آشنایی با انواع شیفت های نگهبانی

آشنایی با انواع شیفت های نگهبانی

تمامی کسب‌و‌کارها به نگهبان احتیاج داشته و افرادی که به عنوان نگهبان استخدام می شوند، هرکدام دارای شیفت کاریِ مختص خود هستند. با توجه به اهمیت این مسئله و همچنین نیاز کسب‌و‌کار‌ها برای آن دسته از شغل‌هایی که نوبت‌های مشخصی را برای کارِ کارمندان و کارگران خود تعریف می‌کنند، قوانین مختلفی توسط وزرات کار وضع شده است. توجه به تمامی این قوانین و به ویژه قانون کار برای نگهبانی شب به جلوگیری از ایجاد هر گونه مشکل در طول کار کمک می‌کند.

شیفت نگهبانی یا نگهبانان شب یکی از انواع شیفت های کاری است که جهت نظارت بر محیط های مختلف در طول شبانه روز در قانون کار تعریف شده است. نگهبانان نیز مانند بسیاری از مشاغل شیفتی دیگر به صورت نوبت کاری به فعالیت می پردازند و به همین دلیل سازمان ها نیاز دارند تا با استفاده از نرم افزار حضور و غیاب مناسب رفت و آمد نگهبانان را به صورت منظم ثبت، ضبط و کنترل کنند. در واقع همین مسئله، اهمیت برنامه‌ریزی جهت تنظیم و اعمال مقررات در ورود و خروج کارکنان مختلف (تنظیم انواع شیفت های نگهبانی) را اثبات می‌سازد. در صورت ایجاد انواع شیفت‌های نگهبانی در نرم افزار‌ حضور و غیاب پرسنل، شیفت‌های کاری خاص به تمامی پرسنل در بخش نگهبانی اختصاص داده شده و بدین‌صورت، ورود و خروج نگهبانان به شرکت نیز نظم خاص خود را پیدا خواهد کرد.

قانون کار شیفت نگهبانی چیست و چگونه محاسبه می شود؟

آن دسته از افرادی که عهده‌دار شیفت شب هستند، تحت عنوانِ نگهبانان شب شناخته می‌شوند. وظیفه تمامی این نگهبانان نیز تامین امنیت ساختمان و ساکنین آن در طول شبانه‌روز است. معمولا شرایط ثابتی برای انجام وظیفه تعریف نشده است و انواع شیفت‌های نگهبانی وجود دارند. به عنوان مثال یک نگهبان می‌تواند با ماشین یا حتی با پایِ پیاده مشغول به گشت‌زنی باشد و یا این که با قرار‌گیری در اتاق کنترل و از طریق دوربین‌های مداربسته، به بررسی اوضاع بپردازد. در برخی از مواقع نیز بسته به نوع کاری که نگهبان آن را انجام می‌دهد، ممکن است پاسخگوی تماس‌های مختلف  باشد.

مطابق با قانون شیفت کار نگهبانی و همچنین تعریف حراست و انتظامات و نگهبانی، نگهبانان شب وظیفه دارند تا به ثبت تمامی رفت‌و‌آمد‌های صورت گرفته در ساختمان بپردازند. به همین دلیل باید به طور دقیق زمان ورود و خروج‌ تمامی افراد را ثبت کنند تا در شناسایی هویت افراد ناشناسی که وارد محیط موردنظر می‌شوند، دچار مشکل نشوند. در این صورت به راحتی می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک آن را با کارفرما درمیان گذاشته و در صورت نیاز نیز اقدامات لازم را به انجام رسانند.

طبق قانون کار شیفت نگهبانی، نگهبان علاوه بر تامین امنیت سازمانی، وظایف دیگری هم دارد. به عنوان‌ مثال باز کردن درب ساختمان در زمان مقرر و خاموش و روشن نمودنِ سیستم تهویه ساختمان بر عهده نگهبان است. همچنین اگر نگهبان در مکانی همچون فروشگاه مشغول به کار باشد، معمولا وظیفه کنترل ورود کارمندان در هنگام صبح را نیز بر عهده خواهد داشت.

قانون کار شیفت نگهبانی چیست و چگونه محاسبه می شود؟

قانون کار شیفت نگهبانی چیست و چگونه محاسبه می شود؟

مزایای نگهبانی شیفت شب چیست؟

نگهبانانی که عهده‌دار شیفت شب می‌‌شوند، در طول دوره کاری خود از مزایای زیر نیز برخوردار می‌گردند:

درآمد بیشتر

قانون کار شیفت نگهبانی حکم می‌کند که کارفرماها به افرادی که تحت عنوان نگهبان شب مشغول به کار می‌شوند، اضافه کاری دهند. به همین دلیل، نگهبانان در صورتی که بسته به شرایط خود، اضافه کاری بیشتری برداشته و درآمدی حداکثر 40 درصد بیشتر از حقوق پایه‌شان را دریافت کنند، نسبت به دیگر همکاران خود نیز در وضعیت مالی بهتری قرار خواهند گرفت. چرا که در این صورت تفاوتی میان آن‌ها و افرادی که با حقوق پایه وزارت کار مشغول به کار هستند، ایجاد می‌شود.

شغلی بلند مدت

معمولا در میان عموم مردم، نگهبانی با عنوان شغلی بلند‌مدت شناخته شده و به همین دلیل، کسب‌و‌کار‌ها و شرکت‌های بزرگ برای برگزاری رویداد‌های مهم خود همیشه به یک نگهبان که در مدت زمانی طولانی مشغول به کار باشد، نیازمند هستند. در واقع همین مسئله، احتمال اخراج نگهبانان را تا حد بسیاری کاهش می‌دهد. در نتیجه اگر علاقه‌مندان به وظایف و اصول تعریف شده شغل خود پایبند باشند، آنگاه از امنیت شغلی بالایی نیز برخوردار می‌شوند.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" indicates required fields

عدم نیاز به آموزش های گسترده

مطابق با قانون شیفت کار نگهبانی، نگهبانان برای آشنایی با ابعاد مختلف شغل خود به آموزش خاصی نیاز ندارند. به همین دلیل اگر فردی در زمینه نگهبانی تجربه خاص و تحصیلات مرتبط نداشته باشد، امکان اسختدام به عنوان نگهبان را دارد. بنابراین نگهبانی شغلی‌ست که به تمام افراد طبقات اجتماعی مختلف جامعه، فرصت شغلی می‌دهد. همچنین مطابق با قانون شیفت کار نگهبانی، افرادی که نسبت به گذراندن آموزش‌های لازم در این زمینه اصرار می‌ورزند، می‌توانند ساعاتی بین 6 تا 10 ساعت را به عنوان ساعات دریافت آموزش‌های مربوطه پشت سر گذاشته و بدین‌ترتیب، آمادگی‌های لازم را دریافت کنند. توجه داشته باشید که این مورد در مقایسه با دیگر شغل‌ها یک نوع مزیت محسوب می‌شود. زیرا برخی از کارفرما‌ها حساسیت بسیاری بر روی گذراندن دوره‌های آموزشی مختلف دارند تا بسته به نتیجه حاصل شده، دست به استخدام افراد بزنند. بنابراین اگر پیشرفت در زمینه کاری‌تان برای شما در اولویت قرار دارد، بهتر است به مدارس فعال در این زمینه مراجعه کرده و از برنامه‌های آموزشیِ مختلفی که طراحی نموده‌اند، بهره‌مند شوید. بدین‌صورت به ارتقای سطح رزومه خود نیز کمک شایانی خواهید نمود.

تنها بودن

معمولا در بسیاری از مواقع و مطابق با قانون کار شیفت نگهبانی، وجود یک نگهبان به معنای تامین امنیت ساختمان است. هرچند که بسته به نیاز ساختمان، ممکن است تعداد نگهبانان موردنظر نیز افزایش پیدا کند اما معمولا اکثریت نگهبان‌ها به تنهایی کار کرده و وظیفه دارند تا در شرایط گوناگون، خیلی از کارها را به تنهایی انجام دهند. به همین دلیل نگهبان‌ها بخش زیادی از زمان کاری خود را در یک مکان ثابت مانده و در صورت نیاز نیز در دور‌ و اطراف گشت می‌زنند. معمولا شغل نگهبانی برای آن دسته از افرادی که تایپِ شخصیتی درونگرا دارند و از تنهایی لذت بسیاری می‌برند، مناسب است. بنابراین اگر قصد دارید در این موقیعت شغلی به فعالیت مشغول شوید، حتما قبل از طی کردنِ پروسه استخدام خود، این موارد را به بررسی و تحلیل نمایید تا در نهایت نیز از انتخاب خود رضایت کافی داشته باشید.

مزایای نگهبانی شیفت شب چیست؟

مزایای نگهبانی شیفت شب چیست؟

تحرک کافی

مطابق با قانون شیفت کار نگهبانی، نگهبان وظیفه دارد تا امنیت محیط موردنظر را تامین کند. به همین دلیل نیاز است تا در محیط گشت زده و همین امر باعث می‌شود تا نیازی به پشت میز نشستن نداشته و فعالیت اصلی‌اش به واسطه حرکات بدنی و تحرک صورت گیرد. این مورد برای آن دسته از افرادی که علاقه‌ای به پشت میز نشستن نداشته و این امر را خسته‌کننده می‌دانند، یک نکته مثبت محسوب می‌شود.

نحوه محاسبه شب کاری نگهبانی

نگهبانی شیفت شب دارای اشکال گوناگونی است. برخی از افراد به طور دائم در شیفت شب مشغول به کار بوده و برخی دیگر به طور نوبتی به کار مشغول می‌شوند. آن دسته از افرادی که به طور دائم در شیفت شب به سر می‌برند، علاوه بر دست‌مزد عادی‌شان، 35 درصد اضافه بر مزد نیز دریافت می‌کنند. هرچند شرایط برای برخی از افراد این گونه است که در تمام مدت شیفت شب مشغول به کار نبوده و تنها بخشی از شیفت کاری‌شان به کار در شب اختصاص دارد.

ما در کسرا آماده ارائه مشاوره به شما هستیم

"" indicates required fields

مطابق با قانون کار، ساعاتی که این افراد در شیفت شب مشغول به کار هستند با 35 درصد دستمزد بیشتر محاسبه می‌شود. کارگرانی که در شیفت شب شاغل هستند باید همچون سایر کارگران عادی در روز جمعه تعطیل بوده و در صورتی که این افراد در جمعه شب‌ها نیز در محل کار خود حاضر شده و شب دیگری را به عنوان تعطیلی عادی برای خود انتخاب کنند، برای همان جمعه شب، علاوه بر آن که دستمزد اضافه شب‌کاری‌شان را دریافت می‌کنند، می‌توانند از 40 درصد حق روز تعطیلی هفتگی‌شان نیز بهره برده و این مورد نیز به مبلغ نهایی دستمزد آن‌ها اضافه خواهد شد.

نحوه محاسبه شب کاری نگهبانی

نحوه محاسبه شب کاری نگهبانی

آیا قانون کار برای نگهبان شب با نگهبان روز متفاوت است؟

معمولا مشاغل بسیاری وجود دارند که به طور شبانه‌روی فعالیت می‌کنند. برخی از کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و حتی مراکز دولتی نیز وجود دارند که فعالیت‌شان را در تمامی ساعات شبانه‌روز ادامه می‌دهند. بنابراین تمامی این مشاغل بسته به تایم کاری خود به کارمندان و کارگرانی نیاز دارند که توانایی فعالیت در طول شب را داشته باشند. اما معمولا کار در شب برای بسیاری از افراد سخت‌تر از کار در طول روز است. این موضوع برای نگهبانان نیز صدق می‌کند چرا که باید به اصول نگهبانی و حراست جهت شغل نگهبانی توجه داشته و به طور کلی کار در طول شب، فشار بیشتری را بهشان وارد می‌کند. به همین دلیل و برای جبران فشار‌های وارد شده به نگهبانانی که در شیفت شب مشغول به کار هستند، مزایایی در نظر گرفته شده است. این مزایا شامل حقوق بیشتر به عنوان اضافه کاری است. کسانی که در شیفت عصر و صبح کار می‌کنند تا 10 درصد، شیفت صبح و عصر شب تا 15 درصد، شیفت عصر و شب و شیفت صبح و شب نیز تا 22.5 درصد اضافه‌کاری را از کارفرمای خود دریافت می‌کنند.

برخی از مهم ترین اصول نگهبانی در شب چیست؟

با توجه به تکررِ پرسش « اصول نگهبانی چیست؟ » از سوی افراد علاقه‌مند به این شغل و همچنین بهره‌مندی نگهبانان از مزایای قوانین وزارت کار باید گفت آن‌ها این امکان را دارند که مشمول مزایای فوق‌العاده اضافه کاری شوند. اما نکته قابل توجه در این‌باره آن است در صورتی اضافه‌ کاری شیفت نگهبانی محاسبه و ثبت می‌شود که 174 ساعتِ اول کارکرد نگهبان در طول ماه از میزان ساعت کاری کلِ او در ماه کم شود. بدین‌صورت کارفرما متوجه می‌شود که میزان اضافه کاری نگهبان موردنظر چقدر بوده است. برای مثال اگر فرد نگهبان در طول ماه 190 ساعت کار کرده باشد، آنگاه با کم کردنِ 176 ساعت، حدودا 14 ساعت باقی می‌ماند که به عنوان اضافه کاری محسوب می‌شود. مطابق با قانون کار شیفت نکهبانی، نگهبان موردنظر این امکان را دارد که تا حداکثر 40 درصد حقوق بیشتری را دریافت کند.

بیشتر بخوانید: سامانه گشت هشومند چگونه کار می کند؟

برخی از مهم ترین اصول نگهبانی در شب چیست؟

برخی از مهم ترین اصول نگهبانی در شب چیست؟

جمع بندی انواع شیفت های نگهبانی

با توجه به توضیحات ذکر شده و در نظرگیری تمامی بند‌های قانون کار برای نگهبان شب می‌توان گفت تمامی کسب‌و‌کارها به نگهبان احتیاج داشته و افرادی که به عنوان نگهبان استخدام می شوند، هرکدام دارای شیفت کاریِ مختص خود هستند. با توجه به اهمیت این مسئله و همچنین نیاز کسب‌و‌کار‌ها برای آن دسته از شغل‌هایی که نوبت‌های مشخصی را برای کارِ کارمندان و کارگران خود تعریف می‌کنند، قوانین مختلفی توسط وزرات کار وضع شده است. توجه به تمامی این قوانین و به ویژه قانون کار برای نگهبانی شب به جلوگیری از ایجاد هر گونه مشکل در طول کار کمک می‌کند.

لیست دسته بندی های مرتبط:

مقالات مرتبط

1 دیدگاه

  1. داریوش موسوی شهریور 7, 1402 در 4:38 ب.ظ

    من نگهبان داخل شرکتی هستم شب ها برم سرکار نگهبانی بدم بهتره یا روز ها قانون کار شیفت نگهبانی از نظر دریافت مزد بیشتر چیه؟

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

وجدان کاری چیست

وجدان کاری چیست؟

نمودار ون چیست و چه کاربردی دارد؟

نمودار ون چیست و چه کاربردی دارد؟ 

تفاوت بین بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

تفاوت بین بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

همه چیز درباره حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی و نحوه‌ محاسبه حقوق بازنشستگی

همه چیز درباره حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی و نحوه‌ محاسبه حقوق بازنشستگی

منظور از حق اولاد و عائله مندی چیست؟ نحوه محاسبه حق اولاد و کمک عائله مندی

منظور از حق اولاد و عائله مندی چیست؟ نحوه محاسبه حق اولاد و کمک عائله مندی

بررسی قانون سختی کار و شرایط دریافت سختی کار 

بررسی قانون سختی کار و شرایط دریافت سختی کار 

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته؛ لوازم جانبی مورد نیاز جهت نصب دوربین 

لیست مهم‌ترین تجهیزات دوربین مداربسته

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

همه چیز درباره مالیات بر دارایی؛ معرفی انواع مالیات بر ثروت 

همه چیز درباره مالیات بر دارایی؛ معرفی انواع مالیات بر ثروت 

حق سنوات چیست؟ نحوه محاسبه حق سنوات در قانون کار

حق سنوات چیست؟ نحوه محاسبه حق سنوات در قانون کار

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

واقعیت مجازی چیست؟ تفاوت واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

امنیت سایبری یا Cyber Security چیست؟

محاسبه عیدی سال ۱۴۰۲ عیدی کارگران، کارمندان بازنشستگان و مستمری بگیران 

محاسبه عیدی سال ۱۴۰۲ عیدی کارگران، کارمندان بازنشستگان و مستمری بگیران 

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

معرفی انواع لنز دوربین مدار بسته + قیمت و خرید لنز دوربین مدار بسته

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

تکنولوژی ویدیو آنالیتیک دوربین مداربسته چیست و چه قابلیت‌ هایی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

سنسور اثر انگشتی خازنی چیست و چه کاربردی دارد؟

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس و انواع آن

همه چیز درباره دوربین مدار بسته اکسیس axis و انواع آن

تعریف حق السعی در قانون کار + نحوه محاسبه حق السعی

تعریف حق السعی در قانون کار + نحوه محاسبه حق سعی

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته و انتقال تصویر)

آموزش نصب دوربین مدار بسته به صورت تصویری (آموزش نصب و راه اندازی دوربین مداربسته و انتقال تصویر)

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا

حضور و غیاب دانشگاهی کسرا (حضور و غیاب دانشجویی)