چرا رهبران قدرتمند شبکه سازی می کنند

Why-do-powerful-leaders-network-(1)
واحد دیجیتال مارکتینگ کسرا
1401/11/03

شبکه سازی فعالیتی حرفه ای است که بیش از هر چیز مبتنی بر فرآیندهای اجتماعی و روانشناسانه است. شبکه سازی هوشمندانه موجب می شود بازرگانان و کارآفرینان. با استفاده از این امکان بسیار کاربردی روابط شغلی و کسب و کار خود را شکل دهند.

شبکه سازی شاخصه اصلی رهبری قدرتمند است. هر رهبری در هر جایگاهی برای موفقیت در امر رهبری نیاز به ابزارهای خاصی از جمله شبکه سازی قدرتمند دارد. تا با استفاده از آن بتواند پس از ساختن یک شبکه منسجم سازمانی. این ساختار منسجم را به سمت جایگاه مطلوب خود رهبری کند.

شما در جایگاه یک مدیر توانمند و یا یک مدیر شایسته و کارآمد. باید بتوانید ساختاری از افراد را در درون و بیرون سازمان ایجاد کنید. تا با بهره مندی از قدرت این شبکه مناسبات مربوط به تعیین استراتژی و راهبری افراد را مدیریت کنید. در حقیقت می توان گفت شبکه سازی فعالیتی حرفه ای است که بیش از هر چیز مبتنی بر فرآیندهای اجتماعی و روانشناسانه است. شبکه سازی هوشمندانه موجب می شود بازرگانان و کارآفرینان. با استفاده از این امکان بسیار کاربردی روابط شغلی و کسب و کار خود را شکل دهند.

از این طریق مدیران و رهبران سازمان ها می توانند فرصت های کاری را به بهترین شکل شناسایی و خلق کرده. یا بر اساس آن فرصتها استراتژی های سازمانی خود را طرح ریزی کنند. همچنین این ابزار مفید و کارآمد موجبات تبادل اطلاعات میان افراد سازمان های مختلف را نیز فراهم کرده. و مدیران با استفاده از این مهم می توانند به دنبال شرکای بالقوه کاری همیشگی برای خود باشند.

چرا رهبران قدرتمند شبکه سازی می کنند

شبکه های سازمانی الگوهای مشخصی دارند

شبکه های سازمانی موجوداتی خلق الساعه نیستند. و آفرینش آنها نیاز به برخی اصول و الگوهای مشخص و معین دارد. علاوه بر این، شبکه های سازمانی موجوداتی زنده هستند که نه تنها در مقام آفرینش نیاز به بینش عمیق و متفکرانه دارند. بلکه این شبکه ها نیاز به پرورش و نگهداری مستمر و همیشگی دارند. شبکه ها برای شما مدیران شرایطی را فراهم می کنند. تا با استفاده از این بستر متنوع و کارآمد با دیگران ارتباط برقرار کرده و تبادل اطلاعات کنید.

همچنین بستر فراهم شده توسط این شبکه ها به گونه ای است که این امکان را به شما می دهند. که در منابع سهیم شده دیگران را به شما ارجاع و یا شما را به دیگران از این طریق ارجاع می دهند. این شبکه می تواند زمینه را برای آزمایش ایده ها. شکل دهی روابط بلندمدت و پیکربندی سازمانی فراهم کند. و از این طریق استراتژی های سازمانی را ریل گذاری و تحقق بخشد. و در این صورت شما گام های اولیه و سرنوشت سازی را برای رشد. و بهره وری هرچه بیشتر در سازمان خود برخواهید داشت.

شبکه های سازمانی الگوهای مشخصی دارند

شبکه ها چشم و گوش بصیر و سمیع رهبران اند

در حقیقت می توان گفت شبکه ها چشم و گوش بصیر و سمیع رهبران هستند. نفس این شبکه ها به گونه ای هستند که آن ها درباره رویه ها و پیشرفت ها در بازار به شما اطلاع می دهند. فرصت ها و تهدیدهای پیش روی شما را آشکارتر از هر زمان دیگری می کنند. و علاوه بر این، فرصت های بهره برداری از امکانات را برای شما شفافیت می بخشند. بر این اساس در یک کلام باید گفت شما به عنوان  مدیر موفق با بهره مندی. همیشگی از نعمت وجود آن ها قادر خواهید بود تغییرات بازار. را ردیابی و پاسخ مناسب را در زمان و مکان مناسب به آن ها بدهید.

باید به یاد داشت که شبکه سازی و ارتباط با آدم ها، امری متمایز از روابط دوستانه با دیگران است. در برقراری رابطه دوستانه با دیگران هدف شما خلق فضایی صمیمی است. که بتوانید با او هم صحبت شده و اوقات فراغت خود را با آن ها پر کنید. یا در مواقع سختی و نیاز به آن ها رجوع کنید.

در مقابل هدف از ایجاد شبکه و شبکه سازی توسط مدیران و رهبران سازمان ها و شرکت ها این است. که به واسطه این آشنایی و پیوند بتوانید بهره لازم را برای اعضای تیم خود و سازمان خود کسب کنید. این پیوند شبکه ای شما را قادر خواهد کرد تا بتوانید از این طریق در مسیر خود رشد کرده. و به سمت اهداف خود پیش بروید. بر این اساس شبکه سازی رکن رکین و بازوی توانمند شما در نظام کسب و کار شما خواهد بود.

شبکه ها چشم و گوش بصیر و سمیع رهبران اند

مزایای ایجاد شبکه گسترده در کسب و کار شما

  • ایجاد شبکه مساوی است با ایجاد یک شبکه یادگیری بسیار بزرگ. با بهره مندی از یک شبکه قدرتمند و موثر شما می توانید از تجارب و درس های با ارزش شبکه خود در جهت رشد و ارتقاء کلیه بخش های سازمان خود حرکت کنید.
  • شبکه ها می تواند در دیدن و به عبارت دقیق تر رصد همه جانبه و هوشمندانه. ابعاد مختلف پدیده های جدید به شما اطلاعات مهم و ارزشمندی برسانند. به نحوی که از این طریق می توانید به همه واقعیت پی ببرید. و سازمان خود را در جهت درست راهنمایی کنید.
  • شبکه های پویا و هدفمند شما را در ارتباط با تامین کنندگان، مشتریان، شرکا و حامیان مالی قرار می دهد. و ممکن است با فراهم آوردن اطلاعات مورد نیاز به شما کمک کند. ساختن و پرداختن شبکه های اثربخش و استوار ممکن است. ماه ها و حتی سال ها زمان ببرد اما در مورد شبکه ها. ساختن بخش کوچکی از مسیر ناهمواری است که شما باید طی کنید. در مورد شبکه ها مهم تر از ساختن نگه داشتن و حفظ پویایی این نوع شبکه هاست.

برای ساخته و پرداخته کردن یک شبکه قدرتمند باید بتوانید برای آن وجود یک فرآیند دوطرفه یا دوسویه را به رسمیت بشناسید. یعنی در وهله اول بپذیرید که هرچه به دیگران بیشتر اطلاعات بدهید. بیشتر و بیشتر نیز از آن ها منتفع خواهید شد. اما در مقابل شما نیز باید شبکه خود را از اطلاعات خودتان منتفع سازید.

در صورتی که شما تنها زمانی که به چیزی نیاز دارید با شبکه ارتباط برقرار کنید. افراد درون شبکه به سرعت شما را به عنوان کسی که صرفا به عنوان افرادی که برای رفع نیاز خود از آن ها استفاده می کند. طبقه بندی کرده و هر روز از شما دورتر و دورتر می شود.

مزایای ایجاد شبکه گسترده در کسب و کار شما

مزایای شبکه ها

بر این اساس باید گفت شبکه های شغلی و کاری معمولا فرصت های مهمی را ایجاد می کند. از این رو شرکت ها برای ایجاد فرصت های موثر و دستیابی به بهره وری بالاتر با استفاده از این شبکه ها. به دنبال سرمایه گذاران مناسب می گردند تا با آنها وارد روابط تجاری شوند.

  • شبکه سازی موجب به روز بودن شما در زمینه های مختلف کاری شما خواهد شد. چرا که می توانید با استفاده از این شبکه ها با افراد بسیاری در ارتباط باشید. و اطلاعات خود را در راستای نیازهای خود از این طریق افزایش دهید.
  • شبکه ها شما را از پرداخت هزینه هنگفت برای تبلیغات جهت نشان دادن توانمندی خودتان بی نیاز می کنند. چرا که همین شبکه سازی در واقع نوعی تبلیغات پویا در بستر آشنایی با افراد توانمند به حساب می آید. این امر می تواند فرآیندهای بازاریابی و فروش شما را تقویت کند.
  • شبکه ها موجب می شود تجارب، مهارت ها و توانایی های شما به اطلاع دیگران برسند. بنابراین زمانی که دیگران نیاز به مهارت های منحصر به فرد شما داشته باشند می توانند با شما تماس بگیرند.
  • شبکه ها می توانند جهت صرفه جویی در زمان به کار گرفته شوند و زمان زیادی را که ممکن است. برای کارهای مختلف هدر بدهید را برای شما ذخیره کنند.
  • شبکه ها به شما کمک می کنند با بهره مندی از مزایای خود در کمترین زمان ممکن به بیشترین موفقیت ممکن دست یابید.

مزایای شبکه ها

شرکت در رویدادهای کاری به عنوان بستری برای شبکه سازی

افراد حرفه ای در حوزه کسب و کارها خصوصا رهبران سازمان ها. شرکت ها اغلب رویدادهایی را برای فراهم کردن فرصت هایی به منظور گسترش روابط خود. و به عبارت دقیقتر برای شبکه سازی راه اندازی می کنند. در واقع می توان گفت هر شانسی برای ملاقات افراد با یکدیگر در این رویدادهای کاری که می تواند اشکال مختلفی به خود بگیرد مثل صبجانه یا ناهار و شام کاری و… برای شبکه سازی امر مغتنمی محسوب می شود.

شما باید هر شانسی برای ملاقات با همکاران، مشتریان و… خود را به عنوان امری بالقوه برای شبکه سازی تلقی کنید. حتما سعی کنید به صورت ماهانه یا حتی هفتگی در بسیاری از رویدادها شرکت کرده. و فرآیند شبکه سازی را آنچنان که لازم است پیگیری کنید. همچنین سعی کنید با دیگرانی که فکر می کنید تخصصشان به شما مربوط است ارتباط عمیق برقرار کرده و از تجربیات آن ها بهره مند شوید.

استفاده از ابزارهای نوین برای شبکه سازی

علاوه بر این، باید سعی کنید در شرایطی مثل دوران کرونا که ارتباطات انسانی میان افراد دیگر به دلیل همه گیری ویروس کرونا زیاد رخ نمی دهد. از ابزارهای ارتباطی نوین مثل وبینارها، کانال ها، صفحات مجازی استفاده کنید. این کار باعث می شود نه تنها ارتباطات قبلی شما از بین نرود. بلکه می تواند ارتباطات جدیدی را برای شما خلق کند. که این ارتباطات می تواند در بسیاری از زمینه ها از جمله رهبری برای شما موثر و کارگر افتد.

و در نهایت مهمترین نکته ای که باید سعی کنید دقت کنید این است که تمام تلاش خود را بکنید. تا در ذهن دیگران به عنوان یک کارآفرین، متخصص و… حک شوید.  این کار از سویی موجب می شود نه تنها شما بتوانید دیگران را در شبکه خود داشته باشید. بلکه از سوی دیگر موجب می شود بتوانید این میل را نیز در دیگران به وجود بیاورید. که آن ها نیز شما را در شبکه خود به عنوان یک نیروی فعال و کارآمد جای دهند. و به خاطر داشته باشید در شبکه سازی کمیت و تعداد افراد حاضر در شبکه شما مهم نیست. آنچه مهم است کیفیت اعضای شبکه شماست. و این شایستگی شما را در رهبر بودنتان نشان می دهد.

 

لیست دسته بندی های مرتبط:

مقالات مرتبط

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم