایط شغلی و کاری شخص بیمه گزار است. میزان خطراتی که سلامت شخص بیمه شده را تهدید می‌کند، سختی کار و… همچین جزو مواردی هستند که روی مبلغ بیمه عمر تاثیر گذار هستند.

بیشتر بخوانید: انواع مرخصی در قانون اداره کار؛ مدیریت مانده مرخصی پرسنل

معایب بیمه عمر؛ بیمه عمر برای چه کسانی مناسب نیست؟

معایب بیمه عمر؛ بیمه عمر برای چه کسانی مناسب نیست؟

نحوه محاسبه بیمه عمر

مهم‌ترین عاملی که در مقایسه بیمه های عمر تاثیر می‌گذارد، نحوه محاسبه و قیمت گذار انواع بیمه‌ها است. شرکت های بیمه‌گر همواره از یکسری شاخصه های مهم برای تعیین کردن مبلغ بیمه عمر در سال جدید بهره می‌برند که در این قسمت آن‌ها را توضیح داده‌ایم.

میزان مرگ و میر

هر ساله تعداد مرگ و میرهای کشور در قالب جدولی تحت عنوان جدول مرگ و میر محاسبه و اعلام می‌شود که در آن تمامی فوت های اتفاق افتاده بر حسب حوادث مختلف (مثل مرگ در اثر تصادف، آتش سوزی، بیماری و…) به تفکیک درصد بیان می‌شود. سازمان های بیمه‌گر برای محاسبه تعرفه بیمه‌ها در سال جدید، از آن استفاده می‌کنند.

مقدار سود

به انواع بیمه عمر دو نوع سود تعلق می‌گیرد. سود تضمینی و سود مشارکتی که به مفهوم هر یک از آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 • سود تضمینی: به سرمایه شخص بیمه شده سود ثابتی تحت عنوان سود تضمینی تعلق می‌گیرد که مقدار آن در سال‌ های اول در جدول زیر نمایش داده شده است.
نحوه محاسبه بیمه عمر

نحوه محاسبه بیمه عمر

 • سود مشارکتی: دیگر موضوع مهم در محاسبه تعرفه بیمه عمر، سود مشارکتی است. سود مشارکتی در محاسبه آنلاین بیمه برای هر شکن متفاوت است. سود مشارکتی مثل شود تضمینی درصد ثابتی ندارد و بسته به درآمد های شرکت بیمه‌ای که در آن ثبت نام می‌کنید، متفاوت است. 

بیشتر بخوانید: 

نحوه پرداخت حق بیمه عمر چگونه است؟ 

پرداخت اقساط بیمه عمر با توجه به شرایط بیمه نامه مشخص می‌شود. بیمه گزار می‌تواند بسته به وضعیت خود پرداخت بیمه عمر را در مدت زمان های 1، 2، 3، 6، و 12 ماهه پرداخت می‌شوند. پرداخت اینترنتی بیمه عمر برای تمامی مدت های زمانی ذکر شده در سایت بیمه عمر امکان پذیر است.

معرفی شرکت های فروش بیمه عمر

جهت دریافت بیمه نامه معتبر، شناخت شرکت های ارائه دهنده بیمه عمر و مقایسه آن‌ها الزامی است. امن بودن مسیر پرداخت و اطمینان از انجام تعهدات جهت دریافت خدمات بیمه عمر، از مهم‌ترین امتیاز هایی است که تنها در سازمان های دارای مجوز می‌توان مشاهده کرد. همچنین استفاده از یک بیمه نامه معتبر می‌تواند در سوابق بیمه عمر شما هم موثر باشد. 

بیمه عمر ایران

بیمه ایران از یکی از ارائه دهندگان بهترین بیمه بیمه عمر و بازنشستگی در سطح کشور است که معمولا شرایط مناسبی را در مقایسه بیمه های عمر و سرمایه گذاری برای متقاضیان در نظر می‌گیرد. جهت ثبت نام و دریافت پاسخ سوالاتی مثل: مبلغ بیمه عمر چقدر است؟ شرایط بیمه وام چیست؟ و… را می‌توانید در سایت بیمه عمر ایران به آدرس: iraninsurance.ir مراجعه کنید.

بیمه عمر پاسارگاد 

یکی دیگر از بهترین بیمه های عمر کشور، توسط شرکت بیمه پاسارگاد در اختیار افراد قرار می‌دهد که از امتیازات خاصی برخوردار است. جهت راحتی بیشتر افراد بیمه‌شونده، شما برای استعلام  و خرید آن نیازی به ارائه شناسه قبض و پرداخت ندارید. جهت مقایسه بیمه عمر پاسارگاد با شرکت های دیگر می‌توانید سایت بیمه پاسارگاد به آدرس: pasargadinsurance.ir بروید. 

بیمه عمر سامان 

برخی کارشناسان معتقدند که بهترین بیمه سرمایه گذاری برای افراد کم سن و سال و جوان، بیمه عمر شرکت سامان است. بیمه عمر شرکت سامان با شعار: “روی زندگیت سرمایه گذاری کن” خدمات خوبی را در راستای انجام خدمات به بیمه گزار ارائه می‌دهد. آدرس سایت شرکت بیمه سامان: si24.ir است‌. محاسبه آنلاین بیمه عمر در سایت امکان پذیر خواهد بود.

بیمه عمر سینا

بیمه عمر سینا با داشتن شبکه گسترده فروش یکی از شرکت های فروش بیمه عمر است. بیمه عمر در این شرکت با در نظر گرفتن شرایط بیمه‌شونده های مختلف تدوین شده است و از تنوع خوبی برخوردار است. استعلام آنلاین بیمه عمر سینا در سایت شرکت به آدرس: sinainsurance.ir امکان پذیر است.

بیمه عمر دانا 

بیمه عمر دانا یکی از پیشگامان ارائه خدمات بیمه عمر است که معافیت مالیاتی، پرداخت بیمه هنگام از کار افتادگی کامل و امکان پرداخت یکجای سرمایه شخص فوت شده را دارد. جهت خرید اینترنتی بیمه عمر دانا و اطلاع از دیگر شرایط آن می‌توانید به آدرس: dana-insurance.com مراجعه کنید.

بیمه عمر ملت 

بیمه عمر ملت چندین سال است که سابقه تحت پوشش قرار دادن افراد را جهت استفاده از خدمات بیمه عمر در کارنامه دارد. سرمایه فوت در این شرکت از 5 تا 25 برابر حق بیمه پرداختی فرد تعریف می‌شود. دیگر شرایط استفاده از بیمه عمر ملت در سایت melat.ir قابل مشاهده است.

بیمه عمر نوین

شرکت بیمه نوین هم به نوبه خود خدمات بیمه عمر را در قالب شرایط بازپرداخت خوب و تنوع در انتخاب مبلغ پرداخت ماهیانه توسط بیمه شده، ارائه می‌کند. شرایط استفاده از بیمه عمر نوین در سایت این شرکت به آدرس: novininsurance.com درج شده است.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع قرارداد کاری و بررسی تفاوت آن‌ها

معرفی شرکت های فروش بیمه عمر

معرفی شرکت های فروش بیمه عمر

سوالات متداول درباره بیمه عمر 

در ادامه برخی از سوالات پرتکرار در مورد بیمه عمر را می‌توانید مشاهده کنید.

بهترین بیمه عمر کدام است؟ 

یکی از سوالات متداول مطرح شده از سوی اشخاص متقاضی بیمه عمر، این است که بهترین بیمه عمر کدام است؟ تا اینجای مقاله در مورد اینکه بیمه عمر چیست و چه مزایا و معایبی دارد صحبت کردیم؛ اما فاکتور های زیادی در تعیین بهترین بیمه عمر و سرمایه تاثیر گذار است.

انتخاب مردم، پوشش دهی خوب، بیمه نامه معتبر، میزان سود مشارکتی، و موارد دیگر همه و همه روی انتخاب بهترین نوع بیمه عمر تاثیر دارند. طبق ارزیابی فاکتور هایی که ذکر کردیم، بیمه عمر پاسارگاد در سال 1401 به عنوان برترین بیمه عمر در کشور شناخته شد. 

مبلغ بیمه عمر بعد از فوت چقدر است؟ 

طبق مصوبات قانونی سازمان تامین اجتماعی، نرخ بازپرداخت بیمه عمر به ذی‌‌نفعان فرد فوت شده، بسته به نوع بیمه عمر، اقساطی که فرد بابت مبلغ بیمه عمر پرداخت کرده و مدت زمان بیمه مشخص می‌شود. همچنین مبلغ بیمه عمر می‌تواند به صورت یکجا و یا طی اقساط بیمه عمر به شخص بازگردانده شود. تمامی شرایط مربوط به چگونگی بازپرداخت در بیمه نامه ذکر شده است.

چرا بیمه عمر خوب نیست؟ 

برخی از دلایل مناسب نبودن بیمه عمر برای بعضی اشخاص به شرح زیر است:

 • پاسخگو نبودن برای مدت زمان کم. 
 • امکان اخذ وام در سال آور و دوم وجود ندارد.
 • سقف پوشش بیمه قابل افزایش نیست.
 • امکان دریافت مکرر وام وجود ندارد.
 • نبود امکان تمدید بیمه نامه.
 • نامناسب بودن پرداخت حق بیمه کم

مهم‌ترین فایده استفاده از بیمه عمر چیست؟

به صورت خلاصه می‌توان گفت یکی از ایمن ترین اندوخته‌ها برای کودکان، نوجوانان و حتی افراد بزرگسال و زنان خانه دار بیمه عمر است. بیمه عمر در کشور های توسعه یافته به عنوان یک پشتوانه مطمئن برای دوران بازنشستگی و کهنسالی و همچنین برای ذی‌نفعان پس از فوت شخص بیمه شده، محسوب می‌شود. 

بیشتر بخوانید: انواع شیفت کاری و نوبت کاری در قانون کار

بیمه عمر خدمات درمانی چیست؟ 

دریافت خدمات درمانی در بیمه عمر و بیمه تکمیلی قابل دسترسی است که به نوعی این دو نوع بیمه مکمل یکدیگر هستند. مهم‌ترین مزیتی که بیمه عمر نیستی به بیمه تکمیلی دارد، این است که بیمه شده می‌تواند پس از 10 سال درخواست بازپس گیری سرمایه خود و دریافت مستمری داشته باشد. در صورتی که در بیمه تکمیلی نیاز به مدت زمان حداقل 30 ساله دارید.

بیمه عمر تا چه سنی پرداخت می‌شود؟ 

استفاده شما از بیمه عمر بستگی دارد که از چه سنی متقاضی دریافت حق بیمه خود باشید. افراد تحت پوشش بیمه عمر حداقل 5 سال و حداکثر 30 سال می‌توانند تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

جمع بندی

بیمه عمر یکی از انواع بیمه سرمایه گذاری و خدمات است که در شرکت های مختلف بیمه، به شهروندان ارائه می‌شود. این بیمه اقشار مختلف جامعه را در سنین مختلف می‌تواند تحت پوشش قرار دهد. امتیاز استفاده از انواع خدمات درمانی، وام، دریافت مستمری، معافیت مالی و… همگی گوشه‌ای از مزایای استفاده از بیمه عمر هستند. 

در این مقاله سعی شد تا به پاسخ سوالاتی مثل: بیمه عمر چیست و چه مزایایی دارد؟ بهترین بیمه عمر کدام است؟ و… پاسخ دهیم. امیدواریم مطالب یاد شده برای شما مفید واقع شده باشند.

لیست دسته بندی های مرتبط:

مقالات مرتبط

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

مدیریت تردد شرکت های بزرگ2

تکنیک‌ های مدیریت تردد کارکنان شرکت‌ های بزرگ در جهان

تاثیر حضور پرسنل بر عملکرد شرکت

حضور غیاب پرسنل چه تاثیری برعملکرد شرکت دارد؟ 

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

مدل استخوان ماهی

مدل استخوان ماهی (Fishbone Diagram) چیست و چگونه رسم می شود؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

تکنیک ساندویچ

تکنیک ساندویچ چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی

نیچ مارکتینگ چیست؟ همه چیز در مورد نیچ مارکت (Niche Marketing)

نیچ مارکتینگ چیست؟ همه چیز در مورد نیچ مارکت (Niche Marketing)

تفاوت بین بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

تفاوت بین بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

همه چیز درباره حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی و نحوه‌ محاسبه حقوق بازنشستگی

همه چیز درباره حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی و نحوه‌ محاسبه حقوق بازنشستگی

Bom محصول یا درخت محصول چیست و چه کاربردی دارد؟

BOM محصول یا درخت محصول چیست و چه کاربردی دارد؟

منظور از حق اولاد و عائله مندی چیست؟ نحوه محاسبه حق اولاد و کمک عائله مندی

منظور از حق اولاد و عائله مندی چیست؟ نحوه محاسبه حق اولاد و کمک عائله مندی

کاربرد رویکرد شش کلاه تفکر 

کاربرد رویکرد شش کلاه تفکر 

اسکرام چیست

اسکرام چیست؟ | نقش تکنیک اسکرام (scrum) در مدیریت سازمان ها  

بررسی قانون سختی کار و شرایط دریافت سختی کار 

بررسی قانون سختی کار و شرایط دریافت سختی کار