همه چیز درباره افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش (affiliate marketing)

همه چیز درباره افیلیت مارکتینگ (affiliate marketing)
دیجیتال مارکتینگ کسرا

افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش فرایندی است که در آن افیلیت یا همکار، بازاریابی محصولات شرکت دیگر را انجام داده و کارمزد خود را از فروش دریافت می کند. بازاریابی افیلیت به عنوان بستری تحت عنوان همکاری در فروش امکان مناسبی برای کسب و کارهای آنلاین و فروشگاه های اینترنتی فراهم کرده تا از طریق این بستر فروشندگان و مصرف کنندگان با هم ارتباط و تعامل داشته و درآمدزایی بیشتری داشته باشند. افیلیت مارکتینگ (affiliate marketing) از طریق ایجاد اعتماد و صداقت در مصرف کنندگان، با شناخت مخاطبان و کمی خلاقیت روشی مناسب برای بازاریابی و برندسازی بشمار می رود.

صنعت افیلیت مارکتینگ به عنوان بخش مهم در تدوین استراتژی مارکتینگ برای تبلیغ کنندگان به شمار می رود که این صنعت از سال 2015 مسیر رو به رشدی را طی کرده تا جایی که امروزه درصد بالایی از تبلیغ کنندگان برای بازاریابی از این روش بهره می برند. افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش یکی از بهترین تکنیک های درآمد اینترنتی است که طی سال های اخیر در دنیا مرسوم شده است. با شناخت ویژگی های این صنعت و استفاده درست و اصولی از آن می توانید ضمن صرفه جویی در هزینه ها شاهد برندسازی و دیده شدن بهتر کسب و کارتان در فضای آنلاین باشید. در مقاله پیش رو به بررسی انواع افیلیت مارکتینگ (affiliate marketing) پرداخته و مزایا، معایب و مدل های مختلف همکاری در فروش را بیان کرده ایم. 

فهرست عناوین مقاله

افیلیت مارکتینگ چیست؟

افیلیت مارکتینگ (affiliate marketing) از جمله روش های بازاریابی بشمار می رود که به دست افرادی بیرون از کسب و کار اما برای فروش محصولات شما انجام می شود. در افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش، محصول روی سایت یا وبلاگ افیلیت قرار داده شده و این فرایند به عنوان تبلیغات محصول شما منجر به فروش بیشتر محصولات کسب و کارتان می شود. در صورتی که تبلیغات ناشر افیلیت موجب فروش محصول کسب و کار شود میزان مبلغی به عنوان پورسانت به ناشر افیلیت پرداخت می شود.

برای انجام درست افیلیت مارکتینگ، فاکتورهایی برای بررسی اثربخش بودن تبلیغات افیلیت مدنظر است که این فاکتورها شامل میزان کلیک کاربران روی تبلیغات، درصد خرید محصول یا ثبت ایمیل کاربران در وب سایت که بعد ها می تواند به دیده شدن خدمات و محصولات آنها منجر شود می شود. چنانچه براساس هریک از این فاکتورها و موثر بودن تبلیغات فروش محصولات افزایش یابد و منجر به فروش شود به دارنده سایت افیلیت مبلغی تحت عنوان پورسانت پرداخت می شود.

تا پیش از این که صنعت افیلیت مارکتینگ به شکل امروزی توسعه پیدا کند به شکل مرسوم و سنتی در فضای آنلاین و تحت عنوان بازاریابی پورسانتی انجام می شود و امروزه در فضای آنلاین و از طریق وب سایت های افیلیت مارکتینگ به شکل به روز و گسترده صورت می گیرد. سایت های انجام دهنده و منتشر کننده تبلیغات بستری را برای انتشار لینک تبلیغات فراهم کرده و نقش واسطه در بازاریابی و فروش را دارند که در صورت فروش محصولات دارنده کسب و کار درصدی به آنها تعلق دارد. به طور مثال وب سایت آمازون از جمله اولین وب سایت هایی است که با ورود به صنعت افیلیت مارکتینگ اقدام به بازاریابی محصولات کرد.

افیلیت مارکتینگ با فراهم کردن بستری برای بازاریابی موجب دیده شدن محصولات شما در بین حجم وسیعی از کاربران شده و با تبلیغات محصولات منجر به افزایش فروش می شود. در واقع افیلیت مارکتینگ از طریق استفاده از بستر تبلیغاتی وب سایت ها، شبکه های اجتماعی فضایی گسترده برای خریداران و کسب و کارهای آنلاین با هدف خرید و فروش فراهم میکند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ استراتژی کاربردی برای توسعه کسب و کارها

افیلیت مارکتینگ چیست؟

افیلیت مارکتینگ چیست؟

نحوه عملکرد افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش

کسب و کارهای آنلاین برای بالا بردن فروش محصولاتشان با وب سایت هایی که از طریق معرفی محصولات دیگران و همکاری در فروش کسب در آمد میکنند ارتباط برقرار می کنند. سایت های همکاری در فروش که به عنوان ناشران افیلیت مارکتینگ شناخته می شود، محصولات و خدمات کسب و کارهای آنلاین را به صورت تبلیغات کلیکی به شکل بنر یا متن در وب سایت خود قرار داده و به سایت مربوط به کسب و کار لینک می دهند. به این صورت فرایند افیلیت مارکتینگ آغاز می شود و کاربران به عنوان مشتریان تبلیغات محصولات را مشاهده و با کلیک روی لینک آنها به سایت اصلی وارد شده و منجر به خرید محصول می شود.

در صورتی که کاربران به عنوان بازدیدکننده سایت افیلیت، روی لینک کلیک کرده و از سایت خرید کنند فروشگاه آنلاین مبلغی را برای درصد فروش محصولات به منتشر کننده تبلیغات پرداخت می کند. در مواردی کاربران روی لینک محصولات افیلیت کلیک می کنند اما به هر دلیل خرید نمی کنند ولی در مراجعه بعدی به وب سایت محصولات را خریداری می کنند. اطلاعات خرید در فروشگاه اینترنتی و سایت افیلیت ثبت شده و درصد فروش به سایت واسطه فروش پرداخت می شود.

روش بازاریابی افیلیت مارکتینگ به صورت توافق بین تبلیغ دهنده و تبلیغ کننده صورت میگیرد و در این سایت ها فروشگاه های آنلاین برای فروش محصولاتشان به دنبال افزایش فروش هستند؛ سایت های افیلیت به عنوان ناشر تبلیغات فضایی برای تبلیغات بنری و کلیکی در سایت خود قرار داده اند که کاربران با کلیک کردن روی آنها محصولات فروشندگان را می خرند و ناشران نیز درصد پورسانت خود را از این فروش دریافت می کنند. خریداران هم تحت عنوان کاربران وب سایت روی لینک های تبلیغاتی کلیک می کنند که منجر به خرید محصول می شود.

معرفی انواع افیلیت مارکتینگ affiliate marketing

افیلیت مارکتینگ وابسته (Related Affiliate Marketing) نوعی از بازاریابی است که در آن تبلیغات محصولات به وب سایت های مرتبط با خدمات فروشگاه داده شده و امتیاز این نوع افیلیت مارکتینگ ارتباط با مصرف کننده است. ناشر افیلیت مارکتینگ نیز به دلیل تسلط و تخصص کافی در حوزه محصولات می تواند منبعی قابل اعتماد برای درآمدزایی و افزایش فروش باشد. در افیلیت مارکتینگ وابسته شما محصولات مرتبط با حوزه کاری خود را به روش های مختلف تبلیغ می کنید.

محتوای تبلیغ شما می تواند بنر، تبلیغات متنی، ویدئو یا پادکست باشد که در این محتوا محصولات مرتبط فروشگاه ها را نیز معرفی می کنید. به دلیل ارتباط مستقیم با مصرف کننده برای کاربران قابل اعتماد هست و افیلیت مارکتر ها نیز پورسانت خود را دریافت خواهند کرد.  

افیلیت مارکتینگ غیر وابسته (unattached Affiliate Marketing)

افیلیت مارکتینگ غیروابسته نوع دیگری از افیلیت است که بین محصولات و تبلیغ کننده هیچ گونه ارتباطی وجود ندارد و ناشر تبلیغات بدون داشتن تخصص و مهارت از محصولات و خدمات به تبلیغ آن می پردازند. افیلیت مارکتینگ غیروابسته به عنوان ساده ترین نوع افیلیت مارکتینگ و بر مبنای دریافت هزینه در ازای هر کلیک اتفاق می افتد. با قرار دادن تبلیغات در وب سایت های انجام دهنده افیلیت مارکتینگ غیروابسته با هر کلیکی که کاربران روی تبلیغات در این سایت انجام دهند وب سایت ناشر تبلیغات پورسانت خود را دریافت می کند.

در این روش شما بعنوان افیلیت مارکتر لینک های تبلیغات افیلیت را در وب سایت هایی نظیر یکتانت، تپسل و … قرارمی دهید تا کاربران با مشاهده و روی آن کلیک کنند به این شکل شما نیز درصد خود را از فروش دریافت می کنید. از آنجایی که این روش نیاز به مهارت خاص ندارد و بسیار فرایند ساده ای دارد و به افراد کمک می کند در کمترین زمان و با هزینه کم به درآمد بالایی برسند به همین علت طرفدران زیادی نیز دارد.

افیلیت مارکتینگ اینوالو (involved Affiliate Marketing)

افیلیت مارکتینگ اینوالو یا درگیر با ایجاد ارتباط قوی بین محصولات تبلیغی و شرکت میزبان کاربران را به استفاده از این محصولات تشویق می کنند. فرایند این روش افیلیت مارکتینگ به این صورت است که افیلیت مارکترها با استفاده محصولات تجربیات خود را از این محصولات و خدمات با کاربران اشتراک می گذارند و محصولات مرتبط با حوزه کاری خود را به کاربران معرفی و تبلیغ می کنند. با نوع تبلیغ محصولات کاربران اعتماد بیشتری به محصولات و شرکت میزبان داشته و در نتیجه دوست دارند پیشنهادات افیلیت مارکتر را  تست کنند.

افیلیت مارکترها نیز ضمن تست محصولات آنها را به مشتریان پیشنهاد می کنند و کاربران شناخت کاملی از محصولات دارند و با اطمینان بیشتری خرید می کنند. افیلیت مارکتینگ اینوالو در بستر وب سایت محصولات مرتبط با تخصص کاری تبلیغ می شوند و تفاوتی که با سایر روش ها دارد در این است که افیلیت مارکتر پیش از تبلیغ محصولات، آنها را تست کرده و سپس ضمن نقد و بررسی آنها را به کاربران پیشنهاد می کنند.

معرفی انواع افیلیت مارکتینگ affiliate marketing

معرفی انواع افیلیت مارکتینگ affiliate marketing

کانال های فروش در افیلیت مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی از سریعترین و کم هزینه ترین روش های تبلیغاتی برای افیلیت مارکتینگ است؛ برای این کار فقط کافی است شما ایمیل کاربران را داشته باشید و با ارسال ایمیل آنها را به سمت محصولات و خدمات خود هدایت کنید. بازدیدکنندگان سایت یا وبلاگ با مشاهده تبلیغات روی آن کلیک می کنند و ممکن است دوباره این کار تکرار نشود. اما با داشتن آدرس ایمیل از تعداد زیادی از مخاطبان می توانید تبلیغاتی ارزان و سریعی را انجام دهید.

به عنوان ناشر بازاریابی ایمیلی کاربران و مخاطبان زیادی را دارید که محتوای تبلیغاتی خود را به آنها اشتراک می گذارید و فقط با ارسال یک ایمیل کسب و کار خود را به آنها معرفی می کنید. با افیلیت مارکتینگ از طریق بازاریابی ایمیلی افیلیت مارکتر ها نیاز به مهارت و تخصص کافی دارند تا با شناخت و هدف گیری مصرف کنندگان حوزه های اختصاصی نتایج خوبی نیز می گیرند و در ازای فروش درصد و هزینه را دریافت می کنند. 

بیشتر بخوانید: ایمیل مارکتینگ چیست؟ مزایا و معایب بازاریابی ایمیلی

نشر دهندگان شبکه های اجتماعی

ناشران در شبکه های اجتماعی از قبیل اینستاگرام، تلگرام، توییتر و … فعالیت می کنند و ضفحاتی متعلق خود برای ارائه محتوا دارند و به همین سبب دنبال کننده ها زیادی هم دارند که از طریق همین صفحه مخاطبانی جذب کرده با آنها تعامل برقرار می کنند.

وبسایت های دارای تخفیف

 وب سایت های دارای تخفیف برای مشتریان و خریداران کدهای تخفیفی را در نظر میگیرند که خریداران قبل از خرید با مشاهده کدهای تخفیف بیشتر ترغیب به خرید محصولات از وب سایت آنها می شوند. فروشگاه های اینترنتی نیز از طریق همین وب سایت ها و ارائه کدهای تخفیف ویژه از این طریق مشتریان بیشتری برای خود جذب می کنند.

گروه های تولید محتوا

گروه های تولید محتوا و کپی رایترها با تولید محتوا برای محصولات و خدمات برند ضمن آگاهی دادن از برند با روش های جذاب محصولات خود را تبلیغ می کنند  و موجب افزایش ورودی و ترافیک سایت فروشنده می شوند. وب سایت افیلیت با انتشار محتوا ارزش محصول را نشان داده و با رعایت اصول سئو خوانندگان را به محصولات و خدمات شرکت اصلی هدایت می کند. افیلیت مارکتینگ از طریق وبلاگ نویسی و کپی رایتینگ موجب کسب درآمد بیشتر می شود. افیلیت مارکتر با راه اندازی یک وبلاگ با کمترین هزینه و از طریق بازاریابی محتوا خوانندگان را ترغیب به خرید محصولات می کنند.

گروه های تولید محتوا در بلاگ وب سایت محتواهای با ارزشی را تولید کرده و هزینه بسیار کم و صرف زمان نه چندان زیادی با بهینه سازی محتوا برای سئو ترافیک ارگانیک قابل قبولی برای وب سایت ها ایجاد می کنند که منجر به فروش بیشتر محصولات می شود. 

بیشتر بخوانید: دیجیتال مارکتینگ چیست و چطور به توسعه کسب و کارها کمک‌ می‌کند؟

کانال های فروش در افیلیت مارکتینگ

کانال های فروش در افیلیت مارکتینگ

سایر مدل های همکاری در فروش (افیلیت مارکتینگ)

مدل CPS یا پرداخت به ازای فروش

Cps یا Cost Per Sale به معنی پرداخت به ازای فروش است که در این مدل از همکاری در فروش در ازای هر خریدی که کاربر انجام می دهد پورسانت تبلیغات پرداخت می شود. مدل cps یکی از محبوب ترین انواع مدل افیلیت مارکتینگ بشمار می رود که پرداخت پس از تکمیل شدن فرآیند خرید توسط مشتری انجام می شود.

مدل CPA یا پرداخت به ازای عمل

مدل CPA یا Cost Per Action نوع دیگر از مدل های همکاری در فروش بشمار می رود که در معنی پرداخت هزینه در ازای عمل است. ناشر تبلیغات زمانی که کاربر یا خریدار عمل ویژه ای را انجام دهد هزینه مربوط به تبلیغات را دریافت می کند. این عملیات می تواند خرید ، کلیک روی لیک لینک، تماشای ویدیو یا دانلود یک فایل باشد. در واقع در این مدل از تبلیغات افیلیت مارکتینگ به ازای هر اقدامی از سوی کاربر هزینه پرداخت می شود.

مدل CPL یا پرداخت به ازای هر لید

Cpl یا Cost Per Lead به معنی پرداخت به ازای جذب مشتری بالقوه یا لید است است که بیشتر اوقاتی که هدف از همکاری در فروش جذب لید(مشتری بالقوه) است از این روش استفاده می شود که ناشران تبلیغات در ازای هر مشتری بالقوه(لید) که جذب کنند هزینه دریافت می کنند. به طور مثال زمانی که کاربر وب سایت روی لینک تبلیغات کلیک کند یا در در قسمت تبلیغات اقدام به ثبت ایمیل و اطلاعات تماس خود کند هزینه مربوط به کارمزد به ناشر تبلیغات پرداخت می شود.

مدل CPM یا پرداخت بر اساس نمایش هر آگهی

Cpm مخفف cost per mile و به معنی پرداخت هزینه برای نمایش آگهی است. در این مدل از افیلیت مارکتینگ پرداخت به ناشران تبلیغات در بر اساس هر هزار ایمپرشن که با هدف تبلیغات صورت گرفته است انجام می شود. ایمپرشن به معنی دیده شدن آگهی تبلیغات است؛ با اینکه ممکن است از بین هزار بار دیده شدن آگهی تعداد محدودی کلیک دریافت کند و تبلیغ کننده این مورد را از قبل می داند.

مدل CPC به ازای کلیک

Cpc مخفف cost per click  به معنی پرداخت در ازای هر کلیک است و با کلیک کاربران سایت روی لینک مربوط به تبلیغات کارمزد تبلیغات به ناشر تبلیغات پرداخت می شود. در مجموع پرداخت به برحسب تعداد کلیک ها انجام می شود.

مدل پرداخت با تعرفه ثابت

این مدل با مدل های دیگر افیلیت مارکتینگ ترکیب شده و پرداخت در آن نیز با تعرفه ثابت محاسبه می شود. در این مدل بر اساس تبلیغات و لینک هایی که روی وب سایت افیلیت قرار داده می شود مبلغی با تعرفه ثابت برای ناشر در نظر گرفته می شود.

بیشتر بخوانید: تفکر سیستمی چیست؟ مزایای تفکر سیستمی

کانال های فروش در افیلیت مارکتینگ

کانال های فروش در افیلیت مارکتینگ

مهمترین مزایای همکاری در فروش

کمک به دیده شدن کسب و کارهای آنلاین یا اینترنتی

یکی از مزایای افیلیت مارکتینگ این است که به دیده شدن کسب و کارتان کمک زیادی می کند و کاربران زیادی در نقش مصرف کننده از طریق همکاری در فروش با کسب و کار شما آشنا شده و با کسب آگاهی از برند با گذشت زمان نسبت به خرید محصولات و استفاده از خدمات ارائه شده به عنوان مشتری وفادار شما شناخته می شوند. با دیده شدن کسب و کارتان شانس بیشتری برای رشد وجود دارد بخصوص در استارتاپ های نوپا که در ابتدا با مدیریت هزینه ها و صرفه جویی در آن استفاده از سیستم همکاری در فروش در دیده شدن آن نقش زیادی دارد.

همانطور که بسیاری از وب سایت ها از طریق استفاده از سیستم همکاری در فروش بر سر زبان ها افتاده و درآمد زیادی کسب کرده اند و کسب و کارهای آنلاین امروزی نیز بخش زیادی از شهرت خود را مدیون این سیستم هستند. با دیده شدن کسب و کارها امتیاز ویژه ای برای رشد و ماندگاری کسب کرده و مشتریان زیادی نیز جذب می کنند. به نوعی افیلیت مارکتینگ به عنوان یک روش بازاریابی کم هزینه با تبلیغات رایگان فرصت معرفی برند شما را فراهم می کند.

صرفه جویی در هزینه ها

با استفاده از سیستم همکاری در فروش بدون نگرانی از هزینه های جانبی مانند هزینه انبارداری، بسته بندی، شارژ محصولات و… شما فقط با نشر تبلیغات کسب درآمد کرده و فقط با ثبت نام در وب سایت افیلیت مارکتینگ و دریافت لینک محصول آن در وب سایت ها با وبلاگ تبلیغ کرده و با جذب مشتری پورسانت خود را دریافت می کنید. همچنین برای شروع فعالیت نیز نیازی به هزینه خاصی نیست.  

برندسازی کسب و کارها

افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش نقش بزرگی در آگاهی از برند داشته و ضمن برندسازی به جذب مشتریان زیادی منجر شده است. اغلب کسب و کارهایی که در حال حاضر جایگاه ویژه ای بدست آورده و به شهرت رسیده اند برای شروع فعالیت و شهرت ؛ همچنین جذب مخاطبان زیاد از فرصت های  همکاری در فروش بهره مند شده اند.

همکاری در فروش چه معایبی برای کسب و کارها دارد؟

پرداخت هزینه بالا برای صاحب کسب و کار و درخواست پورسانت بالا از طرف ناشران

احتمال اینکه راه اندازی و شروع سیستم همکاری در فروش هزینه های جانبی زیادی برای فراهم شدن زیرساخت ها داشته باشد وجود دارد و علاوه بر آن ناشران تبلیغات نیز از آنها درخواست کارمزد یا پورسانت زیادی کنند.

فروش برخی از کسب و کارها به صورت ناعادلانه و دروغین

برخی کسب و کارها در سیستم همکاری در فروش به صورت غیرحرفه ای و دروغین اطلاعات اشتباهی از محصول یا تخفیف برای ترغیب مشتریان به خرید ارائه می دهند که مشتریان با ورود به صفحه خرید کالا و مشاهده اطلاعات متفاوت از خرید منصرف شده و برای دفعات بعدی نیز از این وب سایت ها اقدام به خرید نمی کنند.

عدم نظارت بر محصولات

یکی از معایب افیلیت مارکتینگ این است که شما به عنوان ناشر تبلیغات هیچ گونه قدرتی بر نظارت و کنترل دقیق کیفیت محصولات، ویژگی های ذکر شده، قیمت یا خدمات به مشتری ندارید. همین عدم نظارت بر محصولات ممکن است موجب ایجاد تجربه خرید بد برای مشتریان شده و اعتماد آنها را از دست دهید. برای پیشگیری از این موارد بهتر از قبل شروع به همکاری در فروش اطلاعاتی در خصوص وب سایت میزبان بدست آورده و جزئیات و شرایط را به خوبی در نظر بگیرید تا از هرگونه تقلب و کلاهبرداری در امان باشید.

عدم نظارت کافی بر چگونگی اجرای افیلیت مارکتینگ در سازمان ها

هر سازمانی قوانین فعالیتی خود را مطابق با ارائه خدمات و تبلیغات محصولات خود تدوین می کند. برای اجرای افیلیت مارکتینگ نیز نیاز به اجرای این قوانین در مسیر تبلیغات است تا با روش ها خلاقانه موفق به جذب مشتریان بیشتری شوید. اما یکی از معایب افیلیت مارکتینگ نبود نظارت بر انجام افیلیت مارکتینگ در سازمان هاست که در نهایت منجر به کسب نتایجی می شود که در ابتدا پیش بینی نمی شده است.

همکاری در فروش چه معایبی برای کسب و کارها دارد؟

همکاری در فروش چه معایبی برای کسب و کارها دارد؟

مراحل اجرای افیلیت مارکتینگ

انتخاب محصول مناسب

یکی از مراحل اجرای افیلیت مارکتینگ انتخاب بهترین محصول جهت تبلیغ است که با برقراری ارتباط با کسب و کارها و مخاطبان بتوانید محصول را با محتوای ارزشمند و به خوبی تبلیغ کنید. پس بهترین راه این است که محصولاتی را برای تبلیغ انتخاب کنید که یا با آنها آشنایی داشته باشید یا اینکه مرتبط با حوزه کاری تخصصی شما باشد. چون در غیر این صورت خود شما به عنوان اولین نفر اعتماد کافی به آن محصول نداشته و موفق به قانع کردن مخاطبان برای خرید نخواهید شد. با انتخاب محصول مناسب تجربیات خود را از استفاده محصول با مشتریان در میان گذاشته و به این شکل مصرف کننده را ترغیب به استفاده از آن می کنید.

پیدا کردن ناشر برای تبلیغات

دومین گام در همکاری در فروش پیدا کردن ناشر برای تبلیغات است؛ با انتخاب ناشر  و پذیرش همه شرایط و صورت گرفتن توافقات نهایی با او ناشر شروع به تبلیغات برند و محصولات شما در سیستم خود می کند. ناشران اغلب تبلیغات راه به شکل بنری، محتوی متنی، ویدئویی  از طریق وب سایت یا در شبکه های اجتماعی انجام می دهند.

تبلیغات برای محصول

تبلیغات برای محصول از مراحل مهم همکاری در فروش محسوب می شود که ناشران در قالب محتوا به معرفی و تبلیغ محصول می پردازند. بسیاری از تبلیغ کنندگان تصور می کنند فقط با گذاشتن یک بنر یا لینک تبلیغات جواب می دهد اما این باور اشتباه است. برای گرفتن نتیجه مطلوب از تبلیغات باید محتوایی با ارزش را تولید کنید  و بهترین شکل ممکن آن را به مخاطبان نمایش دهید بطور مثال در بلاگ وب سایت پست هایی از محصول بگذارید یا در خصوص تجربیات استفاده از محصول با مخاطبان گفتگو کنید و شنونده دیدگاه های آنها باشید.

در نظر گرفتن مقررات

هر کسب و کاری برای افیلیت مارکتینگ قوانین خاص خود را دارد بطور مثال دریافت پورسانت از تبلیغات باید به مخاطبان توضیح داده شود و صداقت را در عمل از شما ببینند. می توانید به آنها بگویید که با کلیک کردن روی لینک به شما درصدی تعلق می گیرد یا با کلیک روی بنر اقدام به خرید کنند کمیسیون شما محفوظ است.

تصمیم گیری برای نحوه پرداخت

در خصوص نحوه پرداخت هزینه تبلیغات ، کسب و کارهای برای فروش محصولات باید با تبلیغ کننده افیلیت شفاف به توافق برسند و بر نحوه پرداخت نقطه اشتراکی داشته باشند. وب سایت فروشنده باید به طور واضح به ناشر تبلیغات نحوه پرداخت پورسانت را مشخص کند  بطور مثال پس از بازدید یا در ازای کلیک به چه میزان کمیسیون پرداخت می شود.

ارزیابی نتیجه کار

پس از اجرای همکاری در فروش نیاز به ارزیابی نتیجه کار است تا مطمئن شوید که این تکنیک نتیجه بخش بوده و برای کسب و کار شما بازدهی داشته است. با حصول اطمینان از مسیر افیلیت مارکتینگ میتوانید برای دفعات بعدی نیز تجربه همکاری را در فروش را امتحان کنید یا در صورت عدم رضایت از نتیجه کار تصمیم بر یافتن ناشر جدید بگیرید.

بیشتر بخوانید: هنر مذاکره کردن؛ چگونه مذاکره موفقی داشته باشیم؟

مراحل اجرای افیلیت مارکتینگ

مراحل اجرای افیلیت مارکتینگ

چگونه ارزیابی موفق از همکاری در فروش داشته باشیم؟

راستگویی و صداقت

همان ابتدا همکاری در فروش با کسب و کار را به مخاطب بیان کنید چون مصرف کننده متوجه صداقت شما شده و شفاف بودن شما در تبلیغ محصول موجب لذت او در خرید می شود. اما در هر مرحله ای از خرید که متوجه عدم روراستی شما شود از خرید منصرف شده و یا حتی ممکن است محصول خریداری شده را مرجوع کند، رمز موفقیت روراستی و شفافیت است که آن هم با دادن اطلاعات درست و تجربیات واقعی از محصول میسر می شود.

تولید محتوای باارزش

کیفیت محتوا دقت مخاطب را به خود جلب کرده و ضمن کسب اعتماد او به بهتر دیده شدن کسب و کار شما نیز کمک زیادی می کند. محتوای با کیفیت محتوایی است که همیشه قابل استناد بوده و به بهینه سازی رتبه سایت شما نیز کمک کند. پس در محتوایی که تولید می کنید ضمن معرفی ویژگی های محصول، نقد دقیقی از آن بیان کرده و مزایای و معایب آن را نیز بطور کامل شرح دهید.

شناخت درست مخاطب

برای نتیجه گرفتن از افیلیت مارکتینگ باید بدانید مشتریان چه می خواهند؟ با تبلیغ محصولات به سوالات و نیازهای آن ها پاسخ دهید. برای شناخت درست مخاطب از خود بپرسید چرا مشتری باید از سایت شما بازدید کند؟با پاسخ به لین سوالات به خوبی نیازهای مخاطب را تحلیل کرده و حالا می دانید چه چیزی را طبق خواسته او ارائه می دهید. تبلیغات شما باید مخاطب پسند باشد و با بهترین مدل تبلیغاتی آن را به مخاطب منتقل کنید.

داشتن خلاقیت

برای بهتر دیده شدن نیاز به کمی خلاقیت دارید؛ همیشه با ایده های جدید و نو خود را از سایر رقبا متفاوت نشان دهید. رقبا را مشاهده کنید و ببینید چطور موفق به جذب این تعداد مشتری شده اند چه فعالیتی متفاوتی نسبت به شما داشته اند که فروش بالاتری دارند.

تبلیغات برای کسب و کار های معتبر

بعنوان افیلیت مارکتر قبل از شروع تبلیغات برای شرکت ها حتما در خصوص شرکت تبلیغ دهنده تحقیق کنید و از اعتبار کسب و کار مطمئن شوید و در مرحله بعدی در خصوص نحوه پرداخت هزینه تبلیغات نیز به توافق برسید و در نهایت لینک محتوای تبلیغاتی را در وب سایت قرار دهید.

انتشار با کیفیت محتواها

در انتشار محتوا نیز باید دقت بالایی داشته باشید تا از کیفیت خوبی برخوردار باشد؛ همانطور که محتوای با ارزش می تواند تاثیر مثبتی روی مخاطب بگذارد محتوای بی کیفیت هم مخاطبان را از وبسایت شما دور و احتمال بازدید مجدد یا کلیک کردن هم کاهش می یابد. به جای اینکه به دنبال تولید محتوای جدید باشید به کیفیت آن محتوا دقت کنید و به زمانی که مخاطب برای آن محتوا صرف می کند ارزش قائل شوید.

همانطور که پیش از این نیز بیان شد از روشهای مختلف از جمله بازاریابی ایمیل، محتوای ویدئویی یا متنی می توانید اقدام به انتشار محتوا کنید. محتوای جذاب و با کیفیت را تولید و با ارسال ایمیل محصول خود را تبلیغ کنید. یا اینکه با تولید ویدئو با کیفیت و جذاب و پیاده کردن ایده های خلاقانه محتوای سرگرم کننده را برای تبلیغ منتشر کنید. در مجموع با تولید محتوا مطابق با سلیقه مخاطب می توانید بازار هدف را نشانه گرفته بازاریابی افیلیتی موفقی را اجرا کنید.

چگونه ارزیابی موفق از همکاری در فروش داشته باشیم؟

چگونه ارزیابی موفق از همکاری در فروش داشته باشیم؟

جمع بندی افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش

همانطور که گفته شد افیلیت مارکتینگ فرایندی است که در آن افیلیت یا همکار، بازاریابی محصولات شرکت دیگر را انجام داده و کارمزد خود را از فروش دریافت می کند. بازاریابی افیلیت به عنوان بستری تحت عنوان همکاری در فروش امکان مناسبی برای کسب و کارهای آنلاین و فروشگاه های اینترنتی فراهم کرده تا از طریق این بستر فروشندگان و مصرف کنندگان با هم ارتباط و تعامل داشته و درآمدزایی بیشتری داشته باشند. افیلیت مارکتینگ (affiliate marketing) از طریق ایجاد اعتماد و صداقت در مصرف کنندگان، با شناخت مخاطبان و کمی خلاقیت روشی مناسب برای بازاریابی و برندسازی بشمار می رود.

بسیاری از افراد با استفاده از سیستم افیلیت مارکتینگ موفق به کسب درآمد شده و در فضای آنلاین با کمک به فروش کالاها و محصولات در ازای هر خرید مشتری، پورسانت دریافت می کنند. صنعت افیلیت مارکتینگ در ایران نیز به عنوان یک کانال کسب درآمد موجب درآمدزایی برای خیلی از افراد شده است از جمله آنها می توان به وب سایت دیجی کالا، ایمالز ، ترب و … اشاره کرد. کاربران با ثبت نام در سایت ها و دریافت کد اختصاصی از این سایت ها می توانند به عنوان همکاری در فروش فعالیت کنند و از سایت فروشنده کارمزد خود را دریافت کنند. شرکت کسرا نیز امیدوار است بتواند در ادامه چنین ساز و کاری را برای فروش اتوماسیون حضور و غیاب خود به کار گیرد تا بتواند خدمات متنوع این محصول را در سطح وسیع در اختیار کلیه کسب و کارها قرار دهد.

لیست دسته بندی های مرتبط:

مقالات مرتبط

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

مدیریت تردد شرکت های بزرگ2

تکنیک‌ های مدیریت تردد کارکنان شرکت‌ های بزرگ در جهان

تاثیر حضور پرسنل بر عملکرد شرکت

حضور غیاب پرسنل چه تاثیری برعملکرد شرکت دارد؟ 

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

مدل استخوان ماهی

مدل استخوان ماهی (Fishbone Diagram) چیست و چگونه رسم می شود؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

تکنیک ساندویچ

تکنیک ساندویچ چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی

نیچ مارکتینگ چیست؟ همه چیز در مورد نیچ مارکت (Niche Marketing)

نیچ مارکتینگ چیست؟ همه چیز در مورد نیچ مارکت (Niche Marketing)

Bom محصول یا درخت محصول چیست و چه کاربردی دارد؟

BOM محصول یا درخت محصول چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربرد رویکرد شش کلاه تفکر 

کاربرد رویکرد شش کلاه تفکر 

هوش مصنوعی AI چیست؟ + مزایا و معایب هوش مصنوعی

هوش مصنوعی چیست؟ + مزایا و معایب Ai

اسکرام چیست

اسکرام چیست؟ | نقش تکنیک اسکرام (scrum) در مدیریت سازمان ها  

بررسی قانون سختی کار و شرایط دریافت سختی کار 

بررسی قانون سختی کار و شرایط دریافت سختی کار 

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

سازمان داده محور چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ 

سازمان داده محور چیست و چه ویژگی هایی دارد؟