چگونه می توانیم شغل دلخواه خود را پیدا کنیم؟

یافتن شغل دلخواه
دیجیتال مارکتینگ کسرا

کسانی که جویای کار هستند نیاز دارند نکات مهمی را در تهیه درخواست های کاری خود درج کنند. تا کارفرمایان براساس این اطلاعات بتوانند با توانایی های آنان آشنا شده و آن ها را از بین کارجویان مختلف انتخاب کنند.

یافتن شغل دلخواه یکی از مهم ترین مسائلی است که افراد مختلف در جامعه در بازه های مختلف زمانی درگیر آن هستند. حتما همه شما با این سوال که دوست دارید در آینده چه کاره شوید؟ مواجه شده اید. اما آیا به راستی تمام افراد به شغل درلخواه خود دستیابی پیدا می کنند. موضوع مهمی که بسیاری از افراد قبل از یافتن کار مورد علاقه خود به آن توجه نمی کنند در نظر گرفتن علایق و استعدادهایشان است. چرا که با شناخت علایق خود راحتت تر می توانند به شغل مورد نظر خود برسند. در گام بعدی توجیه کارفرمایان در مورد استعدادها و توانایی های شماست که میتواند شما را به شغل دلخواهتان نزدیک کند. 

شما برای یافتن شغل دلخواه خود می توانید به طرق مختلف اقدام کنید. کسانی که جویای کار هستند نیاز دارند نکات مهمی را در تهیه درخواست های کاری خود درج کنند. تا کارفرمایان براساس این اطلاعات بتوانند با توانایی های آنان آشنا شده و آن ها را از بین کارجویان مختلف انتخاب کنند. این اطلاعات باید در قالب مشخصی سازمان یافته؛ و به کارفرمایان عرضه شود. این اطلاعات نه باید آنچنان دست نیافتنی و به دور از واقعیت باشند که باورپذیری آنان سخت باشد. و نه این اطلاعات باید آنچنان تهی و ناامیدکننده باشد که مدیران را از مصاحبه و انتخاب شما منصرف کند.

منظور از شغل دلخواه چیست؟

داشتن شغل دلخواه بیش از آنچه فکر کنید زندگی ما را تحت تاثیر قرار می دهد. اینکه شغل دلخواه من چیست؟ چگونه شغل دلخواه خود را پیدا کنم؟ چگونه استعدادهای خود را کشف کنم؟ از کجا بدانم به شغل خود علاقه دارم؟ اینها سوالاتی است که بیشتر افراد در زمان­‌هایی از زندگی از خود پرسیده و می پرسند. جواب این سوالات معمولا به میزان خودشناسی افراد بستگی دارد و زمانی مطرح می شود که نیازی از جنس هدف ‌مندی در افراد به وجود می آید. طرح این سؤالات و پاسخ درست به آنها، می‌توانند سرآغاز داستان های بزرگ شغلی هر کسی باشد. داستان هایی از جنس خواستن، تلاش کردن و رسیدن.

در واقع، منظور از “شغل دلخواه من”، شغلی است که افراد در آینده برای خود تصور می‌کنند و عاشقانه به انجام آن می‌پردازند. لازمه این شغل، برقراری ارتباط با علایق و استعدادهای شخصی افراد است و می‌تواند در زمینه های مختلفی مثل هنر، تکنولوژی، ورزش، طبیعت، حقوق، بهداشت و … باشد. شغل دلخواه یعنی انجام کاری که فرد در آن انرژی و احساس معناداری دارد و به او امکان می‌دهد تا بتواند نیازهای مالی خود را برطرف کند. انتخاب شغل دلخواه، راهکارها و عوامل زیادی دارد که در ادامه به بررسی هریک میپردازیم.

چگونه می توانیم شغل دلخواه خود را پیدا کنیم؟

چگونه شغل مورد علاقه خود را پیدا کنم؟

روش پیدا کردن کار مورد علاقه چیست؟ پیدا کردن شغل مورد علاقه، آرزوهای افراد بسیاری در زندگی کاری است، زیرا انتخاب شغل مناسب و مورد علاقه می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی روی همه جهات زندگی داشته باشد. اینکه در زندگی بدانیم، من به چه شغلی علاقه دارم، بر روی مسیر موفقیت ما در زندگی تاثیر بسیار زیادی میگذارد. شغلی که انتخاب می کنیم، تقریبا نیمی از کل شبانه روز ما را در برمی گیرد و باید بپذیریم که کار ما روی سلامت روان ما تاثیر زیادی دارد. قطعا شما هم این جمله معروف از استیو جابز را شنیده‌اید که می‌گوید کار شما بخش بزرگی از زندگی‌تان را دربرمی گیرد و تنها راهی که موجب می‌شود از زندگی لذت بیشتری ببرید، پیدا کردن شغل مورد علاقه شماست. شغلی که عاشق آن باشید و با تمام وجود به انجام آن بپردازید!

این که من به چه شغلی علاقه دارم، تنها یک سوال ساده نیست بلکه می‌تواند کیفیت زندگی شما را افزایش دهد. هنگامی که شما شغل دلخواه خود را انجام میدهید از انجام آن احساس لذت می کنید. به همین دلیل تلاش بیشتری برای یادگیری، اجرایی ایده‌های نو و پیشرفت در آن خواهید کرد. در ادامه قصد داریم روش پیدا کردن کار و شغل مورد علاقه و راهکارهای آن را شرح دهیم. درواقع، شما ابتدا باید راهکارهای یافتن شغل ایده آل را بدانید و شغل مورد علاقه خود را بشناسید، سپس به دنبال روش های پیدا کردن شغل مورد علاقه خود باشید.

راهکارهای برای یافتن شغل ایده آل

یافتن شغل دلخواه بستگی به عوامل زیادی مانند علایق، استعدادها، شرایط شخصی، اهداف زندگی و … دارد. یافتن شغل ایده آل یک مسیر پیچیده است. ممکن است بخواهید چندین بار راه‌های مختلف را امتحان کنید. مهم این است که پافشاری و تلاش مداوم را ادامه دهید و از انجام اقداماتی که شما را به سمت اهدافتان می‌برند، خسته نشوید. برای یافتن کار مورد علاقه خود لازم است راهکار ها و مراحل مختلفی را مانند خود شناسی، انجام تست های مختلف و تجربه کار در محیط های گوناگون را انجام دهید. اگر در جست و جوی یک شغل متناسب با ویژگی‌های فردی و استعدادهای خود هستید و هنوز نمی‌دانید چه شغلی را انتخاب کنید، با ما همراه باشید.

انجام تست روانشناسی برای پیدا کردن شغل مورد علاقه

انجام تست روانشناسی می‌تواند یکی از روش‌های کارآمد برای پیدا کردن شغل مورد علاقه‌ باشد. تست‌های روانشناسی، درک عمیق‌تری از خصوصیات شخصیتی و علایق افراد می دهد. این تست‌ها با استفاده از سوالات مختلف و پاسخ‌ افراد به این سوالات، اطلاعاتی درمورد روحیه، استعدادها، علاقه‌ها وارزش‌های شغلی فرد جمع‌آوری می‌کنند. توجه داشته باشید که برخی از این تست‌ها ممکن است به عنوان ابزارهای راهنما و اعتبارنامه برای تصمیم‌گیری‌ها در حوزه شغلی استفاده و نباید به عنوان تنها عامل تصمیم‌گیری در نظر گرفته شوند.

در ایران، موسسات و مراکز روانشناسی معتبری وجود دارند که تست‌های روانشناسی شغلی ارائه می دهند. معمولاً در تست شغل مورد علاقه از طریق مصاحبه‌ها، پرسش‌نامه‌ها و تمرین های گوناگون، شما را ارزیابی می کنند. تست‌ شغل شناسی یا تست استعداد شغلی، انواع گوناگونی دارد که معروف‌ترین آن‌ها تست شغل مناسب MBTI و تست هالند رایگان است.

تست روانشناسی MBTI، همان تست شخصیت‌شناسی مایرز بریگز است. این تست یکی از معروف ترین تست‌های موجود است که برای موارد گوناگونی مانند انتخاب شغل، ازدواج و… استفاده می‌شود.

تست هالند یک تست شغل شناسی است، که می‌تواند در یافتن شغل دلخواه با ویژگی‌های شخصیتی به شما کمک کند. تست آنلاین هالند را می توانید با جستجور ساده در اینترنت بیابید.

بیشتر تست‌های موجود، توانایی تشخیص تیپ شخصیتی افراد را دارند؛ اما برای اطمینان از نتیجه تست، کسانی که جویای کار هستند می‌توانند در سایت های مختلف، انواع تست استعداد شغلی را انجام دهند.

شناسایی استعداد ها و علاقه مندی ها

اگر به دنبال کار هستید، اولین قدم برای یافتن شغل دلخواه، شناخت خود و تجزیه و تحلیل نیازها، علایق، مهارت‌ها و استعدادهای شماست. باید بررسی کنید که چه چیزهایی بیشتر به شما احساس رضایت و انگیزه می‌دهند و در چه زمینه‌هایی خوب عمل می‌کنید. متاسفانه بیشتر مردم بدون اینکه خود و نیازهایشان را به خوبی بشناسند، شروع به فعالیت در شغل های گوناگون می‌کنند. تنها هدف این افراد، برطرف‌ کردن نیازهای ضروری همچون خانه، خوراک، پوشاک و … است. این موضوع باعث می شود از شغل و زندگی خود راضی نباشند و در کار خود به خوبی پیشرفت نکنند.

برای اینکه شما هم دچار بی‌هدفی و نفرت از شغل نشوید، باید تصویری واضح و شفاف از اهداف خود داشته باشید و بدانید که چگونه می‌شود با هدف گذاری درست به اهداف مورد نظر خود رسید. البته، لازم به ذکر است که اهداف و آرزوهای شما باید منطقی باشد. حالا که خودتان رو بهتر شناختید، به دنبال فرصت‌های مختلفی در زمینه‌های مورد علاقه خود بگردید. این می‌تواند شامل مطالعه منابع آموزشی مرتبط، شرکت در کارگاه‌ها و وبینارها و حتی ملاقات با افراد موفق در همان زمینه باشد. همچنین می توانید از منابع آموزشی مانند کتاب‌ها، وبسایت‌ها، و پلتفرم‌های آموزشی استفاده کنید. انجام تست استعداد شغلی و تست شغل شناسی نیز می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

کسب تجربه در شغل های مختلف

بهترین راه حل ورود سریع به بازار کار، امتحان کردن شغل‌های مختلف است. شما باید فهرستی از کلیه مشاغلی که فکر می‌کنید به آنها علاقه دارید، تهیه کنید و تمام آن‌ها را به نوبت امتحان کنید. همچنین، می توانید برای یک مدت زمان کوتاه به عنوان کارآموز یا فریلنسر در زمینه های مختلف، کار کنید و تجربه به دست آورید. این به شما کمک می‌کند تا با محیط های کاری آشنا بشید و ببینید آیا واقعاً به این کار علاقه دارید یا خیر!

در پروسه انتخاب شغل دلخواه، باید بدانید که کارهایی وجود دارند که برای شما بسیار ساده و راحت هستند. در حالی که انجام این کارها برای دیگران بسیار سخت و دشوار است. این به این معناست که شما در انجام این کارها استعداد دارید و میتوانید در آنها به موفقیت برسید. روش دیگری که میتواند استعدادهای پنهان (Hidden Talent) شما را نمایان کند این است که ببینید از انجام چه کارهایی لذت می برید؟ اگر کاری که انجام می دهید باعث خستگی و کلافگی شما نمی شود و می توانید ساعت ها آن را انجام دهید؛ به معنای آن است که شما در این حوزه استعداد دارید و شغل دلخواه شما به حساب می آید.

برای یافتن شغل دلخواهتان عناوین سمت هایی که قبلا داشته اید را ذکر کنید

ارتباط رشته تحصیلی با انتخاب شغل دلخواه آینده

انتخاب رشته مورد علاقه در کلاس نهم، نخستین قدم برای ورود به شغل دلخواه شما است. بنابراین، انتخاب رشته کلاس نهم مشخص میکند که شما در آینده در چه رشته تحصیلی دانشگاهی می خواهید ادامه تحصیل دهید. متاسفانه بسیاری از افراد، تصور نادرستی برای موضوع انتخاب رشته دارند و به‌جای اینکه به آینده شغلی خود فکر کنند به فکر اعداد و ارقام کنکور هستند. زیرا این افراد فکر می‌کنند، موفقیت در کنکور و دریافت نمرات بالا در هر درس برای قبولی رشته مورد علاقه دانشگاهی کافی است و منجر به آینده شغلی درخشان می شود. درصورتی‌که این طرز تفکر اشتباه است و شما باید استعداد خود را در رشته که می خواهید انتخاب کنید، بررسی نمایید و ببینید چقدر به آن رشته و شغل مرتبط به آن، علاقه دارید. برای اینکه بدانیم چگونه رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنیم باید ابتدا مراحل زیر را انجام دهید:

1. در انتخاب رشته پایه نهم، بهترین رشته را متناسب با ویژگیهای فردی و روحی خود انتخاب کنید.

2. با توجه به استعدادها و ویژگیهای فردی، رشته دانشگاهی خود را انتخاب کنید. رشته‌ها را بر مبنای مواردی همچون فنی، تئوری، محاسباتی، پزشکی و… دسته‌بندی کنید و از میان آنها، نزدیکترین مورد به علاقه خود را انتخاب کنید.

3. هدف خود را از انتخاب رشته مورد نظر، مشخص و بررسی کنید که آیا در این رشته استعداد کافی برای پیشرفت دارید یا خیر؟

4. تست شغل مناسب مورد علاقه رایگان روانشناسی را انجام دهید تا به پاسخ دقیق تری در خصوص انتخاب رشته برسید.

تست روانشناسی رشته مورد علاقه

اگر شما به دنبال تست آنلاین علاقه شغلی رایگان هستید، ما به شما تست هالند رو پیشنهاد می‌کنیم. تست علاقه شناسی رایگان هالند از سال ۱۹۵۸ میلادی با هدف کمک به افراد برای انتخاب شغل شکل گرفته است و تا به امروز از بهترین تست‌های انتخاب شغل است. این تست به شما کمک می‌کند تا نوع شغلی که بهترین سازگاری با شخصیت و استعدادتان را دارد را شناسایی کنید. با توجه به پاسخ‌هایتان در تست شغل ایده آل شما آنلاین هالند، یک کد شغلی 3 حرفی نظیر “RIS” برای شما تعیین می‌شود که به عنوان یک کد Holland شناخته می‌شود. نوع شغلی مربوط به این کد می‌تواند به عنوان یک راهنمای مفید برای انتخاب شغل در نظر گرفته شود.

همچنین، انواع گوناگونی از تست آنلاین علاقه شغلی رایگان، در اینترنت وجود دارد که اکثر آن‌ها تفاوتی با هم ندارند و تیپ شخصیتی شغلی شما را مشخص می‌کنند. در تست شغل مورد علاقه رایگان، با شخصیت، رشته ها و مشاغلی که برای شما مناسب‌تر هست، آشنا خواهید شد و سوالات زیر برای شما پاسخ داده خواهد شد.

1. من در زندگی چه هدفی دارم؟

2. استعداد من در چه زمینه هایی است؟

3. چگونه رشته‌ای که مناسبم است را انتخاب کنم؟

4. آیا تست علاقه شغلی رایگان وجود دارد که با انجام آن بتوانم بیشتر با خودم آشنا شوم؟

بیشتر بخوانید: مدیریت تیم هیبرید

برشمردن مهارت هایی که دارید

نکات مهم در تهیه درخواست های کاری موفق برای یافتن شغل دلخواه

بعد از اینکه با استعدادها و توانایی های خود آشنا شدید نوبت آن است که درخواست های کاری خود را به شرکت های مختلف ارسال کنید. دقت کنید که پروسه یافتن شغل بسیار زمان بر و گاهی فرسایشی است. اما این نکته را فراموش نکنید که بهترین ها همیشه سخت به دست می آیند. پس اگر می خواهید شغل مناسبی برای خود پیدا کنید باید پشتکار زیادی داشته باشید و از این پروسه طولانی نا امید نشوید. در ادامه برخی از راهکارهایی که شما را سریعتر به شغل دلخواهتان و استخدام در شرکت ها می رساند معرفی کرده ایم.

1) داشتن گواهینامه های آموزشی

گواهی نامه ها و مدارک آموزشی نشان دهنده توانمندی افراد در حوزه های مختلف است. این گواهی نامه ها با درجات مختلف اعتبار درجه بندی می شود. و می توان بر اساس آن توانمندی افراد را در حوزه های مختلف صلاحیت سنجی کرد. در این رابطه شما می توانید فهرستی از مشاغلی که گمان می کنید می توانید در آن ها موفقیت حاصل کنید تهیه کنید. و در نهایت ببینید کارفرمایان به دنبال چه مدارک آموزشی هستند. و اگر شما این مدارک را در اختیار ندارید سعی کنید در دوره های مربوطه شرکت کنید. و گواهی مربوط به آن را اخذ کنید.

2) داشتن تجربه های کاری

شما باید بتوانید تجربه های لازم را در کارهای مختلف کسب کنید. و در رزومه کاری خود از آن ها نام ببرید. منظور از تجربه کاری هر آن چیزی است که از پذیرفتن هر شغل و یا هر پروژه ای عایدتان می شود. اگر زمانی اشتباهی انجام دادید مشتاقانه از آن درس بگیرید و در نهایت به آنچه انجام داده اید و درسی که گرفته اید بیندیشید و سعی کنید برای رفع آن اشتباه تلاش کنید. با این کار راحتتر شغل مورد نظرتان را پیدا می کنید.

بیشتر بخوانید: مدیریت نسل زد Z

3) ذکر کردن مهارت هایی که دارید

شما باید بتوانید در درخواست های کاری خود عناوین مهارت های کاری را که از آن ها برخوردارید ذکر کنید. و کارفرمایانتان را در مورد آن ها در جریان قرار دهید. برای انجام هر چه بهتر بسیاری از کارها و ایفای نقش موثر در سازمان ها و شرکت ها شما نیاز دارید مهارت های مهمی از جمله مذاکره، سخنرانی، ارائه مطلب، مدیریت زمان و بر عهده گرفتن جلسات و… را بدانید و در انجام و اجرای آن ها مهارت های لازم را کسب کنید.

4) درج عناوین و سمت هایی که قبلا داشته اید

مطمئنا ذکر عناوین دهان پرکن و پرطمطراق در کارنامتان می تواند برای مدیران در مورد گزینش شما مثمر ثمر واقع شود. این عناوین شاید موجب شود مصاحبه ای با شما ترتیب داده شود. اما در نهایت تضمینی برای انتخاب شما نخواهد شد. مگر اینکه شما واقعا در جلسات مصاحبه بتوانید به خوبی صلاحیت خود را در بودن در این جایگاه ها و سمت ها به مدیران ثابت کنید.

بیشتر بخوانید: ۸ ابزار کاربردی دورکاری برای سازمان‌ها

5) بیان موفقیت های شغلی قبلی

کارفرمایان و مدیران بیش از هر چیزی در رزومه یا درخواست کاری شما به دنبال توفیقات و موفقیت هایی هستند. که پیش از آن با قرار داشتن در موقعیت های شغلی قبلی کسب کرده اید. در واقع آن ها به دنبال نشانی از پیشرفت در کارنامتان هستند. و اگر به چنین نشانه ای در درخواست شما دست پیدا نکنند. حتی ممکن است شما در لیست مصاحبه شوندگان آنان نیز قرار نگیرید. مدیران می خواهند بدانند شما پیش از این چگونه از پس مشکلات بر آمده اید. و چگونه در مواجه با موقعیت های بغرنج توانسته اید از پس مشکلات برآیید.

نکات مهم در تهیه درخواست های کاری موفق برای یافتن شغل دلخواه

نکات مهم در تهیه درخواست های کاری موفق برای یافتن شغل دلخواه

از چه طریق درخواست های کاری خود را برای شرکت ها ارسال کنیم؟

در حال حاضر با توجه به آنلاین شدن بسیاری از روال های اداری، افراد به راحتی می توانند با عضویت در سایت های کاریابی متعدد، رزومه خود را در اختیار کارفرمایان قرار دهند. همانطور که در این مقاله اشاره شد یک رزومه موفق با ویژگی مورد نظر سازمان ها می تواند در یافتن شغل مورد نظر بسیار کمک کننده باشد. برخی از سایت هایی که کارجویان به راحتی و به صورت رایگان می توانند رزومه های خود را در آنها ارسال کنند عبارتند از: سایت کاریابی ای استخدام، جابینجا، کاربوم، جاب ویژن و … که با سرچ در گوگل می توانید به آنها دسترسی داشته باشید. ارسال درخواست کار در سایت های کاریابی مختلف شانس شما را در پیدا کردن شغل دلخواه چند برابر می کند.

سخن پایانی درباره یافتن شغل دلخواه

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد پیدا کردن کار مناسب یکی از بزرگترین دغدغه های افراد در جوامع مختلف است. چرا که تمام افراد شاغل بیشترین زمان و بهتر است بگوییم بیشترین زمان مفید خود را در طول روز مشغول فعالیت در سازمان ها و شرکت های مختلف هستند. بنابراین صرف زمان زیاد در شغلی که برای شما لذت بخش نباشد کار بسیار دشوار و طاقت فرسایی خواهد بود. همچنین با گذشت زمان ممکن است از لحاظ روحی و روانی آسیب های جبران ناپذیری به شما و اطرافیانتان وارد کند. با توجه به آنچه در ان مقاله گفته شد یافتن شغل دلخواه اگرچه پروسه ای زمان بر و مشکل است اما به نفع شماست تا با شناخت استعدادها و توانایی هایتان به کوتاه تر شدن این پروسه کمک کنید و راحتتر به شغل دلخواه خود برسید.

لیست دسته بندی های مرتبط:

مقالات مرتبط

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

مدیریت تردد شرکت های بزرگ2

تکنیک‌ های مدیریت تردد کارکنان شرکت‌ های بزرگ در جهان

تاثیر حضور پرسنل بر عملکرد شرکت

حضور غیاب پرسنل چه تاثیری برعملکرد شرکت دارد؟ 

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

مدل استخوان ماهی

مدل استخوان ماهی (Fishbone Diagram) چیست و چگونه رسم می شود؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

تکنیک ساندویچ

تکنیک ساندویچ چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی

نیچ مارکتینگ چیست؟ همه چیز در مورد نیچ مارکت (Niche Marketing)

نیچ مارکتینگ چیست؟ همه چیز در مورد نیچ مارکت (Niche Marketing)

Bom محصول یا درخت محصول چیست و چه کاربردی دارد؟

BOM محصول یا درخت محصول چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربرد رویکرد شش کلاه تفکر 

کاربرد رویکرد شش کلاه تفکر 

اسکرام چیست

اسکرام چیست؟ | نقش تکنیک اسکرام (scrum) در مدیریت سازمان ها  

بررسی قانون سختی کار و شرایط دریافت سختی کار 

بررسی قانون سختی کار و شرایط دریافت سختی کار 

سازمان داده محور چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ 

سازمان داده محور چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ 

ایمیل مارکتینگ چیست؟ مزایا و معایب بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ چیست؟ مزایا و معایب بازاریابی ایمیلی

حق سنوات چیست؟ نحوه محاسبه حق سنوات در قانون کار

حق سنوات چیست؟ نحوه محاسبه حق سنوات در قانون کار