حداقل حقوق قانون کار 1402 چقدر است؟

حداقل حقوق قانون کار 1402 چقدر است؟

همانطور که میدانید میزان تورم یکی از مهم‌ترین عوامل در میزان افزایش حقوق به شمار میرود. با وجود تورمِ ۴۲.۳ درصدی در ایران، افزایش حقوق ۲۷ درصدی کارمندان و کارگران آنها با چالش‌های زیادی روبه‌رو خواهد کرد. از طرفی با وجود شرایط اقتصادی کشور و آغاز موج تعدیل کسب‌وکارها، کارفرمایان نیز برای پرداخت افزایش حقوق باید تصمیمات سختی اتخاذ کنند. این نکته نیز حائز اهمیت است که بیمه بیکاری برابر با ۵۵ درصد حقوق پایه میباشد و در صورت افزایش حقوق بیشتر از ۵۵ درصد، افزایش روی بیمه بیکاری نیز اعمال می‌شود. در این مقاله حداقل حقوق قانون کار 1402 را بررسی کردیم امیدواریم مطالب این مقاله برایتان مفید بوده باشد.

هرساله در روزهای پایانی موضوعی ذهن کارمندان و کارگران را به خود درگیر می‌کند، آن‌هم افزایش حقوق در سال آینده است. به همین خاطر ما در تلاشیم تا به‌صورت لحظه‌ای اخبار مربوطه را به گوشتان برسانیم. طبق آخرین اخبار جناب آقای کوهساری، عضو کمیسیون تلفیق بودجه 1402 در مجلس اعلام کرده‌اند، بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس در سال جاری به‌صورت یکجا به پایه حقوق وزارت کار 27 درصد اضافه خواهد شد. در ادامه مقاله جزییات بیشتری در مورد پایه حقوق سال 1402 را بررسی خواهیم کرد تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا هرچه بیشتر از جزئیات افزایش حقوق امسال مطلع شوید.

فهرست عناوین مقاله

میزان حقوق قانون کار در سال 1402

چالشی که معمولاً در روزهای پایانی سال در مورد آن صحبت و تصمیم‌گیری می‌شود حقوق وزارت کار است. طبق آخرین اخبار در مورد افزایش حقوق حداقل حقوق‌ها اعلام شده و به نتایج خوبی نیز در پی داشته است. علیرضا سلیمی در این باره می‌گوید: در جلسه غیرعلنی مجلس و دولت آقای میر کاظمی اعلام شده که در سال 1402 به‌اندازه 20 درصد اضافه حقوق خواهیم داشت. وی افزود: در این جلسه شخص رئیس‌جمهور تأکید بسیاری بر عدالت و پرداخت در حقوق و دستمزد داشتند بنابراین به لطف رئیس‌جمهور و با پیگیری‌های دولت به‌زودی لایحه‌ای در این رابطه به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد.

احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت در مورد آخرین وضعیت افزایش حقوق کارمندان در سال آتی و احکام مندرج در لایحه بودجه 1402 گفت: درکل سه روش برای افزایش حقوق در سال 1402 در دولت مطرح شده یکی از روش‌ها این بود که به‌جای افزایش 20 درصدی حقوق همه کارکنان، افزایش حقوق فقط برای دهک‌های کم‌درآمد یعنی کارکنان دولت باشد. برای دریافت آخرین اخبار افزایش حقوق کارگران می توانید به سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه کنید.

حداقل حقوق قانون کار 1402 چقدر است؟

حداقل حقوق قانون کار 1402 چقدر است؟

ضریب افزایش حقوق 1402

در قانون بودجه سال 1402 ضریب افزایش حقوق 1402 به میزان 4024 معین شده است. نحوه اعمال ضریب افزایش حقوق به این صورت است که توسط هیئت وزیران هر ساله بعد از ابلاغ قانون بودجه انجام می شود. ضریب افزایش برای گروه های مختلف کاری تفاوت دارد که در ادامه به این موضوع پرداخته ایم.

بیشتر بخوانید: راهکار استفاده از سیستم های حضور و غیاب هوشمند

ضریب افزایش حقوق 1402 برای گروه های مختلف کاری

یکی از مهم ترین سوالات متداولی که کارمندان و کارگران در گروه های کاری مختلف مطرح می کنند، در مورد ضریب افزایش حقوق در ابتدای شروع هر سال است. به همین منظور دولت نیز طبق قانون به منظور افزایش رضایت کارمندان و کارگران در گروه های مختلف، ضریبی را برای افزایش حقوق تعیین می کنند. علاوه بر این، اعمال افزایش حقوق و در نظر گرفتن ضریب افزایش حقوق در مورد بازنشستگان کشوری و لشکری نیز صدق می کند. به همین دلیل حقوق قانون کار ۱۴۰۲ در این مورد نیز قوانین مهم و ضروری را مشخص و تدوین کرده است. همراه ما باشید تا حقوق اداره کار 1402 به طور کامل تر آشنا شوید.

به طور کلی ضریب افزایش حقوق 1402 به شرح زیر است:

1) گروه های مختلف حقوق بگیر در سال 1402 که در دستگاه های اجرایی با شرایط مختلف مشغول به کار هستند، طبق موضوع ماده 29 قانون برنامه پنج ساله ششم در گروه های مختلف توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، و همچنین نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سازمان انرژی اتمی، کارکنان لشکری و کشوری، اعضای هیئت علمی دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی و پژوهشی، قضات، و علاوه بر این حقوق و دستمزد کلیه افرادی که در این دستگاه ها مشغول به کار بوده و جز مشمولین قانون کار هستند، حقوق وزارت کار در سال 1402 به صورت زیر افزایش می یابد:

 • ضریب افزایش حقوق کارمندان مشمول در گروه های ذکر شده در بالا، در مقایسه با سال 1401، به میزان 20 درصد افزایش می یابد. بدین صورت که حداقل حکم کارگزینی سال 1402 حقوق بگیران معادل (2/1) برابر حداقل حکم کارگزینی حقوق بگیران در سال 1401 خواهد بود. این حداقل حقوق طبق حکم کارگزینی در سال 1401 موضوع جزء 1 و بند (الف) تبصره 12 قانون بودجه همراه با اعمال امتیازات جزء 1 و با توجه به اصلاح قانون بودجه سال 1401 و ترمیم حقوق بازنگشستگان لشکری و کشوری در نظر گرفته و تعیین شده است.
 • علاوه بر این، نکته حائز اهمیت در این زمینه این است که این حکم و قانون تعیین و ذکر شده، به کلیه کارکنان رسمی، پیمانی و با مبلغ قرارداد منقعد شده ماهانه برای کارکنانی که دارای قرارداد کار مشخص و معین هستند، همچنین به کلیه کارکنان طرح پزشکی خدمت پزشکان، پیراپزشکان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز تعلق می گیرد.
https://www.traditionrolex.com/17

2) حقوق وظیفه بگیران، مستمری بگیران، بازنشستگان، مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری، و کلیه صندوق های بازنشستگی که به سایر دستگاه های اجرایی وابسته هستند، در مقایسه با آخرین حکم و حقوق آن ها در سال 1401 به میزان 20 درصد افزایش می یابد. نکته مهم دیگر این است که حداقل حکم وظیفه بگیران، بازنشستگان، و کلیه مشترکین صندوق های بازنشستگی ذکر شده در بالا، در سال 1402 معادل (2/1) برابر حداقل حکم حقوق سال 1402، بر اساس موضوع جزء 2 و بند (الف)، تبصره 12 قانون بودجه سال 1401 با اعمال افزایش جز 2، طبق اصلاح قانون بودجه سال 1401 و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشگری تعیین شده است.

3) به منظور اجرای قانون کار و ماده 16 و طبق قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، امتیاز کمک هزینه حق عائله مندی و حق اولاد، و موضوع بند 4 ماده 68 و طبق قانون مدیریت خدمات کشوری، کلیه شاغلین و بازنشستگان به ترتیب 2280 و 1050 و معادل ریالی امتیاز ذکر شده، به مشمولین ماده 16 در قانون وزارت کار ۱۴۰۲، قوانین ذکر شده، تعیین و مشخص می شود.

بیشتر بخوانید: محاسبه عیدی سال ۱۴۰۲ عیدی کارگران، کارمندان بازنشستگان و مستمری بگیران

4) حقوق و مزایای مستمر کلیه شاغلین که مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری هستند؛ همچنین حقوق سایر حقوق بگیران، حقوق بازنشستگان و وظیفه بگیران که مشمول صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی، نیروهای مسلح، و کلیه صندوق های وابسته به دستگاه های اجرایی هستند، حداقل تا میزان 20 درصد افزایش خواهد یافت.

5) حداقل مبلغ حقوق مستمری مدد جویانی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند، و مستمری افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور و کلیه حمایت های متناسب با این مدد جویان و افراد تحت پوشش، در سال 1402 تا میزان 40 درصد افزایش می یابد.

6) حداقل مستمری والدین شهدا، نیز معادل حداقل حکم حقوقی بازنشستگان خواهد بود.

7) این بند شامل دو مورد مختلف در مورد تعیین ضریب افزایش حقوق در سال 1402 برای گروه های کاری مختلف است که در ادامه به بررسی کامل تر آن ها می پردازیم.

الف) در راستای اجرای ماده 49، طبق حقوق کار ۱۴۰۲، و بر اساس قانون خدمت وظیفه عمومی، که با اصلاحات و الحاقات بعدی در تاریخ 29/7/1363 تصویب شد، حداقل حقوق دریافتی سربازان وظیفه مجرد و مشغول در مناطق غیر عملیاتی معادل 60 درصد افزایش می یابد و حداقل حقوق پایور دریافتی آن ها، 4800000 ریال است. همچنین حداقل حقوق دریافتی سربازان وظیفه مجرد که در مناطق عملیاتی مشغول خدمت سربازی هستند، معادل 75 درصد حقوق دریافتی پایور یعنی شصت میلیون ریال خواهد بود. علاوه بر این، حداقل حقوق دریافتی ماهانه سربازان وظیفه متاهل و بدون فرزند، معادل 90 درصد و حداقل دریافتی پایور آن ها معادل 72 میلیون ریال خواهد بود. یکی از نکات حائز اهمیت در این زمینه این است، که کلیه موارد ذکر شده بر اساس تحصیلات، درجات و تعداد فرزندان سربازان وظیفه توسط ستاد کل نیروهای مسلح تهیه و تنظیم می شود.

ب) امور ایثارگران، بنیاد شهید، و ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان بهزیستی کشور نیز موظف و مکلف هستند که به آزادگان، جانبازان که شاغل نیستند و درآمد و دستمزدی دریافت نمی کنند، و بر اساس قوانین نیروهای مسلح مشمول دریافت حقوق وظیفه نیستند، کلیه افراد تحت تکفل قانونی زیر به میزان حداکثر 60 میلیون ریال به عنوان حق کمک معشیتی پرداخت و در نظر گرفته می شود:

 • جانبازان متوفی که فاقد شغل و درآمد و رزمندگان معسر فاقد شغل و درآمد، حداکثر میزان 60 میلیون ریال برای جانبازان 25 درصد و بالاتر به آن ها تعلق می گیرد.
 • معلولین شدید و خیلی شدید که فاقد شغل و درآمد هستند. همچنین طبق آزمون ارزیابی وسع مبتنی بر پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان در دهک های 1 تا 7 قرار می گیرند؛ حداکثر 50 میلیون ریال به جانبازان زیر 25 درصد و کلیه رزمندگان معسر پرداخت شده و تعلق می گیرد.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد قانون ترک کار؛ آشنایی با قوانین ترک کار

نکات مهم برای میزان افزایش سقف اعتبارات

به طور کلی در قانون و وزارت کار در سال 1402 و هر سال به صورت متوالی، نکات مهمی در مورد ضریب افزایش حقوق مطرح می شود. مهم ترین نکات برای افزایش سقف اعتبارات به شرح زیر است:

 • در قانون بودجه سنواتی، میزان افزایش سقف اعتبارات پیش بینی شده، متناسب با دهک های درآمدی، گروه های مشمول که در بالا ذکر شده و همچنین حکم های ذکر شده در بالا به صورت کامل و دقیق اعمال خواهد شد. به صورتی که دهک های درآمدی پایین تر در چارچوب آئین نامه اجرایی این بند از کمک معیشت بیشتری با توجه به سقف تعیین شده برخوردار شوند.
 • کلیه آزادگان، جانبازان و رزمندگان که طبق تبصره ذکر شده، توانایی کار کردن دارند و با توجه به فراهم شدن شرایط کار و اشتغال و به تشخیص بنیاد شهید و امور ایثارگران و ستاد کل نیروهای مسلح که مشغول به کار نشده اند، این حکم برای آن ها اعمال نمی شود. در واقع این گروه از افراد مشمول این قانون و حکم نمی شوند.
 • فرایند برگزاری آزمون برای اطلاع از وسع جانبازان و آزادگان غیر حالت اشتغال که شغل و درآمد ندارند؛ اما قابلیت پرداخت کمک معیشتی به دهک های درآمدی 1 تا 7، و همچنین تعیین تکلیف دریافت کنندگان کمک معیشتی که در دهک های 8 تا قرار می گیرند؛ علاوه بر این، نکته حائز اهمیت دیگر این است که زمان پایش کردن اطلاعات و مشمولینی که علی رغم واجد شرایط بودن، هزینه کمک معیشتی را دریافت نکرده اند؛ هزینه دریافت این کمک نیز طبق آئین نامه است که توسط بنیاد شهید و مسئول ایثارگران، ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان برنامه ریزی و بودجه کشور، پس از گذشت 2 ماه از زمان لازم الاجرا شدن به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.

جدول حقوق پایه وزارت کار سال 1402

براساس بخشنامه حقوق 1402 جدول حقوق اداره کار مطابق زیر تعیین شده است.مطابق ماده ۴١ قانون کار، دستمزد کارگران باید بر پایه نرخ تورم و سبد هزینه زندگی خانوار کارگری تعیین شود. (محاسبه آنلاین حقوق کارگران 1402)

جدول حقوق پایه وزارت کار سال 1402

جدول حقوق پایه وزارت کار سال 1402

میزان حق بیمه کارگران در سال 1402

علاوه بر تعیین حقوق و دستمزد و افزایش ضریب درآمد به صورت سالیانه، یکی از مهم ترین موارد و چالش هایی که همواره کارمندان و کارگران مختلف با آن روبرو هستند، در مورد حق بیمه کارگران است. منظور از حق بیمه کارگران، وجه مشخصی‌ است که به صورت ماهانه از طرف کارفرما به حساب تامین اجتماعی واریز می‌ شود تا کارگران و کارمندان آن کارفرما در محل کار، تحت ‌پوشش بیمه‌ تامین اجتماعی قرار گیرند. طبق قانون کار، مقداری از حق بیمه توسط کارفرما و مبلغی از آن توسط کارگر پرداخت می شود. طبق قانون و حقوق اداره کار، سهم کارفرما برای پرداخت حق بیمه، معمولا از سهم کارگر بیشتر است.

علاوه بر این، طبق حقوق وزارت کار ۱۴۰۲، سهم کارگر از حقوق و دستمزد او کسر می شود. یکی از مهم ترین مواردی که زمان تعیین میزان حق بیمه کارگران در سال 1402 مطرح می شود، این است که با توجه به این که هر ساله مبلغ حقوق کارگران افزایش می یابد، حق بیمه آن نیز از مجموع پایه حقوق، پایه مسکن، و بن کارگری نیز کسر می شود. اما به طور کلی یک فرمول دقیق و مشخص برای محاسبه کردن حق بیمه کارگران در سال 1402 تعریف شده که این فرمول به شرح زیر است:
فرمول محاسبه حق بیمه اجباری کارگران: (تعداد روزهای کارکرد * پایه حقوق روزانه)+ حق مسکن+ بن کارگری) * سی درصد

حق شیفت 1402 کارگران

یکی از مهم ترین مسائلی که زمان تعیین حقوق روزانه اداره کار 1402 مطرح می شود، در مورد حق شیفت کارگران است. بر اساس حقوق کار، هر ساله حق شیفت اداره کار تغییر می کند و حق شیفت جدیدی برای کارگران تعریف می شود. در واقع با توجه به این که برخی از مشاغل ممکن است نیاز به به کارگیری کارگران به صورت شبانه روزی باشد، کارگران و پرسنل مختلف در ساعات کار مختلف و به صورت گردشی مشغول به کار خواهند بود که به این کار اصطلاحا نوبت گردشی یا شیفت کاری می گویند. طبق قانون‌ کار این نوع مشاغل به دلیل ملزم کردن حضور کارگران در ساعات مختلف و به صورت گردشی و به دلیل محدودیت‌ هایی که به کارگران اعمال می شود، مشمول دریافت مبلغی به عنوان فوق العاده نوبت کاری یا حق شیفت هستند.

برای اطلاع از این موضوع می توانید جدول افزایش حقوق کارمندان 1402 را نیز مشاهده کنید. در قانون کار 1402 نیز یک حق شیفت 1402 طبق ماده 56 تعریف و مشخص شده که با توجه به نوع نوبت کاری از حقوق ماهانه هر کارگر تبعیت می کند. یکی از مهم ترین قوانینی که به منظور افزایش رضایت کارگران و حمایت از آن ها تعیین و تصویب شده، این است که اگر کارگران در خارج از ساعات روز و ساعات کار گردشی داشته باشند و مشغول به کار شوند، مشمول پرداخت حق شیفت فوق العاده خواهند بود. بنابراین به ازای کار با ساعات کاری مختلف و گردشی، مزایای مختلفی به کارگران نیز تعلق می گیرد. فوق العاده نوبت کاری و حق شیفت 1402 در قانون کار به صورت زیر تعیین شده است:

 • حق شیفت صبح، عصر معادل 10 درصد حقوق ماهانه کارگر
 • حق شیفت صبح، شب یا عصر، شب معادل 22.5 درصد حقوق ماهانه کارگر
 • حق شیفت صبح، عصر و شب معادل 15 درصد حقوق ماهانه کارگر

حق شیفت شب ۱۴۰۲

یکی از رایج ترین و البته سخت ترین نوع گردش و نوبت کاری که در برخی از مشاغل وجود دارد، شیفت شب است. طبق این نوع نوبت کاری، کارگران به صورت گردشی و با توجه به برنامه ریزی های کارفرما یا سر کارگران لازم است که در برخی از روزهای ماه، در شیفت شب مشغول به کار باشند. طبق قانون کار در مورد محاسبه حق شیفت شب 1402 نیز قوانین مهمی وضع و تعیین شده است. با توجه به این که که این بازه شغلی شرایط سخت و متفاوتی با کار در روز دارد، نحوه محاسبه دستمزد شب کاری و حقوق شیفت شب ۱۴۰۲ با دستمزد ساعات کار عادی در ساعات روز، متفاوت است.

در واقع برای تعریف بهتر شب کاری یا شیفت شب می توان گفت که طبق ماده 53 قانون کار، ساعات کار در شب از ساعت 22 شب الی 6 بامداد روز بعد است. جهت تشویق و ترغیب کارگران برای حق شیفت شب 1402 طبق قانون 58 قانون کار، حقوق آن ها بدین صورت محاسبه می شود که کارگران غیر نوبتی برای هر ساعت کار در شب، معادل 35 درصد اضافه بر مزد هر ساعت کار عادی را دریافت کنند. برای درک بهتر نیز می توان گفت که نحوه محاسبه حقوق و دستمزد شب کاری به صورت زیر است:

مزد هر ساعت شب کاری

(دستمزد روزانه ÷ 7.33) × 1.35

نحوه محاسبه دستمزد شب کاری

تعداد ساعات شب کاری × 1.35 × (7.33 ÷ دستمزد روزانه)

حق خواربار 1402

با توجه به این که در برخی ایام سال تعداد روزها 29، 30 یا 31 روز است، نحوه و فرمول محاسبه کردن حق خوار بار نیز متفاوت خواهد بود. طبق قانون کار برای اطلاع داشتن از حق خواربار یک فرمول تعریف شده که کارگران با استفاده از آن بتوانند به صورت دقیق این حقوق را نیز محاسبه کنند. به طور کلی حق خوار بار 1402 طبق وزارت قانون کار به مبلغ 11.000.000 ریال است. فرمول نحوه محاسبه حق خواربار 1402 نیز به صورت زیر است:
ریال= 2/31* 11.000.000= حق خوار و بار 10.290.322

حق اولاد دو فرزند در سال 1402

طبق حقوق قانون کرا 1402، کارگران متاهل و دارای دو فرزند نیز از حق و حقوق متفاوتی برخوردار هستند. در واقع طبق ماده 86 قانون تامین اجتماعی هر ساله بر مبلغ حق اولاد افزوده می شود. بدین صورت که در حال حاضر و در سال 1402، مبلغ حق اولاد برای هر فرزند معادل حقوق سه روز کاری، یا به عبارت دیگر سه برابر حداقل حقوق روزانه اداره کار برای هر کارگر محاسبه می شود. بنابراین می توان گفت که حق اولاد در سال 1402 در مقایسه با سال 1401 ، به میزان 27 درصد افزایش پیدا کرده است.

میزان افزایش حقوق 1402 نسبت به سال 1401

در سال 1401 به دلیل بالا بودن تورم ابتدا میزان افزایش حقوق کارگران را 15 درصد اعلام کردند، اما پس از بررسی‌های هیئت وزیران و میزان تورم، افزایش حقوق حداقل بگیران و کارگران به میزان 57% تصویب شد. ناگفته نماند این مبلغ بازهم پاسخگوی تورم جامعه نبوده و کارگران هنوز هم برای تأمین معیشت خود با مشکلات فراوانی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. با توجه به نحوه تعیین حقوق در سال گذشته، احتمالاً پایه حقوق 1402 نیز برای حداقل بگیران بیش از 20% افزایش خواهد داشت. اما چون هنوز مصوبه قطعی شورای عالی کار اعلام‌نشده در ادامه مقاله جدول زیر اختلاف حقوق سال 1401 و 1402 را بررسی خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: حضور و غیاب و حقوق و دستمزد و کاربردهای آن

جدول مقایسه پایه حقوق اداره کار 1402 و پایه حقوق 1401

جدول مقایسه پایه حقوق اداره کار 1402 و پایه حقوق 1401

جدول مقایسه پایه حقوق اداره کار 1402 و پایه حقوق 1401

آیا افزایش حقوق سالیانه شامل بازنشستگان نیز می‌شود؟

گفته شده که حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت؛ به این صورت که بعد از اجرایی شدن این افزایش حقوق، حکم حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی متناسب با سنوات خدمت قابل قبول، از ۶۳ میلیون ریال کمتر نخواهد بود.

در بند سوم تبصره ۱۲ ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ به حق اولاد اشاره و عائله‌مندی شده که هر کدام به ترتیب مشمول ۵۰ و ۱۰۰ درصد افزایش خواهند شد. در این بند چنین آمده که: در اجرای ماده (۱۶) قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، امتیاز کمک هزینه عائله‌مندی و حق اولاد، موضوع بند (۴) ماده (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری شاغلین و بازنشستگان به ترتیب ۲۲۸۰ و ۱۰۵۰ و معادل ریالی امتیاز مذکور برای کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت تعیین می‌گردد. 

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد اضافه کاری

افزایش حقوق سربازان در سال 1402 چقدر است؟

همان طور که می دانید سربازان نیز در طول انجام وظیفه خدمت سربازی حقوق دریافت می کنند. طبق بررسی ها و پیگیری های انجام شده، انتظار می رفت که حقوق سربازان نیز با توجه به تورم هایی که در طی سال های اخیر رخ داده، افزایش داشته باشد که خوشبختانه این اتفاق نیز رخ داد. علاوه بر این، حقوق سربازان با توجه به عوامل مختلفی از جمله وضعیت تاهل (مجرد یا متاهل بودن)، درجه خدمت، تعداد فرزندان، منطقه خدمت سربازی، و … روی افزایش و تعیین حقوق سربازی آن ها تاثیر دارد. بنابراین به طور کلی می توان گفت که حقوق سربازان در سال 1402 در مقایسه با سال 1401 نیز از 60 تا 75 درصد افزایش داشته است. در جدول زیر نیز می توانید میزان حقوق دریافتی سربازان را بر اساس وضعیت تاهل و سایر موارد دیگر مشاهده کنید:

افزایش حقوق سربازان در سال 1402 چقدر است؟

افزایش حقوق سربازان در سال 1402 چقدر است؟

میزان افزایش حقوق بیمه بیکاری در سال 1402

یکی از روش های حمایت از کارگرانی که به هر دلیل شغل خود را از دست می دهند، بیمه بیکاری است. سازمان تامین اجتماعی در صورت دریافت حق بیمه کارگر به صورت مکرر، حتی پس از بیکار شدن کارگر نیز، مستمری او را پرداخت می کنند. قانون و آیین نامه اجرایی بیمه بیکاری در سال ۱۳۶۹ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در حاضر نیز و هم اکنون این قانون اجرا می شود. معمولا هر ساله بر حق بیمه بیکاری کارگران نیز افزوده می شود. طبق بررسی های انجام شده در مورد افزایش حقوق بیمه بیکاری ۱۴۰۲، طبق ماده 5 حق بیمه بیکاری به میزان (3%) مزد بیمه شده است که کل این مقدار باید توسط کارفرما تامین و پرداخت شود. در واقع در سال 1402، بیمه بیکاری برای افراد متاهل به ازای هر فرد حداقل دستمزد تا 10 درصد افزوده خواهد شد. نکته مهم در این زمینه این است که حداکثر حقوق بیمه بیکاری تامین اجتماعی، نباید بیشتر از ۸۰% حقوق فرد شود.

بیشتر بخوانید: حق سنوات چیست؟ نحوه محاسبه حق سنوات در قانون کار

حداقل حقوق بیمه بیکاری در سال 1402 چقدر است؟

طبق حقوق قانون کار، بیمه بیکاری به کارگرانی که به هر دلیل کار خود را از دست داده اند، و همچنین از قبل بین آن ها و کارفرما قراردادی منعقد شده؛ تعلق می گیرد. مبنای محاسبه مقرری ۵۵ درصد متوسط مزد فرد بیکار در ۹۰ روز قبل از شروع بیکاری محاسبه می شود. در واقع افزایش حقوق بیمه بیکاری ۱۴۰۲ مانند سایر مشاغل در مورد بیمه بیکاری کارمندان نیز صدق می کند. برای افراد متاهل نیز شرایط دیگری نیز در نظر گرفته شده است. بدین صورت که به ازای هر فرد تحت تکفل و حداکثر تا ۴ نفر، ده درصد حداقل دستمزد سال، به مقرری فرد متأهل و متکفل افزوده می شود.

اما شرط مهم در این مورد این است که مجموع بیمه بیکاری، از ۸۰ درصد متوسط مزد بیشتر نشود. علاوه بر این، برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد نیز می توانید جدول حقوق بیمه بیکاری ۱۴۰۲ را مشاهده و آن را بررسی کنید. در واقع حقوق بیمه بیکاری ١۴٠٢ برای افراد متاهل و مجرد با توجه به سابقه پرداخت بیمه برای هر کدام از آن ها متفاوت است؛ که می توانید اطلاعات لازم در این زمینه را در جدول زیر مشاهده کنید:

حداقل حقوق بیمه بیکاری در سال 1402 چقدر است؟

حداقل حقوق بیمه بیکاری در سال 1402 چقدر است؟

افزایش فوق العاده ویژه کارمندان در سال 1402

هر ساله با شروع روند کاری یکی از مهم ترین سوالاتی که کارمندان مشغول در سازمان و ادارات مختلف مطرح می کنند، در مورد افزایش فوق العاده حقوق آن ها است. چرا که طبق قانون کار و همچنین طی بررسی های انجام شده طی سالیان متوالی، حقوق کارمندان هر ساله افزایش داشته است. طبق بخشنامه فوق العاده ویژه کارکنان دولت، میزان افزایش فوق‌ العاده ویژه مشاغل عمومی 35 درصد و میزان فوق‌ العاده ویژه مشاغل اختصاصی 50 درصد تعیین شده است. بنابراین می توان گفت که این میزان در سال 1402 در مقایسه با سال 1401، میزان 27 درصد افزایش داشته است.

بدین صورت که حداقل دستمزد ماهانه از چهار میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان به پنج میلیون و ۳۰۸ هزار ۲۸۴ تومان؛ همچنین حداقل دستمزد روزانه از ۱۳۹ هزار به ۱۷۶ هزار و ۹۴۲ تومان افزایش یافته است. این افزایش 50 درصدی فوق العاده ویژه کارمندان در سال 1402 ، روی سایر بخش های دیگر از جمله حق اولاد، حق مسکن، و … نیز تاثیر چشمگیری داشته است. این موضوع در مشاغل دولتی از جمله فوق العاده ویژه فرهنگیان نیز اعمال شده و فرهنگیان هم شاهد افزایش حقوق و دستمزد خود طبق حقوق قانون کار 1402 بوده اند.

تاثیر مدرک تحصیلی در افزایش حقوق قانون کار 1402

یکی از مهم ترین عواملی که تاثیر زیادی در تعیین حقوق و دستمزد کارگران و پرسنل در مشاغل مختلف دارد، تاثیر مدرک تحصیلی است. این مورد در مورد همه مشاغل صدق می کند. به همین دلیل این موضوع زمان شروع به کار کردن و استخدام شدن نیز بین کارفرما و کارگران مطرح می شود و بین آن ها به توافق رسیده می شود. اما نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد، این است که مدرک تحصیلی کارگران که در کارخانه ها فعالیت می کنند، تاثیری در میزان حقوق دریافتی آن ها ندارد.

نحوه محاسبه مالیات بر حقوق 1402 چگونه است؟

بخش زیادی از درآمد دولت در سال جاری از مالیات به دست خواهد آمد. مالیات به این صورت محاسبه می‌شود که مثلاً اگر مجموع پرداختی مشمول مالیات یک کارگر 13 میلیون تومان شد، در ابتدا آستانه معافیت 10 میلیون تومان از آن کم شده و مابقی آن ضرب در نرخ مصوب شده و میزان مالیات پرداختی شخص مشخص خواهد شد. این نکته حائز اهمیت است که این مبلغ نیز قبل از اینکه حقوق کارگر به‌حساب او واریز شود، از آن کسر می‌شود. نرخ مالیات همیشه یک مسئله مهم برای کسانی که مشمول مالیات هستند می‌باشد.

در حقیقت همه مودیان در ابتدای سال منتظر اعلام بخشنامه مراجع قانونی در خصوص میزان معافیت مالیاتی و چگونگی محاسبه آن هستند؛ اما در این بین همه کسانی که مشمول مالیات هستند مانند مالیاتِ کارگران و افرادی که در کارخانه‌های تولیدی یا خدماتی کار می‌کنند به دلیل داشتن سطح درآمد پایین اهمیت خاصی داشته و همیشه مورد توجه رسانه‌‌ها قرار گرفته است. این مورد که نمایندگان کارگران به چه میزان حقوقشان را رعایت می‌کنند و چقدر شرایط اقتصادی و تورم مؤثر در این امر است همه بستگی به کمسیون تعیین کننده مالیات‌ بر حقوق داشته و در نهایت خروجی این کمسیون الزامات قانونی را به همراه دارد؛ و وظیفه کارفرمایان خواهد بود که قبل از پرداخت حقوق کارگران خود مالیات تکلیفی آن را کسر و باقی مانده حقوق را به‌حساب آن‌ها واریز کنند.

بیشتر بخوانید: منظور از مالیات حقوق و دستمزد چیست؟ | بررسی نکات مهم محاسبه مالیات بر درآمد 

نحوه محاسبه مالیات بر حقوق 1402 چگونه است؟

نحوه محاسبه مالیات بر حقوق 1402 چگونه است؟

منظور از حداقل حقوق کارگران یا حداقل دستمزد کارگران چیست؟

 به مبلغی که برای انجام کاری یا خدماتی در زمان مشخصی به کارگران پرداخت می‌شود حداقل دستمزد میگویند و کارفرما به‌هیچ‌عنوان اجازه کم کردن از آن را ندارد. این حداقل دستمزد در حقیقت، کمترین مبلغی است که به‌وسیله مسئولین اقتصادی و با همکاری یکدیگر مشخص شده است و نباید کمتر از این میزان تعیین شده، دستمزد به کارگران پرداخت کرد. در هر سال این حداقل میزان دریافتی به‌وسیله دولت، کارفرمایان و کارگران مشخص می‌شود. قانون کار و امور اجتماعی، جنبه‌های بسیار زیادی دارد و اصلی‌ترین مرجع برای اختلافات کارگری و تعیین کمترین مقدار برای دستمزد هر ساله می‌باشد.

بر اساس این قانون، کارفرما وظیفه دارد که میزان حقوقی که در قانون برای کارگران تایین شده را به آن‌ها پرداخت کند. طبق ماده 41 قانون کار، شورای عالی کار باید هرسال اقدامات لازم را برای تعیین مبلغ حداقل دستمزد کارگران انجام دهد. به این نکته توجه داشته باشید که این شورا باید کاملاً تورمی را که از طرف مراجع رسمی و بانک مرکزی اعلام می شود را در نظر داشته باشد. اگر مقدار تورم بالا تر از سال های دیگر باشد، نسبت به آن، میزان دستمزد برای سال بعد نیز افزایش پیدا خواهد کرد. البته در مورد تورم به این نکته توجه کنید که نرخی که برای تورم از سمت نهادهای رسمی اعلام شده با نرخ عموم شهروندان از نظر ذهنی، کاملا متفاوت می باشد.

بیشتر بخوانید: انواع مرخصی در قانون اداره کار؛ مدیریت مانده مرخصی پرسنل 

حداقل حقوق اداره کار توسط کدام نهاد مشخص میشود؟

حداقل حقوق کارگران در سال 1402 توسط شورای عالی کار و بعد از تصویب رقم پیشنهادی دولت، در مجلس میباشد. هدف از این کار، توزیع عادلانه درآمد و حمایت از کارگر است. سازمان بین المللی کار، حداقل دستمزد به این صورت بیان میکند: حداقل حقوق، به مبلغی گفته میشودکه در ازای انجام کار یا خدمتی، به کارگر پرداخت می شود و هیچ شخصی قادر به کاهش دادن آن نیست. با توجه به گفته های بالا در میابیم که با توجه به شرایط اقتصادی حداقل حقوق کارگران، به صورتی که کارگر بتواند زندگی خود و خانواده اش را تامین کند، مشخص خواهد شد. وقتی شرایط اقتصادی در کشور، مدام در حال تغییر باشد، حداقل حقوق نیز باید تغییر کند که سال 1402 نیز از این امر مستثنی نبوده و شورای عالی کار به تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال 1402 پرداخته است.

بهترین نرم افزار محاسبه حقوق 1402 کدام است؟

امروزه یکی از مهم ترین چالش هایی که برای کارفرمایان و کارگران وجود دارد، نحوه محاسبه کردن حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان و همچنین محاسبه کردن ضریب افزایش حقوق 1402 برای گروه های مختلف کاری است. به همین دلیل یکی از بهترین راه کارهایی که پیشنهاد می شود، استفاده از نرم افزار محاسبه حقوق 1402 است که خوشبختانه نرم افزارها و برنامه های کاربردی مختلفی در این زمینه وجود دارد. چون همان طور که می دانید حفظ و افزایش رضایت کارمندان و پرسنل تاثیر زیادی در افزایش سطح رضایت آن ها دارد. علاوه بر این، با وجود این که مبحث حقوق و دستمزد ساده و آسان است؛ اما محاسبه صحیح آن اهمیت زیادی دارد که باید به آن توجه ویژه ای کرد. یکی از بهترین نرم افزارهای کاربردی در این زمینه، نرم افزار اکسل است که به راحتی می توانید از امکانات ویژه آن طبق مطالب ذکر شده در قسمت های بالا استفاده کنید.

نحوه استفاده از اکسل برای محاسبه حقوق

همان طور که در پاراگراف های بالاتر نیز ذکر شد، طبق حقوق قانون کار، فرمول های مشخصی برای محاسبه کردن حقوق کارگران، کارمندان، سربازان و … وجود دارد. بنابراین برای مطلع شدن از محاسبه حقوق و همچنین محاسبه کردن آن می توانید با بررسی کردن حقوق قانون کار 1402، از فرمول های ذکر شده در این مقاله و همچنین از اکسل استفاده کنید. برای استفاده هر چه بهتر از فرمول ها و محاسبه کردن حقوق و دستمزد در سال های مختلف می توانید از نمونه اسکل محاسبه حقوق استفاده کنید.

با این کار با شناخت و دقت بیشتری می توانید از حقوق خود و همچنین ضریب افزایش آن در سال های مختلف و از جمله سال جدید مطلع شوید. نحوه استفاده از اکسل برای محاسبه حقوق بدین صورت است که باید اطلاعاتی که در مورد حقوق و دستمزد پرسنل وجود دارد، هر ماه به عنوان هزینه حقوق و دستمرد در دفاتر حسابداری شرکت ها ثبت کنید. سپس بر اساس فرمول هایی که در این مقاله ذکر شد، حقوق کارمندان در بازه های زمانی مختلف را در آن درج کرده و فرمول ها را در آن وارد کنید تا بتوانید حقوق و ضریب افزایشی حقوق ها را محاسبه کنید.

بیشتر بخوانید: حق ماموریت چیست و در قانون کار چگونه محاسبه می شود؟

حداقل حقوق اداره کار توسط کدام نهاد مشخص میشود؟

حداقل حقوق اداره کار توسط کدام نهاد مشخص میشود؟

کلام آخر درباره حداقل حقوق قانون کار 1402

همانطور که میدانید میزان تورم یکی از مهم‌ترین عوامل در میزان افزایش حقوق به شمار میرود. با وجود تورمِ ۴۲.۳ درصدی در ایران، افزایش حقوق ۲۷ درصدی کارمندان و کارگران آنها با چالش‌های زیادی روبه‌رو خواهد کرد. از طرفی با وجود شرایط اقتصادی کشور و آغاز موج تعدیل کسب‌وکارها، کارفرمایان نیز برای پرداخت افزایش حقوق باید تصمیمات سختی اتخاذ کنند. این نکته نیز حائز اهمیت است که بیمه بیکاری برابر با ۵۵ درصد حقوق پایه میباشد و در صورت افزایش حقوق بیشتر از ۵۵ درصد، افزایش روی بیمه بیکاری نیز اعمال می‌شود. در این مقاله حداقل حقوق قانون کار 1402 را بررسی کردیم امیدواریم مطالب این مقاله برایتان مفید بوده باشد.

بیشتر بخوانید: بیمه بیکاری چیست و شامل چه افرادی می شود؟

سولات متداول پیرامون حقوق قانون کار

در ادامه به بررسی برخی از مهمترین سوالاتی که پیرامون حقوق وزارت کار مطرح می شود می پردازیم:

حقوق 1402 چند درصد افزایش داشته؟

حقوق پایه در سال 1402 مقدار 27 درصد افزایش داشته است.

حداقل حقوق سال 1402 چقدر است؟

حداقل حقوق 1402 مبلغ 53,082,840 تعیین شده است.

حقوق کارگر با 15 سال سابقه در سال 1402 چگونه محاسبه می شود؟

یکی از مهم ترین مواردی که تاثیر ویژه ای در افزایش و تعیین حقوق و دستمزد کارگران دارد، میزان سابقه کار مرتبط آن ها است. بدین صورت که اکر کارگر در همان مجموعه یا در سایر مجموعه هایی فعالیت یکسان و مشابه یا مرتبط با کار فعلی خود داشته باشد، به عنوان یک امتیاز برای او در نظر گرفته می شود. در واقع طبق حقوق وزارت کار در سال 1402، حق سنوات برای کارگران با سابقه کار بالا، مبلغ 2.100.000 ریال محاسبه می شود.

مقالات مرتبط

2 دیدگاه

 1. کامران احمدی شهریور 2, 1402 در 11:01 ق.ظ

  ضریب افزایش حقوق کار در سال ۱۴۰۲ چقدر شده؟

  • دیجیتال مارکتینگ کسرا شهریور 4, 1402 در 9:20 ق.ظ

   با سلام گروه های مختلف حقوق بگیر در سال ۱۴۰۲ که در دستگاه های اجرایی با شرایط مختلف مشغول به کار هستند،
   طبق موضوع ماده ۲۹ قانون برنامه پنج ساله ششم در گروه های مختلف حقوق و دستمزد کلیه افرادی که در این دستگاه ها مشغول به کار بوده و جز مشمولین قانون کار هستند که هر کدام ضریب متفاوتی دارند.

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

مدیریت تردد شرکت های بزرگ2

تکنیک‌ های مدیریت تردد کارکنان شرکت‌ های بزرگ در جهان

تاثیر حضور پرسنل بر عملکرد شرکت

حضور غیاب پرسنل چه تاثیری برعملکرد شرکت دارد؟ 

حضور و غیاب سازمان های بزرگ copy

بهترین نرم‌افزار حضور غیاب برای سازمان های بزرگ

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

مدل استخوان ماهی

مدل استخوان ماهی (Fishbone Diagram) چیست و چگونه رسم می شود؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

تکنیک ساندویچ

تکنیک ساندویچ چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی

نیچ مارکتینگ چیست؟ همه چیز در مورد نیچ مارکت (Niche Marketing)

نیچ مارکتینگ چیست؟ همه چیز در مورد نیچ مارکت (Niche Marketing)

تفاوت بین بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

تفاوت بین بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

همه چیز درباره حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی و نحوه‌ محاسبه حقوق بازنشستگی

همه چیز درباره حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی و نحوه‌ محاسبه حقوق بازنشستگی

Bom محصول یا درخت محصول چیست و چه کاربردی دارد؟

BOM محصول یا درخت محصول چیست و چه کاربردی دارد؟

منظور از حق اولاد و عائله مندی چیست؟ نحوه محاسبه حق اولاد و کمک عائله مندی

منظور از حق اولاد و عائله مندی چیست؟ نحوه محاسبه حق اولاد و کمک عائله مندی

کاربرد رویکرد شش کلاه تفکر 

کاربرد رویکرد شش کلاه تفکر 

اسکرام چیست

اسکرام چیست؟ | نقش تکنیک اسکرام (scrum) در مدیریت سازمان ها