chatGPT چیست و چت جی پی تی چه تاثیری بر زندگی انسان ها دارد؟

هوش مصنوعی chatGPT چیست؟
دیجیتال مارکتینگ کسرا

تکنولوژی chatgpt، مبتنی بر هوش مصنوعی و توسط مجموعه Open AI طراحی شده که می تواند به هر سوالی در حوزه های مختلف مانند ریاضی، فیزیک، برنامه نویسی و ... به راحتی پاسخ دهد. این تکنولوژی نوین با قابلیت درک زبان طبیعی انسان کاربردهای گسترده ای را در آینده نزدیک در اختیار کاربران قرار خواهد داد.

با گذشت زمان و رشد و پیشرفت تکنولوژی همه ما شاهد رشد تکنولوژی و اتفاقات جالب و شگفت انگیزی در دنیای پیرامون خود هستیم. یکی از جدیدترین تکنولوژی هایی که در طی ماه های اخیر صحبت های زیادی در مورد آن می شود، هوش مصنوعی chatGPT (چت جی پی تی) است. چت جی بی تی جدیدترین مدل زبانی مبتنی بر هوش مصنوعی است که توسط مجموعه Open AI بوجود آمده است. کافی است تا با تکنولوژی chatGPT و نحوه کاربرد و استفاده آن آشنا شوید تا تغییرات شگفت انگیزی در مجموعه و حوزه فعالیت خود مشاهده کنید. همراه ما باشید تا به طور کامل تر با ChatGPT و کاربرد گسترده آن آشنا شوید.

فهرست عناوین مقاله

معرفی چت جی پی تی (ChatGPT) و نحوه عملکرد آن

همه ما می دانیم که با گذشت زمان یادگیری مباحث تخصصی و عمومی برای سایر اقشار مردم راحت تر شده است چرا که مردم می توانند صرفا از طریق یک جستجوی ساده به هر اطلاعاتی که می خواهند دسترسی داشته باشند. به همین منظور در هوش مصنوعی نیز شاهد تغییرات ویژه ای هستیم و به سراغ معرفی ChatGPT می رویم. تکنولوژی chatgpt با چت بات یک، مبتنی بر هوش مصنوعی و توسط مجموعه Open AI طراحی شده که می تواند به هر سوالی جواب دهد. در واقع همان طور که می دانید علومی که در اینترنت وجود دارند، صرفا بر پایه آموزش است. اما با معرفی شدن هوش مصنوعی چت جی پی تی می توان به هر سوالی در حوزه های مختلف مانند ریاضی، فیزیک، برنامه نویسی و … پاسخ داد. این تکنولوژی جدید که در 20 نوامبر سال 2020 میلادی معرفی و ارائه شد، یک ربات پاسخگو است که می تواند سوالات تخصصی و حتی در سطح دانشگاه را به سرعت حل کند.

chatGPT با نام چت بات یا ربات مبتنی بر هوش مصنوعی با قابلیت درک زبان طبیعی انسان نیز شناخته می شود. به صورتی که می تواند پاسخ سوالات کاربران را با توجه به نیاز و توجه به جزئیات ارائه کند. این چت بات با استفاده از آخرین تکنولوژی Generative Pre-Trained Transformer طراحی و ارائه شده است که از این تکنولوژی برای طراحی ربات های پاسخگوی متنی استفاده می شود. در واقع عملکرد این تکنولوژی بدین صورت است که با استفاده از سیستم یادگیری خود از الگوریتم های یادگیری ماشین و داده های مرتبط با مکالمات کاربران آموزش می بیند. به همین دلیل با تکیه بر این اسناد و پایگاه داده عظیم خود می تواند به سوالات کاربران پاسخ دهد. علاوه بر این قابلیت های بسیار دیگری را می توان برای هوش مصنوعی چت جی پی تی برشمرد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

قابلیت های هوش مصنوعی chatGPT چیست؟

1) قابلیت تولید محتوای وبلاگی دارد.
2) می تواند بر اساس موزیک متن بسازد.
3) قادر است صفحات HTML ایجاد کند.
4) می تواند به سوالات کاربران پاسخ دهد.
5) قابلیت تصحیح کردن اشتباهات قبلی خود را دارد.
6) سوالات نادرست را به چالش می کشد.
7) در مقابل درخواست های نادرست هم پاسخ های مناسب و صحیح ارائه می کند.

هوش مصنوعی چت جی پی تی

قابلیت های هوش مصنوعیchatGPT چیست؟

کاربرد chatGPT

همان طور که در پاراگراف بالا اشاره شد، در تکنولوژی ChatGPT از هوش مصنوعی و الگوریتم های آن استفاده می شود. Generative Pre-trained Transformer3 (Gpt3) همان هوش مصنوعی ChatGPT یک مدل زبان خود بازگشتی است. بدین صورت که از یادگیری عمیق برای تولید متنی شبیه انسان استفاده می کند. در واقع زمانی که یک متن را به عنوان متن اولیه اعلان در نظر می گیرد، یک متن تولید می کند که در نهایت به آن اعلان ادامه می دهد. عملکرد این تکنولوژی به صورتی است که معماری آن به معماری یک شبکه ترانسفورماتور استاندارد (با چند ترفند مهندسی) با اندازه بی ‌سابقه ۲۰۴۸ توکن طولانی و ۱۷۵ میلیارد پارامتر شباهت دارد. بنابراین برای ارائه و به کارگیری و بازیابی این حجم از اطلاعات 800 گیگابایت فضای ذخیره سازی نیاز دارد.

زبان پردازش طبیعی (NLP) در هوش مصنوعی چیست؟

قبل از این که سراغ معرفی کامل ChatGPT برویم، بهتر است که به طور کامل تر با زبان پردازش و الگوریتم هایی که در این تکنولوژی از آن استفاده می شود، آشنا شوید. ChatGPT یک مدل زبانی و چت‌ بات مبتنی بر هوش مصنوعی محسوب می شود که برای ساخت آن از زبان پردازش طبیعی استفاده شده است. زبان پردازش طبیعی (NLP) یکی از حوزه‌ های رایج و محبوب هوش مصنوعی است که به ماشین های یادگیری کمک می کند که زبان انسان را درک و پردازش کنند. در واقع به طور کلی می توان گفت تکنولوژی ChatGPT یک مدل مدرن پردازش زبان طبیعی (NLP) است که توسط مجموعه OpenAI توسعه‌ پیدا کرده است.

تکنولوژی ChatGPT چگونه کار می کند؟

یکی از جذابیت های استفاده از تکنولوژی های جدید این است که کاربران علاقه دارند که با چگونگی کار کردن آن ها آشنا شوند. تکیه اصلی تکنولوژی ChatGPT مبتنی بر هوش مصنوعی است. بدین صورت که با استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم های ماشین، زبان انسان را به متن تبدیل می کند. در واقع در این زمینه مجموعه Open AI نیز ادعا دارد که چت بات قابلیت و توانایی یادگیری عمیق را نیز با گذشت زمان دارد. اما توجه داشته باشید که این موضوع کاملا به بازخورد و نحوه جستجو و ثبت نظر کاربران بستگی دارد.

مدیر عامل Open AI (سم آلتمن) در ای زمینه می گوید که دموی اولیه این تکنولوژی در حال حاضر ارائه شده است. بدین ترتیب در آینده ای نه چندان دور کاربران می توانند از قابلیت های منحصر به فرد ChatGPT به عنوان یک دستیار برای صحبت، پاسخ به سوالات تخصصی، و حتی دریافت مشاروه از آن استفاده کنند. در ادامه نیز باید گفت که این سرویس قابلیت جستجو کردن در اینترنت را ندارد. بلکه صرفا از اطلاعات و داده هایی که از آموزش داده ها در آن ذخیره شده، بازیابی کرده و سپس پاسخ سوالات را می دهد.

بیشتر بخوانید: واقعیت افزوده چیست؟ به بهانه معرفی هدست واقعیت افزوده vision pro جدید

تکنولوژی chatGPT

تکنولوژی ChatGPT چگونه کار می کند؟

چگونه از چت جی پی تی (ChatGPT) استفاده کنیم؟

یکی از بهترین ویژگی های ربات چت جی پی تی (ChatGPT) این است که قابلیت دسترسی و ثبت نام را برای همه کاربران ایرانی که در خارج از ایران سکونت دارند، فراهم کرده است. در واقع این امکان به دلیل تحریم هایی که در حال حاضر برای کاربران ایرانی و ساکن در ایران وجود دارد، اجازه ثبت نام و دسترسی به ساخت اکانت و ثبت نام را نمی دهد. با این وجود شناخت عملکرد و دسترسی به این قابلیت خالی از لطف نیست. برای مثال کاربران ایرانی داخل ایران می توانند با خرید و تهیه شماره های مجازی به ChatGPT دسترسی داشته باشند. علاوه بر این، زمان وارد شدن به چت بات باید IP خود را تغییر دهید تا به عنوان کاربر غیر ایرانی شناسایی شوید.

برای شروع استفاده از چت بات ابتدا وارد سایت Open AI با آدرس chat.openai.com شوید. سپس وارد صفحه مربوط به ChatGPT شده و روی گزینه Try ChatGPT کلیک کنید. اگر قبلا در این سایت اکانت نساخته اید، باید ابتدا در آن با کلیک روی گزینه sign in ثبت نام کنید. اما در صورتی که حساب کاربری دارید، برای این که بتوانید از چت بات استفاده کنید، باید با کلیک روی گزینه Log In وارد حساب کاربری تان در سایت open AI شوید.

یکی از بهترین ویژگی های ChatGPT این است که برای استفاده از آن نیازی به یادگیری مورد خاصی نیست. بلکه کافی است پس از ساخت اکانت کاربری، با زبان محاوره و به صورت طبیعی شروع به سوال پرسیدن کنید. علاوه بر این، قابلیت استفاده رایگان از این پلتفرم برای همه کاربران فراهم شده است.

در پایین این صفحه می توانید شروع به گفتگو کردن به صورت صوتی، و همچنین شروع به نوشتن متن و پیام هایتان کنید. یکی از بهترین ویژگی های دیگر چت جی پی تی این است که از زبان فارسی هم پشتیبانی می کند. به گونه ای که نتایج و پاسخ ها را با زبان فارسی هم پاسخ می دهد.

هدف از ارائه تکنولوژی ChatGPT چیست؟

همان طور که می دانید زندگی همه ما به گونه ای ماشینی شده که برای انجام کارهای ساده هم به دنبال روش هایی آسان و سریع هستیم تا در حداقل زمان و با کمترین هزینه بتوانیم فعالیت های روزمره یا کری خود را انجام دهیم.. این امکان به راحتی از طریق هوش مصنوعی ChatGPT فراهم شده است. به همین دلیل می توان گفت هدف از ارائه و معرفی این تکنولوژی پرکاربرد به دنیا، تولید و عرضه هوش مصنوعی مکالمه گری است. به صورتی که بتوان از آن هر چیزی پرسید و پاسخ صحیح را دریافت کرد.

برای مثال توجه داشته باشید که تولید متن آهنگ کار ساده ای نیست اما این امکان نیز توسط ChatGPT برای علاقه مندان فراهم شده است. یکی از ویژگی های قابل توجه دیگر هوش مصنوعی چت جی پی تی این است که به خوبی جستجوهای قبلی شما را هم به خاطر می آورد. به صورتی که ممکن است در مرحله اول و روزهای قبل از آن خواسته باشید تا یک قطعه کد بنویسد. سپس می توانید از آن بخواهید که این کدها را بهبود بخشیده و مجددا ارائه کند.

با استفاده از قابلیت تاریخچه این پلتفرم می توانید از قابلیت های ویژه ای به منظور بهبود و توسعه یک کسب و کار استفاده نمایید. برای مثال اگر در گذشته در مورد نام برندهای پیشنهادی از ChatGPT کمک گرفته اید، می توانید در روزهای بعدی بخواهید که اسامی کوتاه تری را طبق نام برند و کسب و کارهای روزهای قبل برای شما تولید کند.

قابلیت بهبود یافتن chatGPT با درج نظرات کاربران در این پلتفرم

ChatGPT (چت جی بی تی) به تازگی به دنیا معرفی شده و ممکن است که در آینده ای نه چندان دور نیاز به آپدیت شدن داشته باشد. بنابراین شما نیز به عنوان کاربر می توانید به مجموعه open AI کمک کنید تا در صورت لزوم این تکنولوژی نوین را بهبود بخشد. برای مثال در صفحه پاسخ این پلتفرم دو گزینه Like و dislike وجود دارد که با انتخاب روی یکی از این آیکون ها می توانید بازخورد خود را برای ثبت کیفیت کار ChatGPT اعلام کنید.

chatgpt

هدف از ارائه تکنولوژی ChatGPT چیست؟

آیا استفاده از چت GPT همیشه رایگان است؟

همان طور که در پاراگراف های بالاتر اشاره شد، در حال حاضر امکان استفاده از پلتفرم chatGPT به صورت رایگان برای همه عموم وجود دارد. اما بدیهی است کلیه پلتفرم ها و تکنولوژی هایی که توسط شرکت های مطرح در دنیا طراحی و عرضه می شود، هدفی برای درآمد زایی نیز دارند. در این رابطه نیز شرکت Open AI اعلام کرده که در آینده نسخه پولی این تکنولوژی به منظور درآمد زایی معرفی و ارائه می شود. این نسخه به نام GPT Professional است و در مقایسه با دموی اولیه و نسخه قبلی قابلیت های جدیدتر و اضافه تری هم دارد.

علاوه بر این، در این رابطه مدیر عامل این مجموعه اعلام کرده که هزینه هر گفتگو و چت در chatgpt بسیار کم و در حد چند سنت است. زمانی که در 20 نوامبر 2020 میلادی این تکنولوژی معرفی شد، تاکنون توانسته 1 میلیون کاربر داشته باشد که حساب کاربری فعال دارند. اما با توجه به این که سرویس محاسباتی این تکنولوژی نیاز به به روز شدن دارد، لازم است که تغییراتی در آن به منظور کسب درآمد اعمال شود. علاوه بر این، طبق نظر تیم اجرایی این تکنولوژی، فعال و به روز نگه داشتن این سرویس هزینه زیادی دارد و در حال حاضر صرفا دموی اولیه آن به صورت رایگان ارائه شده است.

هوش مصنوعی chatGPT با موتورهای جستجو مانند گوگل چه تفاوتی دارد؟

زمانی که برای اولین بار سرویس پاسخ دهی تکنولوژی جی پی تی معرفی شد، برخی از کاربران تصور کردند که در chatgpt نیز امکان جستجو کردن برای آن ها مانند سایت گوگل (google) فراهم شده است. در صورتی که کارکرد این تکنولوژی به اینگونه نبوده بلکه هوش مصنوعی چت جی پی تی یک مدل زبانی است که به منظور و با هدف گفتگو کردن با کاربران راه اندازی و طراحی شده است. در صورتی که موتورهای جستجو لیست و فهرست ذخیره شده را به کاربران نمایش می دهند. به همین دلیل با این کار به کاربران کمک می کند که به اطلاعات مورد نظرشان دسترسی داشته باشند. در واقع جی پی تی (chatGPT) قابلیت و توانایی جستجو کردن در اطلاعات را ندارد بلکه از اطلاعات آموزش داده شده برای پاسخ دادن به کاربران استفاده می کند.

ویژگی های منحصر به فرد تکنولوژی chatGPT

یکی از ویژگی های منحصر به فردی که باعث افزایش استقبال کاربران از تکنولوژی chatGPT شده است، توانایی و قابلیت در تولید و ارائه پاسخ هایی ست که با مکالمات سازگار است. در واقع بدین صورت که این تکنولوژی قادر به درک جریان مکالمه و ارائه پاسخ هایی است که به طور طبیعی با آن چه قبلاً درخواست شده است؛ تناسب دارد. علاوه بر این، این تکنولوژی دارای طیف وسیعی از زبان پردازش NLP است. برای مثال قابلیت ترجمه کردن زبان، خلاصه کردن متن و تجزیه و تحلیل کردن احساسات را دارد. به همین دلیل می توان گفت این تکنولوژی به عنوان یک ابزار همه کاره شناخته می شود و امکان استفاده از آن در برنامه های مختلف وجود دارد.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد دیگر این تکنولوژی در کنار تکنولوژی های دیگر مثل تکنولوژی خودروهای بدون سرنشین این است که کاربران را قادر می سازد تا مانند موتورهای جستجو سوالات خود را به صورت متن یا صدا (VOICE) نوشته و پاسخ مورد نظر را دریافت کنند. Chat bot پاسخ هایی را ایجاد می کند که در یک پاسخ سازماندهی شده و ذخیره می شود. همچنین چت بات می تواند تمام سوالات و مکالمات قبلی را نیز به یاد آورد و پاسخ های خود را برای سوالات نامناسب فیلتر کند. بدین صورت که زمان سوال پرسیدن بلافاصله آن را شناسایی کرده و سپس از آن رد می شود. برای مثال در صورتی که سوالات غیر اخلاقی یا غیر قانونی از آن بپرسید، پاسخ می دهد که برنامه این سوال برنامه ریزی نشده است.

چه چیزهایی را می توان با تکنولوژی ChatGPT تولید کرد؟

عملکرد و استفاده از تکنولوژی chatGPT صرفا به مکالمات و جستجوی انسانی، کاربرد و قابلیت های دیگری هم دارد. به گونه ای که از آن می توان در موارد زیر هم استفاده کرد:

1- تولید یا ایجاد محتوا

یکی از بهترین قابلیت های دیگر chatGPT ایجاد و تولید محتوا است. برای مثال امکان ارائه کردن پاسخ هایی مطابق با ظرافت های ادبی زمان نوشتن یک مقاله را به کاربران دارد. همچنین ابزار مورد استفاده در این تکنولوژی با توجه به این که با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی (AI) استفاده می کند، می تواند یک آهنگ بر اساس دستور و نیاز کاربر بنوسید.

2- آموزش دادن

همان طور که در پاراگراف های بالاتر ذکر شد، در حال حاضر نسخه دمو و اولیه این تکنولوژی در اختیار کاربران قرار گرفته است. به همین دلیل در آینده ای نه چندان دور، قابلیت های مختلف آن از جمله قابلیت مدرس AI خود را توسعه می دهد. بنابراین تا حد قابل توجهی می تواند به طور چشمگیری باعث بهبود و تغییر در تعامل دانش آموزان با دنیای خارج شود. در نهایت می توان گفت که چت بات تاثیر زیادی در صنعت فناوری آموزش دارد.

برای مثال در حال حاضر شرکت های مختلفی از جمله شرکت ED Tech می توانند با استفاده از این قابلیت اصول یک موضوع را آموزش دهند. بنابراین می توانند از قابلیت چت بات استفاده کنند و سپس بستری را برای پرسش و پاسخ از آن استفاده نمایند. این ابزار می تواند کدهای آموزشی، فیزیک و ریاضی و … را به خوبی آموزش دهد.

3- عیب یابی کردن کدهای برنامه نویسی

یکی از بهترین ویژگی های دیگر تکنولوژی Chat bot این است که می تواند کدها را پردازش کند. به همین دلیل به توسعه کنندگان کمک می کند که به عیب یابی کدها بپردازند. برای مثال می توان از آن برای تولید کدهای SQL استفاده کرد. بر همین اساس می توان از آن برای ارتقا کدهای SQL استفاده نمود.

4- ارائه خدمات پس از فروش

یکی از کاربردهای دیگر تکنولوژی چت بات این است که از آن می توان برای ارائه خدمات مشتری، دستیاران مجازی و پشتیبانی خودکار مشتری استفاده نمود. به صورتی که می توان با استفاده از آن به سوالات و نیازهای مشتریان پاسخ داد و سپس به آن ها خدمات پس از فروش به صورت 24 ساعته ارائه کرد. یکی از بهترین ویژگی های این تکنولوژی این است که می تواند در مورد تعاملات مشتریان با یک دیگر و با فروشنده، بینش های مختلفی ارائه دهد. در نهایت نیز کمک می کند که به صورت مستمر و حرفه ای تر بتوانید نیازهای مشتری را درک کنید.

5- قابلیت درک کردن و تجزیه و تحلیل احساسات

همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد، هر کاربر می تواند از قابلیت جستجوی صوتی و نوشتاری این تکنولوژی استفاده کند. بنابراین ممکن است هر کاربر زمان جستجو و استفاده از آن با زبان محاوره و خاص خود جستجو کند. با توجه به این که تکنولوژی قابلیت درک زبان طبیعی انسان را دارد، می تواند نحوه جستجو کاربر را درک کرده و حتی تجزیه و تحلیل کند. در نتیجه این کار باعث افزایش رضایت کاربر و ارائه نتایج مفیدتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: تفاوت dark web و deep web؛ اینترنت چه بخش هایی دارد؟ 

chatGPT چیست؟

چه چیزهایی را می توان با تکنولوژی ChatGPT تولید کرد؟

چت بات GPT چگونه آموزش می بیند؟

از جمله مهم ترین ویژگی های تکنولوژی چت بات (chatgpt) این است که پس از آموزش دیدن و ذخیره اطلاعات می تواند پاسخ های صحیحی به کاربران ارائه کند. در واقع فناوری GPT-3.5 دارای حجم زیادی از اطلاعات اینترنتی و داده ها است که از منابع مختلفی مانند بحث ‌های Reddit، آموزش می بیند. به همین دلیل می تواند با استفاده از این اطلاعات در یادگیری مکالمه و دستیابی به سبک پاسخگویی انسانی کمک می کند.

علاوه بر این، این تکنولوژی با استفاده از بازخوردهای انسانی مختلف (مانند تکنیک یادگیری تقویتی با بازخورد انسانی) آموزش می بیند. هدف از این کار این است که بتواند بفهمد و تشخیص دهد که انسان ها و کاربران زمان جستجو کردن دقیقا چه نیاز و انتظاراتی دارند؟ پس از این که این تکنولوژی در رسانه های مختلف ارائه شد، تحقیقات مختلفی روی آن انجام شد. طی یک مقاله تحقیقاتی انجام شده در سال 2022 میلادی به نام Training Language Models to Follow Instructions with Human Feedback دلیل پیشرفت رویکرد و ارائه تکنولوژی را موارد زیر اعلام می کند:

“انگیزه مهم از ارائه تکنولوژی چت بات افزایش تأثیر مثبت مدل‌های زبانی بزرگ با کمک آموزش دادن مدل‌ها برای انجام کارهایی است که مجموعه ای از انسان ها و کاربران قصد انجام دادن آن را دارند. ” برای مثال به صورت پیش فرض مدل های زبانی این تکنولوژی کلمه بعدی را پیش بینی و حتی بهینه می کند. بنابراین می توان گفت طبق بررسی انجام شده روی نتایج این مقاله، می توان گفت با استفاده از این تکنولوژی تکنیک های مفیدتر، بی ضررتر و بهتر از مدل های زبانی وجود دارد.

علاوه بر این، هوش مصنوعی که در این ابزار استفاده شده برای ترجیحات و نیازهای انسانی آموزش دیده است. برای انجام این جستجوها و ارائه پاسخ های انسانی، هوش مصنوعی را با استفاده از مجموعه داده‌ های برگرفته از مقایسه ‌های انسانی بین پاسخ‌ های مختلف، آموزش می دهند. به صورتی که ماشین یادگیری آن زمان پیش بینی کردن نتایج و پاسخ های رضایت بخش از نظر و حتی تفکر انسان ها بهتر عمل می کند (اینترنت اشیا).

ChatBOT جی پی تی چه محدودیت هایی دارد؟

با وجود این که با معرفی تکنولوژی چت بات تغییر و تحولات زیادی در دنیای تکنولوژی ایجاد کرده و حتی گوگل نیز واکنش های زیادی در این رابطه نشان داده است. اما این تکنولوژی در حال حاضر محدودیت هایی هم دارد. به صورتی که طبق بررسی های انجام شده و حتی تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، می توان گفت تکنولوژی چت بات محدودیت هایی هم دارد. از جمله مهم ترین محدودیت های چت جی پی تی می توان موارد زیر را نام برد:

1- محدودیت در پاسخگویی سمی

همان طور که در پاراگراف های بالاتر اشاره شد، به طور کلی این پلتفرم به صورتی برنامه ریزی شده که پاسخ های مضر و سمی به کاربران ندهد. برای مثال زمانی که کاربر جستجو می کند یا سوال می پرسد که “چگونه ترقه یا بمب خانگی بسازیم؟” این تکنولوژی در پاسخ می گوید که من در این زمینه برنامه ریزی نشده ام و پاسخی نشان نمی دهد. بنابراین به طور کلی از پاسخ دادن به این گونه سوالات مضر خودداری می کند.

2- وابستگی کیفیت پاسخ ها به کیفیت دستورات

در پاراگراف های بالاتر به صورت مفصل تر به این موضوع پرداخته شد که تکنولوژی چت بات آموزش دیده است و از داده های اطلاعاتی برای پاسخ دهی استفاده می کند. بنابراین کیفیت خروجی و پاسخ ها به کیفیت ورودی آن بستگی دارد. در واقع دستوراتی که دقیق و صحیح تر باشد، پاسخ های بهتری هم ارائه می کند.

3- ممکن است همیشه پاسخ ها صحیح نباشد

این تکنولوژی یک فرایند آموزش دیده است و همین امر باعث شده است که استفاده از این فناوری آموزش دیده پاسخ هایی درست را به انسان ها و کاربران ارائه می کند. بنابراین ممکن است پاسخ هایی صحیحی به کاربران نشان ندهد و کاربران نیز فریب خورده و دچار سردرگمی شوند.

یکی از سایت هایی که در زمینه برنامه نویسی و کد نویسی فعالیت دارد، به نام سایت Stack Overflow از کدهایی که چت بات به آن ها داده بود، در سایت خود استفاده کردند. این پیامدها ناخواسته با توجه به درخواست و جستجوی انسان ها به دست آمده بود که به ظاهر صحیح نوشته بود. بنابراین طبق بررسی های انجام شده، لحنی که برای نوشتن پاسخ ها ارائه می شود، آن قدر متقاعد کننده است که کاربر در نگاه اول متوجه آن نمی شود. این پاسخ ها از تکنولوژی Chat bot به دست آمده بود ؛ که تعداد زیادی از این پاسخ ها اشتباه بود. در پی این اتفاق نیز مدیران ارشد مجموعه Open AI اعلام کرده و هشدار داده که چت جی پی تی گاهی اوقات پاسخ ‌هایی به ظاهر معقول، اما نادرست یا بی معنی ارائه می کند.

4- وجود محدودیت در داده های آموزشی و موارد مربوط به سوگیری

چت جی پی تی مانند اکثر داده های هوش مصنوعی در داده های آموزشی آن محدودیت وجود دارد. در واقع این محدودیت می تواند در نهایت باعث تاثیر روی داده های خروجی و پاسخ های کاربران شود. بدین صورت که چت جی پی تی در برابر برخی از داده های آموزشی که دارای اقلیت بالاتری هستند، سوگیری انجام می دهد. بنابراین باید گفت که در این فناوری بهبود دادن داده های آموزشی در مقایسه با سو گیری اهمیت بیشتری دارد.

5- عدم پایداری بلند مدت

در حال حاضر استفاده از قابلیت ها و توانایی های Chat Bot به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است. اما در این زمینه نیز در توئیتر اعلام شده که تعداد واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) مورد نیاز برای اجرای ChatGPT نیاز به روز و آپدیت شدن دارد. به طور کلی می توان گفت اجرا شدن ChatGPT و استفاده از خدمات آن برای تولید کنندگان این مجموعه گران تمام می شود و هزینه های زیادی به دنبال دارد. به همین دلیل ممکن است رایگان بودن آن در بلند مدت پایدار نباشد.

6- استفاده از الگوهای تکراری

تکنولوژی ChatGPT برای تولید محتوا در بلاگ ها از الگوهای تکراری استفاده می کند. بنابراین در صورتی که به صورت مداوم از آن استفاده کنید، متوجه می شوید که از الگوها و اصطلاحات تکراری استفاده می کند. بنابراین با استفاده از اصطلاحات زیاد در نتیجه شاهد تولید محتوای کم کیفیت و تکراری خواهید بود که نتایج و اثرات منفی روی محتوا و سئوی سایت ها دارد.

7- عدم درک موارد مورد جستجو

یکی از باگ ها یا محدودیت هایی که تکنولوژی چت جی پی تی دارد، این است که در برخی شرایط قفل می کند و نمی تواند پاسخ صحیح را جستجو کرده و نمایش دهد. در چنین شرایطی در صورتی که یک یا دو کلمه به آن اضافه کنید تشخیص داده و نتیجه را نمایش می دهد. همچنین می توانید یک یا دو کلمه را در متن جستجو تغییر دهید تا مطلب مورد نظر جستجو را پیدا کند.

8- کاهش سرعت جستجو

با توجه به این که در حال حاضر استفاده از این تکنولوژی برای عموم کاربران آزاد و رایگان است، کاربران زیادی به آن برای انجام کارهای مختلف مراجعه می کنند. بنابراین ممکن است در برخی شرایط استفاده از آن به دلیل ترافیک بالا زمان بر باشد. چرا که سرعت جستجو کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید: تحول دیجیتال چیست و چه اهمیتی دارد؟ 

مزایای استفاده از chatGPT چیست؟

علاوه بر کاربردهای گسترده ای که استفاده از هوش مصنوعی چت جی پی تی برای کاربران و علاقه مندان دارد، اما چون در حال حاضر نسخه دموی آن در دسترس قرار گرفته، ممکن است پس از استفاده از آن نیز باگ داشته و معایبی هم دارد. علاوه بر این، مزایای منحصر به فردی نیز دارد که به شرح زیر است:

1- این تکنولوژی به دلیل عملکرد خاصی که دارد، به عنوان یک ربات شناخته می شود. به همین دلیل می تواند برخی از فرمول های ریاضی را اثبات کند.

2- این تکنولوژی درک عمیقی نسبت به زبان های برنامه نویسی دارد. به همین دلیل در اکثر موارد می تواند مسائل مربوط به کد نویسی و برنامه نویسی را حل کند. اما توصیه می شود در صورتی که برای دروس و مباحث دانشگاهی از آن استفاده می کنید، چک کنید که نتایج و پاسخ های آن صحیح باشد.

3- در این تکنولوژی از هوش مصنوعی و الگوریتم های منحصر به فرد آن استفاده شده است. به همین دلیل امکان مکالمه کردن کاربر با هوش مصنوعی این تکنولوژی وجود دارد.

4- از این تکنولوژی می توان اقدام به تولید محتوای مبتنی بر متن کرد.

5- با استفاده از آن می توان مطالب مختلف برای وبلاگ سایت ها تولید محتوا کرد.

6- از تکنولوژی ChatGPT می توان به عنوان دستیار هوش مصنوعی برای آسان شدن روال تولید محتوا استفاده کرد.

گوگل بارد (Bard) رقیب هوش مصنوعی chatGPT

با معرفی شدن تکنولوژی chatbot یا chatGPT، گوگل نیز سریعا دست به کار شد و تکنولوژی چت بات اختصاصی خود را معرفی کرد. گوگل بارد (Google Bard) به عنوان جدیدترین رقیب هوش مصنوعی chatGPT محسوب می شود که گوگل از آن به تازگی رونمایی کرده است. در واقع طی توئیت هایی که در چند روز گذشته اعلام شده شرکت گوگل بعد از معرفی chatGPT و استقبال چشمگیر کاربران از آن، نگران از دست دادن بازار خود شده است.

مدیر عامل گوگل در مورد google bard chat bot این گونه گفته که استفاده از گوگل بارد (Google Bard) مزایای منحصر به فردی دارد که از مهم ترین آنها می توان به هوش مصنوعی و کاربرد آن در تشخیص بیماری ‌ها و کمک به بیماران اشاره کرد. به طور دقیق تر نیز می توان گفت که گوگل بارد توسط مدل هوش مصنوعی lamda گوگل که 2 سال پیش معرفی شد پشتیبانی می شود که پس از انجام اصلاحات کامل تر روی آن به زودی به صورت رایگان در اختیار استفاده عموم قرار می گیرد.

یکی از تفاوت های اصلی Chat Bot با google bard این است که Google Bard (گوگل بارد) از داده و اطلاعات موجود در سطح وب استفاده می کند تا پاسخ هایی دقیق و کامل و جامع به کاربران ارائه کند. در صورتی که chatgpt این گونه نیست و هنوز هم نیاز به آپدیت و کامل تر شدن دارد.

جمع بندی مقاله chatGPT

همه ما امروزه شاهد به وجود آمدن تغییرات چشمگیری در زندگی روزمره هستیم. یکی از بهترین تکنولوژی های جدیدی که در طی ماه های اخیر مورد استقبال قرار گرفته، تکنولوژی chatGPT است. در این مقاله به معرفی کامل این تکنولوژی، نحوه استفاده و ثبت نام در آن، مزایا و معایب و محدودیت های آن پرداختیم. با مطالعه این مقاله می توانید برای انجام کاربردهای مختلف آن از جمله تحقیق و جستجو، استفاده از داده های آموزشی، تولید محتوا و… از این تکنولوژی نوین استفاده نمایید.

 

لیست دسته بندی های مرتبط:

مقالات مرتبط

1 دیدگاه

  1. نفیسی بهمن 21, 1401 در 12:28 ب.ظ

    مقاله خیلی خوبی بود. سوالی که الان پیش میاد اینه که آیا هوش مصنوعی گوگل بارد و چت جی بی تی مشابه هست و از یک تکنولوژی استفاده میکنن؟

مشتاقانه منتظر دریافت نظرات شما دوستان عزیز هستیم

مطالب مرتبط

مدیریت تردد شرکت های بزرگ2

تکنیک‌ های مدیریت تردد کارکنان شرکت‌ های بزرگ در جهان

تاثیر حضور پرسنل بر عملکرد شرکت

حضور غیاب پرسنل چه تاثیری برعملکرد شرکت دارد؟ 

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

چرا حفظ حریم شخصی در محیط کار اهمیت دارد؟

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

اصول و فواید انتقاد سازنده؛ تفاوت انتقاد سازنده و مخرب 

مدل استخوان ماهی

مدل استخوان ماهی (Fishbone Diagram) چیست و چگونه رسم می شود؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اس ام اس مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

اهمال کاری چیست؟ | چگونه با اهمال کاری مقابله کنیم؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

تعدیل نیرو چه زمانی اتفاق می افتد؟ تفاوت تعدیل و اخراج چیست؟

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

شایسته سالاری | مراحل رسیدن به شایسته سالاری

تکنیک ساندویچ

تکنیک ساندویچ چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

ماتریس آیزنهاور چیست؟

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی

تعالی سازمانی چیست؟ | آشنایی با انواع مدل های تعالی سازمانی

نیچ مارکتینگ چیست؟ همه چیز در مورد نیچ مارکت (Niche Marketing)

نیچ مارکتینگ چیست؟ همه چیز در مورد نیچ مارکت (Niche Marketing)

Bom محصول یا درخت محصول چیست و چه کاربردی دارد؟

BOM محصول یا درخت محصول چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربرد رویکرد شش کلاه تفکر 

کاربرد رویکرد شش کلاه تفکر 

هوش مصنوعی AI چیست؟ + مزایا و معایب هوش مصنوعی

هوش مصنوعی چیست؟ + مزایا و معایب Ai

اسکرام چیست

اسکرام چیست؟ | نقش تکنیک اسکرام (scrum) در مدیریت سازمان ها  

بررسی قانون سختی کار و شرایط دریافت سختی کار 

بررسی قانون سختی کار و شرایط دریافت سختی کار 

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

معرفی دوربین پین هول مدار بسته + قیمت و خرید دوربین مداربسته پین هول pinhole

سازمان داده محور چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ 

سازمان داده محور چیست و چه ویژگی هایی دارد؟